PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλός χρονισμος



NIKOS18382
08-03-09, 20:31
Ειχα 20Mb/s για 4 μηνες μου το κανανε ξαφνικα 12.
Μετα απο 4 μηνες επισης ενας γειτονας εβαλε Forthnet και πιανει 18 !.
Εχω SNR 6 και Line Attenuation 16.
Εχω το economy γιατι δε κανουμε πολλα τηλεφωνα ενω ο γειτονας εχει το Full.
Χρησιμοοιουμε το ιδιο καφαο.
Παιζει τιποτα με το αν ειναι Economy ή Full ???
Πριν μηνες τους ειχα ταραξει στα τηλ. και μου λενε τις ιδιες μαμακιες που λενε σε ολους
και δε κανανε τιποτα.
Γιατι δηλαδη να αλλαξω εταιρια και να πληρωνω 20 παραπανω?

NIKOS18382
09-03-09, 03:31
τιποτα κανεις?

D4rK_Mess3ngeR
09-03-09, 04:35
Για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις το router σου στην κεντρική γραμμή του σπιτιού, μόνο του χωρίς φίλτρα κλπ ή να δοκιμάσεις ένα άλλο router ( αν έχεις ). Αν το πρόβλημα παραμένει, καλό είναι αν μπορείς να δώσεις στατιστικά γραμμής και διάγραμμα από dmt tool.

Athlon_XP
09-03-09, 06:10
Δήλωσε βλάβη με αιτία χαμηλό συγχρονισμό και απαίτησε να σε στείλουν τεχνικό για έλεγχο γραμμής.

D4rK_Mess3ngeR
09-03-09, 06:47
Καλό είναι να έχει ελέγξει την γραμμή, γιατί είναι κρίμα να πληρώσει 70 ευρώ στην περίπτωση που "φταίει αυτός". Αυτό το λέω προφανώς χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο πως μπορεί υπάρχει πρόβλημα απ' την μεριά της forthnet.

Athlon_XP
09-03-09, 07:19
Εννωείτε πως πριν απαιτήσει τεχνικό θα έχει ελέγξει την δική του μεριά.

NIKOS18382
11-03-09, 15:53
Για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις το router σου στην κεντρική γραμμή του σπιτιού, μόνο του χωρίς φίλτρα κλπ ή να δοκιμάσεις ένα άλλο router ( αν έχεις ). Αν το πρόβλημα παραμένει, καλό είναι αν μπορείς να δώσεις στατιστικά γραμμής και διάγραμμα από dmt tool.

φιλαρακι ξεχασα να πω οτι εφερα και τους τεχνικους της Forthnet στο σπιτι μου και κανανε ολα αυτα που ειπες.Το dmt tool το εχω αλλα δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω

........Auto merged post: NIKOS18382 πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δήλωσε βλάβη με αιτία χαμηλό συγχρονισμό και απαίτησε να σε στείλουν τεχνικό για έλεγχο γραμμής.

το εχω κανει ηδη. τελικα με πηρε τεχνικος απο αθηνα τηλεφωνο και το μονο που μου ειπε ηταν οτι η 24αρα παιζει και δεν ειναι σταθερη. Οταν ομως εχω χρονισμο 20 για 4 μηνες και μετα αλλαζει και ο γειτονας εχει 18 τοτε κατι αλλο ειναι

fu.
13-03-09, 01:00
...Το dmt tool το εχω αλλα δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω...
εξαιρετικό how-to του Insomniac: DMT Tool: Πώς να το αξιοποιήσετε στο έπακρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511)

NIKOS18382
13-03-09, 01:38
εξαιρετικό how-to του Insomniac: DMT Tool: Πώς να το αξιοποιήσετε στο έπακρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511)

μου κανει connect αλλα δεν αναλυει τιποτα ... τελος παντων δεν εχει σημασια. το θεμα ειναι η εταιρια ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.