PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL in-a-box ή ADSL in-a-box Plus ?



stanitsas
21-12-05, 20:06
Έχω καταλήξει για DSL στην Forthnet.

Την Οtenet σαν κρατικοδίαιτη εταιρεία :evil: την απορρίπτω εξ'αρχής.
Πιστεύω λοιπόν ότι απο τις υπόλοιπες - αλλά και σε σχέση με την
Οtenet - είναι η καλύτερη και γενικά η πιο αξιόπιστη.

Απλά προβληματίζομαι σε ποιο πακέτο να κινηθώ.

ADSL in-a-box ή ADSL in-a-box Plus ?

Το μόντεμ του ADSL in-a-box δεν με ενθουσιάζει και τόσο.

Τι προτείνετε ???

NoYmErOs
21-12-05, 23:56
Αφού απορρίπτεις την ΟΤΕνετ απέρριψε και τα πακέτα

ADSL σε πακέτο. Να το πάρω;

t300
22-12-05, 01:50
Με τις τιμές που έχουν πλέον τα πακέτα, εγώ θα προτιμούσα το ρίσκο της κακής εξυπηρέτησης προκειμένου να πληρώνω τα μισά κάθε μήνα.

NoYmErOs
22-12-05, 02:12
Δεν νομίζω ότι είναι τα μισά όταν μπορείς να εκμεταλλευτείς προσφορές όπως η 3+3 μήνες της 4νετ (για συνδρομή μόνο)

Για να πάρω f200 και να μην έχω δυνατότητα να πάω σε άλλον isp.. ;)

toneworks
22-12-05, 02:20
Δες αν μπορεις να παρεις πουθενα το kit με κανα linksys για 4μηνο μονο. Το box plus ειναι ενδιαφερον αν εχει καποιο καλο δωρο (DS, XBOX, 512 mp3 player). Τελος για το crypto f200 αυτο που εχω να πω απ'την 4μηνη εμπειρια μου ειναι οτι το 95% των προβληματων που παρουσιαζει ειναι αποκλειστικα θεμα software (os,drivers, ρυθμισεις). Αν σου κατσουν, δε θα εχεις το παραμικρο προβλημα. Αν οχι, θα το σουταρεις την 2η μερα.

t300
22-12-05, 02:24
Δεν νομίζω ότι είναι τα μισά όταν μπορείς να εκμεταλλευτείς προσφορές όπως η 3+3 μήνες της 4νετ (για συνδρομή μόνο)



Για να πάρω f200 και να μην έχω δυνατότητα να πάω σε άλλον isp..

Ναι αλλά ακόμα και έτσι, για να έχει πχ κάποιος 6 μήνες θα δώσει (τιμές με ΦΠΑ):

adsl in a box 3+3 : 129,71
Γραμμή ΟΤΕ + isp forthnet 3+3 : 6*18,92 + 62,36 = 175,88

NoYmErOs
22-12-05, 02:26
Και για 50€ να τρέχω απο εδώ και απο εκει ? δεν μιλάμε για 100+.. 50€ είναι..

sdikr
22-12-05, 02:35
Κάποια πακετά που βγήκαν τώρα αξίζουν, αλλά τα ποιο πολλά έχουν τον περιορισμό οτι θα πρέπει να συνεχίσεις αορίστου με τον ISP, ακόμα δυστήχως όπως δίχνουν τα πράγματα ακόμα και τώρα οι προσφορές είναι κυρίως για νέους συνδρομητές.
(φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις)

Οπότε στο τέλος της συνδρομης του κουτιου, κάθεσαι εσύ και λές, ποιος κάνει διακοπή τώρα, να περιμένει ξανά ενεργοποιήση για να πάρει το νέο κουτί η την νέα προσφορα;

Βασικά αν και ψιλοτσιμπισά για το Hol 6+6 σκέφτηκά οτι το να μείνω χωρίς adsl για 15-30 μέρες δεν είναι οτι καλύτερο

ίσως να σκεφτόμουνα της Οτενετ, λόγο του ότι μπορείς μετά να κόψεις την συνδρομη αλλά να κρατησείς την γραμμη.

Αλλά και πάλι το να κόψω την γραμμη και να περιμένω ενεργοποιήση με τρομάζει!!

capthookb
23-12-05, 15:56
Και για 50€ να τρέχω απο εδώ και απο εκει ? δεν μιλάμε για 100+.. 50€ είναι..
E δεν είναι δα και λίγα τα 50ε εδώ που τα λέμε. Ανάλογα βέβαια και με τις οικονομικές δυνατότητες του καθενός.

Αν δεν είχα ορισμένα προβλήματα με το Linksys του box PLUS θα σου έλεγα να πάρεις το PLUS. Προς το παρόν πάντως μου λύθηκαν όλα τα προβλήματα, disconnects κτλ.
Έκανα αίτηση τετάρτη 14/12/2005, η γραμμή είχε ενεργοποιηθεί από 20/12/2005 και από τότε έχω ίντερνετ (με demo στην αρχή και τώρα με τον κανονικό λογαριασμό μου).

Όσο για το αν θα μείνω μετά από 6 μήνες για 2 βδομάδες χωρίς ίντερνετ προσωπικά δεμ ου λέει κάτι. Λίγη αποτοξίνωση δε βλάπτει, αφού βέβαια δε χρησιμοποιώ το ίντερνετ για δουλειά άμεσα.

NoYmErOs
24-12-05, 11:38
Δεν μπορεί να βάζεις DSL και να μου λες ότι δεν σου περισσεύουν 50€ για μία φορά μόνο που θα δώσεις παραπάνω..

capthookb
24-12-05, 12:49
Για ρώτα τους περισσότερους όχι μόνο που βάζουν dsl αλλά που δε μπορούν να βγάλουν το μήνα τους, περισσεύουν να τα δώσουν για το dsl.

GAT
26-12-05, 23:38
Έχω καταλήξει για DSL στην Forthnet.

Την Οtenet σαν κρατικοδίαιτη εταιρεία :evil: την απορρίπτω εξ'αρχής.
Πιστεύω λοιπόν ότι απο τις υπόλοιπες - αλλά και σε σχέση με την
Οtenet - είναι η καλύτερη και γενικά η πιο αξιόπιστη.

Απλά προβληματίζομαι σε ποιο πακέτο να κινηθώ.

ADSL in-a-box ή ADSL in-a-box Plus ?

Το μόντεμ του ADSL in-a-box δεν με ενθουσιάζει και τόσο.

Τι προτείνετε ???

Mε διαφορα τιμης αγορας μονο 60 € το in a box plus προσφερει επι πλεον δυνατότητες (Wi-Fi,ασυσρματο δικτυο,λειτουργικοτητα στη χρηση του φορητου και του pocket pc συν το ότι το montem ειναι ποιοτικα καλυτερο(linksys της Cisco) Η περιπτωση να βαλεις το απλο box ειναι όταν το σπιτι ειναι μικρό δεν προβλεπεται δευτερος υπολογιστης)

haniotis
26-12-05, 23:47
Και εγω προτεινω το adsl in a box plus συν το οτι εχει και δωρο(πχ e-shop)

ctouris
30-12-05, 23:05
Καλησπέρα σε όλους!
Συγχαρητήρια για το site.

Το πρώτο μου Post μιας και θα είμαι και εγώ συνδρομητής ADSL σε λίγο...

Λοιπόν, και εγώ προς το "ιin a box plus" κατευθύνομαι, μάλλον από το e-shop μιας και δίνει και καλό δωράκι.

Το router όμως λέει κάτι ή θα ήταν καλύτερα να στραφώ προς το USRobotics 9107?

Kαι κάτι επιπλέον.... Λέμε τώρα.... Θα μπορούσα να έχω συνδνεδεμένο το Linksys με τον Η/Υ με καλώδιο (για να μην πληρώνουμε και για ασύρματες κάρτες) και να δουλεύει ταυτόχρονα και το ασύρματο wi-fi με κάποιον φορητό;:-k

29gk
30-12-05, 23:39
Δουλεύω με το Linksys 3 μήνες τώρα με 2 PC (ενσύρματα) και ένα Laptop (ασύρματα) πάνω του. Δεν συνιστώ ντε και καλά την αγορά άλλου μόντεμ αφού στο κάτω - κάτω δεν το έχεις δοκιμάσει πρώτα.

ctouris
30-12-05, 23:53
Μαλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Δύο ακόμα απορίες:

Αν πάρω το Annex A ή το Annex B router της forthnet θα υπάρξει διαφορά στην ταχύτητα του download - upload ή είναι άσχετο εντελώς;
Γενικά παρατηρούνται προβλήματα σύνδεσης του παρεχόμενου στην προσφορά Linksys (το 354 πρέπει να είναι το νεότερο, εεε;) στην ασύρματη επιλογή όταν είναι σε διπλανό δωμάτιο;

nnn
30-12-05, 23:54
Kαι κάτι επιπλέον.... Λέμε τώρα.... Θα μπορούσα να έχω συνδνεδεμένο το Linksys με τον Η/Υ με καλώδιο (για να μην πληρώνουμε και για ασύρματες κάρτες) και να δουλεύει ταυτόχρονα και το ασύρματο wi-fi με κάποιον φορητό;
Φυσικά και μπορείς.

Καλώς ήρθες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.