PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster & Ανανέωση της IP



ygik
12-03-09, 14:52
Γνωρίζει κανείς από ποια ρύθμιση καθορίζεται πότε ο router αλλάζει :

• αυτόματα την IP του;
• ποια ώρα γίνεται αυτό και αν μπορεί να αλλάξει κανείς την ώρα που γίνεται;

Ευχαριστώ

:rolleyes: :rolleyes:

christoforos79
12-03-09, 15:06
Αλλάζεις ip όταν το ζητάει ο πάροχος (συνήθως κάθε λίγες μέρες) ή όταν κάνεις reset στο router σου

ygik
12-03-09, 15:15
Το πρόβλημα από ότι έχω διαπιστώσει είναι ότι γίνεται κατά τις 13:00, ενώ παλιά το Fritz 7140 είχε ρύθμιση για το πότε θα γίνεται.

Ξέρεις αν μπορώ να το ρυθμίσω για το πότε θα γίνεται με την Τεχνική Υποστήριξη της HOL ;

christoforos79
12-03-09, 15:24
Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, αν και νομίζω ότι δεν έχουν σταθερή ώρα αλλά γίνεται όποτε κρίνει ο server της hol ότι είναι απαραίτητο.

euri
12-03-09, 16:09
Το πρόβλημα από ότι έχω διαπιστώσει είναι ότι γίνεται κατά τις 13:00, ενώ παλιά το Fritz 7140 είχε ρύθμιση για το πότε θα γίνεται.

Μήπως το μπερδεύεις με τη ρύθμιση του DHCP server του ίδιου του ρούτερ από όπου ρυθμίζεται ο χρόνος που ισχύουν οι ΙΡ που μοιράζει το ίδιο το Fritz; Είναι το λεγόμενο lease time.


Ξέρεις αν μπορώ να το ρυθμίσω για το πότε θα γίνεται με την Τεχνική Υποστήριξη της HOL ;

Η ρύθμιση είναι καθολική, δε νομίζω ότι μπορεί να διαφοροποιηθεί για τον καθένα.

ygik
12-03-09, 17:25
'Όχι δεν αναφέρομαι για το DCHP αλλά για την Wan IP του router.
Δεν έχω όμως αυτή τη στιγμή πρόσβαση σε menu του Fritz.

Αλλά δεν νομίζω να είναι καθολική η αλλαγή από τον provider.

Λογικά ο router θα έχει κάποια ρύθμιση, μπορεί να μην είναι ορατή στον χρήστη και να έχει και κάποιο μηχανισμό έτσι ώστε εάν υπάρχει κίνηση εκείνη την στιγμή να μην προχωρά σε αλλαγή IP.
Εάν έχει κάποιος voip τηλεφωνία και ο πάροχος με αυτόματο τρόπο επειδή ήρθε η ώρα της αλλαγής της IP θα κόβει την συνομιλία, δεν ακούγεται και πολύ κομψό ...

ditheo
12-03-09, 21:22
νομίζω πως στο voip οι ΙΡ είναι σταθερές...

Σίγουρα υπάρχει τέτοιος μηχανισμός για την αλλαγή ΙΡ; Γιατί εγώ αν δεν κάνω restart το modem δεν έχει τύχει να αλλάξει καθόλου... Συνήθως τα πειράζω στις 13-14 μέρες... όχι δεν έχω στατική...

akilleas
16-03-09, 09:53
Το πρώτο εξάμηνο, μέχρι και πέρσι τον Αύγουστο, κρατούσα την ίδια ΙΡ για 30-40 μέρες. Από κει και πέρα αλλάζει κάθε 3-7 μέρες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.