PDA

Επιστροφή στο Forum : Από HOL σε Forthnet. Αξίζει;



gadg3takias
07-03-09, 17:58
Είμαι εδώ και 1,5 χρόνο περίπου συνδρομητής της HOL έχοντας πάρει το Double Play πακέτο 24/1. Εδώ και κάποιους μήνες (λόγω παρεμβολών γειτονικής adsl γραμμής) κλειδώνω στα 6 περίπου mbps από τα 13+ που έπιανα πριν. Η ερώτηση μου είναι αν με μετάβαση στην Forthnet υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι και αν όντως αξίζει να πάω στην Forthnet. Είστε γενικά ευχαριστημένοι; Αν πάω πάλι 2play θα πάρω. Μένω στα Τρίκαλα οπότε άτομα που είναι Τρίκαλα και έχουν 2play της Forthnet θα βοηθούσαν πολύ αν έλεγαν την γνώμη τους...

kasi
07-03-09, 18:17
"δήλωση βλάβης "

σου λέει τίποτα? :whistle:

gadg3takias
07-03-09, 18:31
Ναι κάτι μου λέει όπως κάτι μου λέει και το γεγονός ότι δεν απάντησε ποτέ κανείς στο μήνυμα που έστειλα στην HOL...

psyxakias
07-03-09, 18:45
Αν δεν σε πολυενδιαφέρουν pings (παιχνίδια, real-time εφαρμογές κτλ) και μέτρια ταχύτητα ανά connection (που επηρεάζει εφαρμογές με 1 TCP connection) η Forthnet είναι μια καλή λύση. Εγώ για τους προηγούμενους λόγους, αναγκάστηκα να φύγω μετά από 5.5 χρόνια. Τηλεφωνία πάντως λένε ότι έχει καλούτσικη πλέον.

ownagE_
07-03-09, 18:50
Αν δεν σε πολυενδιαφέρουν pings (παιχνίδια, real-time εφαρμογές κτλ) και μέτρια ταχύτητα ανά connection (που επηρεάζει εφαρμογές με 1 TCP connection) η Forthnet είναι μια καλή λύση. Εγώ για τους προηγούμενους λόγους, αναγκάστηκα να φύγω μετά από 5.5 χρόνια. Τηλεφωνία πάντως λένε ότι έχει καλούτσικη πλέον.

Σωστά.
Αν δεν σ'ενδιαφέρει τίποτα και απλά θέλεις να λες ότι έχεις internet, η forthnet είναι η καλύτερη λύση. :twisted:

kasi
07-03-09, 18:53
Ναι κάτι μου λέει όπως κάτι μου λέει και το γεγονός ότι δεν απάντησε ποτέ κανείς στο μήνυμα που έστειλα στην HOL...

μα εδώ το e-shop δεν μου απάντησε σε ενα mail που τους έλεγα πως θέλω να αγοράσω 4 εκτυπωτές , μου αρκούσε να δουλεύουν πάνω στα modem-router.

εννοώ πως έχασαν λεφτά ....πόσο μάλλον η HOL.....

για βλάβες ΜΌΝΟ τηλέφωνο.....

Προσωπική άποψη πάντα

gadg3takias
07-03-09, 21:53
Το πρόβλημα είναι ότι με ενδιαφέρουν τα online παιχνίδια και συνεπώς τα pings...καλύτερα pings δίνει ο ΟΤΕ;

hel
08-03-09, 00:18
Είμαι εδώ και 1,5 χρόνο περίπου συνδρομητής της HOL έχοντας πάρει το Double Play πακέτο 24/1. Εδώ και κάποιους μήνες (λόγω παρεμβολών γειτονικής adsl γραμμής) κλειδώνω στα 6 περίπου mbps από τα 13+ που έπιανα πριν. Η ερώτηση μου είναι αν με μετάβαση στην Forthnet υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι και αν όντως αξίζει να πάω στην Forthnet. Είστε γενικά ευχαριστημένοι; Αν πάω πάλι 2play θα πάρω. Μένω στα Τρίκαλα οπότε άτομα που είναι Τρίκαλα και έχουν 2play της Forthnet θα βοηθούσαν πολύ αν έλεγαν την γνώμη τους...

Πως είσαι σίγουρος ότι έχεις παρεμβολές ;
Για pings ο ΟΤΕ είναι μάλλον μονόδρομος στην περιοχή σου. Έχει πρόβλημα η hol στα ping ?

barkoulis
08-03-09, 00:54
Είμαι εδώ και 1,5 χρόνο περίπου συνδρομητής της HOL έχοντας πάρει το Double Play πακέτο 24/1. Εδώ και κάποιους μήνες (λόγω παρεμβολών γειτονικής adsl γραμμής) κλειδώνω στα 6 περίπου mbps από τα 13+ που έπιανα πριν. Η ερώτηση μου είναι αν με μετάβαση στην Forthnet υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι και αν όντως αξίζει να πάω στην Forthnet. Είστε γενικά ευχαριστημένοι; Αν πάω πάλι 2play θα πάρω. Μένω στα Τρίκαλα οπότε άτομα που είναι Τρίκαλα και έχουν 2play της Forthnet θα βοηθούσαν πολύ αν έλεγαν την γνώμη τους...

ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ .ήμουν και εγώ στην HOL και νόμιζα ότι είχα προβλήματα μέχρι που ήρθα στην FORTHNET..... μακάρι να μπορούσα να γυρίζω πίσω

gadg3takias
08-03-09, 03:31
Πως είσαι σίγουρος ότι έχεις παρεμβολές ;
Για pings ο ΟΤΕ είναι μάλλον μονόδρομος στην περιοχή σου. Έχει πρόβλημα η hol στα ping ?
Όχι δεν μπορώ να πω ότι έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στα ping (έως καθόλου μπορώ να πω). Το πρόβλημα με την HOL είναι ο συγχρονισμός της γραμμής (και το άθλιο λογιστήριό της :down:). Έχω γράψει για το πρόβλημα και στο subforum της HOL εδώ στο adslgr, έχω ρωτήσει και συγγενείς μου τεχνικούς και όλοι καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα ότι πρόκειται για παρεμβολές...

psyxakias
08-03-09, 03:32
Για ξεκίνα από εδώ, Έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819) ;)

ArXiLaMaS
08-03-09, 09:32
μα εδώ το e-shop δεν μου απάντησε σε ενα mail που τους έλεγα πως θέλω να αγοράσω 4 εκτυπωτές , μου αρκούσε να δουλεύουν πάνω στα modem-router.




Καλά το e-shop είναι ακόμα πιο πονεμένη ιστορία.
Το μόνο καλό που έχουνε είναι ότι σε μερίκα προιόντα βρίσκεις τις πιο χαμηλές τιμές, αλλά έτσι και μπλέξεις με εξυπηρέτηση πελατών, service, εγγυήσεις κτλ. τότε άστα να πάνε.

Σόρρυ για το off topic αλλά έπρεπε να το πω! :)

GeoCam
08-03-09, 10:08
Mπορει να εισαι σε αλο παροχο αλλα την γραμμη σου απο το σπιτι σου μεχρι τα κεντρικα ειναι του οτε, τα οποια επινοικιαζει η χολ και καθε χολ απο τον οτε οποτε ο οτε κανει στα διπλανα ζευγει καλωδιον οτι θελει... υπαρχει μια τεχνολογια που δουλευει ο οτε που λεγετε pcm δλδ σε ενα δισιρματο καλωδιο μπορει και περνα μεχρη 4 τηλ γραμες για οικονομια στα καλοδια με επιπτωση στα διπλανα ζεβγει καλωδιον που εχουν dsl που ειναι καθαρο 2 σηρματο καλωδιο μεχρι τον οτε να εχουν πολλα πολλα προβληματα ητε ειναι πτωση της ταχητητας ητε πολλες αποσηνδεσης που ειχα εγω στην δικια μου τηλ γραμμη .. η λυση στο προβλημα σου ειναι να το δηλοσης βλαβη στον οτε ητε χολ και με καποιο τροπο να μπορεσης να βρης τον τεχνικο που θα ερθει να ελενξη την βλαβη σου να του πεις να σε απομακρηνη απο κοντηνο pcm καλοδιο οτε για να σταματησουν τα προβληματα σου... στη δικια μου περιπτωση αυτο εγεινε και μου το εξηγησε ο τεχνικος του οτε, εκανε σκαντζα της γραμμες και εφτιαξε το προβλημα μου αμεσως το ποιο ειχα για περιπου 1 χρονο.. βεβεα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια οτι εχεις αυτο το προβλημα αλλα ετσι οπος το ακουω αυτο πρεπει να ειναι.....

gadg3takias
08-03-09, 14:07
Αυτό ακριβώς που περιγράφεις GeoCam μου έχει πει ότι συμβαίνει συγγενικό μου πρόσωπο που είναι τεχνικός υπολογιστών. Η πλάκα είναι ότι η HOL έχει σκάψει όλη την πόλη και έχει περάσει δίκτυο οπτικών ινών οπότε η δικιά μου η γραμμή λογικά δεν συνδέεται στην οπτική ίνα που περνάει καμιά 30αριά μέτρα από το σπίτι μου; Πάλι πάει στον ΟΤΕ με χάλκινο καλώδιο;

Durdyn
08-03-09, 14:25
Αν όντως το πρόβλημά σου είναι αυτό που λες, μου φαίνεται δύσκολο να σε σώσει μια αλλαγή εταιρείας. Καλύτερα να ψάξεις στο πώς θα λύσεις το πρόβλημά σου, παρά να ρισκάρεις μια αλλαγή που θα μπορούσε να σε φέρει σε ακόμα χειρότερη θέση.

zeppelin
08-03-09, 14:41
μακριά φίλε

gadg3takias
08-03-09, 15:30
Thanks guys για τις απόψεις πάντως. Αν απευθυνθώ στον ΟΤΕ για το πρόβλημα της παρεμβολής θα με βοηθήσει (καθώς απ'ότι φαίνεται με το δίκτυο του ΟΤΕ είναι το πρόβλημα) ή θα με παραπέμψει στην HOL και με την σειρά της η HOL στον ΟΤΕ (και πάει λέγοντας...);

harris
08-03-09, 15:35
O OTE δεν πρόκειται να ασχοληθεί με την βλάβη της γραμμής διότι δεν είσαι πελάτης του ;)

Την βλάβη πρέπει να την δώσεις εσύ στην hol κι η hol με την σειρά της στον ΟΤΕ. Πάντως η διαφορά που αναφέρεις από τα 13 στα 6 σίγουρα δεν είναι από παρεμβολές της γραμμής σου αλλά από βλάβη είτε του βρόχου είτε της δικής σου καλωδίωσης. Αν έχει συγγενείς τεχνικούς να έρθουν να μετρήσουν την γραμμή στον κατανεμητή για δείτε τι πάει στραβά ;)

gadg3takias
08-03-09, 15:55
ΟΚ ευχαριστώ harris. Δήλωσα άλλη μια φορά βλάβη στη HOL και θα δείξει...

psyxakias
08-03-09, 16:03
Ένα DMT (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511) γράφημα δεν θα έβλαπτε να δούμε ;)

gadg3takias
08-03-09, 23:54
Α ξέχασα να σας πω ότι σε άσχετες στιγμές η γραμμή επανέρχεται μερικώς. Με το μερικώς εννοώ ότι πιάνει 11 mbps downstream και 900 kbps upstream

@psyxakias

Είναι απαραίτητο να είναι από το DMT; Το λέω γιατί το ίδιο το ρούτερ (FritzBox WLAN 7140) παρέχει γραφήματα με τα χαρακτηριστικά της γραμμής...

hel
10-03-09, 01:10
Το ίδιο φάσμα είναι (μακάρι όλα τα ρούτερ να το είχαν πάνω)

gadg3takias
10-03-09, 15:35
Ορίστε και το γράφημα...

http://i213.photobucket.com/albums/cc317/gadg3takias/specrttum.jpg

[Insomniac]
10-03-09, 20:53
Δοκίμασε αν έχεις τη δυνατότητα και με διαφορετική συσκευή και όπως γράψαν τα παιδιά παραπάνω, ρίξε μια ματιά κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819).

@ ADSLgr.com All rights reserved.