PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορεί να πείσει κανείς τον Adm να φορτώσει το F@h?



octap
20-12-05, 22:19
Δουλεύω σε μια μεγάλη εταιρία, και πρέπει να υπάρχουν πάνω απο 600 pc's στο δύκτιο. Τα περισσότερα, αν όχι όλα ειναι P4 3GHz +. Και το ερώτημα είναι το εξής:

Πως πείθω τον ξενέρωτο και "εγω-σας-ελεγχω" κύριο Adm να σετάρει το F@H σε όλα τα PC του δυκτίου χώρις να απολυθώ? :haha

τι αποδοση άραγε θα είχε το σύστημα με 8 ώρες x 600 pc ανα ημέρα?

Να τυπώσω καμιά σελίδα απο εδω και να παω με αυτο το στύλ? --> :rtfm:

sotirios
20-12-05, 23:02
χμ, και μόνο το ρεύμα που θα έκαιγαν 600 prescott με κάνει να τρομάζω.
δε συζητάμε για θερμότητα, θα καταργήσετε και τα καλοριφέρ :D

nnn
20-12-05, 23:23
Ίσως μια φιλική συζήτηση και παραπομπή του στο site του Stanford να τον έπειθε.
600 P4 3+ :shock:

hedgehog
20-12-05, 23:35
Mια πρόταση.... μην τον πανικοβάλεις τον άνθρωπο λέγοντας του για τα 600 PC :p
Πες του οτι θες να το κάνεις στο δικό σου... στου συνάδελφου απο δίπλα... τις κατερίνας.... σίγα σιγά... ;)
Πάντως θα είναι τέλεια μια τέτοια φάρμα!!! :respekt:

Iannis
21-12-05, 01:34
Για το AIDS project που ειναι ποιό συγκεκριμένο μπορει και να τον επειθες.
Αν δε εχει και κάποες κοινωνικές ευαισθησίες κατι θα εκανε.
:cool::cool:

sdikr
21-12-05, 01:46
Για το AIDS project που ειναι ποιό συγκεκριμένο μπορει και να τον επειθες.
Αν δε εχει και κάποες κοινωνικές ευαισθησίες κατι θα εκανε.
:cool::cool:

Ανάλογα πως το πάρει, μπορεί να είχε "παρωπίδες" και να έλεγε aids, αυτό που έχουν οι χχχχχχχχχ απαπαπα

Ενώ αν του πείς γενικά για την ιατρική και ειδικά για τον καρκίνο....

chica_loca
21-12-05, 01:51
Εάν έκανες κάτι πιο επίσημο πιστεύω ότι θα το εκτιμούσε και ο adm του χώρου εργασίας σου . κανείς ένα μικρό project στο οποίο θα γραφείς «Το Folding@Home (F@H) είναι ένα πρόγραμμα σχεδιασμένο από το Stanford University που χρησιμοποιεί τους κύκλους της CPU που δεν χρησιμοποιεί το σύστημά σας για να βοηθήσει τους επιστήμονες να κατανοήσουν τα μυστήρια της επεξεργασίας των πρωτεϊνών. Περισσότερες πληροφορίες για αυτή τη διαδικασία μπορείτε να βρείτε στο επίσημο site του Folding (http://folding.stanford.edu/science.html)» (http://folding.stanford.edu/science.html)) μπλα μπλα μπλα , αναφέρεις μέσα , εάν θες τον τρόπο καθώς και την διαδικασία εγκατάστασης του (F@H) όπως επίσης και επίσημες παραπομπές σε site που είναι μέλη του συγκεκριμένου προγράμματος (adslgr.com,κτλ).

Όταν θα πας, να του παρουσιάσεις και να προσπαθήσεις να τον πείσεις ,θα του δείξεις και θα αναφερθείς περιληπτικά στο συγκεκριμένο θέμα λέγοντας του επίσης ότι εσύ έχεις ψάξει και ευαισθητοποιηθεί πολύ από αυτό το πρόγραμμα, πως είσαι και εσύ μέλλος ,θα του εξηγήσεις ότι εγκαθιστώντας το πρόγραμμα αυτό στην εταιρεία θα βοηθήσετε στην έρευνα για την θεραπεία ασθενειών όπως το Alzheimer's και κάποιες μορφές καρκίνου, χωρίς επίπτωση στην απόδοση του συστήματός (http://www.techreport.com/etc/2002q4/foldingimpact/index.x?pg=1 (http://www.techreport.com/etc/2002q4/foldingimpact/index.x?pg=1)),
θα του προτεινες αυτό να γίνει δοκιμαστικά σε ορισμένους υπολογιστές κτλ κτλ κτλ

:thumb_dup ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!:thumb_dup

p.s.
1. Αναμένουμε τις αντιδράσεις του adm.
2. Το σίγουρο είναι, ότι λόγος για απόλυση δεν τίθεται ;)

Νικαετός
21-12-05, 02:01
Θάρρος - θράσος πειθώ και όρμα . Καλή επιτυχία !

(Και 10 μόνο στην αρχή καλά είναι , μετά τρώγοντας ανοίγει η όρεξη ) . (μόνο μην τα βάλει σε λάθος ομάδα ;) )

Re-Ti-Re
21-12-05, 02:08
μόνο μην τα βάλει σε λάθος ομάδα:lol: :lol:

octap, προσοχή μην τον παραπείσεις.
Με 600 P4 3Ghz φτιάχνει δικιά του ομάδα.:haha

octap
21-12-05, 02:30
χχαχαχαχαχαχα πλακα πλακα...
εγώ πάντως αν είχα τετοια δύναμη στα χέρια μου...θα έβαζα στα pc το f@h.
Λίγοι θα το δουν, ελάχιστοι θα καταλάβουν τι είναι στην δουλειά...
...θα έβγαζα και μια ανακοίνωση..."παρακαλώ να μην κλείνετε τους υπολογιστές σας όταν φεύγετε" :-k

anon
21-12-05, 11:56
ΚΑι τόσα πολλά που είναι δεν χρειάζεται να τον πείσεις (για την αρχή τουλάχιστον) για 24ωρη λειτουργία. Μπορεί μόλις ακούσει ότι πρέπει να παίζουν μέρα - νύχτα να τρομάξει. Βάλτον στο τριπάκι σιγά - σιγα. Σε λίγα μηχανήματα πρώτα, μονο για το 8ωρο, και βάλε cpu 70% - 80% ώστε να μην έχει αντιρρήσεις του στυλ πολύ θερμοκρασία, μήπως καεί κλπ.
Ακόμη και έτσι, με 80% και μόνο 8ωρο αν μπορέσεις να βάλεις καμμιά 100αριά θα είσαι απο τους πρώτους στην παραγωγη πόντων (ή ο admin σου :D )

NoYmErOs
21-12-05, 12:55
Να σου πω εγώ από κάτι παρόμοιο που έκανα και με πολλά παραπάνω pcs.. τους είπα για αρχή μέλος με το όνομα της εταιρίας..(τέτοιο όνομα που έχει ούτε που θα καταλάβαιναν ότι είναι εταιρία LoL)
Τους είπα για την σκοπιμότητα του Poject και πόσο σημαντική είναι η βοήθεια από παντού.. αλλά πήρα απάντηση ότι αν μπορούσαμε να έχουμε 24/7 κλειστά τα pcs για ν μην καταναλώνουν ρεύμα θα το κάναμε... :thumbdown

anon
21-12-05, 13:09
Γιαυτό θα πρέπει η κίνηση να γίνει με την μέθοδο του λίγο - λίγο.

Πρώτα απο όλα προτείνουμε μερικά το πολυ καμμιά 10αριά, και μόνο στο ωράριο λειτουργίας (για να μην έχουμε επιπλέον καταναλώσεις ρεύματος) και με cpu όχι παραπάνω απο 70% - 80% (για να ξεπεράσουμε πιθανές ανησυχίες ότι μπορεί να καούν όταν θα τρέχουν συνεχώς στα 100%). Ακόμη και έτσι θα βγάζουν μπόλικους πόντους. Στην συνέχεια και αφού περάσει κανας μήνας, προτείνεις να μπεί και σε μερικά ακόμη, άλλα 10 - 20 πισίς. Προχωράς μέχρις να μπεί σε όσο το δυνατόν περισσότερα.

waste
24-12-05, 18:12
ναι βρε παιδια μην σας πιανει η απληστεια. στην αρχη βαζεις 10-20 πισια στο 80% και μετα συνεχιζεις. και προσθεου ποιος μιλησε για 24/7 !!! πολύ δυσκολα θα πεισεις καποιον για κατι τετοιο (καταναλωση ρευματος + καταπόνηση μηχανημάτων)...

600 πισι σκλαβοι του 8ορου ειναι σαν 200 που δουλευουν 24ωρο. και επισης διαφωνω με την επισημοτητα της προτασης. νομιζω μονο με φιλικη συζητηση πειθεις για τετοια υπογεια προτζεκτ. εαν γινει θεμα μπορει και να μην το κανει για να γλυτωσει τη φασαρια.

και μην ξεχνατε , το fah ειναι μικροβιο εαν τον κολησεις λιγο στην αρχη μετα θα αρχισει να βαζει μονος του μηχανηματα στο δικτυο.

octap
24-12-05, 19:49
Δεν έχω αναφέρει την εταιρία που εργάζομαι και δεν νομίζω να υπάρξει κανένα πρόβλημα να μαθευτεί ακόμα και αν γίνει. Θα κάνω προσέγγιση μετά τις γιορτές κάποια στιγμή που θα κρίνω κατάλληλη. Το πιο δύσκολο θα είναι να τον πείσω να τα κάνει register στο δικό μου username :thumb_dup

Νικαετός
24-12-05, 20:00
Πείσε τον εσύ , να βάλει ας πούμε στην αρχή καμμιά 10αρια σε σένα και άλλα τόσα στο δικό του user , για να μπει στο κόλπο . Θα του αρέσει και θα βάλει και άλλα μηχανήματα , εσύ θα τον έχεις από κοντά , να σου βάζει τα μισά ...οπότε δεν σε χαλάει;)

sandman
24-12-05, 20:00
Το πιο δύσκολο θα είναι να τον πείσεις να μην σε απολύσει όταν δει τον πρώτο λογαριασμό της ΔΕΗ.

Άσε που με 600 prescotts θα επιταχύνεις το global warming. Αυτό είναι έγκλημα κατά της φύσης!

Νικαετός
24-12-05, 20:02
Αν δουλεύουν στο 8ωρο μόνο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα !

octap
24-12-05, 23:02
Χαχαχαχα...!!!

ΑΓΓΕΛΙΑ:
Ζητείται administrator/συντηρητής δυκτίου για πλύσιμο, σιδέρωμα και δίπλωμα:-k

chica_loca
25-12-05, 01:19
και επισης διαφωνω με την επισημοτητα της προτασης. νομιζω μονο με φιλικη συζητηση πειθεις για τετοια υπογεια προτζεκτ. εαν γινει θεμα μπορει και να μην το κανει για να γλυτωσει τη φασαρια.

Φίλε waste ,επίτρεψε μου να διαφωνήσω εν μέρη μαζί σου. Από την εμπειρία μου σαν φοιτήτρια που είμαι, εκτιμάται πάντα μια ξεχωριστή (αυτή την φορά το βάζω σε εισαγωγικά ) «επίσημη» παρουσία ενός project.
Για την εταιρία αυτό, είναι ένα πρόγραμμα εντελώς άγνωστο και αν θες ο άλλος (σ’ αυτή την περίπτωση oadm) να σε πάρει σοβαρά και να ασχοληθεί μαζί σου, χωρίς να σε πετάξει ευγενικά έξω από το γραφείο του επικαλούμενος λογούς φόρτου εργασίας ,επειδή εσένα σου ΄ρθε μια ιδέα και πηγές εκεί για να του πουλήσεις πνεύμα ,καλό θα ήταν όπως αναφέρω σε ένα προηγούμενο post που έχω κάνει, να κανείς ένα μικρό project, που θα μπορεί και ο ίδιος μετά, να μελετήσει και να δει περί τίνος πρόκειται. Τότε πολύ πιθανόν να σε πάρει σοβαρά . Εννοείται ότι απάντηση δεν θα πάρεις την ιδία στιγμή ,αλλά έχοντας θετική σκέψη, ευελπιστούμε σε ότι καλύτερο.
Όπως είπε και ο Nikoseagle ‘Θάρρος - θράσος πειθώ και όρμα”
Σκέφτηκα και εγώ να κάνω κάτι αντίστοιχο με τον admτου τμήματος μου, μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων. :-k

Χρονια Πολλά σε όλους !!! ;)

waste
25-12-05, 13:43
καταλαβαινω τη θεση σου, δυστυχως ομως η εμπειρια μου απο διαφορους εργασιακους χωρους δεν μου λεει τα ιδια πραγματα.
Την εταιρία ως νομικό πρόσωπο δεν την ενδιαφέρει το F@H. αντίθετα την ενδιαφερει να μην πληρωνει στη δεη ή να μην καταπονεί τα μηχανήματα. Σε αυτή την περίπτωση λοιπον θα προτιμήσουν να μη βαλουν το FAH για να εχουν το κεφάλι τους ήσυχο. δηλαδή ακόμα κι εγώ ως admin στην αρχή είχα επιφυλλάξεις για το FAH. και μόνο μια μικρή πιθανότητα να δημιουργήσει conflict σε αποτρέπει να το εγκαταστήσεις. Βέβαια εμείς ξέρουμε οτι η απλή κονσολα είναι πολύ σταθερη και δεν παρουσιαζει προβλήματα, αλλά καταλαβαίνεις πως εάν ερχόταν κάποιος να μου το πει, θα είχα τις επιφυλάξεις μου.

Οπότε επειδή οι άνθρωποι προτιμούν να ακολουθούν την οδο της μικρότερης αντίστασης, το πιο πιθανό είναι να αποφασίσουν να μη βαλουν κάτι άχριστο (έστω και ελάχιστα επικίνδυνο) για την εταιρία.

Από την άλλη το FAH βασίζεται στον ενγένη αυτισμό των τεχνολογικάριων, με λίγα λόγια είναι μια ασθένεια που την κολάς. Εαν λοιπόν πείσεις τον admin όπως είπε και ο nikoseagle να βαλει 10πισια στο ονομά του, έτσι για δοκιμή να δει πως πηγαίνει πειραματικά, είναι πολύ πιθανό να κολήσει και να αρχίσει να γίνεται απληστος όπως γίναμε και οι υπόλοιποι. Εαν αντίθετα του αρχίσεις τις παρουσιάσεις και του δώσεις κι ένα manual των 50 σελίδων, το πιο πιθανό είναι να μη θέλει να ασχοληθεί με ένα ακόμα μάνιουαλ.

τελοσπαντων octap μπορείς να δοκιμάσεις και τις δυο πρακτικές σαν τον καλό και τον κακό μπάτσο.

jimkarvo
26-12-05, 12:53
Αν πείσω εγώ τον υποδιευθηντή του σχολίου μου, χωρίς να φάω 5-ήμερη, τότε και εσύ δεν θα απολυθείς! :lol: :-k

NoYmErOs
27-12-05, 14:22
Αν πείσω εγώ τον υποδιευθηντή του σχολίου μου, χωρίς να φάω 5-ήμερη, τότε και εσύ δεν θα απολυθείς! :lol: :-k

Βασικά αν είναι να τα βάλεις σε άλλη ομάδα καλό είναι και νομίζω δίκαιο να σε αποβάλουν δια παντός:p διαφορετικά αν βάλεις στην ομάδα μας.. το συζητάμε το θέμα:haha

octap
27-12-05, 15:41
Αποφάσισα να στείλω ένα ανώνυμο e-mail...
Θα του βάλω το μικρόβιο :twisted: .

Το πρόβλημα είναι πως θα τον πορώσω με το adslgr, ώστε να μην κάνει καμία μαμακία βλέποντας τι δύναμη έχει στα χερια του και φτιάξει δική του ομάδα...

"....για καλύτερα αποτελέσματα στην θέση username βάλε τον 5ψήφιο κωδικό {octap} και εκεί που ζητάει team βάλε τον κωδικό που αντιστοιχεί στον Παναθηναϊκό, δηλαδή {36673}...":-k

Νικαετός
27-12-05, 15:44
Δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος !! Το καλύτερο είναι να πας ο ίδιιος και να του το πεις . ΑΝ πετύχει καλώς , αν όχι ...δεν πειράζει .

octap
27-12-05, 15:48
χαβαλές να γίνεται...

jimkarvo
27-12-05, 16:01
Βασικά αν είναι να τα βάλεις σε άλλη ομάδα καλό είναι και νομίζω δίκαιο να σε αποβάλουν δια παντός:p διαφορετικά αν βάλεις στην ομάδα μας.. το συζητάμε το θέμα:haha
χαχα! καλό...

avel
08-01-06, 02:45
Γράψε μου σε pm σε ποια εταιρία δουλεύεις. Εχω κάποιους φίλους που ψάχνουν για δουλειά, και κάτι μου λέει ότι σύντομα θα υπάρχει κενή θέση στην εταιρία σου.

chica_loca
08-01-06, 03:34
Γράψε μου σε pm σε ποια εταιρία δουλεύεις. Εχω κάποιους φίλους που ψάχνουν για δουλειά, και κάτι μου λέει ότι σύντομα θα υπάρχει κενή θέση στην εταιρία σου.

To άλλο με τον Τότο το ξέρεις?:lol:

WAntilles
08-01-06, 15:32
Στην εταιρία θα αρχίσει ο καύσων από τώρα. :haha

NetTraptor
11-01-06, 20:15
Octap… από την άλλη αν έχεις admin και λίγη υπομονή… σου στέλνω ένα script και flashareis όλο το δίκτυο… :D :D :D

brwmogazos
14-01-06, 20:16
Χταποδακο οταν ημασταν ακομα αγγλια και αλλαζα επεξεργαστες και τους "ανεβαζα" με κοροιδευατε για το Seti...:respekt: :D :-k

@ ADSLgr.com All rights reserved.