PDA

Επιστροφή στο Forum : Teleutaia Nea(Deite Oloi plz)



tgrendo
14-11-03, 15:39
Me pire xtes ena texnikos tis forthnet kai mou eipe ta eksis:
Signomi gia tis teleutaies meres alla ehie tigkarei to diktio tis forthent.Mou zitise ipomoni mehri to telos tou mina giati paraggeilane alla 155Mb opote tha lithei to d/l kai ping provlima tous.

Afta.Opos fonazo toses meres DEN ftaiei mono o OTE.....

PALADIN
14-11-03, 15:46
η τελλας που έχει 2.5G γιατι έχει πρόβλημα;
εδώ κατεβάζουμε από το ftp της οτενετ καί έχει πρόβλημα.
το πρόβλημα θα λυθεί μόνο όταν ανοίξει τα ΑΤΜ ή όταν άνάψουν τα ιδιωτικά δίκτυα της τελλας καί της βιβοντι μακροπρόθεσμα.

astzan
14-11-03, 17:56
Δηλαδη φταιει η Forthnet για το συρσιμο :twisted:
Θα δουμε οταν γινει η λεγομενη αναβαθμιση τι θα συμβει...και πoιος πραγματικα φταιει

Amerzone
14-11-03, 21:41
To πιο εκνευριστικό είναι ότι παρουσιάζει συνέχεια disconnects σε μένα κάθε 10, 15, 20 λεπτά. Η ταχύτητα είναι ψηλά (35-45k από streamload), αλλά τι να το κάνεις άμα πρέπει να είσαι από πάνω ν' ανοιγοκλείνεις το zyxel... Toυς πήρα τηλέφωνο κι ο τεχνικός παραδέχτηκε ότι έχουν πρόβλημα, τουλάχιστον. Ό,τι κι αν δοκίμασα (PPPoA, PPPoE) τα ίδια κάνει.

blizard
14-11-03, 22:05
Εγω παντος πριν 3 μερες δεν ειχα δει απολυτος κανενα προβλημα....μετα αρχισανε κατι περιεργα ανα διαστηματα , αλλα οχι τοσο μειωση ταχυτητας.
(Κυριος καποια μεγαλα ping, και disconect 2-3 φορες την μερα)

Τα 155mbps παντος ειναι πολλα... ανετα αντεχουν 5.000 συνδρομητες 384/128 ακομα. :lol:

tgrendo
15-11-03, 00:14
nai gia ti apo oti mou eipe i forthent dinei 1:20 os tora...

Amerzone
15-11-03, 01:19
Nα διευκρινίσω το "συνέχεια" που αναφέρω παραπάνω, για να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις. Δυο μέρες έχω τη σύνδεση. Πέμπτη και Παρασκευή, και τις δυο παρουσιάζει το σύμπτωμα που λέω. Αυτή τη στιγμή που γράφω, φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα πάντως...

vagelis
15-11-03, 05:15
όντως παιδιά , πήρα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη , και η κόπέλλα εκεί μου ομολόγησε ότι υπάρχει πρόβλημα , και με διακοπές συνδέσεων και με πτώση ταχύτητας και κυρίως με την μεγάλη αστάθεια . Θα γίνει , λέει, σημαντική αναβάθμιση .

Crosstalk
15-11-03, 12:43
Θα γίνει , λέει, σημαντική αναβάθμιση .

Opa!!!!! :)
Na perimenoume terataki apo forthnet?Mesw mednautilus panta e!!!! 8)

Spike
15-11-03, 13:13
To πιο εκνευριστικό είναι ότι παρουσιάζει συνέχεια disconnects σε μένα κάθε 10, 15, 20 λεπτά. Η ταχύτητα είναι ψηλά (35-45k από streamload), αλλά τι να το κάνεις άμα πρέπει να είσαι από πάνω ν' ανοιγοκλείνεις το zyxel... Toυς πήρα τηλέφωνο κι ο τεχνικός παραδέχτηκε ότι έχουν πρόβλημα, τουλάχιστον. Ό,τι κι αν δοκίμασα (PPPoA, PPPoE) τα ίδια κάνει.
Πες το μου ρε παιδάκι μου και λέω τι δεν κάνω σωστά και με πετάει έξω δέκα φορές τη μέρα :D
Ειπα κι εγώ... αφού στην αρχή με τις νετκάρτες όσο χρόνο είχανε ήμουν συνεχώς online... τώρα λέω πώς είναι δυνατόν ;

Spike
15-11-03, 13:16
όντως παιδιά , πήρα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη , και η κόπέλλα εκεί μου ομολόγησε ότι υπάρχει πρόβλημα , και με διακοπές συνδέσεων και με πτώση ταχύτητας και κυρίως με την μεγάλη αστάθεια . Θα γίνει , λέει, σημαντική αναβάθμιση .
Εγώ πάντως την περασμένη Δευτέρα που πήγα στο υποκατάστημά τους εδώ στη Θεσσαλονίκη να κάνω τη συνδρομή μου είπαν ότι κάνανε ήδη αναβάθμιση ειδικά για το dsl. Θα κάνουν κι άλλη ;

OTEtzis
15-11-03, 15:28
Me pire xtes ena texnikos tis forthnet kai mou eipe ta eksis:
Signomi gia tis teleutaies meres alla ehie tigkarei to diktio tis forthent.Mou zitise ipomoni mehri to telos tou mina giati paraggeilane alla 155Mb opote tha lithei to d/l kai ping provlima tous.

Afta.Opos fonazo toses meres DEN ftaiei mono o OTE.....

αμα εχει τιγκάρει το DSLAM πάντως, δε παει να βαλει και 800 Μ, θα εχεις μειωμενη ταχυτητα...

ibok
15-11-03, 15:54
Εκτός από τις χαμηλές ταχύτητες του τελευταίου μήνα βάλτε και τα disconnections για να δέσει το γλυκό!
Αντε να δούμε πού θα πάει αυτή η ταλαιπωρία. :cry: :evil:

Amerzone
15-11-03, 16:22
To πιο εκνευριστικό είναι ότι παρουσιάζει συνέχεια disconnects σε μένα κάθε 10, 15, 20 λεπτά. Η ταχύτητα είναι ψηλά (35-45k από streamload), αλλά τι να το κάνεις άμα πρέπει να είσαι από πάνω ν' ανοιγοκλείνεις το zyxel... Toυς πήρα τηλέφωνο κι ο τεχνικός παραδέχτηκε ότι έχουν πρόβλημα, τουλάχιστον. Ό,τι κι αν δοκίμασα (PPPoA, PPPoE) τα ίδια κάνει.
Πες το μου ρε παιδάκι μου και λέω τι δεν κάνω σωστά και με πετάει έξω δέκα φορές τη μέρα :D
Ειπα κι εγώ... αφού στην αρχή με τις νετκάρτες όσο χρόνο είχανε ήμουν συνεχώς online... τώρα λέω πώς είναι δυνατόν ;
To πρόβλημα το παραδέχτηκε ο τεχνικός της βάρδιας της Παρασκευής βράδυ. Φυσικά συνεχίζει το ίδιο βιολί και σήμερα Σάββατο, όλη μέρα. Κατεβάζει σφαίρα για κανά 10λεπτο, και μετά "κουφαίνεται" η γραμμή. Ο FlashGet κάνει timeout με socket error 10065. Κατέβασα τα d/l segments σε δύο, μήπως φταίει αυτό, αλλά φυσικά δεν είναι εκεί η αιτία. Έτσι κι αλλιώς, κι απλό σερφάρισμα να κάνω θα με πετάξει στα 8-10 λεπτά (σχεδόν με μαθηματική ακρίβεια) και θέλει επανεκκίνηση ο router. Στο Zyxel έχω επιλέξει nailed-up connection, βέβαια.

Σήμερα, ο τεχνικός της FORTHnet με συμβούλεψε να βάλω με το χέρι IP, DNS και gateway στο TCP/IP της κάρτας, αντί να τα χω στο αυτόματο όπως λέει το manual, αλλά και πάλι τα ίδια, οπότε στο τέλος σήκωσε τα χέρια ψηλά. Aύριο Κυριακή πρωί θα τηλεφωνήσω και στο 121 να δηλώσω βλάβη, μπας και βγει κάποια άκρη από κει.

Είμαι σε Siemens DSLAM, Πεδίο του Άρεως, πλατεία Βικτωρίας.

astzan
15-11-03, 16:35
Τελικα εχουμε γινει BetaTesters και πληρωνουμε αντι να μας πληρωνουν..... :twisted:
Παντως δεν το περιμενα απο τη FORTHnet να τα παιξει τοσο ευκολα την ειχα για πιο σοβαρη εταιρια...

ndan_gr
16-11-03, 13:08
h Forthnet ta xei paiksei genikws kai se aples Dial up h ISDN syndeseis h xeiroterh taxythta pou exw piasei einai 32 KBPS kai h kalyterh 46.6!!!

astzan
16-11-03, 14:04
Τι να πει κανεις αν σερνονται οι Dial up και οι ISDN συνδεσεις τοτε κλαφτα Χαραλαμπε :(
Αντε γιατι αρκετα κρατησε το παραμυθι " Η Forthnet ειναι η καλυτερη " "Η Forthnet Rulez "
Aπ οτι φαινεται η Forthnet ειναι μια ακομα εταιρια που δεν μπορει να ανταποκριθει στις απαιτησεις και στα νεα δεδομενα και ετσι να ξεχωρισει απο τις αλλες :!:

nnn
16-11-03, 15:27
εγώ πάντως αυτή τη στιγμή κατεβάζω σταθερά 378 με αιχμές μέχρι και 500 kbps.
και χωρίς πρόβλημα ταχύτητας γενικά,και χωρίς disconnections.
πάντα παίζει ρόλο και ο server που κατεβάζεις και οι πόροι που σου δίνει.

dslam intracom+forthnet 384

Amerzone
16-11-03, 15:36
Ξαναπροσπάθησα σήμερα με την τεχνική υποστήριξη της forthnet. Περίμενα πρώτα μισή ώρα αφού είχε σταματήσει να κατεβάζει (για να μην φαίνομαι ghosted) και τους τηλεφώνησα. Μου λένε ότι φαίνομαι να είμαι online και μάλιστα έκαναν ping τον υπολογιστή μου χωρίς πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν μπορώ να κάνω ping κανέναν. Μόλις τους είπα ότι αν κάνω ping 192.68.1.1 (την ΙP του zyxel) παίρνω timeout, μου άρχισαν ότι το modem δεν είναι τεσταρισμένο από τον πΟΤΕ και κάτι τέτοια κουλά. Μόλις τους έκοψα το βήχα ("μα πλέον δεν είναι υποχρεωτικό να αγοράσω το modem του πΟΤΕ"), άρχισαν κάτι του στυλ "δεν επικοινωνεί ο υπολογιστής με το modem" και άλλα τέτοια φαιδρά. Με χουν βάλει σε σκέψεις, όμως... Φυσικά δεν μπορούν να μου εξηγήσουν γιατί ενώ δουλεύει, στα 10 λεπτά πάνω "μπουκώνει". Έχω βγάλει και τον Sygate firewall, μήπως έφταιγε αυτός. Tespa, δήλωσα βλάβη και στο 121, και θα δούμε από Δευτέρα. Πάντως, έτσι δεν τ' αφήνω, θα τους ταράξω και τους δυο στα τηλεφωνήματα και στα e-mail κι ας με σκάσουν...

sdikr
16-11-03, 15:51
εγώ πάντως αυτή τη στιγμή κατεβάζω σταθερά 378 με αιχμές μέχρι και 500 kbps.
και χωρίς πρόβλημα ταχύτητας γενικά,και χωρίς disconnections.
πάντα παίζει ρόλο και ο server που κατεβάζεις και οι πόροι που σου δίνει.

dslam intracom+forthnet 384


387 και 500???
πες μας με ποιον παπα κοιμηθηκες να τον γνωρισουμε!!
:P :D

waste
16-11-03, 16:00
κοιταχτε κι εγω πιστευω οτι η φορθνετ πουλα λαγους με πετραχίλια αλλα ας μυ συγκρινουμε τις Dial up συνδεσεις , διοτι εκει παιζει μεγαλο ρολο η γραμμη ακομα μεγαλυτερο το μοντεμ σας (δεν ειναι ολα τα 56αρια ισα σε αυτη τη ζωη ;-)
, το εαν ο μπατζανακης σας σας επαιρνε τηλεφωνο κι ενα σωρο αλλοι παραγωντες

PALADIN
16-11-03, 16:09
τα λίγα πρώτα δευτερόλεπτα σε κάθε download η ταχύτητες είναι αρκετά υψηλές.
Μπορεί να φτάσουν και 60 καί 70 καί καμμιά φορά 80 MB/s.
Φυσικά αυτό ακολουθεί πτωτική πορεία καί μετά από 30 περίπου δευτερόλεπτα ισοροπεί σε ταχύτητες κάτω από το θεωρητικό max 48MB/s (384/128) ανάλογα με το κίνηση έχει εκείνη την ώρα το dslam.

Αυτά εχω παρατηρήσει εγώ.

blizard
16-11-03, 16:11
Τι να πει κανεις αν σερνονται οι Dial up και οι ISDN συνδεσεις τοτε κλαφτα Χαραλαμπε :(
Αντε γιατι αρκετα κρατησε το παραμυθι " Η Forthnet ειναι η καλυτερη " "Η Forthnet Rulez "
Aπ οτι φαινεται η Forthnet ειναι μια ακομα εταιρια που δεν μπορει να ανταποκριθει στις απαιτησεις και στα νεα δεδομενα και ετσι να ξεχωρισει απο τις αλλες :!:
Παντος αυτα τα μικρα προβληματα που υπαρχουν εδω και λιγες μερες ειναι τα πρωτα μετα απο χρονια.
Στα θετικα ειναι πως λενε οτι θα βαλουν νεα γραμμη στο τελος του Μηνα και τα παραδεχτηκαν και αμεσως.
Αυτη τι στιγμη ομως, η Tellas μαλλον δειχνει η καλυτερη λυση .

ermis333
16-11-03, 19:47
Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας ρε παιδιά οι άνθρωποι είπαν πως μέχρι του τέλους του μήνα θα κάνουν αναβάθμιση.... δεν μπορείτε να περιμένετε λίγο...


ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΛΗΣΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ !!!! ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ 55€ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ 384 ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΡΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ!!!!

sdikr
16-11-03, 19:59
Και η τελλας με τα 2.5gb εκανε αναβαθμισεις ,
.......

holy
16-11-03, 21:19
Re na skeuteste ligo prin peite kati...
Dineis kathe mina me fpa peripou ta 30 euro ston ote gia 384kbit apo to spiti sou mexri ton bra tou isp kai dineis 55 euro(forth) gia ola ta ipoloipa.. Blepeis tis times autes kai kaneis mia sigkrisi ligo diladi dineis ta misa ston ote(kai me tellas i analogia mikrenei kata poli alla eballa ton isp pouxw egw) apla gia na metaferei to band oxi egkihmena mexri to spiti sou me grammes pou idi dikaiwmatika tis exeis xrisoplirwsei kai o ote apla tis diaxeirizete.................! Sourxete i oxi na pas sto kontinotero katastima tou ote kai na to kaneis mpourdelo?? Aporw poios einai o eksipnos pou skeutike ti timologisi twn grammwn adsl kai i diafora metaksi 384 kai 512 na einai toso megali gia ousiastika elaxisti diafora kai i 512 na exei upload 128 enw oloi dinoun 256! Kai gia pio logo diladi na iparxei diafora sauta pou plirwnoume ston ote se kathe paketo?????????????? Diladi ti kanei o ote mas dinei reuma i kati allo na pw re aderfe oti to kaiw kai kostizei.... Mipws prospathei na to paiksei kai ISP o ote ektos apo ntabatzis?? eleos pia... OLA TA PAKETA PREPEI NA EXOUN TO IDIO PAGIO ENA TIPIKO KOSTOS OPWS 10-20 EURO MAX
Isws nanai o idios pou skeutike tin timologisi twn dialup......... Apo tin pleura tous oi isp kanoun oti tous epitrepei o ote.. Nomizw twra einai kairos siga siga na arxizoume na diamartiromaste mazika me nea mails gia tis times giati pleon i karamelitsa "tou exoume tis fthinoteres dial up grammes stin eurwpi klp mplampla" exei xoneutei.... exoume mpei stin epoxi tou xalkou pia zitw o ote....

shaq141a
16-11-03, 21:21
Ναι έκανε αναβαθμήσεις όχι όμως με το εξωτερικο αλλά στο δικό της δίκτυο για να ανταπεξέλθει στη ζήτηση

nnn
16-11-03, 22:15
εγώ πάντως αυτή τη στιγμή κατεβάζω σταθερά 378 με αιχμές μέχρι και 500 kbps.
και χωρίς πρόβλημα ταχύτητας γενικά,και χωρίς disconnections.
πάντα παίζει ρόλο και ο server που κατεβάζεις και οι πόροι που σου δίνει.

dslam intracom+forthnet 384


387 και 500???
πες μας με ποιον παπα κοιμηθηκες να τον γνωρισουμε!!
:P :D
μάλλον επειδή είμαι ο μόνος στην περιοχή μου με adsl με προσέχουν :lol:
είναι και 2-3 ακόμα αλλά προσπαθώ να τους κάνω να μετακομίσουν :twisted:

JediMasterMANIAC
16-11-03, 23:23
Ναι έκανε αναβαθμήσεις όχι όμως με το εξωτερικο αλλά στο δικό της δίκτυο για να ανταπεξέλθει στη ζήτηση
δηλαδη με το εξωτερικο τι bandwidth εχει?? εγω απο ταχυτητες σκιζω αυτη τη στιγμη κιολας κατεβασω απο αμερικη 490 mega(silent hill 3 demo)
και η ταχητητα ειναι σταθερη σταρ 40 και max στα 47
τωρα απο pings ειμαι λιγο τσαντισμενος καθως περιμενα 60αρια αλλα πηρα 100αρια ! θα επρεπε να ηταν 80 τουλαχιστον γιατι εγω με isdn ειχα 110-140

shaq141a
17-11-03, 20:44
2,5gbps που την προμίθεφσε η Ιταλική μητρική και υπάρχει η πιθανότητα να χρησιμοποιήσουν και άλλο απο το έυρος της οπτικής ίνας που έχει ποντιστεί στην αδριατική(10gbps).

blizard
17-11-03, 20:57
Ρε παιδια, 155mbps πιθανον να ειναι αρκετα για να δωσουν καλες ταχυτητες σε 5.000 dsl users(384/128)!!!!
Τα 2.5Gbps θα πρεπει να φτανουν για 75.000 και 10 gbps για 300.000!!!

Αν τα εχουν(και δεν ειναι οπως το "free internet"),να δω τι θα τα κανουν!!!.

ermis333
17-11-03, 21:45
Για να είμαστε πιο ακριβείς δεν υπάρχει μια οπτική ίνα αλλά πολλά ζευγάρια που έχουν ποντιστεί στην Αδριατική απλά με τις μέχρις στιγμής δυνατότητες που παρέχει η τεχνολογιά μπορούν να περαστούν μέχρι και 40Gbps (maximum αλλά πανάκριβο) από οπτικές ίνες, πάντως τα 10Gbps είναι η συνήθεις λύση.

ermis333
17-11-03, 21:49
Προς Blizzard : Από τη στιγμή που έχουν ρίξει οπτικές ίνες τότε μπορούν να έχουν όση χωρητικότητα θέλουν! Η επένδυση έχει ήδη γίνει.... απο εκεί και πέρα τι χωλοσκάς......

Πάντως αν βάλεις και ένα λογικό Overbooking της τάξεως του 1:20 με 10GBps καλύπτεται σχεδόν όλη η Ελλάδα!!!

tgrendo
18-11-03, 14:09
Simera girisa apo 3imero kai apo tis 1 to mesimeri eos tora 5 to apogeuma sernetai.Download sto 10-22 ,surfing skata,ping terastia kai paei legonta.512 na min ksexniomaste kai Dslam Intracom Ano Ilisia.

astzan
18-11-03, 16:18
Το ποτηρι ξεχειλησε απο που παιρνει κανεις Netcarta?

ermis333
18-11-03, 16:53
Από τα περίπτερα!!

tgrendo
19-11-03, 12:39
ma mou lene den ehoun gia DSL

ermis333
19-11-03, 12:45
Η ίδια είναι ρε συ δεν υπάρχει ξεχωριστεί κάρτα για ADSL... αυτή που είναι για Dial-up είναι και για ADSL!!! Ζήτα απλά μια netcarta

tgrendo
19-11-03, 12:50
den mporo ta ho parei agria tha ta kopso ola tha pouliso to PC kai tha pao na gino voskos....

NeK
19-11-03, 15:52
Προς Blizzard : Από τη στιγμή που έχουν ρίξει οπτικές ίνες τότε μπορούν να έχουν όση χωρητικότητα θέλουν! Η επένδυση έχει ήδη γίνει.... απο εκεί και πέρα τι χωλοσκάς......

Πάντως αν βάλεις και ένα λογικό Overbooking της τάξεως του 1:20 με 10GBps καλύπτεται σχεδόν όλη η Ελλάδα!!!

Το να νοικιάσεις ένα ποντιστικό (?!?!) πλοίο και να κάνεις μία βόλτα από Κέρκυρα μέχρι Ιταλία ξετυλίγωντας την τουλούμπα, δεν λέω έχει ένα Α κόστος. Το ότι κάποιος κάπου κάποτε έκανε πειράματα με τέτοια καλώδια και πέρασε και 40Gbps από αυτά, δεν σημαίνει ότι πέρασες και 40Gbps γραμμή σε αυτήν την περίπτωση.

Το να αγοράσεις τα μηχανήματα που θα "φωτίσουν" την οπτική αυτήν όμως είναι 100 Χ Α το κόστος!

Αν θέλεις και 40Gbps τότε κάντο 200x.

Επείδη έχεις μία ποντισμένη ίνα δεν μου λέει τίποτα, αν σας πω πόσες ποντισμένες ίνες υπάρχουν στις θάλλασες και μένουν αφώτιστες θα καταλάβετε τι εννοώ.

Άσε που δεν ξέρει κανείς πόσα από τα 2.5Gbps είναι internet feed.

ermis333
19-11-03, 16:36
Άσε που δεν ξέρει κανείς πόσα από τα 2.5Gbps είναι internet feed.


Αυτό δεν πολύ ισχύει διότι η φωνή δεν χρειάζετai μεγάλη χωρητικότητα... αν ήταν έτσι η Forthnet με τα 310Mbit και τους πόσους χιλιάδες πελάτες σταθερής θα είχε μπουκώσει προ πολλού... Γενικά..... το χειρότερο σενάριο είναι ανα δευτερόλεπτο να χρησιμοποιούνται 256Mbit για φωνή... αλλά το δίκτυο απότι έχω ρωτησει δεν είναι χωρισμένο, δηλαδή αν κανείς δεν μιλάει στο τηλ. τότε όλο το Bandwidth πάει στο Ιντερνετ..Από ότι ξέρω μέσω WDM η χωρητικότητα μπορεί άμμεσα να εκτοξευτεί στα 10,5Gbps

Επίσης μια κάρτα των 10Gbps για οπτική ίνα δεν είναι και τόσο ακριβή (κάνει γύρω στα 150-200 χιλάδες Ευρώ) Αν έχεις διαθέσιμα 650 εκ. Ευρώ τα 150.000 είναι ψίχουλα...

Φαντάσου τι διεθνείς διασυνδέσεις έχουν οι ISP της Σουηδίας ή της Γερμανίας όπου το στάνταρ είναι από 1.5Mbit και σε πολλές περιπτώσεις αγγίζει και το 10ρι!!΄

Γενικά οι ιδιωτικές εταιρίες δεν είναι ΟΤΕ έτσι όπως η Forthnet τώρα που άρχισε να μπουκώνει κάνει αναβάθμιση, έτσι θα κάνουν όλοι oi άλλοι ISP κανένας δεν κρατάει τους πελάτες του αν προσφαίρει σκατό-υπηρεσίες, εκτός και αν δεν υπάρχει εναλλακτική λύση.

NeK
20-11-03, 07:09
Ermi, δεν νομίζω να κατάλαβες τι ακριβώς θέλω να πω.
Το ότι έχει ζεύξη 2,5Gbps με την Ιταλική Wind δεν σημαίνει ότι η wind της δίνει και 2,5Gbps Feed.

Όπως εσύ τώρα έχεις ζέυξη κοντά στα 8Mbit με την ADSL σου, δεν σημαίνει ότι έχεις και 8Mbit feed.

Το bandwidth κοστίζει my friend. :wink:

Να ήταν τόσο απλό όσο το "βάζω ακόμη μία κάρτα των 10Gbps και παίρνω και άλλο internet" δεν ισχύει.

ggeorgan
20-11-03, 08:10
ermis333,
Αν κάνω σωστά τους υπολογισμούς, 10Gbps φθάνει να εξυπηρετήσει 20.000 χρήστες που ταυτόχρονα κατεβάζουν με 384kbps και, επίσης ταυτόχρονα ανεβάζουν με 128kbps (384 kbps + 128 kbps = 512 kbps x 20000 = 10.000.000 kbps = 10.000 Mbps = 10 Gbps). Δηλαδή, αν οι τιμές που δίνεις είναι ακριβείς, το κόστος ανα χρήστη μπορεί να είναι μόνον 7,5 -10,0 €. Για πόσο χρόνο (μήνα, έτος, ες αεί) σε εξυπηρετούν με αυτά τα 7,5-10,0 € δεν το διευκρινίζεις. Δεν μου φαίνεται, όμως, ρεαλιστικός ο υπολογισμός σου. Φυσικά θα θέλαμε όλοι να είναι, οπότε, αν έχεις κι άλλες πληροφορίες δώσέ μάς τις.
Μερικές πληροφορίες που έψαξα και βρήκα και ίσως είναι σχετικές με την συζήτηση :
Η συνολική δυναμικότητα που δίνει η MedNautilus για τι δίκτυό της, συνολικού μήκους 6000 km από Αίγυπτο, Ισραήλ, Τουρκία, Κύπρο και Ελλάδα προς Ιταλία και αντιστρόφως είναι 768 wavelengths των 10 Gbps. (The system comprises 6 fiber pairs and 92 repeaters, based on the very latest DWDM technology, offering 64 wavelengths at 10 Gbit/s each per fiber pair σύμφωνα με αυτό http://www.mednautilus.com/network.html ) Συνεπώς, αν τα δώσει όλα στις τιμές του ermis333 και πρόκειται για μηνιαία έσοδα, θα έχει έσοδα γύρω στο 1,2 δισεκατομμύρια € τον μήνα ! Δεν γνωρίζω τι επενδύσεις έχει κάνει, ούτε τι ετήσια έξοδα προβλέπει να κάνει. Πάντως, το κόστος να φωτίσει κανείς τις ίνες είναι αποδεκτό με αυτά τα έσοδα, οπότε μάλλον όλες οι ίνες της είναι ήδη φωτισμένες.
Για να μισθώσεις κύκλωμα 155,52 Mbps από Βρυξέλλες στην Βιέννη (ενδεικτικώς και αυθαιρέτως επιλέγω γιατί, λέμε τώρα, κι οι δύο πόλεις είναι μνημεία της art nouveau), σύμφωνα με αυτούς εδώ ( http://www.bandwidthmarket.com ) θέλεις 12.500 US $ τον μήνα, δηλαδή για 10 Gbps θέλεις 750.000 US $ τον μήνα !
Άρα για τους 20000 χρήστες που λέγαμε το κόστος bandwidth ανά μήνα για κάθε χρήστη μπορεί να είναι από 7,5 - 10,00 € τον μήνα έως και το εξαπλάσιο !

ermis333
20-11-03, 13:32
Παιδιά μην τρελένεστε δεν είναι ακριβό το Bandwidth αν ήταν ακριβό τότε οι ευρωπαϊκοί ISP Δεν θα δίναν 10Mbit συνδέσεις με 60Ε (για να μην μιλήσω για Σουηδία που είναι σχεδόν τσάμπα) !!!

Και empire η Wind έιναι ένας από τους μεγαλύτερους non-incubent αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη ...... με 30 Εκατομμύρια συνδρομητές από τους οποίους οι 13.9εκ είναι συνδρομητές internet από τους οποίους οι 130.000 είναι ADSL λες να μην έχει να δώσει το Bandwidth για 30.000 Έλληνες που θα έχουν ADSL μέχρι το 2006;;

Η Wind δεν έχει κάποιο περιορισμό στην Tellas, τουλάχιστον αυτό μου έχουν πει τόσες φορές που τους έχω πάρει τηλέφωνο....αν μπουκώσει το δίκτυο της Wind τότε ναι θα μπυκώσει και η Tellas...αλλά είναι πολύ απίθανο!!!

To ίδιο είναι να έχεις ποντίσει ιδιόκτητες οπτικές ίνες με το να τις νοικιάζεις από τρίτους;;;

Τα 2.5Gbps είναι πλήρως διαθέσιμα.... αυτό μου φαίνεται στο είχε πει εκείνη η Μαντάμ από την Tellas για να σου δικαιολογήση τις πιο χαμηλές τιμές....

NeK
20-11-03, 14:01
Offer London, (N/A), United Kingdom New York City, NY, US 2488 $ 68,250 More Info
Offer London, (N/A), United Kingdom New York City, NY, US 2488 $ $69,750 More Info
Offer London, (N/A), United Kingdom New York City, NY, US 622.08 $ 73,500 More Info
Offer London, (N/A), United Kingdom New York City, NY, US 622.08 $ 103,950 More Info
Offer London, (N/A), United Kingdom New York City, NY, US 9953 $ 136,500 More Info
Offer London, (N/A), United Kingdom New York City, NY, US 155.52 $ 157,500 More Info
Offer London, (N/A), United Kingdom New York City, NY, US 9953 $ 378,000 More Info


10Gbps από αγγλία μέχρι αμερική (νέα υόρκη) βρίσκεις και με 136.500 δολλάρια, δηλαδή χοντρικά χοντρικά 110.000 ευρώ το μήνα.

Not bad eh?

ΥΓ. Α! Υπόψην ότι αυτοί είναι παντελώς STANDARD τιμοκατάλογοι, αν έχεις άκρες σαφώς και βρίσκεις αρκετά χαμηλότερες και αν έχεις και συνεργασία καιρό τότε βρίσκεις ΠΟΛΥ χαμηλότερες.

vagelis
20-11-03, 14:12
Italy Catania
Greece Koropi, Chania1 (OTE Station), Chania 2 (MN Station)
Turkey Istanbul
Israel Haifa, Tel Aviv 1 (LEV System cable station), Tel Aviv 2 (Petach Tikva station)

παιδιά ,
δεν κατάλαβα , ο ΟΤΕ που και πως εμπλέκεται στην υπόθεση ? Το δίκτυο δεν είναι εξολοκλήρου δικό τους ?

ggeorgan
20-11-03, 15:54
Ο ΟΤΕ έχει μάλλον συνεργασία αλληλοεξυπηρετήσεως με την MedNautilus και το σημείο όπου αυτή υλοποιείται είναι στα Χανιά. Η MedNautilus και ο ΟΤΕ με μια τέτοια συμφωνία αγοράζουν λίγο μεγαλύτερη αξιοπιστία.
Τώρα, φαίνεται ότι η τιμολόγηση των οπτικών ζεύξεων είναι τοπικό φαινόμενο. Στον Βόρειο Ατλαντικό, όπου υπάρχει πλεονάζον δυναμικό οι τιμές είναι λογικές. Εκεί που δεν υπάρχει, όπως σ' εμάς, δεν αποκλείεται να είναι πολλαπλάσιες.
Για να δούμε το ζήτημα με λίγους ακόμη σκόρπιους αριθμούς, η MedNautilus με πλήρη χρησιμοποίηση του δικτύου της μπορεί να εξυπηρετήσει 1,5 εκατομμύρια χρήστες 384/128, ενώ ο πληθυσμός στις χώρες που εξυπηρετεί ξεπερνά τα 150 εκατομμύρια. Ξέρω, ξέρω ο σωστός υπολογισμός θέλει στατιστική μέθοδο, κι εγώ στατιστική σπούδασα. Το γράφω επειδή και ο χονδροειδής υπολογισμός κάτι μας λέει.
Επίσης, το πρόβήμα για μας είναι ο τοπικός βρόχος, όπως μπορούν να μαρτυρήσουν όσοι είναι πάνω σε οπτική ίνα και όσοι βλέπουν την ολοκαίνουργια σύνδεσή τους να σέρνεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.