PDA

Επιστροφή στο Forum : Asus rt-n11 και wireless security...



ckv_1860
12-03-09, 16:37
Αγόρασα πρόσφατα το εν λόγω router καθώς εντυπωσιαάστηκα από το λόγο δυνατότητες/ τιμή που προσφέρει. Πολύ ευχαριστημένος με την ταχύτητα, την σταθερότητα, το range της συνδεσης (εχω να καλύψω μεγάλο χώρο με πολλά εμπόδια) οσο ήμουν συνδεδεμένος με το προσωπικό μου laptop που υποστηρίζει .11n....

Όταν πηγα να συνδέσω το εταιρικό μου laptop στο δίκτυο όμως, τζίφος! Το μηχάνημα έβλεπε το ssid, έκανε συνδεση αλλά ip δεν έπαιρνε ποτέ! Στο τέλος έβγαζε μήνυμα πως ήταν εκτός εμβέλειας δικτύου, έκανε εκ νέου αναζήτηση δικτύων wifi και ξανά ο ίδιος κύκλος δίχως τέλος! Η λύση; Μόνο το να γυρίσω την ασφάλεια δικτυου απο WPA2-Personal σε WEP (64bit ή 128bit, δεν είχε σημασία) θυσιάζοντας bandwidth. Έτσι χρησιμοποιήσa το Multi-SSID που προσφέρει το router και σηκωσα 2 δίκτυα το ένα με ασφάλεια WPA2-Personal και το άλλο με WEP (και κρυφό SSID). Να σημειώσω ότι παλαιότερα είχα ασύρματο modem/router με δυνατότητες .11n (Linksys WAG160N) και παρ' όλο που η ασφάλεια μου ήταν μονίμως WPA2-Personal και οι δυο υπολογιστές συνδέονταν κανονικά (ο μεν προσωπικός με 100+Mbps και ο εταιρικός με 54Mbps)!!!

Το αναφέρω για φίλους που μπορεί να αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα με μένα αλλά και γιατί ήθελα να ρωτήσω μήπως κανένας έχει δει ή μπορεί να δώσει μια πιθανή εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.