PDA

Επιστροφή στο Forum : "Λάθος ταχύτητα συγχρονισμού ?" - A Horror Story



schattenjager
22-12-05, 05:15
Λοιπόν παιδιά η περιπέτειά μου :(.
Έκανα αίτηση για HOL BROADBAND pack 512/128 και κααάποια στιγμή ήρθε το Router (Fritz!Box Fon) και ο ΟΤΕ για κάνει την αναβάθμιση σε ADSL..
Συνδέω λοιπόν το Fritz με την ethernet και με την τηλ.γραμμή και τρέχω το βοηθητικό πρόγραμμα για την εγκατάσταση των ρυθμίσεων του Router (έρχεται σε CD).. ΔΕΝ συνδέσα τα καλώδια για το voip.. Το Fritz συχρονίζεται και τι βλέπω:

ATM data rate 384 / 128 Kbit/s User data rate 348 / 116Kbit/s

'Εεεε?! Λέω τι έγινε :shock: 512 δεν πήρα? Τί 384 είναι αυτό ?
Παρεπιπτόντως η ποιότητα τις γραμμής είναι πολύ καλή (σύμφωνα με ώσα έχω διαβάσει εδώ)

Παίρνω τηλ. την ΗΟL, τους λέω τι συμβαίνει μου λένε εμείς σε δηλώσαμε για 512 στον ΟΤΕ οπότε μάλλον σε εβάλαν σε λάθος πόρτα, θα δηλώσουμε βλάβη..
Το πρωί στις 10:00 με πέρνουν τηλ. από τον ΟΤΕ και με ρωτάνε για το πρόβλημα .. τους λέω τι συμβαίνει και μου πρωτείνει ο τεχνικός να δοκιμάσω το Router πάνω στην τηλ.γραμμή ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλεται το splitter .. κάτι που κάνω και δεν αλλάζει τίποτα .. Καλά μου λέει θα στείλουμε συνεργείο.
Το μεσημέρι στις 15:00 με πέρνει άλλος τεχνικός και μου ρωτάει πάλι τι πρόβλημα έχω..Αφού του εξηγώ μου λέει πως του είχαν πεί ότι είχα άλλο πρόβλημα (ότι δεν συγχρόνιζε το Router). O τύπος μου λέει ότι υπάρχει περίπτωση να είναι προρυθμισμένο το Router να δουλεύει σε 384 από την ΗΟL (ε?! πως ? :shock:) και μου λέει πως αυτοί θα έρθουν με δικό τους εξοπλισμό, θα δοκιμάσουν την γραμμή και ΑΝ συγχρονιστεί στα 512 θα με χρεώσουν για άσκοπη μετακίνιση συνεργείου... Τότε τον ρωτάω:"Αν κάνατε λάθος εσείς και με συνδέσατε σε λάθος πόρτα στο DSLAM τότε τι γίνεται? " Και παίρνω την ΘΕΪΚΗ απάντηση...:" Ε, τότε σας ζητάμε συγνώμη!!" Στο τέλος μου προτείνει να πάρω τηλ. στο 1242 που είναι το helpdesk για ΑDSL μια και "Αυτοί μπορούν να παρακολουθήσουν Live τι συμβαίνει με την γραμμή σου, εγώ το μόνο που μπορώ να δώ από εδώ είναι ότι είχαμε αίτηση για 512 από την ΗΟL, και μπορούν να σου δώσουν πληροφορίες .. μην χρεωθείς τσάμπα σε περίπτωση που φτες εσύ"
Άντε λέω, καλός ανθρωπός (μάλλον θα βαριόταν να έρθει με το ΨΩΜ0CRYO που κάνει εδώ στην Κοζάνη, που να αφήσει και τον καφέ..) ας κάνω μια δοκιμή..
Παίρνω λοιπόν στο καπάκι τηλ. στο 1242 και μετά από κάνα τέταρτο στην αναμονή σηκώνει κάποια το τηλ...
Της λέω και αυτής τι συμβαίνει και μου λέει:
-"Εδώ βλέπω ότι έχει δηλώθει βλάβη"
-"Ναι, μίλησα και με τον τεχνικό και μου είπε ότι εσείς μπορείτε να βοηθήσετε"
-"Το μόνο που μπορώ να δώ είναι ότι έχει γίνει αίτηση για 512 και τίποτα παραπάνω"
-"Μα ο συναδελφός σας μου είπε πως μπορείτε να..κ.τ.λ"
-"Βλέπω επίσης πως είστε πελάτης χονδρικής της HOL (δηλ. γραμμή & σύνδεση HOL),
εγώ ΔΕΝ μπορώ να σας βοηθήσω πρέπει να απευθυνθείτε σ'αυτους και όχι σε μας"
Τhx 4 nothing δηλαδή..:evil:
Στη συνέχεια κάλεσα το 121 (άλλα 10min στην αναμονή, σιχάθηκα την κλασική μουσική σήμερα) και τους είπα πως η βλάβη ισχύει ακόμη και να έρθουν να την δουν (ακόμα και εκεί ασυνενοησία, ο τύπος ΝΟΜΙΖΕ ότι το συνεργείο είχε έρθει :shock: και αφού το είπα τα καθέκαστα έψαξε καλύτερα και βρήκε πως δεν ήρθαν μου πρότεινε να ξαναπάρω τηλ. στο 1242 κάτι που όπως του δήλωσα δεν πρόκειτε να κάνω )
Οπότε περιμένω το συνεργείο..

Και τώρα η Million Dollar Question:

Υπάρχει οποιαδήποτε περίπτωση να φταίει κάτι άλλο εκτός από τον ΟΤΕ??

ps. Sorry για το μέγεθος του post αλλά ένοιωσα την ανάγκη να πω τον πόνο μου κάπου που να καταλαβαίνουν τι λέω :cry:

toneworks
22-12-05, 05:28
O τύπος μου λέει ότι υπάρχει περίπτωση να είναι προρυθμισμένο το Router να δουλεύει σε 384 από την ΗΟL
Πρεπει να ειναι απ'τις μεγαλυτερες $#@%@# που εχω ακουσει απο ΟΤΕτζη. Επρεπε να του πεις να ερθει. Δηλαδη οι εταιριες εκτος απο τον κοφτη που εχουν στη συνδεση, πρεπει να βαλουν και κοφτη στους router (πιο πολλα εξοδα) για να καταφερουν τι; Ποσο μαλλον σ'εναν router που δινεται με μορφη δανεισμου :-k

NoYmErOs
22-12-05, 10:24
@schattenjager έχεις δίκαιο.. αλλά χάνεις το δίκαιό σου όταν εκφράζεσαι έτσι.. πάτα επεξεργασία και διόρθωσε τις τσουχτερές εκφράσεις :D

matrix1
22-12-05, 11:03
Αυτο το χαλι με τις τηλεφωνικες βοηθειες ειναι απιστευτο. Και εγω ειχα τα μυρια προβληματα μεχρι να συγχρονισει το fritz πριν 2 βδομαδες, και με τις αναμονες στις γραμμες της HOL πρεπει να συμπληρωσα τουλαχιστον 2-3 ωρες αστικης χρεωσης. Ουτε μια free 800 γραμμη... καταντια τους.. ολα τα πληρωνει ο πελατης ο οποιος καποτε λεγαμε οτι εχει παντα δικιο. Τωρα μονο να πληρωνει εχει δικαιωμα!

Οσα "γλυτωσα" αυτο τον μηνα απο την dial-up απο χρεωση επακ τα πληρωσα με τα αστικα για τις "βοηθειες" τους. Γιατι και η ταχυτητα με την 384 που εχω περιπου σαν 56αρα δουλευει!

Να δουμε ποτε θα λειτουργησει κατι σωστα σε αυτη τη χωρα...


Matrix1

blend
22-12-05, 11:31
Για το helpdesk της HoL να χρησιμοποιείτε το 89625 37777 που είναι voice με χρέωση ΕΠΑΚ.

hedgehog
22-12-05, 11:39
Για το helpdesk της HoL να χρησιμοποιείτε το 89625 37777 που είναι voice με χρέωση ΕΠΑΚ.

Αστική για Αθήνα και υπεραστική για την υπόλοιπη ελλάδα έχει σύμφωνα με το site τους :(


Τεχνική υποστήριξη
Μπορείτε να επικοινωνείτε όλο το 24ωρο, με τους παρακάτω τρόπους:

* τηλ: 801 11 77777, με αστική χρέωση για όλη την Ελλάδα.
* τηλ: 89625 37777, με αστική χρέωση εντός του Νομού Αττικής και υπεραστική χρέωση για την υπόλοιπη Ελλάδα.
* τηλ: (+30) 210 8762000
* fax: (+30) 210 8056794
* e-mail: support@hol.gr

Αν και μου φαίνεται αρκετά περίεργο το 89625 με αστική χρέωση.

blend
22-12-05, 11:46
Στους λογαριασμούς μου (ΟΤΕ), καταγράφεται σαν κλήση Internet, με την ανάλογη χρέωση. Το 89625 δεν μπορεί να χρεωθεί διαφορετικά.

Ολα τα νούμερα της HoL πάντως, πέφτουν στο ίδιο τηλ. κέντρο.

schattenjager
22-12-05, 12:51
Τελικά το πρωί κάτι πρέπει να κάνανε, γιατί κατά τις 08:00 χτύπησε το τηλ. (βέβαια αν κρίνεται από την ώρα του αρχικού post θα καταλάβεται πως κοιμόμουν του καλού καιρού :oops:) και τώρα που κοίταξα το interface του Fritz είναι συγχρονισμένο στα 512k..
Υποψιάζομαι πως ήθελαν να ζητήσουν συγνώμη :haha

matrix1
22-12-05, 12:54
Για το helpdesk της HoL να χρησιμοποιείτε το 89625 37777 που είναι voice με χρέωση ΕΠΑΚ.

Μετα απο τις πρωτες 2-3 ωρες με 801 και ωρες περιηγησης στο site ειχα βρει αυτο τον μαγικο αριθμο 89625 και μια-δυο φορες που τους ξαναχρειαστηκα επαιρνα εκει. Πραγματι εκει λεει αστικη χρεωση αλλα προφανως το λεει για να μην πεσουν ολοι σε αυτο το νουμερο. Δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να ειναι αριθμος επακ και να μην εχει χρεωση επακ. Μαλιστα αν ο φιλος blend το εχει δει ηδη και στον αναλυτικο του λογαριασμο τοτε ειναι εγγυημενο. ;)

Το πιο αστειο στο site της HOL ειναι το online help - support (chat). παρχει καποιος στον οποιο να εχει βρεθει ατομο να του μιλησει ποτε??? Παντα με βγαζει σε φορμα αποστολης e-mail.


matrix1

ariadgr
22-12-05, 13:11
Το πιο αστειο στο site της HOL ειναι το online help - support (chat). παρχει καποιος στον οποιο να εχει βρεθει ατομο να του μιλησει ποτε??? Παντα με βγαζει σε φορμα αποστολης e-mail.

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει 4 φορές, και τις 3 από αυτές υπήρχε κάποιος να απαντήσει. Τη μία μόνο έλεγε για το μήνυμα.

schattenjager
22-12-05, 13:25
Το πιο αστειο στο site της HOL ειναι το online help - support (chat). παρχει καποιος στον οποιο να εχει βρεθει ατομο να του μιλησει ποτε??? Παντα με βγαζει σε φορμα αποστολης e-mail.


matrix1

Εννοείται ποτέ :thumbdown

Επίσης ξέχασα να πώ πως κάπου ανάμεσα σε όλα αυτά έκανα μια προσπάθεια να πάρω και την ΗΟL τηλ. στο 801-11-77777.. Άλλη πλάκα εκεί :mad: Αφού μπήκα στην αναμονή για 5 min το σηκώνει μια τηλεφωνήτρια...
-"Θα ήθελα να μιλήσω με έναν τεχνικό", της λέω
-"Τι πρόβλημα έχεται ;"
-"Λάθος ταχύτητα συγχρονισμού.."
-"Ααα, έχουν πρόβλημα οι γραμμές του ΟΤΕ,είναι γενικό το προβλημα θα το φτιάξει ο ΟΤΕ"
-"Μα κυρία μου ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ του ΟΤΕ.. δώστε μου έναν τεχνικό...pretty pleeease :roll:"
Μετά από κανένα 2 min και αφού της εξήγησα με ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ τι πρόβλημα είχα καταδέχθηκε να με συνδέσει με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης... εκεί αφου περίμενα άλλα 15 min στην αναμονή το έκλεισα και ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑ :thumbdown

NoYmErOs
22-12-05, 13:39
Ε καλά..
το παραμύθι πλέον όλοι το μάθανε.. "έχουν πρόβλημα οι γραμμές του ΟΤΕ"

matrix1
22-12-05, 22:45
Εννοείται ποτέ :thumbdown

Επίσης ξέχασα να πώ πως κάπου ανάμεσα σε όλα αυτά έκανα μια προσπάθεια να πάρω και την ΗΟL τηλ. στο 801-11-77777.. Άλλη πλάκα εκεί :mad: Αφού μπήκα στην αναμονή για 5 min το σηκώνει μια τηλεφωνήτρια...
-"Θα ήθελα να μιλήσω με έναν τεχνικό", της λέω
-"Τι πρόβλημα έχεται ;"
-"Λάθος ταχύτητα συγχρονισμού.."
-"Ααα, έχουν πρόβλημα οι γραμμές του ΟΤΕ,είναι γενικό το προβλημα θα το φτιάξει ο ΟΤΕ"
-"Μα κυρία μου ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ του ΟΤΕ.. δώστε μου έναν τεχνικό...pretty pleeease :roll:"
Μετά από κανένα 2 min και αφού της εξήγησα με ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ τι πρόβλημα είχα καταδέχθηκε να με συνδέσει με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης... εκεί αφου περίμενα άλλα 15 min στην αναμονή το έκλεισα και ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑ :thumbdown

Αστα φιλε, και εγω απο τις 3 ωρες που ημουν στο ακουστικο της HOL οι 2,5 ηταν αναμονες και πολλες φορες στο τελος κλεισιμο γραμμης. Η μιση ωρα μολις, ηταν συνομιλια με τεχνικους!

Matrix1

Lost
27-12-05, 13:24
Ε καλά..
το παραμύθι πλέον όλοι το μάθανε.. "έχουν πρόβλημα οι γραμμές του ΟΤΕ"

οτε-hol.....κλοτσιές θέλουν και οι δυο!
Όπως λέει και μία νεοελληνική παριμοία...Όπου λαλούν πολοί τενώροι αργέι να σηδερώσει!!!
Εγω κλέινω ένα μηνα σε 4 μέρες από την μέρα που έκανα την αίτηση για 384 και ακόμα περίμένω! Συγκεκριμένα τον οτε για να γίνει η ενεργοποίηση!

NoYmErOs
27-12-05, 14:10
οτε-hol.....κλοτσιές θέλουν και οι δυο!
Όπως λέει και μία νεοελληνική παριμοία...Όπου λαλούν πολοί τενώροι αργέι να σηδερώσει!!!
Εγω κλέινω ένα μηνα σε 4 μέρες από την μέρα που έκανα την αίτηση για 384 και ακόμα περίμένω! Συγκεκριμένα τον οτε για να γίνει η ενεργοποίηση!

Να υποθέσω ότι έχεις πακετάκι από HOL?

Lost
27-12-05, 18:22
Να υποθέσω ότι έχεις πακετάκι από HOL?

Μάγος είσαι!!!:D

NoYmErOs
28-12-05, 01:04
Να σου πω μόνο ένα παράδειγμα το τι επικρατεί με αυτές τις συνδέσεις..

Aίτηση στον isp 1/10 , λέει ο isp την έστειλα στον ΟΤΕ και εμφανίζει στο site του ότι η αίτηση είναι σε κατάσταση ενεργοποίησης από τον ΟΤΕ

Λέει ο ΟΤΕ την πήρα 19/10 και 10-12 μέρες που "λέω" ότι θέλω να την ενεργοποιήσω = ? (αν το βρεις κερδίζεις το πότε θα γίνει η δική σου ενεργοποίηση) :p

melontas
10-01-06, 14:06
Λοιπόν παιδιά η περιπέτειά μου :(.
Έκανα αίτηση για HOL BROADBAND pack 512/128 και κααάποια στιγμή ήρθε το Router (Fritz!Box Fon) και ο ΟΤΕ για κάνει την αναβάθμιση σε ADSL..
Συνδέω λοιπόν το Fritz με την ethernet και με την τηλ.γραμμή και τρέχω το βοηθητικό πρόγραμμα για την εγκατάσταση των ρυθμίσεων του Router (έρχεται σε CD).. ΔΕΝ συνδέσα τα καλώδια για το voip.. Το Fritz συχρονίζεται και τι βλέπω:

ATM data rate 384 / 128 Kbit/s User data rate 348 / 116Kbit/s

'Εεεε?! Λέω τι έγινε :shock: 512 δεν πήρα? Τί 384 είναι αυτό ?
Παρεπιπτόντως η ποιότητα τις γραμμής είναι πολύ καλή (σύμφωνα με ώσα έχω διαβάσει εδώ)

Παίρνω τηλ. την ΗΟL, τους λέω τι συμβαίνει μου λένε εμείς σε δηλώσαμε για 512 στον ΟΤΕ οπότε μάλλον σε εβάλαν σε λάθος πόρτα, θα δηλώσουμε βλάβη..
Το πρωί στις 10:00 με πέρνουν τηλ. από τον ΟΤΕ και με ρωτάνε για το πρόβλημα .. τους λέω τι συμβαίνει και μου πρωτείνει ο τεχνικός να δοκιμάσω το Router πάνω στην τηλ.γραμμή ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλεται το splitter .. κάτι που κάνω και δεν αλλάζει τίποτα .. Καλά μου λέει θα στείλουμε συνεργείο.
Το μεσημέρι στις 15:00 με πέρνει άλλος τεχνικός και μου ρωτάει πάλι τι πρόβλημα έχω..Αφού του εξηγώ μου λέει πως του είχαν πεί ότι είχα άλλο πρόβλημα (ότι δεν συγχρόνιζε το Router). O τύπος μου λέει ότι υπάρχει περίπτωση να είναι προρυθμισμένο το Router να δουλεύει σε 384 από την ΗΟL (ε?! πως ? :shock:) και μου λέει πως αυτοί θα έρθουν με δικό τους εξοπλισμό, θα δοκιμάσουν την γραμμή και ΑΝ συγχρονιστεί στα 512 θα με χρεώσουν για άσκοπη μετακίνιση συνεργείου... Τότε τον ρωτάω:"Αν κάνατε λάθος εσείς και με συνδέσατε σε λάθος πόρτα στο DSLAM τότε τι γίνεται? " Και παίρνω την ΘΕΪΚΗ απάντηση...:" Ε, τότε σας ζητάμε συγνώμη!!" Στο τέλος μου προτείνει να πάρω τηλ. στο 1242 που είναι το helpdesk για ΑDSL μια και "Αυτοί μπορούν να παρακολουθήσουν Live τι συμβαίνει με την γραμμή σου, εγώ το μόνο που μπορώ να δώ από εδώ είναι ότι είχαμε αίτηση για 512 από την ΗΟL, και μπορούν να σου δώσουν πληροφορίες .. μην χρεωθείς τσάμπα σε περίπτωση που φτες εσύ"
Άντε λέω, καλός ανθρωπός (μάλλον θα βαριόταν να έρθει με το ΨΩΜ0CRYO που κάνει εδώ στην Κοζάνη, που να αφήσει και τον καφέ..) ας κάνω μια δοκιμή..
Παίρνω λοιπόν στο καπάκι τηλ. στο 1242 και μετά από κάνα τέταρτο στην αναμονή σηκώνει κάποια το τηλ...
Της λέω και αυτής τι συμβαίνει και μου λέει:
-"Εδώ βλέπω ότι έχει δηλώθει βλάβη"
-"Ναι, μίλησα και με τον τεχνικό και μου είπε ότι εσείς μπορείτε να βοηθήσετε"
-"Το μόνο που μπορώ να δώ είναι ότι έχει γίνει αίτηση για 512 και τίποτα παραπάνω"
-"Μα ο συναδελφός σας μου είπε πως μπορείτε να..κ.τ.λ"
-"Βλέπω επίσης πως είστε πελάτης χονδρικής της HOL (δηλ. γραμμή & σύνδεση HOL),
εγώ ΔΕΝ μπορώ να σας βοηθήσω πρέπει να απευθυνθείτε σ'αυτους και όχι σε μας"
Τhx 4 nothing δηλαδή..:evil:
Στη συνέχεια κάλεσα το 121 (άλλα 10min στην αναμονή, σιχάθηκα την κλασική μουσική σήμερα) και τους είπα πως η βλάβη ισχύει ακόμη και να έρθουν να την δουν (ακόμα και εκεί ασυνενοησία, ο τύπος ΝΟΜΙΖΕ ότι το συνεργείο είχε έρθει :shock: και αφού το είπα τα καθέκαστα έψαξε καλύτερα και βρήκε πως δεν ήρθαν μου πρότεινε να ξαναπάρω τηλ. στο 1242 κάτι που όπως του δήλωσα δεν πρόκειτε να κάνω )
Οπότε περιμένω το συνεργείο..

Και τώρα η Million Dollar Question:

Υπάρχει οποιαδήποτε περίπτωση να φταίει κάτι άλλο εκτός από τον ΟΤΕ??

ps. Sorry για το μέγεθος του post αλλά ένοιωσα την ανάγκη να πω τον πόνο μου κάπου που να καταλαβαίνουν τι λέω :cry:

Και εγώ με το ίδιο πρόβλημα εδώ στην Αθήνα. Το Fritz κολλημένο στα 384 ενω η συνδεση μου υποτίθεται στα 512. Δήλωσα σημερα τη βλάβη στο 121 και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν, και αν με κάνουν μπαλάκι. Δεν αντέχονται οι τύποι...!!!

Stormwatch
13-01-06, 00:03
Παιδια να ρωτησω κατι;
Στο μενου του Fritz (Internet-->DSL Information-->Extended) μου δειχνει ΑΤΜ Data Rate 384/128 και User Data rate 348/116.Επισης στο πρωτο παραθυρο (Overview) μου δειχνει Line 348/116;
Δεν θα επρεπε κανονικα να δειχνει παντου 384/128;
Οι μειωμενες τιμες ωφειλονται στον ΟΤΕ ή στην HOL;
Θα μου πειτε τωρα "Σιγα τη μειωση στην ταχυτητα.." αλλα εκτος του οτι δεν τους χαριζω ουτε 10 bytes μετα απο αυτα που περασα μεχρι να συνδεθω, ειναι και θεμα περιεργειας...
Ευχαριστω.

nnn
13-01-06, 00:15
Είναι η καθαρή ταχύτητα μετά την αφαίρεση των overheads ~10 %.

Stormwatch
13-01-06, 00:26
Thanx...

melontas
17-01-06, 16:57
Και εγώ με το ίδιο πρόβλημα εδώ στην Αθήνα. Το Fritz κολλημένο στα 384 ενω η συνδεση μου υποτίθεται στα 512. Δήλωσα σημερα τη βλάβη στο 121 και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν, και αν με κάνουν μπαλάκι. Δεν αντέχονται οι τύποι...!!!

Τελικά διόρθωσαν τη πατάτα τους και με εφεραν κανονικα στα 512. Φυσικά σιωπηρά και χωρίς καμιά ειδοποίηση

@ ADSLgr.com All rights reserved.