PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα 0χ00000000



yiannisgd
07-03-09, 22:32
Γεια και χαρα σε ολους. Εχω τρελλαθει τις τελευταιες μερες, στον υπολογιστη του μαγαζιου που δουλευω, με το εξης:
την στιγμη που ανοιγουν τα xp και δειχνουν τον γνωστο χαιρετισμο και μεχρι να γεμισει η επιφανεια εργασιας και το task κατω δεξια, καθως και ο φορολογικος μηχανισμος, μου εμφανιζεται μια ειδοποιηση "Η οδηγια στο 0x0012e870 εκαωε αναφορα στην μνημη στο 0x0x00000000. Η μνημη δεν ηταν δυνατον να ειναι written".
Επειδη ουτως η αλλιως ειχα σκοπο να κανω μια ψιλοαναβαθμισουλα (μνημες,προσθηκη σκληρου και αλλα) δεν πανικοβληθηκα. Διαβασα βεβαια οτι και οι 2 κωδικοι που εμφανιζονται στο μηνυμα εχουν σχεση με corrupt μνημη ram η με καποιο προγραμμα το οποιο κατα την εγκατασταση του κατι δεν πηγε καλα. Προσπαθησα να θυμηθω αν ειχα κανει κατι σχετικο αλλα το μονο που ειχα βαλει ηταν ενα antivirus (kaspersky 2009 απλο) και ενα usb adapter της Berklin για να εχω ασυρματο δικτυο, μια και το router της conn-x ειναι στον ημιοροφο. Ετσι λοιπον σημερα εκατσα και απεγκατεστησα τα 2 προγραμματα, εβαλα τις καινουργιες μνημες και ,αφου επανεκκινησα ξαναειδα το ιδιο μηνυμα:worthy::hmm::sorry:
Αφου λοιπον φορτωσε και ο φορολογικος μηχανισμος, τον εκλεισα απο το task, και ξαναεγκατεστησα τα προγραμματακια, ετρεξα και το tuneup utilities 2008, διορθωσε οτι ηταν και εκανα επανεκκινηση ελπιζοντας στο θαυμα....:down:
Μηπως εχετε καμμια ιδεα για το τι παιζει? Τι να κανω....θα τα παιξωωωω:crazy::angryr::rainy:
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

dikal
07-03-09, 23:03
Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις ένα-ένα τα προγράμματα που φορτώνονται κατά την εκκίνηση των xp. Για να δεις ποιά είναι αυτά, από το Run (ή εκτέλεση) τρέξε το msconfig και πήγαινε στο tab startup (ή εκκίνηση).

yiannisgd
07-03-09, 23:34
Ευχαριστώ dikal. Ξέρεις τι φοβάμαι? Μηπως, απενεργοποιώντας τα διάφορα, φάω κάνα πακέτο με τον Φορολογικό Μηχανισμό. Από τον task manager (ctrl+alt+del -> διεργασίες) που κοίταξα δεν έβγαλα άκρη. Καταλαβαίνεις....είναι ρίσκο σε ξένο μηχάνημα να πολυπειραματίζομαι.

dikal
07-03-09, 23:44
Από τον Task manager δε θα βγάλεις άκρη, γιατί το πρόγραμμα που "σκάει" πιθανότατα δε συνεχίζει να λειτουργεί οπότε δεν εμφανίζεται εκεί.
Δες το msconfig (δικό σου το ρίσκο). :p

yiannisgd
08-03-09, 00:04
ok dikal. θα το δω!! ευχαριστω πολυ

crypter
08-03-09, 00:23
Αν και φαινεται να ειναι προβλημα του προγραμματος τρεξε μια και το memtest (www.memtest.org) για 2-3 ωρες απλα για να σιγουρευτεις οτι οι μνημες δουλευουν οπως θα επρεπε.

yiannisgd
08-03-09, 02:08
thanks crypter! το ετρεξα μες στην βδομαδα για την 512 που ειχε πανω. δεν εβγαλε κατι. τωρα εβαλα 2 x 1024 της kingston sdram dimm 400 pc 3200. θα το ξανατρεξω. ευχαριστω.

crypter
11-03-09, 09:39
εν τελει τι εγινε?

Βρηκε οτι ειναι προβλημα του ιδιου του προγραμματος που χρησιμοποιουσε εκεινη την ωρα και οχι του συστηματος.

yiannisgd
15-03-09, 21:14
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΧΘΕΣ ΒΡΗΚΑ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΠΟ ΤΟ MSCONFIG ΤΕΛΙΚΑ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΑΜΕΣΑ ΑΛΛΑ... ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΣΟ ΒΑΘΙΑ ΗΤΑΝ ΤΟ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ" ΑΥΤΟ. ΤΟ LOGWATNT.EXE ΠΟΥ ΒΑΡΑΓΕ ΚΑΙ ΕΒΓΑΖΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΙΝ ΜΕΡΕΣ, ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΕ 2-3 ΣΗΜΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΦΑΚΕΛΛΟΥΣ "ΧΟΥ"!!!!! ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ TOTAL COMMANDER ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΟΣΑ ΗΤΑΝ ΚΡΥΦΑ. ΤΟ ΕΣΒΗΣΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΑΚΕΛΛΟΥΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙ ΛΕΤΕ? ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ USB WIRELESS ADAPTER ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ROUTER. ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.