PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάπτυξη προγράμματος αλληλεπίδρασης με MySQL



Kapnos
09-03-09, 13:41
Λοιπόν θέλω να φτιάξω ένα πρόγραμμα με γραφικό περιβάλλον το οποίο θα σώζει σε μια βάση mysql τα δεδομένα που θα εισάγονται μέσα από το γραφικό περιβάλλον και θα έχει λειτουργίες αναζήτησης μέσα στη βάση κλπ κλπ. Προσανατολίζομαι σε java αλλά θέλω την βοήθειά σας για την επιλογή όπως και βιβλιοθήκες, IDE κλπ.

Ευχαριστώ

MichaelSE
09-03-09, 13:51
Μπορείς να δοκιμάσεις Ruby on Rails (http://en.wikipedia.org/wiki/Ruby_on_Rails). Αν και η τελευταία έκδοση συνεργάζεται με sqlite3 by default, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και MySQL. Το γραφικό σου περιβάλλον μπορεί να είναι και ο browser, να είναι δηλαδή web εφαρμογή. Επειδή χρησιμοποιεί convention over configuration (http://en.wikipedia.org/wiki/Convention_over_Configuration), μπορείς πολύ εύκολα να αναπτύξεις τέτοιου είδους εφαρμογή που περιγράφεις. Αν θέλεις όμως αποκλειστικά desktop εφαρμογή, μάλλον δε σου κάνει αυτή η λύση...

Για Ruby on Rails (αλλά και για Java), το Netbeans είναι πάρα πολύ καλό σαν IDE. Για Java μπορείς επιπλέον να δοκιμάσεις Eclipse.

nikospara
09-03-09, 14:08
@Kapnos:

Σε ενδιαφέρει να είναι desktop, web, και τα δύο (!) ή αδιαφορείς; Αριθμός χρηστών;

Να τρέχει σε συγκεκριμένο λειτουργικό, σε όλα ή σε οποιοδήποτε;

Τέλος, αν κατάλαβα καλά, θέλεις μια εφαρμογή που αποτελείται κυρίως από φόρμες εγγραφής σε βάση και αναζητήσεις (δηλαδή database driven CRUD). Η εφαρμογή δεν έχει ιδιαίτερη λογική πέραν αυτής, σωστά; (Όταν λέω ιδιαίτερη λογική θα ήταν πχ να λύνει εξισώσεις, να παίρνει αποφάσεις για μια γραμμή παραγωγής, να κάνει διάγνωση ασθενειών κοκ.)

Πχ λύσεις σαν τη Ruby on Rails που πρότεινε ο MichaelSE (ή το Grails (http://grails.org/) αν θές να είσαι πιο κοντά σε Java) είναι καταπληκτικές για CRUD, web-based εφαρμογές. Αν δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, μπορούμε να βοηθήσουμε καλύτερα.

Kapnos
09-03-09, 14:34
Όπως είπες nikospara μια απλή εφαρμογή για καταχώρηση, αναζήτηση και διόρθωση και επεξεργασία των εγρραφών της sql, τίποτα ψαγμένο. Για λειτουργικό με ενδιαφέρει να παίζει σε windows αν και σκέφτομαι κάτι σε web-based λόγω ευκολίας και καθολικότητας. Οπότε είμαι για να μαθαίνω ruby on rails ε;

nikospara
09-03-09, 16:16
...Οπότε είμαι για να μαθαίνω ruby on rails ε;

RoR και Grails έχουν την ίδια φιλοσοφία (το RoR άρχισε) και για την δουλειά που θές είναι καταπληκτικά. Πρίν 2-3 χρόνια είχα παίξει και, ακόμα και τότε, οι φόρμες έβγαιναν απευθείας από τους πίνακες της βάσης.

Είναι πολύ καλές λύσεις για αυτό που θές, γίνεσαι και platform neutral τσάμπα.

........Auto merged post: nikospara πρόσθεσε 6 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

...Βέβαια σε Windows παίζει και η VB. Φτιάχνεις φόρμες με τον editor, τις συνδέεις με τη βάση με εκείνα τα data controls (δε θυμάμαι πολλά, παρά μόνον ότι είναι απλό) και τελείωσες.

Επίσης σε Java το Netbeans αναλαμβάνει να σου δημιουργήσει τις φόρμες για τους πίνακές σου. Ο κώδικας είναι λίγο πιο περίπλοκος από τη VB, αν όμως δεν έχεις πολλή λογική δε σε νοιάζει. Φαντάζομαι ανάλογες δυνατότητες έχει και το Visual Studio για .ΝΕΤ, αλλά δεν το έχω δουλέψει τελευταία.

ploutonas
09-03-09, 16:31
Εγώ θα σου πρότεινα PHP+mySQL. Νομίζω ότι είναι η πιο απλή και συνάμα ισχυρή πλατφόρμα.
Ξεκίνα με το XAMP (www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html).

MichaelSE
09-03-09, 16:39
Αν τελικά αποφασίσεις για Ruby on Rails, για να ξεκινήσεις υπάρχει ένα πολύ καλό βιβλίο από τους Pragmatic Programmers, το Agile Web Development with Rails, Third Edition (http://www.pragprog.com/titles/rails3/agile-web-development-with-rails-third-edition). Αυτό είναι είτε κανονικό βιβλίο, είτε pdf. Σε καθοδηγεί κατ' αρχήν να στήσεις όλο το περιβάλλον με πολύ απλά βήματα και μετά να φτιάξεις ένα online store βήμα προς βήμα. Δίνει μάλιστα έμφαση σε CRUD εφαρμογές. Βέβαια η Third Edition είναι σε beta ακόμα, μην πάρεις όμως τη Second Edition γιατί είναι για παλιά έκδοση του Rails framework και λέει πολλά πράγματα που δεν ισχύουν. Θα μπερδευτείς και δεν θα μπορείς να δουλέψεις καθόλου γιατί προφανώς εσύ θα κατεβάσεις την τελευταία έκδοση των Rails (έχει αρκετά μεγάλες αλλαγές). Δες την τρίτη έκδοση, ακόμα και αν είναι σε beta.

Η Ruby on Rails προϋποθέτει γνώσεις Ruby, αλλά το παραπάνω βιβλίο έχει ένα παράρτημα για Ruby στο οποίο γίνονται παραπομπές όποτε χρειάζεται. Πάντως, αν κατεβάσεις και εγκαταστήσεις τη Ruby, έρχεται μαζί και documentation-tutorial "Programming Ruby" σε μορφή HTML help πάλι από τους Pragmatic Programmers.

Αν βέβαια ξέρεις ήδη Java, νομίζω ότι η πιο κατάλληλη επιλογή είναι το grails αφού, όπως είπε και ο nikospara, η φιλοσοφία είναι η ίδια.

Για IDE, όπως σου είπα και παραπάνω είναι πολύ καλό το Netbeans.

Τέλος, ανεξάρτητα από τη γλώσσα στην οποία θα καταλήξεις, θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσεις από την αρχή και ένα source control σύστημα, και αν δουλέψεις με το Netbeans μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα από τα source control συστήματα που υποστηρίζει εγγενώς (CVS, Mercurial, Subversion). Εγώ χρησιμοποιώ Mercurial και είμαι ευχαριστημένος. Θα σου έλεγα να μην το παραβλέψεις αυτό. Το source control είναι πολύ σημαντικό, θα σε γλυτώσει από πολλούς μπελάδες (κυρίως σύγκριση με παλιό κώδικα, αλλά και backup, μεταφερσιμότητα και άλλα πολλά).

Kapnos
09-03-09, 22:19
Τώρα που το ξανασκέφτομαι πιο πολύ για php+mysql πάω γιατί έχω μια μικρή ιδέα από αυτά. Κανένα καλό βιβλίο παίζει; Ή ιστοσελίδα;

DOA
09-03-09, 23:07
Τώρα που το ξανασκέφτομαι πιο πολύ για php+mysql πάω γιατί έχω μια μικρή ιδέα από αυτά. Κανένα καλό βιβλίο παίζει; Ή ιστοσελίδα;
Βάλε στο Google "PHP tutorial". Άμα δεν βρεις, ερχομαι σπίτι σου να το φτιάξω εγώ δωρεάν.

Kapnos
10-03-09, 00:48
Μένεις Βόλο; :P

mrsaccess
10-03-09, 06:31
Κοίτα, αν επιμένεις στο αρχικό σχέδιο (java) δεν χρειάζεται τίποτα άλλο πέρα από το Eclipse ως IDE και το jdbc-mysql που είναι η βιβλιοθήκη για να συνδέσεις τη java με την mysql.

Θα πρότεινα και το δωρεάν plugin Visual Designer 4 Eclipse για να φτιάξεις το GUI σου με drag'n'drop και όχι κώδικα.

Δεν είναι δύσκολο αυτό που θέλεις, θα βρεις αρκετά παραδείγματα στο internet.

@ ADSLgr.com All rights reserved.