PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποτε ο ΟΤΕ θα αναβαθμισει την περιοχη μου? για να εχω κι εγω ΑDSl εστω και 1Mbps!!!



theodosisbb
07-03-09, 16:38
Εγώ μένω στην Οινόη - Αττικής (ΌΧΙ ΑΥΤΉ ΠΟΥ ΈΧΕΙ ΤΡΈΝΟ, ΑΥΤΉ ΑΝΉΚΕΙ ΣΤΗΝ ΒΟΙΟΤΕΙΑΣ) , αλλιώς το χωρίο μου λέγεται και Μάζι ( για όσους μπορεί να το έχουν ακουστά).
Λοιπόν αυτό το χωρίο είναι 47 Χιλ. παλιάς εθνικής οδού Αθηνών-Θηβών. και είναι ανάμεσα από Βίλλια και Αθήνα ( ή και Ελευσίνα), το αναφέρω αυτό διότι και οι δυο περιοχές έχουν adsl , τα Βίλλια δεν έχουν και το γρηγορότερο άλλα έχουν!!! εγώ λοιπόν που είμαι ανάμεσα τους δεν θα έπρεπε να είχα και εγώ το 1Mbps μου, δεν αντέχω το dial-up. με 0,056Mbps ( και αν είναι και 56 συνήθως είναι 48 )
Παλιά είχαμε κόψει τον ΟΤΕ και ξανά βάλαμε όταν έκαναν την πρώτη αναβάθμιση ( όταν τα 256 έγιναν 512, τα 512 ->1024 και τα 1024-> 2048 ) τότε άκουσα για πρώτη φορά " Στην περιοχή σας δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL" και από τότε περιμένω!!!
Όταν έμαθα ότι τα Βίλλια έχουν ADSL χάρηκα ( περίπου τον Οκτώβριο 2008) και πήγα και ρώτησα χαρούμενος , αφού σκεφτόμουν ότι για να έχουν ADSL στα Βίλλια πρέπει να περάσουν από εμάς πρώτα, κι ώμος άκουσα και διάβαζα το ίδιο " Στην περιοχή σας δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL" . Έτσι μια απορία που είχα τόσα χρόνια θα με έκανε να εκραγώ : <<Τι κάνουν σε μια περιοχή για να αποκτήσει ADSL? , καλώδια πάντως δεν αλλάζουν τόσα χρόνια δεν είδα καμία αλλαγή καλωδίων στην Ελευσίνα. ΤΙ ΚΆΝΟΥΝ? >>
Όταν διαβάζω τα δικά σας προβλήματα με της ταχύτητες με πιάνουν τα γέλια, σαν να ακούω κάτι εξωπραγματικό ( 8 Mbps - 14 Mbps -και το καλύτερο 24 Mbps)

Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει στην απορια μου!!! και να μου πει που μπορώ να μάθω πότε πρόκειται να αναβαθμιστεί η περιοχή μου!

Dr-PsychoGR
07-03-09, 16:52
Δεν πιάνεις έτσι και αλλιώς τα 24mbps ποτέ για αυτό μην χαίρεσαι! :D .

Πρέπει να μαζευτείτε τουλάχιστον 30-40 άτομα για να μιλήσετε με τον ΟΤΕ να κάνει την αναβάθμιση στη περιοχή σας, αλλιώς για 2-3 άτομα δεν θα κουνήσουν ούτε τα χέρια τους!! :nono:

sdikr
07-03-09, 16:58
Δες και τι λύση του hellas sat,

Dr-PsychoGR
07-03-09, 17:00
Δες και τι λύση του hellas sat,

Ακριβή λύση:down::down::down:

sdikr
07-03-09, 17:10
Ακριβή λύση:down::down::down:

40 - 50 ευρώ

http://broadband.hellas-sat.net/default.php?pname=services&la=1

Dr-PsychoGR
07-03-09, 17:12
40 - 50 ευρώ

http://broadband.hellas-sat.net/default.php?pname=services&la=1

1mbps 40 ευρώ λέει

+ Βάλε και αρχικό κόστος εξοπλισμού
Κόστος Εξοπλισμού 399* €
Κόστος Ενεργοποίησης 59* €


:(:(:(

Κανένας λογικός άνθρωπος δεν πληρώνει τόσα λεφτά!!!

sdikr
07-03-09, 17:17
1mbps 40 ευρώ λέει

+ Βάλε και αρχικό κόστος εξοπλισμού
Κόστος Εξοπλισμού 399* €
Κόστος Ενεργοποίησης 59* €


:(:(:(

Κανένας λογικός άνθρωπος δεν πληρώνει τόσα λεφτά!!!

Τότε μπορεί να έχει 0.056 ;)

το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις.
Δυστήχως το adsl δεν είναι καθολική υπηρεσία
Και σίγουρα κανένας δεν θα κάνει επένδυση αρκετών χιλιάδων ευρώ για να δώσει πρόσβαση σε 1 άτομο ή σε 10

Dr-PsychoGR
07-03-09, 17:22
Ναι και εγώ για αυτό το λόγο είπα να μαζευτούν αρκετά άτομα και να πάνε να μιλήσουν με τον ΟΤΕ, αλλιώς δεν πρόκειται να γίνει τπτ τουλάχιστον στα επόμενα 2-3 χρόνια.

Πάντως εγώ θα έλεγε να περιμένει μέχρι να φέρουν dsl στην περιοχή του. Να μην δώσει σήμερα 400+ ευρώ για τον εξοπλισμό και κάθε μήνα 40ευρώ για το κόστος της σύνδεσης. Έτσι και αλλιώς στο μέλλον θα έχει adsl.

Βέβαια εξαρτάται επίσης για ποιο λόγο θέλει να έχει dsl! Αν είναι για downloads τότε δεν είναι σπουδαίος ο λόγος και εγώ δεν θα έδινα τόσα λεφτά για κάτι τέτοιο. Αν όμως χρειάζεται γρήγορη σύνδεση για τη δουλειά του και δεν μπορεί να κάνει αλλιώς τότε αν θέλει και αν έχει την οικονομική δυνατότητα να πάρει! :oneup:

gravis
07-03-09, 17:31
Τότε μπορεί να έχει 0.056 ;)

το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις.
Δυστήχως το adsl δεν είναι καθολική υπηρεσία
Και σίγουρα κανένας δεν θα κάνει επένδυση αρκετών χιλιάδων ευρώ για να δώσει πρόσβαση σε 1 άτομο ή σε 10


σε πολλα χωρια τις περιοχης μου εχουν δωσει adsl , που εχουν προσβαση το πολυ μεχρι 10 ατομα. Ολα ειναι σχετικα , υπαρχουν καποιες κατευθεντηριες γραμμες ως προς την προτεραιοτητα των Dslam αλλα δεν το δενουν και κορδονι.
Αν δωσει λεφτα ο οτε για μια περιοχη, τοτε και τα χωρια αποκτανε dslam ασχετα αν δεν συνδεθει κανεις

Dr-PsychoGR
07-03-09, 17:40
σε πολλα χωρια τις περιοχης μου εχουν δωσει adsl , που εχουν προσβαση το πολυ μεχρι 10 ατομα. Ολα ειναι σχετικα , υπαρχουν καποιες κατευθεντηριες γραμμες ως προς την προτεραιοτητα των Dslam αλλα δεν το δενουν και κορδονι.
Αν δωσει λεφτα ο οτε για μια περιοχη, τοτε και τα χωρια αποκτανε dslam ασχετα αν δεν συνδεθει κανεις

Εξαρτάται και από την περιοχή.
Στην Κομοτηνή είχαν φέρει dsl το 2003 αν δεν κάνω λάθος, και στα γύρω χωριά άρχησαν να δίνουν το καλοκαίρι του 2006 :hmm:

theodosisbb
07-03-09, 19:09
ωραίο αυτό το hellas sat αλλά ακριβό, καλύτερα να περιμένω! :cry:

........Auto merged post: theodosisbb πρόσθεσε 66 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όταν κερδίσω ένα λόττο ή ένα Τζόκερ ή ...
τότε θα βάλω το hellas sat ,αλλά τότε θα έχουμε και κανονικό ADSL :p

δηλαδή ποτεεεεεεε!!!! :(

Dr-PsychoGR
07-03-09, 19:19
:lol: :lol:

MNP-10
07-03-09, 21:00
ωραίο αυτό το hellas sat αλλά ακριβό, καλύτερα να περιμένω! :cry:

Αν θελει κανας γειτονας σου, τοτε βαλτε το απο κοινου και μοιραστε τη συνδεση και το κοστος. Αν θελουν 3 ή περισσοτεροι, τοτε θα ειναι ακομα φθηνοτερο για τον καθε εναν απο εσας.

theodosisbb
07-03-09, 21:46
ξέρω αρκετούς αλλά ο ένας είναι κοντά, αλλά άλλοι 3ης είναι μακριά. αλλά και όλοι δίπλα να ήμασταν δεν θα μοιραζόταν και η ταχύτητα. και πάλη πιο γρήγορα θα ήταν

Dr-PsychoGR
07-03-09, 23:13
Αν θελει κανας γειτονας σου, τοτε βαλτε το απο κοινου και μοιραστε τη συνδεση και το κοστος. Αν θελουν 3 ή περισσοτεροι, τοτε θα ειναι ακομα φθηνοτερο για τον καθε εναν απο εσας.

Τι να μοιραστούν βρε αδερφέ;
Max 2mbps δίνουν.
Ο καθένας θα έχει 600-700kbps. Δεν γίνεται δουλειά με τέτοιες ταχύτητες :hmm:

emeliss
07-03-09, 23:18
Τι να μοιραστούν βρε αδερφέ;
Max 2mbps δίνουν.
Ο καθένας θα έχει 600-700kbps. Δεν γίνεται δουλειά με τέτοιες ταχύτητες :hmm:
50KBps ο καθένας (για 2) στο 1Mbps. Και γίνεται δουλειά με τέτοιες ταχύτητες και το κόστος είναι αρκετά προσιτό.

sdikr
07-03-09, 23:22
Τι να μοιραστούν βρε αδερφέ;
Max 2mbps δίνουν.
Ο καθένας θα έχει 600-700kbps. Δεν γίνεται δουλειά με τέτοιες ταχύτητες :hmm:

Ηρεμία ρε παιδιά, μια χαρά γίνεται η δουλεία σου με αυτές τις ταχυτήτες,

Dr-PsychoGR
07-03-09, 23:25
Συγγνώμη, αν ο ένας πάει να κατεβάσει κάτι και ο άλλος πάει να δει βίντεο στο youtube o 3ος τι θα κάνει; Θα περιμένει να βαρεθούν οι άλλοι, να κλείσουν τα pc και τότε θα κάνει αυτά που θέλει; :whistle:

emeliss
07-03-09, 23:29
Μου φαίνεται πως έχεις ξεχάσει τι σημαίνει dial-up, που ξεχνάς τα κατεβάσματα, τα σημερινά βιντεάκια, ακόμα και το ξεφύλλισμα των πολλών πλέον απαιτητικών site και φυσικά το τι σημαίνει net 24/7/364

Dr-PsychoGR
07-03-09, 23:35
Δεν μίλησα για dial-up εγώ + Όταν εσύ είχες dsl εγώ εδώ είχα απλό pstn ακόμα για αυτό ξέρω τι σημαίνει να είσαι με απλό pstn.

Αλλά σήμερα μια σύνδεση των 2mbps δεν σου φτάνει για να βλέπεις παράλληλα ένα βίντεο από youtube, να κατεβάζεις torrents και να σερφάρεις!

emeliss
07-03-09, 23:39
Δική σου άποψη. Το σίγουρα είναι ότι ο φίλος στο αγροτικό χωριό των 500(?) κατοίκων δύσκολα θα δει συνδέσεις υψηλότερες του 1 και 2 Mbps.

Dr-PsychoGR
07-03-09, 23:44
Δική σου άποψη. Το σίγουρα είναι ότι ο φίλος στο αγροτικό χωριό των 500(?) κατοίκων δύσκολα θα δει συνδέσεις υψηλότερες του 1 και 2 Mbps.

Ναι αυτό είναι σίγουρο. Τουλάχιστον μέχρι το 2011 δεν νομίζω να προσφέρουν συνδέσεις πάνω από 2mbps.
Όπως είπα πάνω. Στο χωριό μου στην Κομοτηνή (500 κατοίκων και αυτό) ήρθε το adsl το 2006 από τότε είμασταν συνέχεια με 2mbps. Πριν ένα μήνα άρχισαν να προσφέρουν μέχρι 24mbps!

Τα συμπεράσματα δικά σας! :rolleyes:

sdikr
08-03-09, 00:14
Δεν μίλησα για dial-up εγώ + Όταν εσύ είχες dsl εγώ εδώ είχα απλό pstn ακόμα για αυτό ξέρω τι σημαίνει να είσαι με απλό pstn.

Αλλά σήμερα μια σύνδεση των 2mbps δεν σου φτάνει για να βλέπεις παράλληλα ένα βίντεο από youtube, να κατεβάζεις torrents και να σερφάρεις!


Πάμε ξανά, το dial up, εκτός του ότι είναι αργό, έχει και κόστος, ας τα δει το παλικάρι τι πλήρωνει κάθε μήνα και ας σκεφτεί αν τον συμφέρει το δορυφορικό, ακόμα υπάρχουν και οι λύσεις 3g αλλά μάλλον στην περιόχη του δύσκολα

Dr-PsychoGR
08-03-09, 10:01
Πάμε ξανά, το dial up, εκτός του ότι είναι αργό, έχει και κόστος, ας τα δει το παλικάρι τι πλήρωνει κάθε μήνα και ας σκεφτεί αν τον συμφέρει το δορυφορικό, ακόμα υπάρχουν και οι λύσεις 3g αλλά μάλλον στην περιόχη του δύσκολα

Σε αυτό έχεις δίκαιο. Pstn και Isdn ήταν πολύ ακριβά. Δεν μπορούσες να μείνεις όλη τη μέρα online εκτός αν είχες δισεκαττομύρια ευρώ :lol::lol:

Αλλά νομίζω πάλι οτι και το δορυφορικό internet είναι λίγο ακριβό. :hmm:


Στο 3g μέχρι πόση ταχύτητα μπορείς να πιάσεις; Λογικά πιάνει μέχρι 2mbps και όχι σε όλες τις περιοχές.. Π.χ. σε ένα βουνό ας πούμε απομακρυσμένο δεν θα λειτουργεί καν :(

pan.nl
08-03-09, 16:33
Θα συμφωνήσω με τον sdikr. Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσει, μέσω μιας συσκευής για παράδειγμα, να δει αν στην περιοχή του υπάρχει σήμα 3g. Έπειτα μπορεί να επιλέξει ένα από τα πακέτα mobile internet. Θα πρότεινα cosmote internet on the go που όταν το δοκίμασα πήγαινε αρκετά γρήγορα (έπιασε και 1,5 Mbps/600 Kbps σε σημείο με σήμα 1-3 μπάρες 3g). Ένα πακέτο "unlimited" στα 50 € (στην ουσία με περιορισμό 30 GB/μήνα) πιστεύω πως θα τον εξυπηρετούσε. Βέβαια υπάρχει ένα μειονέκτημα, αν δεν κάνω λάθος: οι συνδρομητές mobile internet "βγαίνουν" με κοινή IP στο internet, γεγονός που μπορεί να επηρεάσει κάποιες εφαρμογές.

Άρης13
08-03-09, 21:18
Τι να μοιραστούν βρε αδερφέ;
Max 2mbps δίνουν.
Ο καθένας θα έχει 600-700kbps. Δεν γίνεται δουλειά με τέτοιες ταχύτητες :hmm:

Απο τα 56kbps καλυτερα ειναι :)

Dr-PsychoGR
08-03-09, 21:20
Απο τα 56kbps καλυτερα ειναι :)

Εννοοείτε!! :rolleyes: :lol:

kasi
23-03-09, 01:56
η λύση είναι μία ! (και ο μπακλαβάς γωνία ! )

ADSM (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1442)

mikstratos
23-03-09, 04:53
ε κατι ειναι και αυτο, ενα μικρο βημα μπροστα.

Ateliotos
23-03-09, 08:10
Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει στην απορια μου!!! και να μου πει που μπορώ να μάθω πότε πρόκειται να αναβαθμιστεί η περιοχή μου!

Από ότι κατάλαβα φίλε μου έχεις το ίδιο πρόβλημα με αυτό που έχει το πατρικό μου. Δυστυχώς το κέντρο στο οποίο είναι εξυπηρετεί μόνο 2 χωριά με αποτέλεσμα να είναι ασύμφορο να βάλουν οπτικές ίνες. Αντιθέτως χωριά δίπλα (το 1 στα 2χμ και το άλλο στα 7χμ) σε διαφορετικούς νομούς επειδή εξυπηρετούνται από κέντρα που εξυπηρετούν 4-5 χωριά έχουν πλέον ADSL. Δυστυχώς το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που είπε και ο άλλος φίλος παραπάνω να μαζευτείτε καμιά 40αριά άτομα και να πάτε στον ΟΤΕ αν και δεν το βλέπω να έχετε αποτελέσματα.... Σκέψου ότι υπάρχουν στο πατρικό μου 3 μεγάλες επ/σεις (εκκοκκιστήρια κλπ) χτίζεται ένα υπερσύγχρονο εργοστάσιο επεξεργασίας Ροδιού και παρόλα αυτά κανένα ίχνος ενδιαφέροντος από ΟΤΕ....

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία..;)

ΥΣ.Δυστυχώς ακόμα και στον τοπικό ΟΤΕ δεν θα ξέρουν αν υπάρχει προγ/σμος για την περιοχή σου οπότε θα πρέπει να απευθυνθείς στην περιφέρεια ή να ζητήσης από κάποιον μέσα στον ΟΤΕ να το κάνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.