PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση τηλεφωνίας hol σε fritz 7170



billpriest
10-03-09, 14:17
Καλησπέρα!!Έχω σύνδεση doubleplay στην HOL εδς και ένα περίπου χρόνο.Κάπου τον Δεκέμβριο έπεσε στα χέρια μου το fritz 7170 από έναν γνωστό μου.Όλα καλα με το 7170 μόνο που δεν έχω τηλέφωνο....:hmm:Ρώτησα στην ΗΟL και μου είπαν ότι δεν υπάρχει configuration για VOIP τηλεφωνία για το 7170.....!!Έχει κανένας καμμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω??(το router μου έδωσε η ΗΟL το ξεχνάμε σαν λύση!!:down:)

aa144
13-03-09, 12:55
Πέρνα το αρχείο ρύθμισης τηλεφωνίας που κυκλοφορεί για τον ΦΡΙΤΣ. Αν δεν περνάει, τότε πρέπει να βάλεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις, έχοντας δίπλα έναν άλλον ρυθμισμένον ΦΡΙΤΣ 7140.

Το NetFaster πήρες και δεν το θέλεις; Έχεις 2 γραμμές σε VOIP μέχρι το CPE; Στο NetFaster λειτουργούν κανονικά οι γραμμές αυτές;

Σε ποιά περιοχή είσαι ακριβώς;

billpriest
13-03-09, 15:43
Δεν πήρα το Netfaster.To fritz 7140 πήρα στο οποίο δουλεύει μια χαρά το τηλέφωνο αλλά θέλω να το κάνω να δουλεύει και με το 7170.Μένω στα Άνω Πατήσια.

aa144
13-03-09, 19:31
Για αρχή να πούμε οτι δεν μπορεί να λειτουργήσει και με τα δυο λόγω mac address και η κάθε αλλαγή σε αυτό (ακόμα και για δοκιμή) θέλει 18 ώρες τουλάχιστον πριν λειτουργήσει, είτε πριν καταλάβεις ότι δεν πρόκειται να λειτουργήσει (χωρίς να μεσολαβήσει άλλη αλλαγή ρούτερ στο ενδιάμεσο διάστημα).

Δεν γίνεται δηλαδή να έχουμε "βγάζω το ένα, βάζω το άλλο και λειτουργεί η τηλεφωνία μόλις συγχρονίσει". Σε κάθε αλλαγή - δοκιμή θα είσαι μια μέρα χωρίς τηλεφωνία, αυτό κάνει τις δοκιμές λίγο δύσκολες.

billpriest
15-03-09, 00:34
Το θέμα είναι οτι δεν περιμένω μόνο 1 μέρα,ακριβώς επειδή γνωρίζω ότι δεν μπορεί να δουλέψει κατευθείαν.

stergios1
16-03-09, 11:08
Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236248&page=7

@ ADSLgr.com All rights reserved.