PDA

Επιστροφή στο Forum : maximum απόσταση από το κέντρο του οτε???



Theofilos
21-12-05, 06:55
Έχω το εξής πρόβλημα:
Μένω επαρχία και συγκεκριμένα απέναντι από τον Πόρο (Αργοσαρωνικό), προς την Τροιζήνα για όποιον ξέρει. Τηλεπικοινωνιακά ανήκω στο κέντρο της Τροιζήνος, που βέβαια έχει τό ίδιο πρόθεμα (22980) με αυτό του Πόρου.
Επειδή πρόκειται άμεσα να υπάρξει διαθεσιμότητα adsl στον Πόρο, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, σκέφτομαι να ζητήσω να μεταφερθεί η γραμμή μου από το κέντρο της Τροιζήνας στο κέντρο του Πόρου για να μπορέσω να έχω adsl. Μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι αυτό γίνεται εύκολα πληρώνοντας εφάπαξ 10Ε (δλδ η μεταφορά της γραμμής, κρατώντας φυσικά το ίδιο νούμερο).
Το πρόβλημα είναι ότι μεταφέροντας τη γραμμή στον Πόρο αυξάνεται η απόστασή μου από το τηλ. κέντρο. Τώρα απέχω περίπου 5χλμ και θα γίνει γύρω στα 13-15χλμ! Θα υπάρξει πρόβλημα? Πώς μπρορώ να διασφαλίσω ότι θα δουλέψει το σύστημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

NoYmErOs
21-12-05, 09:48
Στα 5 και βλέπω δύσκλα να παίζει το DSL στα 13.. απλά ξέχνα το

Να πως δουλεύουν τα ADSL - ADSL2 και ADSL2+ !!!

greekfragma
21-12-05, 09:52
καλημερα.
πολυ δυσκολη η περιπτωση σου φιλε.η αποσταση απο το dslam παιζει σημαντικο ρολο για την αποδοση μιας γραμμης.
το θεμα ειναι τι υποδομη υπαρχει για να συνδεθεις απο το σπιτι σου στον Πορο.εαν ειναι μεσω του παλιου δικτυου χαλκου θα εχεις προβλημα.εαν βεβαια εχουν κανει νεα εγκατασταση με οπτικες ινες τοτε εισαι οκ.(αν και εχω καποιες επιφυλαξεις παλι)

μπορεις να ρωτησεις στο τοπικο καταστημα του οτε στην Τροιζηνα ή να τηλεφωνησεις και σε αυτο του Πορου.γενικα ψαξτο το θεμα.
για να παρεις μια γευση του τι εστι αποσταση απο το dslam/θορυβος-αποδοση γραμμης παρε ενα λινκακι
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

αυτα για την ωρα και προκαταβολικα υπομονη με αυτα που θα συναντησεις

Liakoni
21-12-05, 10:36
Στα 5 και βλέπω δύσκλα να παίζει το DSL στα 13.. απλά ξέχνα το

Να πως δουλεύουν τα ADSL - ADSL2 και ADSL2+ !!!

Εγώ είμαι στα 5,4 km (το μέτρησα με το αυτοκίνητο) και έχω κανονικές ταχύτητες...

chpanag
21-12-05, 10:58
Δουλεύω στο 134 με σύμβαση στο τμήμα telemarketing του ADSL του ΟΤΕ. Η οριακή απόσταση από το κέντρο είναι γύρω στα 5km για να έχεις adsl, οπότε τα 13-15km είναι λίγο απαγορευτικά.
Για οπτική ίνα το βλέπω πάλι δύσκολο αφού μέχρι τωρα οπτική ίνα έχω συναντήσει μέχρι στιγμής μόνο σε βιομηχανοποιημένες περιοχές που είναι μακριά από το κέντρο.


Εγώ είμαι στα 5,4 km (το μέτρησα με το αυτοκίνητο) και έχω κανονικές ταχύτητες...
Η απόσταση που πέζει ρόλο είναι η απόσταση είναι σε ευθεία, οπότε υποθέτω ότι είναι μικρότερη από 5,4km

pan.nl
21-12-05, 17:05
:offtopic: Γειά σου πατριώτη:D ! Σε ποιά τοποθεσία βρίσκεσαι ακριβώς?

Στο θέμα μας τώρα. Για Πόρο, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, χλωμό είναι. Για Γαλατά δεν έχεις ακούσει τίποτα, αφού είναι πιο κοντά? Για ψάξτο λίγο, πάντως, γιατί δεν αποκλείεται να υπάρξει διαθεσιμότητα και εκεί σύντομα.

Theofilos
21-12-05, 17:42
Ευχαριστώ πολύ για την πληθώρα των κατατοπιστικών απαντήσεων..αν και κάπως απογοητευτικά τα πράγματα....Δλδ εμείς εδώ στην επαρχία δε πρόκειται να δούμε ποτέ Θεού πρόσωπο εε?...
Υπάρχει τρόπος να μετρηθεί η ποιότητα της γραμμής μου? και αν ναί, τότε που πρέπει να απευθυνθώ?
Για να καταλάβετε τι ακριβώς γίνεται πρέπει να σας πω πως υπάρχει μεγάλη διασπορά των σπιτιών γύρω από το τηλεφωνικό κέντρο οπότε και οι αντίστοιχες αποστάσεις είναι κατά μέσο όρο πάνω από 2χλμ (σε ευθεία δε ξέρω πόσο είναι, μιλώ με βάση το οδικό δίκτυο).

Για Γαλατά δε ξέρω, θα πρέπει να ξαναρωτήσω στο κέντρο σχεδιασμού του ΟΤΕ. Απλά ο Πόρος σίγουρα θα ετοιμαστεί πιο γρήγορα καθότι είναι πιο τουριστικός και πιο ανεπτυγμένος. Αν περιμένουμε εμείς εδώ (παρέα με τα θερμοκήπια και τις λεμονιές...) να μπει adsl μάλλον θα μας προλάβει ο...Αγιος Πέτρος...

Υπόχρεως και πάλι στην καλωσύνη σας και ..την υπομονή σας.

shaq141a
22-12-05, 13:18
Αχ κάποιος δεν μπορούσε εκεί να εφαρμόσει Wimax και Bye Bye OTE :D

Theofilos
22-12-05, 22:03
Έχω και νεώτερα! Λοιπόν τηλεφώνησα δύο φορές στο 1242 για να ρωτήσω και τους εκεί φωστήρες. Η πρώτη απάντηση που έλαβα ήταν πως η εμβέλεια του adsl μπορεί να φτάσει και τα 40χλμ!!! Φυσικά και δεν πείστικα καί έτσι μετά από κάνα μισάωρο ξανακάλεσα. Αυτή τη φορά μου είπαν το εξής: η εμβέλεια εξαρτάται από την ισχύ του DSLAM. Δηλαδή: συνολική εμβέλεια=εμβέλεια DSLAM + 3χλμ. Μου είπαν πως δεν βγάζουν όλα τα DSLAMs τήν ίδια ισχύ στην έξοδο και συνεπώς δε μπορούν να μου πούν από τώρα αν θα με καλύπτει. Για παράδειγμα μου ανέφεραν την περίπτωση της Πετρούπολης που έχει μόνο ένα τηλ. κέντρο του ΟΤΕ (έτσι μου είπαν) και εντούτοις ενώ είναι τόσο εκτεταμένη σαν περιοχή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!
Από ότι φαίνεται λοιπόν δε μπορώ να ξέρω από τώρα τί γίνεται. Θα πρέπει πρώτα να τελειώσει ο ΟΤΕ με την εγκατάσταση των DSLAMs στον Πόρο και μετά βλέπουμε... Υπάρχει κάποια άλλη δυνατότητα???

sdikr
22-12-05, 22:23
Έχω και νεώτερα! Λοιπόν τηλεφώνησα δύο φορές στο 1242 για να ρωτήσω και τους εκεί φωστήρες. Η πρώτη απάντηση που έλαβα ήταν πως η εμβέλεια του adsl μπορεί να φτάσει και τα 40χλμ!!! Φυσικά και δεν πείστικα καί έτσι μετά από κάνα μισάωρο ξανακάλεσα. Αυτή τη φορά μου είπαν το εξής: η εμβέλεια εξαρτάται από την ισχύ του DSLAM. Δηλαδή: συνολική εμβέλεια=εμβέλεια DSLAM + 3χλμ. Μου είπαν πως δεν βγάζουν όλα τα DSLAMs τήν ίδια ισχύ στην έξοδο και συνεπώς δε μπορούν να μου πούν από τώρα αν θα με καλύπτει. Για παράδειγμα μου ανέφεραν την περίπτωση της Πετρούπολης που έχει μόνο ένα τηλ. κέντρο του ΟΤΕ (έτσι μου είπαν) και εντούτοις ενώ είναι τόσο εκτεταμένη σαν περιοχή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!
Από ότι φαίνεται λοιπόν δε μπορώ να ξέρω από τώρα τί γίνεται. Θα πρέπει πρώτα να τελειώσει ο ΟΤΕ με την εγκατάσταση των DSLAMs στον Πόρο και μετά βλέπουμε... Υπάρχει κάποια άλλη δυνατότητα???

Το adsl έχει απόσταση μέχρι 5 χιλ
το Rdsl έχει μέχρι 8χιλ


δες και αυτό Να πως δουλεύουν τα ADSL - ADSL2 και ADSL2+ !!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417)


Αχ κάποιος δεν μπορούσε εκεί να εφαρμόσει Wimax και Bye Bye OTE :D

Ναι καλά, ΥΓ το wimax δεν είναι η ουτοπία, αλλιώς θα είχε γίνει mainstream

shaq141a
22-12-05, 22:49
Ο χρόνος θα δείξει αν είναι ουτοπία :thumbsup1

sdikr
22-12-05, 22:54
Ο χρόνος θα δείξει αν είναι ουτοπία :thumbsup1

Το ελπίζουμε, αλλά μέχρι τώρα.........

alefgr
23-12-05, 21:16
Το τι μ@λ@κίες έχω ακούσει κατά καιρούς από τον ΟΤΕ δεν περιγράφονται...

Δηλαδή για να φτάσει το ADSL τα 30 Km πρέπει να βγάλει μεγάλη ισχύ το DSLAM!!!
Το μοντεμάκι που πρέπει να στείλει το κανάλι του download δεν πρέπει και αυτό να βγάλει μεγάλη ισχύ;;;;;;;;;

Σε λίγο θα αρχίσουν να μας λένε και για ενισχυτές ADSL... :worthy:

HellV1L
27-12-05, 01:58
Δουλεύω στο 134 με σύμβαση στο τμήμα telemarketing του ADSL του ΟΤΕ. Η οριακή απόσταση από το κέντρο είναι γύρω στα 5km για να έχεις adsl, οπότε τα 13-15km είναι λίγο απαγορευτικά.
Για οπτική ίνα το βλέπω πάλι δύσκολο αφού μέχρι τωρα οπτική ίνα έχω συναντήσει μέχρι στιγμής μόνο σε βιομηχανοποιημένες περιοχές που είναι μακριά από το κέντρο.


Η απόσταση που πέζει ρόλο είναι η απόσταση είναι σε ευθεία, οπότε υποθέτω ότι είναι μικρότερη από 5,4km


η καλωδιακη αποσταση παιζει ρολο οχι η φυσικη... ετσι νομιζω τουλαχιστον

HellV1L
27-12-05, 02:01
Ευχαριστώ πολύ για την πληθώρα των κατατοπιστικών απαντήσεων..αν και κάπως απογοητευτικά τα πράγματα....Δλδ εμείς εδώ στην επαρχία δε πρόκειται να δούμε ποτέ Θεού πρόσωπο εε?...
Υπάρχει τρόπος να μετρηθεί η ποιότητα της γραμμής μου? και αν ναί, τότε που πρέπει να απευθυνθώ?
Για να καταλάβετε τι ακριβώς γίνεται πρέπει να σας πω πως υπάρχει μεγάλη διασπορά των σπιτιών γύρω από το τηλεφωνικό κέντρο οπότε και οι αντίστοιχες αποστάσεις είναι κατά μέσο όρο πάνω από 2χλμ (σε ευθεία δε ξέρω πόσο είναι, μιλώ με βάση το οδικό δίκτυο).

Για Γαλατά δε ξέρω, θα πρέπει να ξαναρωτήσω στο κέντρο σχεδιασμού του ΟΤΕ. Απλά ο Πόρος σίγουρα θα ετοιμαστεί πιο γρήγορα καθότι είναι πιο τουριστικός και πιο ανεπτυγμένος. Αν περιμένουμε εμείς εδώ (παρέα με τα θερμοκήπια και τις λεμονιές...) να μπει adsl μάλλον θα μας προλάβει ο...Αγιος Πέτρος...

Υπόχρεως και πάλι στην καλωσύνη σας και ..την υπομονή σας.


εχει αρχισει να εφαρμοζεται η τεχνικη/τοποθετηση των mini-dslams οποτε μην απογοητευεστε καποιοι...

alefgr
27-12-05, 21:58
Τα mini-DSLAMs προς το παρόν ο ΟΤΕ τα βάζει σε βιομηχανίες και σε επιχειρήσεις, που ξέρει ότι από εκεί θα κάνει γρήγορα απόσβεση...

ReCoC
14-01-06, 14:51
Μήπως ξέρετε που μπορώ να μάθω σε ποιο κέντρο είμαι συνδεδεμένος και ποση απόσταση είναι αυτό?? Πηρα το 134 αλλα σημερα (σαββατο) δε δουλεύουν! (θα μου πεις τις αλλες μερες δουλευουν??) και επειδη επειγει σήμερα (θέλω να παω να πάρω το dsl cube) μήπως ξερετε ισως κανενα site που να το λεει? Οσο πιο γρηγορα μου απαντησετε, τοσο πιο πολυ με βοηθατε.

thanx

alefgr
22-01-06, 20:48
Έχει συζητηθεί αυτό πολλές φορές. Κάνε ένα ψάξιμο και θα βρείς ένα link για ένα PDF αρχείο.

maik
22-01-06, 21:12
Απο καθε κτηριο του ΟΤΕ που στεγαζει τηλ. κεντρο ξεκινανε καλωδια χαλκου που καταληγουν στα σπιτια μας.Ενα ζευγος για καθε ενα νουμερο. καθε ενας εχει και το "δικο"
ζευγαρι. Εκει λοιπον στα κεντρα υπαρχουν εγκατεστημενα και τα DSLAM ή miniDSLAM.
Το μηκος του ζευγους χαλκου που μπορει να δουλευει ανεκτα μια συνδεση ADSL ειναι 5χλμ. Αυτο δεν εχει να κανει ουτε με ΟΤΕ ουτε με Ελλαδα ουτε με Αγγλια ουτε με Νορβηγια. Παντου οι προδιαγραφες ειναι ιδιες.
Τωρα αν καποιος ειναι 15χλμ μακρυα πανω στο βουνο και θελει να βαλει ADSL απλα ατυχησε.
Ειναι σαν να επιμενει οτι πρεπει ο Δημος της περιοχης του να του φτιαξει ασφαλτοστρωμενο δρομο με 2 λωριδες ανα κατευθυνση μεχρι το σπιτι του.
Να εχουμε και λιγο την αισθηση του μετρου.

andbrok
07-12-07, 23:52
Τωρα αν καποιος ειναι 15χλμ μακρυα πανω στο βουνο και θελει να βαλει ADSL απλα ατυχησε.
Ειναι σαν να επιμενει οτι πρεπει ο Δημος της περιοχης του να του φτιαξει ασφαλτοστρωμενο δρομο με 2 λωριδες ανα κατευθυνση μεχρι το σπιτι του.

Δε βρίσκω πετυχημένο τον παραλληλισμό. Δεν είμαστε σε καμια κορυφή βουνού, κατοικούμε σε περιοχή εντός σχεδίου πόλεως και δε ζητάμε δρόμο με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση. Ζητάμε απλά ενα δρόμο αρκετό για να χωράει το αυτοκίνητό μας με φυσιολογικές ταχύτητες, δηλαδή κάτι καλύτερο από ένα δύσβατο μονοπάτι που χωράει μόνο γάιδαρος.

gravis
08-12-07, 00:20
Μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι αυτό γίνεται εύκολα πληρώνοντας εφάπαξ 10Ε (δλδ η μεταφορά της γραμμής, κρατώντας φυσικά το ίδιο νούμερο).
Το πρόβλημα είναι ότι μεταφέροντας τη γραμμή στον Πόρο αυξάνεται η απόστασή μου από το τηλ. κέντρο. Τώρα απέχω περίπου 5χλμ και θα γίνει γύρω στα 13-15χλμ! Θα υπάρξει πρόβλημα? Πώς μπρορώ να διασφαλίσω ότι θα δουλέψει το σύστημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Εδω δεν εχεις καταλαβει κατι, οπως και ολοι οσοι απαντησαν στο ποστ για το συγκεκριμενο θεμα. Οταν λεει ο οτε οτι κανει μεταφορα γραμμης, δεν εννοει την φυσικη μεταφορα τις γραμμης, δηλαδη να επιμηκυνει το καλωδιο απο το υπαρχουν κεντρο σε αλλο κεντρο που μπορει να βρισκεται σε αλλη περιοχη/πολη/νομο! με το σκεπτικο αυτο καποιος που ειναι θεσσαλονικη μπορει να ζητησει γραμμη απο Αθηνα..
Ο ΟΤΕ απλως σου λεει, οτι αν αλλαξεις περιοχη, δεν θα χασεις το υπαρχον νουμερο, σαν φορητοτα αριθμου.. Παρολα αυτα με 13χλμ δεν θα επεζε ουτος η αλλως.

maik
08-12-07, 20:55
Δε βρίσκω πετυχημένο τον παραλληλισμό. Δεν είμαστε σε καμια κορυφή βουνού, κατοικούμε σε περιοχή εντός σχεδίου πόλεως και δε ζητάμε δρόμο με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση. Ζητάμε απλά ενα δρόμο αρκετό για να χωράει το αυτοκίνητό μας με φυσιολογικές ταχύτητες, δηλαδή κάτι καλύτερο από ένα δύσβατο μονοπάτι που χωράει μόνο γάιδαρος.

Το εντος σχεδιου πολεως δεν λεει τιποτε στην περιπτωση αυτη. Τα τεχνικα επιστημονικα δεδομενα εινα συγκεκριμενα . Το ADSL ΔΕΝ λειτουργει πανω απο καποιο μηκος γραμμης χαλκου. Το επισημο ειναι 4,5 χλμ αλλα με ανοχες φτανει και στα 6 σε ιδανικες συνθηκες.

Δεν ξερω που μενεις, αλλα μην περιμενεις επειδη ο ταδε Δημαρχος εβαλε σε μια νυχτα ολα τα χωραφια της περιοχης εντος σχεδιου θα παει την αλλη μερα ο ΟΤΕ να στησει Κεντρο εκει για να σου δωσει ADSL.

emeliss
09-12-07, 12:29
Πόσους μπορείς να βρεις στην Τροιζήνα που να θέλουν adsl; Μάζεψε κόσμο και συζητήστε το στο κατάστημα ΟΤΕ της περιοχής σου. Η μόνη λύση για adsl είναι να μπει ένα mini-dslam. Δεν θα έχεις τρομερές ταχύτητες, αλλά τουλάχιστον θα γλιτώσεις το dial-up. Μην περιμένεις επενδύσεις μερικών χιλιάδων ευρώ για 5 άτομα.

Η άλλη λύση είναι μέσω hellas-sat.

@ ADSLgr.com All rights reserved.