PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπάντηση αστραπή από το 121



ppontkat
12-03-09, 12:05
Καλημέρα σε όλους.Κι όμως μπορεί να συμβεί και αυτό!! Δηλώνω βλάβη για χαμηλή ταχύτητα,σήμερα στις 09:00΄και στις 10:10΄πήραν τηλέφωνο από το κέντρο του ΟΤΕ Θεσ/νίκης για να λύσουν το πρόβλημα.Διαβάζοντας στο forum ότι αργούν πολύ για τεχνική υποστήριξη μου φάνηκε περίεργο η γρήγορη απάντησή τους.
Έχω connx 24αρα και κλείδωνε το router μου στα 19500 για 1 μήνα και κάτι περίπου και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος [από 15-01 εως τέλη φλεβάρη είχα κάνει αλλαγή από HOL σε ΟΤΕ] από αρχές Μαρτίου έπεσε η ταχύτητα στα 14mbit συνέχεια, κάποιος ίσως αναρωτηθεί μα είναι χαμηλή ταχύτητα αυτή; κι όμως είναι γιατί πληρώνω 30€ κάθε μήνα και όπως ο καθένας νομίζω έχω και εγώ την απαίτηση από τον ΟΤΕ τουλάχιστον να απολαμβάνω τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα.
Το περίεργο είναι ότι κάνοντας [ξανά] reset το router κατά τις 09:45 βλέπω να είναι η γραμμή στα 18800!!! για πρώτη φορά μετά από 15 μέρες. Λέτε να είναι τυχαίο αυτό;
Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά ήθελα απλά να παραθέσω τον προβληματισμό μου.

headbanger
12-03-09, 13:36
σωστός αυτόμε το κλείδωμα μπορεί να ήτανε θέμα θορύβου. εξάλλου στο μόνο που δίνουνε τεχνική υποστήρηξη είναι το download speed. για δοκίμασενα ζητήσεις υοστήριξη για pps η και κακή ποιότητα voip. αν δεν γελάνε θα σε ακούνε σαν να μιλάς κινέζικα.

emeliss
12-03-09, 13:53
για δοκίμασενα ζητήσεις υοστήριξη για pps η και κακή ποιότητα voip. αν δεν γελάνε θα σε ακούνε σαν να μιλάς κινέζικα.
Δεν μπορείς να ζητήσεις υποστήριξη για μία υπηρεσία που δεν πληρώνεις.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 1 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το περίεργο είναι ότι κάνοντας [ξανά] reset το router κατά τις 09:45 βλέπω να είναι η γραμμή στα 18800!!! για πρώτη φορά μετά από 15 μέρες. Λέτε να είναι τυχαίο αυτό;
Χωρίς παράθεση των στοιχείων της γραμμής πριν και μετά, μόνο υποθέσεις μπορούν να γίνουν.

hel
13-03-09, 10:04
Καλημέρα σε όλους.Κι όμως μπορεί να συμβεί και αυτό!! Δηλώνω βλάβη για χαμηλή ταχύτητα,σήμερα στις 09:00΄και στις 10:10΄πήραν τηλέφωνο από το κέντρο του ΟΤΕ Θεσ/νίκης για να λύσουν το πρόβλημα.Διαβάζοντας στο forum ότι αργούν πολύ για τεχνική υποστήριξη μου φάνηκε περίεργο η γρήγορη απάντησή τους.
Έχω connx 24αρα και κλείδωνε το router μου στα 19500 για 1 μήνα και κάτι περίπου και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος [από 15-01 εως τέλη φλεβάρη είχα κάνει αλλαγή από HOL σε ΟΤΕ] από αρχές Μαρτίου έπεσε η ταχύτητα στα 14mbit συνέχεια, κάποιος ίσως αναρωτηθεί μα είναι χαμηλή ταχύτητα αυτή; κι όμως είναι γιατί πληρώνω 30€ κάθε μήνα και όπως ο καθένας νομίζω έχω και εγώ την απαίτηση από τον ΟΤΕ τουλάχιστον να απολαμβάνω τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα.
Το περίεργο είναι ότι κάνοντας [ξανά] reset το router κατά τις 09:45 βλέπω να είναι η γραμμή στα 18800!!! για πρώτη φορά μετά από 15 μέρες. Λέτε να είναι τυχαίο αυτό;
Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά ήθελα απλά να παραθέσω τον προβληματισμό μου.

9 το πρωί όλοι (ακόμα και η forthnet :p ) απαντάνε σε 1-2 λεπτά.
Στοιχεία γραμμής;
Υπάρχει περίπτωση ο συγχρονισμός σου να ανέβηκε λόγω καλύτερου margin το πρωί.

emeliss
13-03-09, 10:30
9 το πρωί όλοι (ακόμα και η forthnet :p ) απαντάνε σε 1-2 λεπτά.
Στοιχεία γραμμής;
Καμία σχέση. Το 121 απαντάει πάντα. Η βλάβη πήγε άμεσα στους τεχνικούς που τον πήραν πίσω. Κάτι όχι τόσο εύκολο αφού προηγούνται όλες οι προηγούμενες βλάβες. Στόχος φαντάζομαι είναι να βλέπουν τις βλάβες τις ίδιας ημέρας, κάτι πολύ δύσκολο και δαπανηρό.

hel
15-03-09, 10:05
Καμία σχέση. Το 121 απαντάει πάντα. Η βλάβη πήγε άμεσα στους τεχνικούς που τον πήραν πίσω. Κάτι όχι τόσο εύκολο αφού προηγούνται όλες οι προηγούμενες βλάβες. Στόχος φαντάζομαι είναι να βλέπουν τις βλάβες τις ίδιας ημέρας, κάτι πολύ δύσκολο και δαπανηρό.

Δεν ξέρω αν είναι δύσκολο.
5 το απόγευμα είχα δηλώσει τηλεφωνική βλάβη και μετά από μισή ώρα με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν. Σε forthnet.

emeliss
15-03-09, 12:49
Σημασία δεν έχει τι έγινε με μία περίπτωση. Σημασία έχει τι γίνεται στο σύνολο.

πχ στον ΟΤΕ το ποσοστό των παραπόνων/καταγγελιών που έχουν αντιμετωπισθεί εντός 20 ημερολογιακών ημερών από την υποβολή τους είναι 94,3% ενώ στην Forthnet είναι μόλις 40,7%.

Στην βλαβοληψία το ποσοστό αναπάντητων κλήσεων είναι για τον ΟΤΕ 7,2% ενώ για την Forthnet 12,8%.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι στην παροχή βοήθεις σε τεχνικά θέματα που το ποσοστό αναπάντητων είναι στον ΟΤΕ 39% και στην Forthnet 70%.

@ ADSLgr.com All rights reserved.