PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπές κατά την ομιλία



Σελίδες : [1] 2

robotech_
11-03-09, 22:22
Είμαι ενεργοποιημένος με hol double play εδώ και κανα μήνα περίπου αλλά δυστυχώς εδώ και μια βδομάδα έχω πρόβλημα κατά τις συνδιαλέξεις κυρίως βραδυνές ώρες.
Κατά την διάρκεια της κλήσης ακούω τον συνομιλητή μου με συνεχείς διακοπές με αποτέλεσμα η συνομιλία να γίνεται αδύνατη.
Το δήλωσα στην ΤΥ και βλέπουμε.
Αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα ας μας το πει.

Conroe
11-03-09, 22:44
Κ εγώ το παθαίνω κάποιες φορές σπάνια...

Georgevtr
11-03-09, 22:46
Να σε ρωτήσω,έχεις ελέγξει τα φιλτράκια?Στο λέω γιατί μετά την αλλαγή τους στο σπίτι μου,δέν έχω πλέον πρόβλημα.

robotech_
11-03-09, 23:00
Έχω το φίλτρο που μου έδωσε η HOL.Και πιστεύω πως αν έκανε το πρόβλημα το φίλτρο αυτό θα εμφανιζόταν συνέχεια και όχι τυχαία...

salonikios
12-03-09, 00:34
Γειά σας φίλοι μου,

Μόλις χθες το μεσημέρι, ενεργοποιήθηκε το double play από τη HOL και θα πρέπει να
ομολογήσω πως δεν προβληματίστηκα καθόλου κατά τη σύνδεση, όλα δούλεψαν
αυτόματα και με τη μία! :)

Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, η καθαρότητα της επικοινωνίας σε σχέση με άλλες
συνδέσεις σε Forthnet και Tellas που έχουν βάλει φίλοι και γνωστοί.

Παρόλα αυτά, χθες το βράδυ από τις 8 μέχρι τις 10 περίπου και εμφανώς λιγότερο
απόψε, εμφανίστηκαν αυτές οι διακοπές όπου ενώ ο συνομιλητής μου με άκουγε
καμπάνα, εγώ τον άκουγα με διακοπές!(κάτι σαν ψαλίδισμα του ήχου λόγω παραμόρφωσης). Μου φάνηκε πως το φαινόμενο εμφανίζεται περισσότερο σε κλήσεις προς σταθερό ΟΤΕ, γιατί προς κινητό (Vodafone) έπαιζε άψογα. Ισως να είναι τυχαίο βέβαια, θα δούμε....

Οι αρχικές μου εντυπώσεις πάντως είναι πολύ καλές και στο Internet, όπου σε
σχέση με το Connex που χρυσοπλήρωνα υστερεί ελάχιστα σε ταχύτητα! :oneup:

Καλό σας βράδυ!

Θεσσαλονίκη, κέντρο Ερμού, Dslam Combo2, Router Netfaster IAD.

Conroe
12-03-09, 02:44
Όταν εμφανίζεται είναι πάντα στον ήχο που λαμβάνεις από το συνομιλητή και δεν έχει να κάνει με φιλτράκια κλπ από ότι φαίνεται.

aglaisma
12-03-09, 02:52
Εχω παρατηρησει οτι μου κανει διακοπες μοναχα οταν κατεβαζω κατι και το οποιο εχει πιασει καλη ταχυτητα. Εαν πιασει ταβανι, ειτε δεν ακουω καθολου, ειτε αργει να ερθει ή να φυγει ο ηχος. 100% τεσταρισμενο καθως με το που σταματαω downloads επανερχεται καμπανα

chris01
12-03-09, 09:14
Όταν εμφανίζεται είναι πάντα στον ήχο που λαμβάνεις από το συνομιλητή και δεν έχει να κάνει με φιλτράκια κλπ από ότι φαίνεται.

Και εγώ με VOIP έχω το ίδιο πρόβλημα, μόνο σε ώρες αιχμής. Μήπως οι servers της τηλεφωνίας δεν τα βγάζουν πέρα; Μήπως θα πρέπει να κάνουν καμιά αναβάθμιση;

Alex_Under
12-03-09, 12:12
Και εγώ με POTS από Πυλαία. Έχω παρατηρήσει το ίδιο ακριβώς φαινόμενο τους τελευταίους 2 μήνες, αλλά συνήθως διαρκούσε καμια μέρα.
Την τελευταία βδομάδα είναι σχεδόν αδύνατον να μιλήσω στο τηλέφωνο. Με ακούνε κανονικά αλλά τους ακούω με πάρα πολλές διακοπές.
Έστειλα αίτημα βλάβης χτες στο online συστημά τους... Είδωμεν

mavros
12-03-09, 12:24
παρομοιο προβλημα ειχα και εγω,βαζοντας πανω παλιο τηλ με καλωδιο καπως καλυτερα ητανε τα πραματα.
στο τελος μου στειλανε καινουργιο ρουτερ και ολα οκ τωρα

alex24
12-03-09, 16:11
Και εμενα το ιδιο κανει το απογευμα και μετα ακουω διακεκομενα τον αλλον ενω αυτος με ακουει κανονικα πηρα τηλ και μου ειπαν οτι φταει το ασυρματο το αλλαξα αλλα και παλι τα ιδια!

chris01
12-03-09, 16:30
Και εμενα το ιδιο κανει το απογευμα και μετα ακουω διακεκομενα τον αλλον ενο αυτος με ακουει κανονικα πηρα τηλ και μου ειπαν οτι φταει το ασυρματο το αλλαξα αλλα και παλι τα ιδια!

Καλά θα κάνουν να το αναγνωρίσουν ως πρόβλημα και ότι αφορά πολλούς πελάτες. Θυμάμαι παλιά με e-voice και χωρίς δεύτερο κανάλι τηλεφωνίας η ποιότητα ήταν τέλεια. Η IpTV τους (μας) μάρανε.

trd64
12-03-09, 18:49
Στείλτε όλοι mail ή πάρτε τηλέφωνο. Κάτι πρέπει να πείραξαν στο firewall ή / και στο port forward.
Δεν εξηγείτε διαφορετικά.

johnvam
12-03-09, 19:32
Και εγώ παρατηρώ το ίδιο πρόβλημα...

Ελπίζω να είναι προσωρινό...

robotech_
12-03-09, 20:51
ωραία πραματα...

robotech_
12-03-09, 23:04
Μόλις με πήραν από την ΤΥ και τους μίλησα για το πρόβλημα.
Με έβαλε για λίγα λεπτά στην αναμονή για να κάνει όπως είπε κάποια τέστ στη γραμμή και στο τέλος μου ζήτησε 2 αριθμούς με τους οποιούς συνομίλησα και παρατηρήθηκε το πρόβλημα και μου είπε πως θα το προωθήσει στο αρμόδιο τεχνικό τμήμα και θα μας ενημώσουνε.
Παιδιά σας προτείνω να τους τρελάνετε στα τηλέφωνα καθώς απότι φαίνεται το πρόβλημα είναι γενικό και παρουσιάζεται σε διαφόρα DSLAM και διάφορες περιοχές της χώρας.
Εγώ είμαι Πάτρα btw....

johnvam
12-03-09, 23:07
Σήμερα πάντως είναι καλύτερα η κατάσταση... Είδωμεν...

chris01
12-03-09, 23:32
Σήμερα πάντως είναι καλύτερα η κατάσταση... Είδωμεν...

Το επιβεβαιώνω κι εγώ

johnvam
12-03-09, 23:35
Ας ελπίσουμε να κρατήσει...

Γενικότερα πάντως τα επίπεδα ποιότητας στην τηλεφωνία της HOL είναι πολύ ανώτερα και απο Forthnet και απο Tellas!!!!! :oneup:

Και το λέω απο προσωπική εμπειρία!!!

Alex_Under
13-03-09, 22:20
Παρατήρησα και κάτι άλλο. Όταν μιλάω, και εκείνη την στιγμή με παίρνει και κάποιος άλλος, στο δικό μου τηλέφωνο έρχεται σήμα ότι κάποιος άλλος καλεί αλλά αυτός που με παίρνει ακούει σαν να χτυπάει κανονικά το τηλέφωνο. Ούτε σήμα απασχολημένου ούτε καμιά οδηγία του στυλ "η γραμμή είναι κατελλημένη παρακαλώ περιμένετε".

robotech_
14-03-09, 11:55
Ναι αυτό το παρατήρησα και εγώ και απλά απενεργοποίησα την υπηρεσία της αναμονής κλήσεων.
χχχχχχ που δεν βάζουν ένα μήνυμα αναμονής.


Αναμονή κλήσεων. Δεν χάνετε πλέον κλήσεις όταν η τηλεφωνική σας γραμμή είναι απασχολημένη καθώς το τηλέφωνο σας σας ειδοποιεί, όταν κάποιος άλλος σας καλεί. Δυνατότητα ενεργοποίησης πληκτρολογώντας *43# και απενεργοποίηση πληκτρολογώντας #43#.

guzel
14-03-09, 13:17
Ναι αυτό το παρατήρησα και εγώ και απλά απενεργοποίησα την υπηρεσία της αναμονής κλήσεων.
χχχχχχχχχ που δεν βάζουν ένα μήνυμα αναμονής.

να πω την αληθεια εμενα μου αρεσει καλυτερα ετσι ;)
τωρα ,γουστα ειναι αυτα:p

tsampouros
14-03-09, 13:48
Παιδιά κι εγώ που είμαι με POTS στο Double play lite στην Τούμπα έχω το ίδιο πρόβλημα με τις διακοπές στην τηλεφωνία. Κάθε απόγευμα είναι σχεδόν αδύνατο να μιλήσω καθώς ακούω το συνομιλητή με διακοπές ενώ αυτός με ακούει πολύ καθαρά.

Αυτό συμβαίνει όταν παίρνω σε ΟΤΕ και forthnet ενώ όταν παίρνω σε hol η ποιότητα είναι πολύ καλή.

Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών για να δηλώσω βλάβη αλλά με έβαλαν στην αναμονή για να μιλήσω με το τεχνικό τμήμα όπου μετά από 25 λεπτά αναμονής έκλεισα το τηλέφωνο γιατί βαρέθηκα να περιμένω και να χρεώνομαι.;)

wisdompa
14-03-09, 13:53
Κι εγώ το παρατήρησα το πρόβλημα αυτό την προηγούμενη εβδομάδα που μιλούσα με Γερμανία.....θεώρησα πως ίσως να ήταν της στιγμής ίσως κάποια αναβάθμιση κάτι η γραμμή κτλ...μετά βίας άκουγα το άτομο που μιλούσα.....κοβόταν η συνομιλία όπως π.χ μιλάς με κάποιον στο κινητό και δεν έχει σήμα.......Δεν έδωσα σημασία μιας και οι επόμενες κλήσεις μου ήταν οκ......Προχτές πάλι τα ίδια αυτή τη φορά μιλούσα με Eλλαδα.....lol
Ένα άλλο πάλι που παρατήρησα είναι πως αραιά και που......είναι βέβαια να το παρακολουθήσεις κι ολας να δεις πότε γίνετε.....ανοίγω το ασύρματο να πάρω τηλέφωνο κάνει κανονικά το τουτ τουτ δίνοντας μου γραμμή δεν είναι δηλ νεκρό...με το που καλώ τον αριθμό μου βγαίνει σαν κατειλημμένο.....το ίδιο συμβαίνει και με αυτούς που με καλούν....Την Κυριακή το εντόπισα....καλούσα το κινητό μου κι από το κινητό μου σπίτι....αλλά μάταια....μετά απο μόνο του πάλι επανήλθε.....Pots είναι η γραμμή μου......αν ήταν Voip θα εριχνα ένα μικρό ποσοστό ευθύνης στο router.....αλλα από ο,τι βλέπω κι εσείς το αντιμετωπίζεται γενικός το πρόβλημα οσο αναφορά αυτούς που μας καλούν.....εκείνοι μας ακούν ενώ εμείς οχι......!!!

Κανείς άλλος εχει πρόβλημα με τη γραμμή; δλδ να δείχνει κατειλημμένο για αρκετή ώρα; και οχι συνέχεια ευτυχώς.....!!!
Όσο αναφορά το Internet σφαίρα πηγαίνει με ούτε ενα πρόβλημα ευτυχώς από τη μέρα ενεργοποίησης μου :D

robotech_
14-03-09, 20:03
Κι εγώ το παρατήρησα το πρόβλημα αυτό την προηγούμενη εβδομάδα που μιλούσα με Γερμανία.....θεώρησα πως ίσως να ήταν της στιγμής ίσως κάποια αναβάθμιση κάτι η γραμμή κτλ...μετά βίας άκουγα το άτομο που μιλούσα.....κοβόταν η συνομιλία όπως π.χ μιλάς με κάποιον στο κινητό και δεν έχει σήμα.......Δεν έδωσα σημασία μιας και οι επόμενες κλήσεις μου ήταν οκ......Προχτές πάλι τα ίδια αυτή τη φορά μιλούσα με Eλλαδα.....lol
Ένα άλλο πάλι που παρατήρησα είναι πως αραιά και που......είναι βέβαια να το παρακολουθήσεις κι ολας να δεις πότε γίνετε.....ανοίγω το ασύρματο να πάρω τηλέφωνο κάνει κανονικά το τουτ τουτ δίνοντας μου γραμμή δεν είναι δηλ νεκρό...με το που καλώ τον αριθμό μου βγαίνει σαν κατειλημμένο.....το ίδιο συμβαίνει και με αυτούς που με καλούν....Την Κυριακή το εντόπισα....καλούσα το κινητό μου κι από το κινητό μου σπίτι....αλλά μάταια....μετά απο μόνο του πάλι επανήλθε.....Pots είναι η γραμμή μου......αν ήταν Voip θα εριχνα ένα μικρό ποσοστό ευθύνης στο router.....αλλα από ο,τι βλέπω κι εσείς το αντιμετωπίζεται γενικός το πρόβλημα οσο αναφορά αυτούς που μας καλούν.....εκείνοι μας ακούν ενώ εμείς οχι......!!!

Κανείς άλλος εχει πρόβλημα με τη γραμμή; δλδ να δείχνει κατειλημμένο για αρκετή ώρα; και οχι συνέχεια ευτυχώς.....!!!
Όσο αναφορά το Internet σφαίρα πηγαίνει με ούτε ενα πρόβλημα ευτυχώς από τη μέρα ενεργοποίησης μου :D

Μια μέρα ο πατέρας μου με παίρνει και μου λέει ότι έπαιρνε σπίτι από το κινητό του και ότι έδειχνε να μιλάει για πολύ ώρα. Έχει σύνδεση Cosmote.Μόλις μου το λέει παίρνω κι εγώ από το WhatsUp μου και όντως ενώ η γραμμή δεν ήταν κατειλημμένη στο κινητό φαινόταν πως ήταν.Στο καπάκι παίρνω από την Vodafone σύνδεσή μου και πήρε κανονικά.
Εσύ με Cosmote το δοκίμασες?

wisdompa
14-03-09, 20:44
Οχι Vodafone εχω.......!!

johnvam
15-03-09, 01:42
Τις διακοπές στο τηλέφωνο έχει να μου τις κάνει εδώ και 2 ημέρες...

Όλα καλά!

geovision
15-03-09, 02:54
Ας ελπίσουμε να κρατήσει...

Γενικότερα πάντως τα επίπεδα ποιότητας στην τηλεφωνία της HOL είναι πολύ ανώτερα και απο Forthnet και απο Tellas!!!!! :oneup:

Και το λέω απο προσωπική εμπειρία!!!



Φίλε με όλο τον σεβασμό μην τσουβαλιάζεις την τηλεφωνία της HOL κλπ με αυτή της ΤΕΛΛΑΣ. Η τηλεφωνία της ΤΕΛΛΑΣ είναι ίδια ή και καλύτερη του ΟΤΕ. ΧΟΛ τώρα και τα άλλα......αδερφές και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια!

johnvam
15-03-09, 11:12
Καταρχήν εκφράζω απλά την γνώμη μου...

2ον μιλάω μόνο για PSTN γραμμή και όχι VoIP (δεν έχω VoIP)

και 3ον είχα και Forthnet και Tellas στο παρελθόν και μπορώ να μιλήσω απο προσωπική εμπειρία!

Lagman
15-03-09, 11:22
αυτά έχει η τηλεφωνία των εναλλακτικών ...

wisdompa
15-03-09, 11:56
Χτες το βράδυ μίλησα με τη φίλη μου που έχει tellas.....Εκείνη με άκουγε καθαρά.....Εγώ όσο της μιλούσα άκουγα τη φωνή μου λες και ήμουν σε σπηλιά.....Τελικά δε ξέρω η γραμμή μου έχει πρόβλημα; η συσκευή μου; η με αυτούς που μιλάω; γιατί εμένα πάντα με ακούνε καμπάνα.....!!!

robotech_
15-03-09, 12:15
Σήμερα πάντως που γύρισα σπίτι μετά από 2 μέρες οι γονείς μου έιπαν ότι δεν είχαν πρόβλημα με διακοπές όπως πρώτα...

tsampouros
15-03-09, 13:53
Μου έχει τύχει κι εμένα τουλάχιστον 3 φορές να με παίρνουν και το τηλέφωνό μου να δείχνει κατειλημμένο ή να μη χτυπάει καθόλου. Αν αμέσως μετά τους έπαιρνα εγώ όμως μιλούσαμε κανονικά και μετά μπορούσαν να με καλέσουν.

Μου θυμίζει ένα μικρό πρόβλημα που είχε παλαιότερα το evoice (μιας και μιλάμε για HOL), όπου αν σε καλούσαν 1-2 λεπτά αφότου είχες κλείσει το τηλέφωνο, έδειχνε κατειλλημένο. Βέβαια τώρα συμβαίνει το ανάποδο.

Επιπλέον, τις τελευταίες 2 εβδομάδες το κακό με τις διακοπές παραέγινε. Από ότι φαίνεται σε μένα είναι πρόβλημα της HOL στην τηλεφωνική διασύνδεση με άλλους εναλλακτικούς και ΟΤΕ.

Όσο σκέφτομαι πόσο άψογη ήταν η τηλεφωνία το Νοέμβρη που ενεργοποιήθηκα με HOL DP POTS, από το κακό στο χειρότερο πάει.;)

salonikios
15-03-09, 17:25
Το πρόβλημα με τις διακοπές έχει σχεδόν αποκατασταθεί στη σύνδεσή μου (DSLAM Ερμού Combo2 - Θεσσαλονίκη) και για τελευταία φορά εμφανίστηκε προχθές. Σίγουρα δεν έχει εκλείψει εντελώς σε όλες τις περιοχές αλλά νομίζω πως η επίλυσή του βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Σε μια συνομιλία που είχα με τεχνικό της HOL, μου ανέφερε πως είναι γνωστό
το πρόβλημα, πρόκειται για πρόβλημα στο δίκτυο και σύντομα θα επιλυθεί! (αν δεν έχει
γίνει ήδη!).

Από την προσωπική μου εμπειρία με φίλους πελάτες άλλων παρόχων (Forthnet - Tellas), μπορώ να πω πως η ποιότητα επικοινωνίας της HOL είναι πολύ καλύτερη, εφάμιλλη θα έλεγα του σταθερού ΟΤΕ που είχα μέχρι πρότινος! Ενα μειονέκτημα, που δημιουργεί κάποια προβλήματα, είναι η περίπτωση που σε καλεί κάποιος κι εσύ μιλάς, δεν ακούγεται σήμα κατειλημμένου στον καλούντα, αλλά καλεί συνεχώς με αποτέλεσμα να πιστεύει πως απουσιάζεις από το σπίτι ή το γραφείο!

Η ειδοποίηση που υπάρχει πως κάποιος καλεί από κάτω, λύνει εν μέρει το πρόβλημα, γιατί αν έχεις κάποια σημαντική συνομιλία, δε μπορείς να τη διακόψεις άμεσα....

Ενα άλλο σημαντικό -κατά περίπτωση μειονέκτημα- είναι η αδυναμία κλειδώματος της
γραμμής για κλήσεις σε κινητά και γραμμές 090. Θα βοηθούσε πολύ αυτή η δυνατότητα
σε μέρη που εργάζονται κι άλλα άτομα μαζί σου και δε θέλεις να χρησιμοποιούν το
τηλέφωνό σου όταν λείπεις, και ακόμα σημαντικότερο, όταν έχεις παιδιά στο σπίτι δίπλα σε ξεκλείδωτο τηλέφωνο! :hmm:

Πιστεύω πως αυτά είναι θέματα "ενηλικίωσης" της υπηρεσίας και θα επιλυθούν σιγά-σιγά! Το σημαντικό πάντως είναι πως μου παρέχεται μια υπηρεσία πλέον χωρίς
να νοιώθω πως μου βάζουν το χέρι στην τσέπη όπως κάνει ο ΟΤΕ με το πάγιο! :down:

Οσο για το internet δεν έχω να πω τίποτα αρνητικό, συγχρονίζω στα 16850-1024 και
κατεβάζω στο full! :oneup: Παιχνιδάς δεν είμαι για να παραπονεθώ για χαμηλά pings όπως
ακούω, αλλά στις υπόλοιπες διαδικτυακές δραστηριότητές μου (πιστέψτε με είναι πολλές!) δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα! :)

Ευχομαι η ικανοποίησή μου να κρατήσει και η υπηρεσία να γίνει ακόμα καλύτερη! Διαφορετικά θα επιστρέψω κι εγώ έχοντας εντελώς διαφορετικό ύφος! Εχουμε ταλαιπωρηθεί λίγο-πολύ όλοι μας από κακή παροχή υπηρεσιών στην Ελλάδα!

Επόμενο βήμα: IP-TV! ;)

robotech_
15-03-09, 21:38
Μόλις εμφανίστηκαν πάλι οι διακοπές στο τηλέφωνο....:down:

robotech_
16-03-09, 19:27
Μου είπε η μάνα μου πως επικοινώνησαν σήμερα μαζί της στο σπίτι από την ΤΥ και την ενημέρωσαν πως το πρόβλημα με τις διακοπές έχει αποκατασταθεί.
Αν θέλετε πείτε τις εντυπώσεις σας όσοι είχατε πρόβλημα να δούμε.

salonikios
17-03-09, 08:48
Δυστυχώς χθες το βράδυ εμφανίστηκαν και πάλι σε δύο τηλεφωνήματα.
Θέλει ψάξιμο το πράμα.....

chris01
17-03-09, 09:14
Εγώ χτες δεν παρατήρησα πρόβλημα με διακοπές. Βέβαια τα lost packets στο Fritz στις ώρες αιχμής είναι περισσότερα, χωρίς όμως να είναι αντιληπτά. Δεν ξέρω αν και πώς συνδέονται αυτά. Αν κάποιος ξέρει ας μας ενημερώσει.

Αν υπάρξει εκ νέου επιδείνωση θα ενημερώσω.

robotech_
18-03-09, 22:26
Η κατάσταση σήμερα με τις διακοπές είναι ανυπόφορη...
Το παρατηρεί κανείς άλλος?

chris01
18-03-09, 23:30
Η κατάσταση σήμερα με τις διακοπές είναι ανυπόφορη...
Το παρατηρεί κανείς άλλος?

Εγώ πάντως όχι. Η κατάσταση έχει βελτιωθεί σημαντικά. Προφανώς όμως όχι σε όλους.

angelos111
19-03-09, 12:52
παιδια καλημερα ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα και οταν καλεσα με ρωτησαν ποσες συσκευες τηλεφωνικες εχω τους ειπα 2 μια ενσυρματη και μια ασυρματη μου ειπαν δοκιμασω με τη καθε μια ξεχωριστα διοτι μπορει καποια απο τις 2 να προκαλει βραχυκυκλωμα .δοκιμασα αφηνοντας μονο την ενσυρματη για καμια βδομαδα και το προβλημα αποκατασταθηκε

xakou
19-03-09, 13:58
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω το τελευταίο διάστημα. Νομίζω πως από τότε που βάλατε την IP-TV τα κάνανε σκ@τ@ !!!!

Εγώ τσατίστηκα τόσο πολύ με όλα αυτά, συν ότι έχει κοπεί η αναμονή κλήσης, και δεν σκοπεύω να τους πληρώσω 1-2-3 μήνες μέχρι να τα φτιάξουν. Μάλιστα θα μπω και θα γράψω μέσα στο σύστημα τους ότι δεν θα πληρώνω τους λογαριασμούς, επειδή δεν είμαι ικανοποιημένος με την ποιότητα των συνομιλιών και των υπηρεσιών που μου προσφέρουν το τελευταίο διάστημα, έως ότου αποκατασταθούν τα προβλήματα!!!!

Georgevtr
19-03-09, 16:09
Και εγώ με POTS από Πυλαία. Έχω παρατηρήσει το ίδιο ακριβώς φαινόμενο τους τελευταίους 2 μήνες, αλλά συνήθως διαρκούσε καμια μέρα.
Την τελευταία βδομάδα είναι σχεδόν αδύνατον να μιλήσω στο τηλέφωνο. Με ακούνε κανονικά αλλά τους ακούω με πάρα πολλές διακοπές.
Έστειλα αίτημα βλάβης χτες στο online συστημά τους... Είδωμεν
Σύμφωνα με το ΤΥ της hol,υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στη σαλονίκη.

ygik
19-03-09, 17:27
Χθες 18/3/09 η κατάσταση ήταν πράγματι απελπιστική. Η τηλεφωνικές κλήσης τόσο για εξωτερικό όσο και εσωτερικό ήταν λες και μιλούσες με ασύρματο. Στο τέλος έπαιρνα τηλέφωνο με voipdiscount όπου οι κλήσεις για εξωτερικό πάντα είναι άψογες, για Ελλάδα υπάρχει μερικές φορές πρόβλημα. Μάλλον εάν πιστεύουμε και στα διάφορα παρατηρητήρια που βλέπουν σύγκλιση έως το 2010 με τον ΜΟ της υπόλοιπης Ευρώπης, θα πρέπει να κάνουμε πολύ υπομονή ακόμα.

:mad::mad::mad:

robotech_
19-03-09, 18:34
Με καλεσαν σημερα κι εμενα και μου ειπαν πως υπαρχει προβλημα στην Πατρα και πως εχουν ξεκινησει εργασιες αποκαταστασης....

wisdompa
19-03-09, 23:14
εμένα αποκαταστάθηκε μέχρι και σήμερα που γράφω....το μόνο περίεργο που συνέβη ήταν πριν 2 μέρες.....Δεχόμουν κλήση (δε μου έβγαζε αναγνώριση) και μετά από 1-2 χτυπήματα σταματούσε....Έγινε κατά τη διάρκεια της μέρας 3 φορές και μια το βράδυ.........!! Δεν έδωσα όμως σημασία μιας και συνέβη μόνο μια μέρα.......!!!! Κατά τ'αλλα ολα cool....:)

chris01
19-03-09, 23:41
Σήμερα είναι χάλια. Είναι φανερό πως κάτι "μπουκώνει" γιατί γίνεται πάντα σε ώρες αιχμής. Το Fritz βγάζει "lost packets" που πλησιάζουν το 1%.

harris
19-03-09, 23:45
Σήμερα είναι χάλια. Είναι φανερό πως κάτι "μπουκώνει" γιατί γίνεται πάντα σε ώρες αιχμής. Το Fritz βγάζει "lost packets" που πλησιάζουν το 1%.
Στρώνει με restart του Fritz; :hmm:

chris01
20-03-09, 00:14
Στρώνει με restart του Fritz; :hmm:

Εννοώ πως κάτι μπουκώνει στο δίκτυο της HOL. Μέχρι το απόγευμα όλα καλά, μετά :down:

harris
20-03-09, 12:35
Εννοώ πως κάτι μπουκώνει στο δίκτυο της HOL. Μέχρι το απόγευμα όλα καλά, μετά :down:

Στο δίκτυο να μπουκώνει κάτι για τα λίγα kb της τηλεφωνίας είναι δύσκολο έως και χλωμό... ξαναρωτώ λοιπόν... με restart του fritz στρώνει; :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.