PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ποιότητα γραμμής HOL (Πειραιάς) και για τηλεφωνία.



LateAdopter
10-03-09, 14:05
Καλημέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω από conn-x σε HOL (double play lite) και έχω τρεις ερωτήσεις:

1. Βρίσκομαι κέντρο Πειραιά (κοντά στο Α/Κ της HOL στην Τσαμαδού) και έχω αρκετά καλές τιμές στο conn-x ([downstream] attn: 29, snr: 31). Ένα μέλος (saimag, που επίσης παίρνει απο Α/Κ Τσαμαδού) σε άλλο thread ανέφερε ότι έχει attn: 15 και snr: 9,5 και ότι η HOL δίνει (πάντα?) snr: 9.
Σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα, το snr 9 είναι χάλια - εκτός αν "ισοφαρίζεται" από το πολύ καλό attn.

SN Margin/Noise Margin/SNR (AKA Signal to Noise Margin or Signal to Noise Ratio)

Relative strength of the DSL signal to Noise ratio. 6dB is generally the lowest dB manufactures specify in order for the modem to be able to synch. In some instances interleaving can help raise the noise margin to an acceptable level. Generally speaking, as overall bandwidth increases, your signal to noise ratio decreases. So a customer that upgrades from 1.5 to 6.0 service will typically see a corresponding decrease in the signal to noise ratio. The higher the number the better for this measurement.

6dB or below is bad and will experience no synch or intermittent synch problems
7dB-10dB is fair but does not leave much room for variances in conditions
11dB-20dB is good with no synch problems
20dB-28dB is excellent
29dB or above is outstanding

Line Attenuation

Measure of how much the signal has degraded between the DSLAM and the modem. Maximum signal loss recommendation is usually about 60dB. One of the biggest factors affecting line attenuation is distance from the DSLAM. Generally speaking, bigger distances mean higher attenuation. The lower the dB the better for this measurement.

20dB and below is outstanding
20dB-30dB is excellent
30dB-40dB is very good
40dB-50dB is good
50dB-60dB is poor and may experience connectivity issues
60dB or above is bad and will experience connectivity issues


Θα ήθελα τη γνώμη σας για τις τιμές που (φαίνεται) να έχει η HOL στην περιοχή μου και αν πρέπει να ανησυχώ για αποσυνδέσεις, προβλήματα συγχρονισμού, κλπ.

2. Η συνδεσμολογία μου αυτή τη στιγμή είναι ένα τηλ.καλώδιο που διακλαδίζεται νωρίς (από το φις) σε 2 καλώδια, το ένα για το τηλέφωνο και το άλλο για το router του conn-x (speedtouch 536). Κάποιος είπε ότι το τηλέφωνο στη HOL περνάει μέσα από το router. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να φέρω το router κοντά στο φις, πριν τη διακλάδωσή? (και μετά να χωριστούν οι γραμμές). 'Η μπορώ να μην ξηλώσω τα καλώδια αφού είμαι κέντρο και παίζει με pots(?) (Αν πρέπει να περάσει από τον router η τηλεφωνία, έχω πρόβλημα γιατί ένα 2ο τηλέφωνο παίρνει (την ίδια) γραμμή από 2ο φις [σε άλλο δωμάτιο] και δεν μπορώ να παρεμβάλω τον router και εκεί).

3. Αν ισχύει το 2 (δλδ να παίζει όπως είναι η εγκατάσταση, χωρίς ξήλωμα), μπορώ να ρυθμίσω το speedtouch να παίζει με τη HOL? (μιας και διάβασα ότι έχει καλύτερο GUI από το Netgear).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ditheo
10-03-09, 14:21
Η HOL δίνει πλέον τηλεφωνία σαν και αυτήν που έχεις. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις δίνει ακόμα voip. Αυτό μπορεί να στο διευκρινίσει κάποιος που έχει βάλει πρόσφατα στο Α/Κ σου double play. Αν είναι έτσι μπορείς απλά να κρατήσεις τα καλώδια και τον εξοπλισμό σου ως έχει, με ότι συνεπάγεται αυτό. Τώρα όσον αφορά τις τιμές για το snr & attn κανένας μα κανένας δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα το τί θα ισχύει στην γραμμή σου. αυτό μόνο στην πράξη θα φανεί... μπορεί να έχεις πρόβλημα ή να παίζει η γραμμή σου τέλεια...

LateAdopter
12-03-09, 13:50
Thx για την απάντηση ditheo..
Κανείς άλλος που μπορεί να απαντήσει? (κατά προτίμηση από Α/Κ Τσαμαδού - Πειραιά)..

@ ADSLgr.com All rights reserved.