PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά γλώσσα να μάθω;



Σελίδες : [1] 2 3 4

European
08-03-09, 21:52
Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα πρόγραμμα που με βάση κάποιες ημερομηνίες και
κάποιες προϋποθέσεις θα τραβάει από μια βάση δεδομένων κείμενα για διάβασμα.
Το φαντάζομαι σαν κάτι που θα δείχνει για παράδειγμα τις κινητές γιορτές. («σαν» και όχι αυτό)
Δηλ. με βάση μεταβαλλόμενες ημερομηνίες θα μου δίνει κάποια σταθερά δεδομένα.

Με ποιά γλώσσα θα πρέπει να ασχοληθώ για να φτιάξω κάτι τέτοιο;

Απ την διατύπωσή μου καταλαβαίνετε πως είμαι ασχετότατος με προγραμματισμό
Και δεν ξέρω αν γίνεται κάν κατανοητό αυτό που θέλω να φτιάξω
Προτιμώ επίσης να μπορώ να δουλεύω την γλώσσα σε linux αν γίνεται
Ευχαριστώ

Thuglife
08-03-09, 23:18
C# ή Java.

Για C# στο linux βάλε το monodevelop, αν χρησιμοποιήσεις winforms (http://www.mono-project.com/WinForms) αντι για Gtk# δεν θα χρειαστεί να κάνεις ούτε διαφορετικό build για να παίξει η εφαρμογή σου σε windows.

WagItchyef
08-03-09, 23:21
Γλώσσα: C++
Framework: Qt

Χρόνος εκμάθησης για σοβαρό προγραμματισμό, με οποιαδήποτε σοβαρή γλώσσα: Αρκετός.

hammer21
08-03-09, 23:24
Αφου θες linux οχι C#.Οχι γιατι ειναι δυσκολη, αλλα γιατι τρεχει σε .net2 ενω το τρεχων ειναι το 3.5.
Η c++ νομιζω πως δεν ειναι και η πιο απλη γλωσσα για πρωτη επαφη.Νομιζω java ειναι καλα.

ring0
08-03-09, 23:54
Java απο μενα.Eιναι πιο ευκολη γλωσσa σε σχεση με τη c++.για τη C# δεν ξερω τωρα μαθαινω...αν και μου φαινεται πολυ παρομοια με τη java...:)

Liakoni
08-03-09, 23:55
Εγώ είμαι υπέρ python. Νομίζω είναι αρκετά απλή για εκμάθηση.

European
09-03-09, 00:17
Η πλειοψηφία λέει java...
Από python είχα πάρει μια γεύση και δεν την βρήκα δύσκολη
Για java δεν δοκίμασα ακόμα ... καιρός είναι ν' αρχίσω μάλλον
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

ring0
09-03-09, 00:27
Εγώ είμαι υπέρ python. Νομίζω είναι αρκετά απλή για εκμάθηση.

εξαρταται...εμενα που ξεκινησα με c /c++ η Python μου φανηκε δυσκολη και πολυ ασυντακτη και την παρατησα....αν ειχα μαθει πρωτα Python οχι C θα μου φαινοταν ευκολη...:p

zahoss
09-03-09, 00:46
Η πλειοψηφία λέει java...
Από python είχα πάρει μια γεύση και δεν την βρήκα δύσκολη
Για java δεν δοκίμασα ακόμα ... καιρός είναι ν' αρχίσω μάλλον
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

Αφού έχεις μια γεύση από παιθον, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://lateral.netmanagers.com.ar/stories/BBS47.html

Άσε τις C, C++ και πήγαινε σε μια σύγχρονη γλώσσα: C#, java, python.


η Python μου φανηκε δυσκολη και πολυ ασυντακτη και την παρατησα
:stunned:

hammer21
09-03-09, 00:54
εξαρταται...εμενα που ξεκινησα με c /c++ η Python μου φανηκε δυσκολη και πολυ ασυντακτη και την παρατησα....αν ειχα μαθει πρωτα Python οχι C θα μου φαινοταν ευκολη...:p

:shock::scared::vava::hmm:

Αν εχει ενα καλο η python ειναι το "γλυκο" της συντακτικο.Ομολογω οτι εισαι ο πρωτος που ακουω να λεει τετοιο πραμα.

bxenos
09-03-09, 01:45
Το φαντάζομαι σαν κάτι που θα δείχνει για παράδειγμα τις κινητές γιορτές. («σαν» και όχι αυτό)
άσχετο, αλλά ξέρεις φαντάζομαι ότι οι κινητές γιορτές είναι υπολογιζόμενες μαθηματικά

turboirc
09-03-09, 01:51
Εγώ λέω αγγλικά και ελληνικά φίλε γιατι από τις πολλές γλώσσες προγραμματισμού έχουμε ξεχάσει να μιλάμε.

European
09-03-09, 02:31
άσχετο, αλλά ξέρεις φαντάζομαι ότι οι κινητές γιορτές είναι υπολογιζόμενες μαθηματικά

Σίγουρα.
Βασικά με έναν μόνο τύπο του excel που δίνει το Πάσχα + - μέρες πρίν ή μετά το Πάσχα μπορεί κάποιος να υπολογίσει τις κινητές. Δεν μιλάω όμως γι αυτό το θέμα όπως έγραψα

........Auto merged post: European πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ λέω αγγλικά και ελληνικά φίλε γιατι από τις πολλές γλώσσες προγραμματισμού έχουμε ξεχάσει να μιλάμε.

Δεν αντιλέγω.
Είχα βέβαια την ευτυχία όταν πήγαινα σχολείο να μαθαίνουμε καλά ελληνικά
Δεν μπορώ να πώ το ίδιο για τα αγγλικά μου, χρειάζομαι πολύ καλό φροντιστήριο
Όσο για τις γλώσσες προγραμματισμού ...εγώ δεν γνωρίζω καμμία.

YiannisM
09-03-09, 11:58
Μιας και τώρα ξεκινάς εγώ θα σου πρότεινα την παλιά καλή C, αν και για το GUI περιβάλλον αμφιβάλλω να σου αρκέσει από μόνη της.

Τις άλλες μετά.

WagItchyef
09-03-09, 13:43
Η C++ είναι μία ισχυρή, γενικού σκοπού, γλώσσα προγραμματισμού, με την οποία μπορείς να κάνεις ότι εφαρμογές θέλεις (και .NET).

Η C# (ακριβέστερα C#/CLI) είναι μία γλώσσα προγραμματισμού που ουσιαστικά ελέγχεται από την MS (ας υπάρχει επίσημο standard) και είναι περιορισμένη για εφαρμογές του .NET framework.

Η Java/JVM μία από τα ίδια, ελέγχεται από την SUN. Αν και για δεύτερη γλώσσα, ίσως να έχει νόημα.

arkara
09-03-09, 14:08
Η C++ είναι μία ισχυρή, γενικού σκοπού, γλώσσα προγραμματισμού, με την οποία μπορείς να κάνεις ότι εφαρμογές θέλεις (και .NET).


Πράγματι.



Η Java/JVM μία από τα ίδια, ελέγχεται από την SUN. Αν και για δεύτερη γλώσσα, ίσως να έχει νόημα.

Η java είναι μια καλή γλώσσα με αρκετά ανεπτυγμένο API. Δεν θα έλεγα ότι ελέγχεται από την sun. Παλαιότερα ίσως. Αλλά τώρα νομίζω είναι ανοικτού κώδικα τα JVM της αλλά και το netbeans το οποίο είναι τρομερό εργαλείο ανάπτυξης.

WagItchyef
09-03-09, 15:20
Πληροφοριακά, η "Java" είναι στην πραγματικότητα δύο πράγματα (όπως η C#). Η Java γλώσσα (σύνταξη), και η Java Virtual Machine. Η Java γλώσσα, εκμεταλλεύεται (μόνο) ότι δυνατότητες παρέχει η Java Virtual Machine.

Η SUN θα μπορούσε να ανοίξει την Java Virtual Machine και σε άλλες γλώσσες, όπως κάνει η Micosoft με το .NET.

Θεωρώ ότι η C++ είναι καλύτερη για πρώτη γλώσσα και η Java/JVM είναι καλή για δεύτερη γλώσσα.

Ως χαρακτηριστικά, η C++ υποστηρίζει 4 paradigms, το Procedural Programming paradigm, το Object Oriented Programming paradigm, το Modular Programming paradigm (namespaces), και το Generic Programming paradigm (templates). Κάθε paradigm υποστηρίζεται πλήρως, και με τις μέγιστες run-time και space efficiencies.

Από όσο γνωρίζω, η Java/JVM υποστηρίζει μόνο τα Object Oriented paradigm και Generic Programming paradigm, και όχι πλήρως. Π.χ. δεν υποστηρίζει πλήρες multiple inheritance, παρά μόνο interfaces.

Αυτό συμβαίνει λόγω των περιορισμών της Java Virtual Machine την οποία εκμεταλλεύεται (μόνο). Παρόμοιοι περιορισμοί ισχύουν και για την "C#/.NET".

Thuglife
09-03-09, 15:24
Η C++ είναι μία ισχυρή, γενικού σκοπού, γλώσσα προγραμματισμού, με την οποία μπορείς να κάνεις ότι εφαρμογές θέλεις (και .NET).

Η C# (ακριβέστερα C#/CLI) είναι μία γλώσσα προγραμματισμού που ουσιαστικά ελέγχεται από την MS (ας υπάρχει επίσημο standard) και είναι περιορισμένη για εφαρμογές του .NET framework.


Τα Gtk#, tomboy, gnome dbus, banshee, MonoDevelop etc είναι γραμμένα σε .net framework; Η C# είναι επίσημο standard και ελέγχεται από την microsoft; Αντιλαμβάνεσαι πoια είναι η διαφορά μεταξύ μιας γλώσσας και ενός proprietary framework; Καταλαβαίνεις τι γράφεις;

Μάλλον δεν έχεις ιδέα, αλλά τι να λέμε εδω προσπαθούσες να μας πείσεις την άλλη φορά ότι τα windows είναι γραμμένα σε C++.

DOA
09-03-09, 16:44
Για κάποιο περίεργο λόγο ακούγεται πολύ C/C++. Άμα άρχιζες καριέρα ως προγραμματιστής θα το καταλάβαινα, αλλά για το δικό σου project το να κάτσεις να ασχοληθείς με αυτές τις γλώσσες είναι σαν να πας να μάθεις αεροναϋπηγική για να φτιάξεις μια σαϊτα.

Άμα το project είναι web based ή μέσω command line βάζεις μια PHP ή Python και κάνεις την δουλειά σου σαν άνθρωπος. Άμα είναι για desktop τότε προχωράς σε Java ή σε κάποια αντίστοιχη high-level μοντέρνα γλώσσα.

Τώρα από κει και πέρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο framework στην γλώσσα της επιλογής σου αλλά αυτά θέλουν μια αρχική επένδυση σε χρόνο και συμφέρουν μόνο αν θα τα χρησιμοποιήσεις αργότερα και αλλού.

bxenos
09-03-09, 17:00
Εμένα η απορία μου είναι, για όσους προτείνουν σε αρχάριους C/C++, πόσο καιρό τους πήρε απο τη στιγμή που άρχισαν την εκμάθιση έως τότε που "βγήκαν" σε παραθυρικό περιβάλλον (με διαλόγους, γραφικά και εκτυπώσεις) και πόσο καιρό για να συνδεθούν με βάσεις δεδομένων;

(ΥΓ. όχι τίποτα άλλο να ξέρω αν ήμουνα μπουμπούνας και άργησα ή όχι :) )

What Programming Language is Windows written in? (http://social.microsoft.com/Forums/en-US/windowshpcacademic/thread/65a1fe05-9c1d-48bf-bd40-148e6b3da9f1/)

WagItchyef
09-03-09, 17:02
Τα Gtk#, tomboy, gnome dbus, banshee, MonoDevelop etc είναι γραμμένα σε .net framework;


Το επίσημο πρότυπο της C# λέγεται C#/CLI (είναι ECMA και ISO standard).

http://www.ecma-international.org/publications/standards/ecma-334.htm


Το CLI είναι επίσης ένα επίσημο πρότυπο που περγράφει μία εικονική μηχανή.

http://www.ecma-international.org/publications/standards/ecma-335.htm


To CLI standard επίσης περιγράφει και την "γλώσσα μηχανής" για αυτή την εικονική μηχανή. Ένα βιβλίο για αυτή τη "γλώσσα μηχανής":

http://www.amazon.com/Inside-Microsoft-NET-IL-Assembler/dp/0735615470/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1236607188&sr=1-2


Έτσι, η C#/CLI μπορεί να εκμεταλλευτεί όλα τα facilities που παρέχει μία CLI-compliant Virtual Machine.

Μία CLI-compliant Virtual Machine είναι το .NET Framework. Άλλη CLI-compliant Virtual Machine είναι το Mono.

http://mono-project.com


Για πλήρη εκμετάλλευση όλων των facilities που παρέχει μία CLI-compliant Virtual Machine με τη C++, υπάρχει το C++/CLI (επίσης ECMA και ISO standard).

http://www.ecma-international.org/publications/standards/Ecma-372.htm




Η C# είναι επίσημο standard και ελέγχεται από την microsoft;


Ναι, η Microsoft δημιούργησε τη C# και την προώθησε να γίνει ECMA standard. Από εκεί έγινε ISO standard μέσω του ISO fast-track approval process.

Η Microsoft αποφασίζει για τα νέα χαρακτηριστικά της C#.




Αντιλαμβάνεσαι πoια είναι η διαφορά μεταξύ μιας γλώσσας και ενός proprietary framework; Καταλαβαίνεις τι γράφεις;

Μάλλον δεν έχεις ιδέα, αλλά τι να λέμε εδω προσπαθούσες να μας πείσεις την άλλη φορά ότι τα windows είναι γραμμένα σε C++.

Είχα διαβάσει ότι για την ανάπτυξη των Windows, η Microsoft χρησιμοποιεί τη Visual C++, και είχα υποθέσει ότι τον αρχικό C κώδικα τον μετέτρεψαν σε C++, αλλά δεν το έχω εξακριβώσει.

Αν δεν ισχύει, τι να κάνουμε, κανείς δεν είναι αλάθητος.

hammer21
09-03-09, 17:17
Ως χαρακτηριστικά, η C++ υποστηρίζει 4 paradigms, το Procedural Programming paradigm, το Object Oriented Programming paradigm, το Modular Programming paradigm (namespaces), και το Generic Programming paradigm (templates). Κάθε paradigm υποστηρίζεται πλήρως, και με τις μέγιστες run-time και space efficiencies.

Δεν ξερω ποσο ασχολεισαι με java αλλα πλεον υποστηριζει και generic programming.

WagItchyef
09-03-09, 17:52
Δεν ξερω ποσο ασχολεισαι με java αλλα πλεον υποστηριζει και generic programming.

Το ανέφερα αυτό που λες.

Παπι
09-03-09, 20:25
Πληροφοριακά, η "Java" είναι στην πραγματικότητα δύο πράγματα (όπως η C#). Η Java γλώσσα (σύνταξη), και η Java Virtual Machine. Η Java γλώσσα, εκμεταλλεύεται (μόνο) ότι δυνατότητες παρέχει η Java Virtual Machine.

Η SUN θα μπορούσε να ανοίξει την Java Virtual Machine και σε άλλες γλώσσες, όπως κάνει η Micosoft με το .NET.

Θεωρώ ότι η C++ είναι καλύτερη για πρώτη γλώσσα και η Java/JVM είναι καλή για δεύτερη γλώσσα.

Ως χαρακτηριστικά, η C++ υποστηρίζει 4 paradigms, το Procedural Programming paradigm, το Object Oriented Programming paradigm, το Modular Programming paradigm (namespaces), και το Generic Programming paradigm (templates). Κάθε paradigm υποστηρίζεται πλήρως, και με τις μέγιστες run-time και space efficiencies.

Από όσο γνωρίζω, η Java/JVM υποστηρίζει μόνο τα Object Oriented paradigm και Generic Programming paradigm, και όχι πλήρως. Π.χ. δεν υποστηρίζει πλήρες multiple inheritance, παρά μόνο interfaces.

Αυτό συμβαίνει λόγω των περιορισμών της Java Virtual Machine την οποία εκμεταλλεύεται (μόνο). Παρόμοιοι περιορισμοί ισχύουν και για την "C#/.NET".
Φίλε δεν αντιλέγω , αλλά απ'οτι βλέπω δεν εχεις ασχοληθεί με .net, γιατι η .net (ιδιαιτερα 3) δεν εχει να ανταγωνιστει τη C++ (εξαλλου στην ιδια οικογενεια ειναι) γιατι παταει στεις επικοινωνιες και στα GUI (.net 3). Ενω η C++ απλος ειναι μια γενικη γλωσσα που μπορεις να κανεις οτι θελεις απο θεμα application (απ'οτι νομιζω η C++ δε μπορει να κανει build ενα xaml (WPF) αρχειο, δλδ μονο .net 2).
Τελος θελω να πω οτι ειναι ποιο ευκολη η vcs απο vc++, και ο λογος ειναι απλος.
Οταν λες C++ με λιγα λογια λες win32 app (WIN API) πακετο! Δλδ παραθυρο <- header<- link win XX.dll (dllimport dllexport,παρε δώσε φρου φρου και αροματα) (Εγω χομπιστας ειμαι αλλα δε κανω και λαθος σε αυτα που λεω , δεν υπαρχει νοημα ενας χομπιστας να ασχολιθει με cpp , ειναι επαγεματηκη απο καθε αποψη :cool:)
Ενω η vcs (που ειναι περισοτερο ενα προγραμμα διαχιρισεις της .net) δεν εχει και πολλους περιορισμους η .net ειναι πανω απο 300mb και τα περισοτερα παραδιγματα που υπαρχουν στο internet χρησιμοποιουν μονο το System.dll System.Windows.Forms.dll (και αλλα 2-3 που ειναι εξαρτομενα απο το Forms.. ) μπορεις να κανεις αρκετα πραματα με την αξιοποιηση ολοκλιρου του freamwork.
ΥΓ: Αν ειναι να αρχησεις καποιος vcs να αρχισε με WPF , γιατι αν ξερεις WPF ξερεις και SilverLight δυο σε ενα .

WagItchyef
09-03-09, 20:31
Η Visual C++ 2008 (Visual Studio 2008) έχει τα ίδια .ΝΕΤ drag 'n drop components με τη Visual C# 2008 (από την έκδοση Visual Studio 2003/.NET 1.1), και εδώ και χρόνια υποστηρίζει (Visual Studio 2002) .NET programming by default.

Μάλλον δεν έχεις τσεκάρει τη Visual C++ 2008. Κατέβασε τη Visual C++ 2008 Express Edition που είναι δωρεάν (όπως και η Visual C# 2008 Express Edition), και ρίξε μια ματιά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_C%2B%2B

http://www.microsoft.com/Express

Παπι
09-03-09, 20:59
Η Visual C++ 2008 έχει τα ίδια .ΝΕΤ drag 'n drop components με τη Visual C# 2008 (από την έκδοση 2003/.NET 1.1), και εδώ και χρόνια υποστηρίζει .NET programming by default.

Μάλλον δεν έχεις τσεκάρει τη Visual C++ 2008. Κατέβασε τη Visual C++ 2008 Express Edition που είναι δωρεάν (όπως και η Visual C# 2008 Express Edition), και ρίξε μια ματιά.

http://www.microsoft.com/Express

Κειτα δοκιμασα μολης τωρα να βαλω ενα animation σε ενα button και μου βγικε η παναγια..
Δεν ειναι να γραψεις ενα wpf σε vcpp αν δεν εχεις xaml αρχειο ή εστω να μπορεσεις να γραψεις του στιλ

object obj = new object{
PropertyA=new objectQ(),
PropertyB=new objectW
{
PropertyX=45
}
};

........Auto merged post: Παπι πρόσθεσε 3 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι στο καλο ειναι το Parallel Patterns Library????Δε το καταλαβα

ownagE_
09-03-09, 21:21
εξαρταται...εμενα που ξεκινησα με c /c++ η Python μου φανηκε δυσκολη και πολυ ασυντακτη και την παρατησα....αν ειχα μαθει πρωτα Python οχι C θα μου φαινοταν ευκολη...:p

Εγώ που άρχισα με Python (ήμουν πολύ καλός μπορώ να πω.. :oops:), θεωρώ την C πολύ πιο .. όχι δύσκολη.. αλλά πολύπλοκη και με πολλές ιδιοτροπίες. :hmm:

Που θα πάει όμως, θα μάθουμε και C.. :p

Fuzzy
09-03-09, 21:30
Καντο σε TCL/TK: Ευκολα, γρηγορα, απλα. :)

WagItchyef
09-03-09, 23:15
Κειτα δοκιμασα μολης τωρα να βαλω ενα animation σε ενα button και μου βγικε η παναγια..
Δεν ειναι να γραψεις ενα wpf σε vcpp αν δεν εχεις xaml αρχειο ή εστω να μπορεσεις να γραψεις του στιλ

object obj = new object{
PropertyA=new objectQ(),
PropertyB=new objectW
{
PropertyX=45
}
};

........Auto merged post: Παπι πρόσθεσε 3 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι στο καλο ειναι το Parallel Patterns Library????Δε το καταλαβα

Είναι στο στυλ:

object ^obj= new object;

ή object obj; // Stack semantics

Βασικά είναι C++/CLI, και όχι C#/CLI (C#).

Βασικά, το νόημα είναι ότι με C++ μπορείς να γράψεις .NET εφαρμογές, native εφαρμογές, και να αναμείξεις native με managed code.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms379617(VS.80).aspx

European
09-03-09, 23:19
Καντο σε TCL/TK: Ευκολα, γρηγορα, απλα. :)

H απάντηση αφορά το θέμα;
Τι ακριβώς είναι αυτό; Γλώσσα προγραμματισμού;

ΟΚ διαβάζω τι είναι .. thnks!

Εύκολη, γρήγορη, απλή.
Από δυνατότητες τι λέει; Γνώμες;
Ευχαριστώ

arkara
10-03-09, 04:01
Πληροφοριακά, η "Java" είναι στην πραγματικότητα δύο πράγματα (όπως η C#). Η Java γλώσσα (σύνταξη), και η Java Virtual Machine. Η Java γλώσσα, εκμεταλλεύεται (μόνο) ότι δυνατότητες παρέχει η Java Virtual Machine.

Η SUN θα μπορούσε να ανοίξει την Java Virtual Machine και σε άλλες γλώσσες, όπως κάνει η Micosoft με το .NET.

Θεωρώ ότι η C++ είναι καλύτερη για πρώτη γλώσσα και η Java/JVM είναι καλή για δεύτερη γλώσσα.

Ως χαρακτηριστικά, η C++ υποστηρίζει 4 paradigms, το Procedural Programming paradigm, το Object Oriented Programming paradigm, το Modular Programming paradigm (namespaces), και το Generic Programming paradigm (templates). Κάθε paradigm υποστηρίζεται πλήρως, και με τις μέγιστες run-time και space efficiencies.

Από όσο γνωρίζω, η Java/JVM υποστηρίζει μόνο τα Object Oriented paradigm και Generic Programming paradigm, και όχι πλήρως. Π.χ. δεν υποστηρίζει πλήρες multiple inheritance, παρά μόνο interfaces.

Αυτό συμβαίνει λόγω των περιορισμών της Java Virtual Machine την οποία εκμεταλλεύεται (μόνο). Παρόμοιοι περιορισμοί ισχύουν και για την "C#/.NET".

Εγώ πάλι θεωρώ ότι η java είναι μια πολύ καλή και πάνω απ'όλα portable γλώσσα. Και για εμένα που δουλεύω αποκλειστικά με Linux είναι μεγάλο ζήτημα γράφεις κάτι μία φορά και παίζει παντού, έτσι μπορείς να αναλωθείς σε άλλα πράγματα αντί να αναλώνεσαι στο porting. Και τέλος κάνει για projects κάθε είδους.

Τέλος χρησιμοποιώ και μαθαίνω C και αυτό διότι πρέπει να προγραμματίζω hardware και γενικότερα πιο Low Level. Εν κατακλείδι:

C για Lower Level.
Java για όλα τα άλλα.

hammer21
10-03-09, 11:47
C για Lower Level.
Java για όλα τα άλλα.

Και γω μια απο τα ιδια(πανατα για desktop, στο web εχουμε αλλα).Παρολο που γουσταρω πολυ τη c η c++ μου τη σπαει ασχημα.

ring0
10-03-09, 13:44
Τέλος χρησιμοποιώ και μαθαίνω C και αυτό διότι πρέπει να προγραμματίζω hardware και γενικότερα πιο Low Level.
C για Lower Level.
C για low level programming??? :hmm:

hemlock
10-03-09, 13:46
c για low level programming??? :hmm:
Καποιοι μικροελεκτες ντεν σηκωνουν c++...(πχ ατμελ)

Mouse Potato
10-03-09, 13:51
C για low level programming??? :hmm:

assembly κι άγιος ο θεός :rolleyes:

hammer21
10-03-09, 14:07
Δεν ειναι "καθολικη" η assembly.Πρεπει να ξερεις μια γλωσσα για καθε επεξεργαστη.Και ορισμενες βλ.ultra sparc δεν τις λες και ευκολες.

ring0
10-03-09, 15:22
assembly κι άγιος ο θεός :rolleyes:

kai εγω για assembly ξερω...απλα ρωτησα γιατι μου εκανε εντυπωση που ο φιλος πανω ειπε οτι χρησιμοποιει c για low level programming(hardware).........:)

hammer21
10-03-09, 15:34
Το πιο γρηγορο ειναι να γραφεις σε 0-1:p
Μετα παει η assembly αλλα υπαρχει το προβλημα οτι ειναι διαφορετικη ανα επεξεργαστη.Η ιδανικη για οσους δεν θελουν να μπλεξουν με registers ειναι η c.

European
10-03-09, 16:03
Το πιο γρηγορο ειναι να γραφεις σε 0-1:p


Nαι.. αστειεύεσαι προφανώς :)
Αλλά εμένα θα με ενδιέφερε να καταλάβω αν και πως γράφει κάποιος σε 0 - 1
Γιατί έτσι θα καταλάβαινα - φαντάζομαι - τον προγραμματισμό απ την ρίζα του
Άλλο είναι να μάθω να βάζω τον πρώτο λίθο και άλλο το ..προκατασκευασμένο :lol:
Τα λέω λάθος; Πιθανόν. Αν ήξερα δεν θα ρώταγα

Και μια εντελώς προσωπική ερώτηση:
Χομπίστες προγραμματιστές οι περισσότεροι ή επαγγελματίες; :hmm:

ring0
10-03-09, 16:28
λά εμένα θα με ενδιέφερε να καταλάβω αν και πως γράφει κάποιος σε 0 - 1
Γιατί έτσι θα καταλάβαινα - φαντάζομαι - τον προγραμματισμό απ την ρίζα του
Άλλο είναι να μάθω να βάζω τον πρώτο λίθο και άλλο το ..προκατασκευασμένο
machine language is horrible!!!!!:p
αφου και η assembly δεν πολυ τρωγεται φαντασου τα 0-1......


Και μια εντελώς προσωπική ερώτηση:
Χομπίστες προγραμματιστές οι περισσότεροι ή επαγγελματίες;
οχι ακομα επαγγελματιας..σε 3 χρονια περιπου....:)

European
10-03-09, 16:44
Οι χακιεριές με ποιά γλώσσα γράφονται;
Κρυπτογράφηση αποκρυπτογράφηση και τα παρόμοια δηλαδή..

hammer21
10-03-09, 16:47
Nαι.. αστειεύεσαι προφανώς :)
Αλλά εμένα θα με ενδιέφερε να καταλάβω αν και πως γράφει κάποιος σε 0 - 1
Γιατί έτσι θα καταλάβαινα - φαντάζομαι - τον προγραμματισμό απ την ρίζα του
Άλλο είναι να μάθω να βάζω τον πρώτο λίθο και άλλο το ..προκατασκευασμένο :lol:
Τα λέω λάθος; Πιθανόν. Αν ήξερα δεν θα ρώταγα

Και μια εντελώς προσωπική ερώτηση:
Χομπίστες προγραμματιστές οι περισσότεροι ή επαγγελματίες; :hmm:

Αμφιβαλλω αν υπαρχουν εταιρειες που γραφουν σε 0-1 ακομα.Αλλωστε αυτος ηταν και ο λογος που βγηκε η συμβολικη γλωσσα.

Προφανως αλλο πραμα ο πρωτος λιθος και αλλο το προκατασκευασμενο αλλα αν δεν σ'αρεσει η οικοδομη θα ξενερωσεις.:p.Για αυτο εγω σε θεματα που σηκωνουν "καψιμο" προτιμω την top-down προσεγγιση.Ας πουμε εδω, πρωτα μαθαινεις λιγη βασικη αλγοριθμικη(ψευδογλωσσα, σαν αυτη που κανουν στο λυκειο) επειτα μια γλωσσα υψηλου επιπεδου να μαθεις να μπεις στο νοημα και να επελθει η απομυθοποιηση και μετα πας σε καμια c ή καμια assembly αν γουσταρεις καψιμο.:)

Εγω ακομα ειμαι φοιτητουδι aka χομπιστας.Αλλα ασχολουμαι πολυ γιατι το γουσταρω:rocker

European
10-03-09, 16:57
machine language is horrible!!!!!:p
αφου και η assembly δεν πολυ τρωγεται φαντασου τα 0-1......

Aπλώς σκέφτομαι:
αν είχα μόνο το hardware και τίποτε άλλο που πως με ποιόν τρόπο δηλ. θα
τούλεγα να κάνει κάτι πάρα πολύ απλό; Ας πούμε π.χ. «άνοιξε τον επεξεργαστή»
Αν δεν είχα μια γλώσσα προγραμματισμού «έτοιμη» πως θα του τόλεγα; :hmm:

Ξεφύγαμε απ το θέμα.. αλλά όχι και τόσο

........Auto merged post: European πρόσθεσε 1 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αλλα ασχολουμαι πολυ γιατι το γουσταρω:rocker

Και γώ γι αυτό ακριβώς ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ.
Επειδή μάλλον - μέχρι αποδείξεως του εναντίον - γουστάρω :D

........Auto merged post: European πρόσθεσε 4 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Προφανως αλλο πραμα ο πρωτος λιθος και αλλο το προκατασκευασμενο αλλα αν δεν σ'αρεσει η οικοδομη θα ξενερωσεις.:p.Για αυτο εγω σε θεματα που σηκωνουν "καψιμο" προτιμω την top-down προσεγγιση.Ας πουμε εδω, πρωτα μαθαινεις λιγη βασικη αλγοριθμικη(ψευδογλωσσα, σαν αυτη που κανουν στο λυκειο) επειτα μια γλωσσα υψηλου επιπεδου να μαθεις να μπεις στο νοημα και να επελθει η απομυθοποιηση και μετα πας σε καμια c ή καμια assembly αν γουσταρεις καψιμο.:)

Σωστή προσέγγιση.
Απ το σχεδόν έτοιμο στο χειροποίητο
Σαν να φορτώνω μια εντελώς ετοιματζίδικη διανομή π.χ. ubuntu (όχι flame)
και μετά να αρχίζω να μαθαίνω τις πιο δύσκολες και «χειροποίητες».
Κάπως έτσι έμαθα τις διανομές.. γιατί όχι και τον προγραμματισμό; :hmm:

ring0
10-03-09, 19:38
Οι χακιεριές με ποιά γλώσσα γράφονται;
Κρυπτογράφηση αποκρυπτογράφηση και τα παρόμοια δηλαδή..
με οποια θες....;)


Προφανως αλλο πραμα ο πρωτος λιθος και αλλο το προκατασκευασμενο αλλα αν δεν σ'αρεσει η οικοδομη θα ξενερωσεις..Για αυτο εγω σε θεματα που σηκωνουν "καψιμο" προτιμω την top-down προσεγγιση.Ας πουμε εδω, πρωτα μαθαινεις λιγη βασικη αλγοριθμικη(ψευδογλωσσα, σαν αυτη που κανουν στο λυκειο) επειτα μια γλωσσα υψηλου επιπεδου να μαθεις να μπεις στο νοημα και να επελθει η απομυθοποιηση και μετα πας σε καμια c ή καμια assembly αν γουσταρεις καψιμο.

καλυτερα σε c oxi assembly για αρχη...η assembly is difficult....:)

bicco
10-03-09, 20:10
Aπλώς σκέφτομαι:
αν είχα μόνο το hardware και τίποτε άλλο που πως με ποιόν τρόπο δηλ. θα
τούλεγα να κάνει κάτι πάρα πολύ απλό; Ας πούμε π.χ. «άνοιξε τον επεξεργαστή»
Αν δεν είχα μια γλώσσα προγραμματισμού «έτοιμη» πως θα του τόλεγα; :hmm:



Πώς θα του έλεγες συγκεκριμένα "άνοιξε τον επεξεργαστή" αυτό ακριβώς δεν το γνωρίζω! Πρέπει να ρωτήσεις κάποιον μηχανικό υπολογιστών αν και νομίζω ότι αναλυτικά τα internal functions του εκάστοτε επεξεργαστή λίγοι άνθρωποι τα ξέρουν στο κόσμο...

Όσον αφορά γενικά την απάντηση που ψάχνεις, δυστυχώς δεν είναι τόσο απλή...
Ψάξε για λογικές πύλες, Boolean άλγεβρα και ψηφιακό σχεδιασμό...

hemlock
10-03-09, 20:27
Aπλώς σκέφτομαι:
αν είχα μόνο το hardware και τίποτε άλλο που πως με ποιόν τρόπο δηλ. θα
τούλεγα να κάνει κάτι πάρα πολύ απλό; Ας πούμε π.χ. «άνοιξε τον επεξεργαστή»
Αν δεν είχα μια γλώσσα προγραμματισμού «έτοιμη» πως θα του τόλεγα; :hmm:

Ξεφύγαμε απ το θέμα.. αλλά όχι και τόσο

Αυτο που ψαχνεις, λεγονται Interrupts...
Btw μην γραφεις για να γραφεις.;)

anon
10-03-09, 21:17
Η κάθε γλώσσα έχει τα υπερ και τα κατά, αλλά μιλώντας για σήμερα σίγουρα η Java κερδίζει, και σαν επένδυση του χρόνου σου επάνω σε αυτή την γλώσσα σίγουρα επενδύεις και στο μέλλον. Τα σημαντικότερα στοιχεία είναι
1) εκτενές documentation για τα πάντα σχεδόν, τοσο πολύ που χάνεσαι, ενώ σε άλλες γλώσσες μπορεί να ψάχνεσαι
2) άπειρος αριθμός απο βιβλιοθήκες, frameworks και άλλα τινα, καθώς και εργαλεία IDE και άλλα όπως το Eclipse/Netbeans και σχεδόν όλα open source / free.
3) Πολύς κόσμος δουλεύει, καθώς και η ακαδημαική κοινότητα, που σημαίνει και ερευνητικά πράγματα θα τα βρείς με Java (πχ Hadoop).
4) Application servers (Jboss και άλλα), καθώς και άλλα enterprise ready διαθέσιμα, ενώ σε άλλες γλώσσες υποτίθεται free, μόλις πας ένα βήμα παραπάνω, θα πρέπει να πληρώσεις (δεν μιλάμε για πειρατικά)...
5) Πολλές δουλειές διαθέσιμες, και με καλό επίπεδο αποδοχών σύμφωνα με το jobserve.co.uk

Τις προάλλες βρήκα ένα καταπληκτικό (για μένα) video tutorial, Java and Eclipse for Total Beginners.
http://eclipsetutorial.sourceforge.net/
δες το και πάρε μια γεύση... Και υπόψιν ότι είναι δυο ετών σχεδόν, τα πράγματα βελτιώνονται συνεχώς.

Καλές και οι άλλες γλώσσες, η καθεμία έχει τα δικά της ατού, αλλά εαν το συνδιάσουμε και με επαγγελματική καριέρα, μετρήστε πόσες δουλειές δίνουν για PHP, Ruby, Perl, Python και θα δείτε ότι μιλάμε για ένα πολύ μικρό ποσοστό....

YΓ. Η C (παρεπιμπτόντως είναι η αγαπημένη μου γλώσσα προγραμματισμού), είναι σαν super assembly. Ουσιαστικά σε πολύ ελάχιστες περιπτώσεις θα χρειαστεί να γράψεις σαν assembly, μιας και ένας καλός C Compiler σε συνδιασμο με σωστό κώδικα θα βγάλει εφάμιλλο σε απόδοση (performance) κώδικα. Περισσότερο παίζει ρόλο η εμπειρία, οι γνώσεις και το ταλέντο του προγραμματιστή. Διαφορετικά και σε assembly πάλι χαζά θα γράφει.

WagItchyef
10-03-09, 21:22
Βασικά, έχω την εντύπωση ύστερα από ένα video που είδα με άνθρωπο της SUN που μίλησε για το OpenJDK, ότι ο βασικός σκοπός του OpenJDK, είναι να το προσαρμόσεις αν θέλεις σε κάτι που θέλεις να κάνεις, και όχι να γίνεται contributed source code στην SUN Java.

Με λίγα λόγια, αν δεν κάνω λάθος, η SUN Java δεν είναι ένα open source project με την έννοια των διαφόρων open source projects όπως το GNOME π.χ., αλλά ελέγχεται ακόμη αποκλειστικά από την SUN.

Μπορεί βέβαια να παίρνουν ιδέες από το OpenJDK, ή και να υιοθετούν κώδικα, αλλά είναι κατανοητό το τι λέω, άλλο SUN JDK και άλλο OpenJDK.

European
10-03-09, 21:24
@anon
Ευχαριστώ για την τεκμηρίωση της άποψής σου :oneup:
Έχω αρχίσει να διαβάζω java για να μπαίνω σιγά σιγά στο πνεύμα του προγραμματισμού

anon
10-03-09, 21:25
δες το βίντεο, θα μπείς κατευθείαν στο πνεύμα ανάπτυξης με test cases.

@ ADSLgr.com All rights reserved.