PDA

Επιστροφή στο Forum : Port Forward - Bridge -Nat



EarthBounds
11-03-09, 16:33
Λοιπόν πρέπει να κάνω port forward τα ports
* 1380
* 80
* 8046 (outbound)
Όποτε είπα εντάξει τα 2 πρώτα αλλά το τρίτο ?? θέλω μια ζωή για να κάνω port forward τόσα ports
Ερώτηση πρώτη μπορώ να κάνω Port Forward πολλά ports μαζί ??π.χ 8046-65535

Ερώτηση Δεύτερη , επειδή μετά από πολύ ψάξιμο είπα θα απενεργοποιήσω τον NAT (βεβαία για κάποιο λόγο δεν δούλευε το ρουτερακι, μπορεί να μην έκανα κάτι σωστά) υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται πλέον να κάνω port forward, αν καταλαβαίνω καλά το ΝΑΤ δεν αναγκάζει το σύστημα να έχει άλλη εσωτερική IP το PC και άλλη εξωτερικη ??Δηλαδή αν βγάλω το ΝΑΤ δεν θα χρειαστεί να ξανακάνω port Forward στην ζωή μου???
Ερώτηση τελευταία, αποφάσισα και έκανα το ρουτερακι Bridged, να δουλεύει δηλαδή σαν μόντεμ μπας και γλιτώσω και πάλι από αυτό το port forward (8046-65535) δούλεψε μια χαρά λοιπόν τώρα το ρουτερ μ λειτουργεί σαν ADSL modem (πρέπει δηλαδή για να συνδεθώ να πατήσω DIAL όπως δηλαδή σε μόντεμ) αλλά και πάλι όταν κάνω “netstat –b” και κοιτώ τις συνδέσεις μου βλέπω πως άλλο port (εσωτερικό) χρησιμοποιεί η εφαρμογή για να συνδεθεί και σε άλλο Port της απατάει ο server, μήπως με το ρουτερ μ σε bridged mode δεν απαλείφω το port forward???? Ούτος η άλλος το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ, κολαει στο “Searching for Server”
Ρε παιδιά υπάρχει κανένας τρόπος να απαλλαγώ από αυτό το *#*(!(#*# Port Forward επιτέλους.. κάποιο software ?? Κάποιο Hardware ?? τι να κάνω να αλλάξω χώρα?? Να πάω να πάρω cable connection, έλεος πια έχουμε γίνει όλοι expert στα δίκτυα αφού όλοι έχουμε και ένα router σπίτι και του έχουμε βγάλει τα μάτια, στο εξωτερικό cable internet έχουν όλοι, router βάζουν οι εταιρίες και για οτιδήποτε προβλήματα φωνάζουν και τεχνικό, εδώ στο Ελλάδα πρέπει να έχεις πτυχίο για να έχεις ιντερνέτ σπίτι.

ξεχασα να πω εχω jetSpeed 520+

@ ADSLgr.com All rights reserved.