PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτοφανής ταλαιπωρία με forthnet ADSL. Και ακόμα δεν έχω internet



Nektarios_rs
12-03-09, 16:50
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος στο forum και είπα να μοιραστώ μαζι σας το προβλημά μου.Είμαι και εγω ένας από τους πανευτυχείς πελάτες της Forthnet που πανω απ'ολα σέβεται τους συνδρομητές της...
Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή ομως.Είμαι συνδρομητής της Forthnet περισσότερο απο 3 χρόνια.Αν εξαιρέσεις τις κάποιες φορές που δεν συγρόνιζε το modem-router γένικα δεν έιχα ιδιαίτερα προβλήματα.Τον Δεκέμβρη του 2008 μετακομίσαμε σε καινοιύριο σπίτι με ολοκαίνουριες γραμμές.
Πήγα λοιπον στο πλησιέστερο καταστημα forthnet στον κορυδαλλό για να κάνω αίτηση για διακοπή-μεταφορά-επανασύνδεση της γραμμής ADSL,ενώ ο ΟΤΕ είχε ήδη ολοκληρώσει την μεταφορά της γραμμής τηλεφώνου.Η απάντηση ήταν πως έπρεπε να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό ΟΤΕ ως πιστοποίηση για την ενεργοποίηση,παρόλο που ήμουν πελάτης για μεγαλο χρονικο διάστημα.
Ωραία,αρχίζουμε να μετραμε τωρα.1 μηνας χωρις internet.Μολις έρχεται ο λογαριασμός κανω κατευθείαν αίτηση.Μου λένε ενεργοποίηση σε 2 βδομαδες.Ένα μήνα μετά και αφού δεν ειχε ενεργοποιηθεί ακομα παίρνω τηλ.Μου λένε οτι λόγω φόρτου εργασίας δεν είχε καταχωρηθεί ακόμα η αίτηση!!!
Μέχρι στιγμής είμαστε στους 2 μήνες χωρίς internet...Με τα πολλά η αίτηση καταχωρήθηκε στις 10/2.Εγινε κανονικά δέσμευση βροχου απο τον ΟΤΕ και καταχώρηση.Στις 27/2 ήρθε στο κινητό μου το πολυπόθητο μύνημα με το username και το password λεγοντας πως η υπηρεσια ενεργοποιήθηκε.Guess what!Συνδέω το router και οχι μονο δεν συγχρόνιζε αλλά δεν υπήρχε καν γραμμη!!!Που είχαμε μείνει?
Α ναι,3 μήνες χωρις internet!
Παίρνω στη forthnet και αρχιζουν να με ρωτανε ερωτήσεις του στυλ "εχετε συνδεσει το router στη γραμμη?"Οχι ,το εβλαλα στο μπαλκονι και περιμενα να βρει σημα! Συνεχιζοντας με ερωτησεις τύπου αν εχω συνδέσει το φιλτρο στο router αντι για το τηλεφωνο,καταφερα να τους πεισω να δηλωσουν βλάβη γιατι όπως έλεγαν αυτοί εβλεπαν πως όλα λειτουργούν κανονικα.Μετά απο 2 μέρες παίρνουν απο τον ΟΤΕ,στελνουν τεχνικο κ βλέπουν οτι οι γραμμες είναι οκ.Ξαναπαίρνω και ξαναδηλωνω βλάβη.Ξαναέρχεται ο τεχνικοσ του ΟΤΕ και ξαναλέει οτι οι γραμμές είναι οκ.Παίρνουμε τηλέφωνο γνωστό μας που είναι τεχνικός στον ΟΤΕ και ενώ το τσεκάρει ο ίδιος λέει οτι πρόβλημα είναι της Forthnet και οχι δικο τους.Παίρνω για τρίτη φορά στη forthnet και μου στελνουν τεχνικο δικό τους.Εκεινος ερχεται σπιτι μας με ειρωνικο στυλακι για να διαπιστωει οτι εχω όντως συνδέσει σωστά το router και οτι τελικα δεν εχει πρόβλημα η γραμμή μου αλλα οτι δεν εχει συνδεθει η γραμμή στο βρόχο.Συμπλήρωσε ένα χαρτί λεγοντας πως αυτη τη φορα θα ειναι συγκεκριμένη η αναφορα βλαβης στον ΟΤΕ και οτι θα λυθει το προβλημα.
Σήμερα πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και είπαν ότι ο βροχος είναι οκ και οτι αν τους ξαναφωνάξω θα μου χρεώσουν 60 ευρώ στον επόμενο λογαριασμό! ΕΛΕΟΣ!!! Παίρνω για άλλη μια φορά τη forthnet και είπαν ότι θα στείλουν δικό τους τεχνικό να κοιτάξει το βρόχο και οτι δεν έχει μείνει κατι αλλο να κάνουν.Μου ειπαν να περιμενω 2-3 μέρες ακομα...
Συνοψίζοντας 3,5 μηνες χωρις internet και δεν ξέρω πότε και αν θα αποκτήσω ποτέ!
Ρε παιδιά πείτε μια γνωμη γιατι θα τρελλαθώ!
Έχω γίνει χορηγός των internet cafe!!!
Έχει αντιμετωπίσει κανεις παρόμοιο πρόβλημα?
Υπάρχει λύση?
Τι συμβαίνει επιτέλους?
Γιατι τόση αδιαφορία και απο forthnet και απο ΟΤΕ και ο ένας ρίχνει το μπαλάκι στον άλλο?
Σκέφτηκα να βάλω connx φοβάμαι ότι θα περιμένω κανα 3μηνο πάλι μεχρι να διακόψω και να το ενεργοποιήσω...
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Dr-PsychoGR
12-03-09, 19:59
Βάλε αμέσως Conn-x. Το πολύ σε 1 εβδομάδα θα έχει συνδεθεί.

Όσον αφορά αυτό που σου είπαν ότι αν τους ξαναφωνάξεις θα σε χρεώσουν 60ευρώ δεν μπορούν να κάνουν τπτ.
Πληρώνεις για κάτι που δεν σου προσφέρουν. Χώσε μια καταγγελία να καταλάβουν σε ποιον μιλάνε..

hel
13-03-09, 09:53
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος στο forum και είπα να μοιραστώ μαζι σας το προβλημά μου.Είμαι και εγω ένας από τους πανευτυχείς πελάτες της Forthnet που πανω απ'ολα σέβεται τους συνδρομητές της...
Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή ομως.Είμαι συνδρομητής της Forthnet περισσότερο απο 3 χρόνια.Αν εξαιρέσεις τις κάποιες φορές που δεν συγρόνιζε το modem-router γένικα δεν έιχα ιδιαίτερα προβλήματα.Τον Δεκέμβρη του 2008 μετακομίσαμε σε καινοιύριο σπίτι με ολοκαίνουριες γραμμές.
Πήγα λοιπον στο πλησιέστερο καταστημα forthnet στον κορυδαλλό για να κάνω αίτηση για διακοπή-μεταφορά-επανασύνδεση της γραμμής ADSL,ενώ ο ΟΤΕ είχε ήδη ολοκληρώσει την μεταφορά της γραμμής τηλεφώνου.Η απάντηση ήταν πως έπρεπε να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό ΟΤΕ ως πιστοποίηση για την ενεργοποίηση,παρόλο που ήμουν πελάτης για μεγαλο χρονικο διάστημα.
Ωραία,αρχίζουμε να μετραμε τωρα.1 μηνας χωρις internet.Μολις έρχεται ο λογαριασμός κανω κατευθείαν αίτηση.Μου λένε ενεργοποίηση σε 2 βδομαδες.Ένα μήνα μετά και αφού δεν ειχε ενεργοποιηθεί ακομα παίρνω τηλ.Μου λένε οτι λόγω φόρτου εργασίας δεν είχε καταχωρηθεί ακόμα η αίτηση!!!

Κατ άρχήν έπρεπε να παρακολουθήσεις την αίτησή σου πριν περάσει 1 μήνας από τότε που την έκανες (γιατί συμβαίνουν πολλά όπως θα έχεις διαβάσει εδώ μέσα, και δεν πρόκειται να σε πάρει ο πάροχος να σου πει ότι κόλλησε κάπου η αίτηση).
Αυτό που θα κάνεις τώρα είναι καταγγελία σε ΕΕΤΤ για να μάθουμε τι γίνεται (όταν το μάθουμε) γιατί δεν μπορεί να μην ξέρει κανείς από ΟΤΕ-forthnet , τίποτα για το πρόβλημά σου. Κάποιος δεν λέει την αλήθεια.
Πάντως από προηγούμενες αναφορές, όταν η γραμμή είναι dead , το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ (1 περίπτωση θυμάμαι που το πρόβλημα ήταν στον χώρο φυσικής συνεγκατάστασης και δεν ήξεραν ποιανού αρμοδιότητα είναι).

Nektarios_rs
14-03-09, 20:58
Φυσικα και αυτη τη φορα δεν εγινε τιποτα...Πηρα χθες τηλεφωνο τη forthnet μιλησα με υπευθυνο και μετα απο πολλες φωνες και φασαρια μου υποσχεθηκε οτι μεχρι δευτερα θα εχουν διορθωθει ολα...Αν δω οτι παλι δεν γινεται τιποτα θα βαλω connx ελπιζοντας να μην εχω και εκει παρομοια προβληματα...

ubuntubu
14-03-09, 21:11
Ξέρει κάποιος να μας πει πως λειτουργεί το σύστημα με τους τεχνικούς της Forthnet ;
Και εννοώ αυτούς που μεταβαίνουν στα σπίτια των πελατών.
Πρόκειται για τεχνικούς της εταιρίας ή εξωτερικούς συνεργάτες ;
Πληρώνονται με το κομμάτι ;
Στην περίπτωση που ο τεχνικός αυτός δεν κάνει σωστά την δουλειά του,ελέγχεται απο την εταιρεία και αν ναι πώς ;
Πάντως στα τόσα χρόνια που υπάρχει η απελευθέρωση της αγοράς των τηλεπικοινωνιών δεν έτυχε να δώ,φορτηγάκι τεχνικών άλλης εταιρίας πλην του ΟΤΕ.

hel
14-03-09, 22:20
Φυσικα και αυτη τη φορα δεν εγινε τιποτα...Πηρα χθες τηλεφωνο τη forthnet μιλησα με υπευθυνο και μετα απο πολλες φωνες και φασαρια μου υποσχεθηκε οτι μεχρι δευτερα θα εχουν διορθωθει ολα...Αν δω οτι παλι δεν γινεται τιποτα θα βαλω connx ελπιζοντας να μην εχω και εκει παρομοια προβληματα...

Για καταγγελία σε ΕΕΤΤ δεν το σκέφτεσαι;
Ένα mail είναι.

xmperop1
14-03-09, 22:21
Ξέρει κάποιος να μας πει πως λειτουργεί το σύστημα με τους τεχνικούς της Forthnet ;
Και εννοώ αυτούς που μεταβαίνουν στα σπίτια των πελατών.
Πρόκειται για τεχνικούς της εταιρίας ή εξωτερικούς συνεργάτες ;
Πληρώνονται με το κομμάτι ;
Στην περίπτωση που ο τεχνικός αυτός δεν κάνει σωστά την δουλειά του,ελέγχεται απο την εταιρεία και αν ναι πώς ;
Πάντως στα τόσα χρόνια που υπάρχει η απελευθέρωση της αγοράς των τηλεπικοινωνιών δεν έτυχε να δώ,φορτηγάκι τεχνικών άλλης εταιρίας πλην του ΟΤΕ.

Και περιμένεις απάντηση???????????:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

hel
14-03-09, 22:21
Ξέρει κάποιος να μας πει πως λειτουργεί το σύστημα με τους τεχνικούς της Forthnet ;
Και εννοώ αυτούς που μεταβαίνουν στα σπίτια των πελατών.
Πρόκειται για τεχνικούς της εταιρίας ή εξωτερικούς συνεργάτες ;
Πληρώνονται με το κομμάτι ;
Στην περίπτωση που ο τεχνικός αυτός δεν κάνει σωστά την δουλειά του,ελέγχεται απο την εταιρεία και αν ναι πώς ;
Πάντως στα τόσα χρόνια που υπάρχει η απελευθέρωση της αγοράς των τηλεπικοινωνιών δεν έτυχε να δώ,φορτηγάκι τεχνικών άλλης εταιρίας πλην του ΟΤΕ.

Αυτό που ξέρω γιατί έχει αναφερθεί εδώ μέσα, είναι ότι έχουν εξωτερικούς συνεργάτες που πηγαίνουν στα σπίτια, οι οποίοι πχ μπορεί να δουλεύουν και για hol.

fu.
15-03-09, 01:27
Ξέρει κάποιος να μας πει πως λειτουργεί το σύστημα με τους τεχνικούς της Forthnet ;
Και εννοώ αυτούς που μεταβαίνουν στα σπίτια των πελατών.
(απ την πλευρά του πελάτη) τους χρειάστηκα πριν λίγο καιρό


Πρόκειται για τεχνικούς της εταιρίας ή εξωτερικούς συνεργάτες ;
Εξωτερικούς Συνεργάτες


Πληρώνονται με το κομμάτι ;
Πληρώνονται απ' την Forthnet (Συμβαλλόμενη Εταιρεία/Εξωτερικος Συνεργάτης), σε περίπτωση που η "βλάβη" βρεθεί στην δικιά σου υποδομή, η Forthnet χρεώνει τον πελάτη (εσένα). Αν η βλάβη εντοπιστεί εκτός της υποδομής σου δεν πληρώνεις τίποτα. Με τους ίδιους τους τεχνικούς δεν έχεις καμία συναλλαγή.


Στην περίπτωση που ο τεχνικός αυτός δεν κάνει σωστά την δουλειά του,ελέγχεται απο την εταιρεία και αν ναι πώς ;
Πως το είπες αυτό...? ε..? quality control..? yeah right..., once upon a time in Texas... κτλ

Ακόμα και τα update μετά την επίσκεψη του τεχνικού, τα κάνεις μόνος σου (= εσύ ως πελάτης τηλεφωνείς στο Τμήμα Βλαβών και ζητάς ενημέρωση για την πορεία της βλάβης). Μπορείς να δεις το δικό μου mini-journal εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=278708)


Πάντως στα τόσα χρόνια που υπάρχει η απελευθέρωση της αγοράς των τηλεπικοινωνιών δεν έτυχε να δώ,φορτηγάκι τεχνικών άλλης εταιρίας πλην του ΟΤΕ.
Το πιο πιθανό είναι ότι δεν πρόκειται να δούμε κάτι άλλο και αυτό δεν είναι αποκλειστικότητα της Forthnet/Ελλάδας. Σε πολλές χώρες οι ανεξάρτητοι providers για την εξυπηρέτηση Residential Customers χρησιμοποιούν low-wage contract technicians (keeps the costs down)

karavagos
15-03-09, 12:21
Πάντως στα τόσα χρόνια που υπάρχει η απελευθέρωση της αγοράς των τηλεπικοινωνιών δεν έτυχε να δώ,φορτηγάκι τεχνικών άλλης εταιρίας πλην του ΟΤΕ.
Υπάρχουν αλλά δεν χρησιμοποιούνται για επισκέψεις σε συνδρομητές.

Nektarios_rs
15-03-09, 21:03
Για καταγγελία σε ΕΕΤΤ δεν το σκέφτεσαι;
Ένα mail είναι.

Το σκεφτηκα..αλλα επειδη η forthnet για πρωτη φορα ειναι τοσο αδιαφορη μετα απο τοσο καιρο που ειμαι πελατης της δεν φανταζομουν οτι θα εφτανα ποτε σε τετοιο σημειο.Οποτε δεν ειχα κρατησει ουτε τα ονοματα εκεινων που μιλησα στο τηλεφωνο αλλα ουτε ακριβεις ημερομηνιες...Αρα αυτη θα ηταν μια εντελως ανακριβης και καθολου συγκεκριμενη καταγγελια...:closed:

nmavro73
16-03-09, 10:17
Εδώ γελάμε.Η φόρθνετ δεν έχει απαντήσει ΟΥΤΕ στην ίδια την ΕΕΤΤ στην δική μας καταγγελία που την κάναμε τόσα άτομα.Περιμένετε να απαντήσει σε άλλη;

hel
20-03-09, 11:01
Θα αναγκαστεί να απαντήσει κάποια στιγμή όταν έρθουν τα πρόστιμα;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.