PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΔΙΚΤΥΟ



stmaria2
12-03-09, 23:16
Καλησπέρα έχω συνδεθεί εδώ και μια εβδομαδα περίπου στο δίκτυο της hol ενώ σε γενικές γραμμές ειμαι ευχαριστημένη αυτό που δεν λειτουργεί ειναι η ασύρματη λειτουργία του μοντεμ το λαμπάκι ανάβει τις ρυθμίσεις έβαλα μαζι με την τεχνική υποστήριξη αλλά δεν λειτούργει το εικονίδιο στο Lap top κάνει συνεχως ανάκτηση διεύθυνσης δικτύου παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ.

christoforos79
13-03-09, 13:06
Καλησπέρα έχω συνδεθεί εδώ και μια εβδομαδα περίπου στο δίκτυο της hol ενώ σε γενικές γραμμές ειμαι ευχαριστημένη αυτό που δεν λειτουργεί ειναι η ασύρματη λειτουργία του μοντεμ το λαμπάκι ανάβει τις ρυθμίσεις έβαλα μαζι με την τεχνική υποστήριξη αλλά δεν λειτούργει το εικονίδιο στο Lap top κάνει συνεχως ανάκτηση διεύθυνσης δικτύου παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ.

Τα laptop έχουν ένα διακόπτη που ενεργοποιεί την κάρτα ασύρματου δικτύου που έχουν.

Είσαι σίγουρος ότι αυτός ο διακόπτης είναι ενεργός;

υ.γ: Θα φαίνεται εικονίδιο για το ασύρματο δίκτο στο tray κάτω δεξιά, δίπλα στην ώρα.

stmaria2
13-03-09, 22:26
ναι και τα τελευταία νέα είναι οτι έβαλα χειροκίνητα τις ρυθμίσεις αλλά πάλι δεν συνδέθηκα

mondeo
13-03-09, 23:12
Έχεις συνδέσει το laptop σε άλλο ασύρματο router;
Αν ναι και δούλεψε,τότε φταίει το Netfaster.Ζήτησε αντικατάσταση.Να υποθέσω βέβαια ότι έχεις ενεργοποιημένη την ασφάλεια και στο laptop δίνεις το ίδιο κλεδί,έτσι;Δοκίμασε και χωρίς κωδικοποίηση.Στο laptop τι λειτουργικό έχεις;

stmaria2
13-03-09, 23:35
windows xp εχω ναι παλιοτερα είχα con-x και λειτουργουσε κανονικα

tsek
13-03-09, 23:38
το ασύρματο δίκτυο σου το βλέπεις? συνδέεται σ'αυτο ?

stmaria2
13-03-09, 23:43
ΝΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ

nero74
13-03-09, 23:46
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα (δεν μου αναγνώριζε το δίκτυο). Δοκίμασε να συνδεθείς ταυτόχρονα με Ethernet και ασύρματα. Αφού το αναγνωρίσει μάλλον θα μπορείς να συνδέεσαι κανονικά μόνο ασύρματα.

mondeo
14-03-09, 00:11
windows xp εχω ναι παλιοτερα είχα con-x και λειτουργουσε κανονικα

Σύνδεσε λοιπόν το παλιό router στη γραμμή της Hol και κοίταξε να δεις αν μπορείς να συνδεθείς με το wi-fi.Ξέρεις να το σετάρεις στη Hol;

aa144
14-03-09, 00:16
Στο Conn-X που λειτουργούσε το ασύρματο δίκτυο, ποιός στο είχε φτιάξει να λειτουργεί; Ξαναφώναξέ τον αυτόν τον ίδιο (αν μπορείς) να στο φτιάξει και τώρα.

protonium
14-03-09, 02:45
Πριν προχωρήσεις σε αντικατάσταση δοκίμασε να αλλάξεις την εντολή "Allowed Client Type: WPA/WPA2 WPA2 Only WEP Disabled" από το security στο wireless του netfaster σε WPA/WPA2. Πολλές φορές δημιουργεί conflict και δεν σε αφήνει να συνδεθείς ενώ το βρίσκει με την αναζήτηση. Θεωρώ περιττό (αλλά θα το κάνω) να αναφέρω πως την αλλαγή θα την κάνεις αφού συνδεθείς ενσύρματα.

stmaria2
14-03-09, 08:24
είναι σε WPA/WPA2 και πάλι δε λειτουργεί δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει

mondeo
14-03-09, 16:23
Απενεργοποίησε εντελώς την ασφάλεια και κοίταξε αν συνδέεται έτσι.Πιθανόν σε WPA2 να μην μπορεί να συνδεθεί.

stmaria2
14-03-09, 16:52
Πια ασφάλεια δεν έχω ενεργό τείχος προστασίας

sdikr
14-03-09, 17:00
η καλύτερη δοκιμή είναι να βγάλεις για λίγο όλες τις ασφάλειες απο το modem και να δείς αν κάνει σύνδεση

stmaria2
14-03-09, 17:40
Ξέχασα να σας πω ότι ούτε με σύνδεση USB συνδέομαι

........Auto merged post: stmaria2 πρόσθεσε 4 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ξέχασα να σας γράψω ότι χθές προσπάθησα να συνδεθώ και με καλώδιο USB και πάλι δεν συνδέθηκα

mondeo
15-03-09, 01:05
Δεν χάνεις και τίποτα με την USB.Δηλαδή μόνο με ethernet συνδέεσαι;

aa144
15-03-09, 01:29
Τελικά δεν μας είπες όμως, το Conn-X ποιός σου το έφτιαξε να λειτουργεί; Γιατί δεν ξαναφωνάζεις τον ίδιο να το δει από κοντά; Δεν λύνονται όλα δι αλληλογραφίας.

protonium
15-03-09, 13:53
Πριν προχωρήσεις σε αντικατάσταση δοκίμασε να αλλάξεις την εντολή "Allowed Client Type: WPA/WPA2 WPA2 Only WEP Disabled" από το security στο wireless του netfaster σε WPA/WPA2. Πολλές φορές δημιουργεί conflict και δεν σε αφήνει να συνδεθείς ενώ το βρίσκει με την αναζήτηση. Θεωρώ περιττό (αλλά θα το κάνω) να αναφέρω πως την αλλαγή θα την κάνεις αφού συνδεθείς ενσύρματα.


Πια ασφάλεια δεν έχω ενεργό τείχος προστασίας

Όπως θα δεις στο post μου (No11) σου παραθέτω τις επιλογές από το netfaster για την ασφάλεια του ασύρματου. Εσύ επέλεξε το τελευταίο που λέει Disabled και δες αν μπορείς να συνδεθείς.

_sleeper
17-03-09, 03:04
ένα ενδεχόμενο που παίζει είναι να υπάρχει καμιά περίεργη ρύθμιση. στα xp, είναι ενεργοπιημένο το dhcp?

CRC
18-03-09, 18:22
Ποιο είναι το μοντέλο (κατασκευαστής, model code) της κάρτας WiFi του laptop σου ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.