PDA

Επιστροφή στο Forum : JetSpeed 520i (Για ISDN) πάνω σε PSTN γραμμή.



Stelios GR
21-12-05, 00:05
Γεία σας φίλοι του adsl.gr,
Θέλω παρακαλώ να μου απανήσετε σε μια απορία που έχω σχετικά με το JetSpeed 520i:

Αγόρασα το JetSpeed 520i και ανακάλυψα ότι κάνει για γραμμή ISDN και έχει φυσικά διαχωριστή.
Εγώ όμως έχω PSTN και το λάθος είναι ότι δεν αγόρασα το 520.

Γίνεται λοιπόν να αγοράσω τα κατάλληλα φίλτρα, να τα συνδέσω και όταν ενεργοποιήσω τη γραμμή ADSL να δουλέψει, χωρίς να αγοράσω 2ο modem;

sdikr
21-12-05, 00:08
Απλά οχι, δεν γίνεται

(δεν δουλέυει σε Pstn)

nnn
21-12-05, 00:09
Δυστυχώς όχι.
Αν το πήρες καινούριο από τον Οτέ,πήγαινε και ζήτησε να το αλλάξεις.
Αν το πήρες 2ο χέρι,αν ο πωλητής είναι φίλος/γνωστός μπορεί να το πάρει πίσω.

Καλώς ήρθες.

CRC
22-12-05, 11:28
Γεία σας φίλοι του adsl.gr,
Θέλω παρακαλώ να μου απανήσετε σε μια απορία που έχω σχετικά με το JetSpeed 520i:

Αγόρασα το JetSpeed 520i και ανακάλυψα ότι κάνει για γραμμή ISDN και έχει φυσικά διαχωριστή.
Εγώ όμως έχω PSTN και το λάθος είναι ότι δεν αγόρασα το 520.

Γίνεται λοιπόν να αγοράσω τα κατάλληλα φίλτρα, να τα συνδέσω και όταν ενεργοποιήσω τη γραμμή ADSL να δουλέψει, χωρίς να αγοράσω 2ο modem;

Απο που το αγόρασες ??? ΟΤΕ ?
Αν το πήρες απο ΟΤΕ τότε ζήτησε να στο αντικαταστήσουν με το σωστό αν το πήρες απο FORTHnet τότε κατέβασε το POTS firmware αναβάθμισε το και εκτός απροόπτου θα παίξει στην γραμμή σου.

nnn
23-12-05, 01:56
Απο που το αγόρασες ??? ΟΤΕ ?
Αν το πήρες απο ΟΤΕ τότε ζήτησε να στο αντικαταστήσουν με το σωστό αν το πήρες απο FORTHnet τότε κατέβασε το POTS firmware αναβάθμισε το και εκτός απροόπτου θα παίξει στην γραμμή σου.
Εννοείς ό,τι το 520i από Forthnet flashάρεται σε PSTN ?
That's new :shock:

CRC
23-12-05, 11:06
Ναι αυτό εννοώ....

Προσοχή όμως!!! ΜΟΝΟ όσα έχουν λογότυπο INTRACOM.

ntafou
15-01-06, 11:25
Δες τiς commands apo telnet με μια command το κάνεις POTS

CRC
17-01-06, 13:21
Οχι δεν γίνεται με τα commands απο το CLI. Χρειάζεται και διαφορετικό DSL code για τον DSP. Αυτό μόνο με το firmware upgrade μπορεί να γίνει.

cst
10-03-06, 00:41
Εννοείς ό,τι το 520i από Forthnet flashάρεται σε PSTN ?
That's new :shock:

Με χαρά μπορώ να ανακοινώσω οτι πέτυχα πλήρες flashing (με την τρέχουσα και περιβοήτη FirmWare) του 520 pstn σε 520 i (isdn).

Ορισμένες αναφορές που είδα στο forum οτι είναι αδύνατο πιθανώς οφείλονται στο οτι δεν θα το υποστήριζαν οι προηγούμενες firmwares.

Με την ευκαιρία λοιπόν θα προσθέσω τη δική μου άποψη στο αιώνιο θέμα των υπέρ ή κατά αυτού του router ("πετάξτε το" κλπ.) : λίγα δώρα μού έχουν κάνει που να έπιασαν τόπο σε τέτοιο βαθμό. Ολα τα κάνει και συμφέρει (που λέει ο λόγος) αυτό το μοντεμάκι - απλά πρέπει να σού βγει το λάδι για να το πετύχεις.
Με την ευκαιρία, όσοι ωρύονται για την δυσκολία στα p2p, μην ξεχνάτε τη συμβουλή της intracom για αλλαγή των max IP (-> 512) και τη μείωση του UDP timeout (-> 120), που υπάρχει ήδη σε αυτό το forum, με την οποία και πάλι τα καταφέρνει.

Τώρα που έγινε και flashable pstn <-> isdn, σίγουρα δεν είναι για πέταμα. Απλό στη χρήση όμως όχι. (Σημ. το δικό μου ήταν με λογότυπο ΟΤΕ).

sdikr
10-03-06, 00:51
Θα μπορούσες μήπως να μας πείς και τον τρόπο;

CRC
10-03-06, 17:13
Δεν υπάρχει κάνενα μυστικό. Απλά υπάρχουν δύο PCB board revisions. Το θέμα με τα jetSpeed που έχουν το λογότυπο του OTE είναι πως δεν υπάρχει καμία εξωτερική ένδειξη για το πιο από τα δύο PCB version διαθέτουν. Απο την άλλη είναι 100% επιβεβαιωμένο πως όλα όσα έχουν λογότυπο Intracom έχουν το νέο PCB version (και αντίστοιχα νέο version του Chipset με κωδικό Viking II) και τα οποία με ένα απλό firmware upgrade μπορούν να μετατραπούν από PSTN σε ISDN και το αντίστροφο.

cst
12-03-06, 23:08
Χοντρικά αυτό είναι όλο. Απλά πάντοτε αναφερόταν πως είναι αδύνατο.

Τοποθέτησα το TEImage.bin στο φάκελο του χρήστη (οπότε δεν αλλάζεις ούτε φάκελο), και με ενα παράθυρο Command prompt, όπως περιγράφει το PDF που συνοδεύει τη νέα firmware στο site της intracom. Μια δηλ. πλήρως τοπική αλλαγή firmware.

Peter Griffin
15-03-06, 13:36
Το μόντεμ αυτό πάντως δεν είναι για πέταμα...
έχει τύχει να το δουλέψω κατά καιρούς και με είχε αφήσει ικανοποιημένο...
μπορεί να είναι λίγο περίπλοκο αλλά τουλάχιστον ξέρεις ότι σου δίνει σωστές ενδείξεις του τί παθαίνει...
αν δεν δουλεύει σου λέει και το γιατί δεν σε αφήνει να νομίζεις ότι είσαι up και φταίει καί άλλο...

Billis
22-09-06, 12:13
Να ρωτήσω και εγώ κάτι: Σε ένα JetSpeed 520i με λογότυπο του ΟΤΕ, πώς είναι δυνατό να καταλάβουμε ποιο PCB version και chipset έχει; Υπάρχει κάποιο software ή εντολή μέσω telnet που να το αποκαλύπτει;

Stelios GR
03-01-07, 03:35
Καταρχάς χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους (έστω και λίγο καθυστερημένα). :clap:

Ευτυχώς που βρήκα το username μου γιατί εδώ και αρκετό καιρό έμπαινα στο site σαν guest. Επανασύνδεση λοιπόν μετά από 1 χρόνο και 2 εβδομάδες.

Έχουμε και λέμε... Έθεσα πιο παλία το ερώτημα αν μπορώ να έχω JetSpeed 520i (Για ISDN) πάνω σε PSTN γραμμή. Και επειδή βαρέθηκα την dial-up σύνδεση έχοντας ADSL είπα να ρίξω μια ματιά στο πρώτο μου post, όπου είδα πως ο cst κατάφερε να κάνει αυτό που λέω. Έτσι δοκίμασα να κάνω upgrade με το firmware του PSTN (πριν λίγο τελείωσα) και τι να πω; Λειτουργεί θαυμάσια χωρίς το παραμικρό σφάλμα! :oneup:

Όταν όμως τηλεφώνησα πριν λίγο καιρό στο 134 ένας υπάλληλος μου είπε αμέσως με σιγουριά ότι αυτό που ζητάω δεν μπορεί να γίνει κτλ, φαίνεται ο τύπος ήταν ανενημέρωτος :p

Αν ακόμα κάποιος βρέθηκε στην κατάσταση μου ας μην πετάξει το JetSpeed του και πειραματιστεί λίγο. ;)

Γειά χαρά!
Stel

Kiwi
03-01-07, 09:41
Άρα στην ουσία τί έκανες; Απλά φόρτωσες στο 520i το τελευταίο firmware για PSTN και δούλεψε;

Stelios GR
03-01-07, 17:06
Αυτό ακριβώς. Στο site της Intracom για update firmware (http://www.intracom.gr/helpdesks/jetspeed/js520/sw/software_gr.htm) βρίσκεις το τελευταίο λογισμικό συσκευής των JetSpeed 520/520i με τα αντίστοιχα λογότυπα του OTE ή INTRACOM. Το δικό μου που φέρει το logo του OTE και ήταν για ISDN το μετέτρεψα σε PSTN με το firmware για PSTN.

Απλό είναι, η Intracom σου δίνει οδηγίες σε ένα .pdf αρχείο. Και ο ΟΤΕ σου λέει (όπως μου είπαν) ότι αυτό δεν γίνεται, προφανώς για να πάρουν καμιά 50αριά ευρώ από την καινούργια αγορά που θα κάνεις για το 520/520i που χρειάζεσαι.

Πάντως αν δεν κατάλαβες κάτι ρώτα, κάπου εδώ θα είμαι.:cool:

freemannnn
06-02-07, 23:04
επιβεβαιωνω και εγω οτι δουλευει. ειχα ενα jetspeed 520 (pstn) και το εκανα isdn απλα με το firmware του ote και με την eντολη tftp.

mpetou
13-02-07, 12:54
Τα πραματα μαγκες ειναι ποιο απλα ...


ΑΝΝΕΧ Β
telnet 192.168.1.1
modify dsl config multi annex annexb txstart 33 txend 63 rxstart 64 rxend 255 maxdnrate 0xfff ecfdmmode fdm bitswap enable
commit
reboot

ΑΝΝΕΧ Α
telnet 192.168.1.1
modify dsl config multi bitswap enable ecfdmmode fdm
commit
reboot

Δοκιμαστε και αλλα modulations η adsl2(ναι παίζει adsl2)
που ξερετε μπορει να μην εχουνε ρυθμισει καλα το dslam
που είστε και να πεσετε σε μεγαλύτερη speed
(Είχε γίνει σε μερικούς με το G.Lite)

@ ADSLgr.com All rights reserved.