PDA

Επιστροφή στο Forum : ανεμιστήρας με κόκκινο φως



aleex
13-03-09, 00:08
Αγόρασα ένα ανεμιστήρι 120cm COOLERMASTER TLF-S12-ER 120MM SILENT LED RED FAN (http://www.coolermaster.com/products/product.php?language=en&act=detail&tbcate=36&id=53) από eshop (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806142) 6,25€, το οποίο αν κρίνετε από τις φωτογραφίες του site της coolermaster στη καρτέλα gallery κ συγκρίνεται με το συνημμένο red_fan.jpg θα δείτε ότι είναι σκέτη απάτη γιατί ο φωτισμός δεν διαχέεται καθόλου όπως ας πούμε το blue_fan.jpg που είναι ένα zaward zgf120. Φωτίζει σαν να έχει πιάσει ο ανεμιστήρας φωτιά κ έχει μικρές κόκκινες φλόγες. :lol:

Το θέμα είναι, υπάρχει κανένας αεμιστήρας της προκοπής με κόκκινο φως?:hmm:

crypter
13-03-09, 00:12
Τα κοκκινα led-ακια (δυστηχως :p ) δεν φαινονται ομοιως καλα. Κατι στον τροπο κατασκευης τους νομιζω τα επηρεαζει. :hmm: Anyway, αν οντως εχεις αναγκη το κοκκινο παρε καλυτερα ενα τετοιο, θα εχεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο τον ανεμιστηρα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809516 :)

aleex
13-03-09, 00:26
Τα κοκκινα led-ακια (δυστηχως :p ) δεν φαινονται ομοιως καλα. Κατι στον τροπο κατασκευης τους νομιζω τα επηρεαζει. :hmm: Anyway, αν οντως εχεις αναγκη το κοκκινο παρε καλυτερα ενα τετοιο, θα εχεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο τον ανεμιστηρα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809516 :)

Ευχαριστώ crypter,:) να το δοκιμάσω αυτό που λες, ώστε τα κόκκινα είναι προβληματικά. Αφού το ένα pc είναι πράσινο (λάμπα ccfl) με μπλε (led ανεμιστήρα) κ το άλλο έχει ήδη μπλε λάμπα ccfl, είπα να το συνδυάσω με κάτι κόκκινο για να μην είναι ακριβώς ο ίδιος χρωματικός συνδυασμός. Έχεις καμμιά άλλη ιδέα?:hmm:

Μήπως να πάρω κόκκινα ccfl? Tα μπλε που πήρα είναι 30cm, κόκκινα μπορώ να πάρω κ πιό κοντά (20cm).:hmm:

crypter
13-03-09, 00:30
Εγω παλι μπλε θα εβαζα:p Δεν θα βγει τοσο ωραιο το αποτελεσμα σε ενα "παρδαλο" pc. :p Ασε που ηδη εχει αρκετα φωτα, απο ενα σημειο και μετα θα σε ενοχλει και θα χτυπαει πολυ στο ματι.

DSLaManiaC
13-03-09, 00:31
Τώρα να σας πω τι μου ήρθε στο μυαλό με το τίτλο του θέματος? :p

aleex
13-03-09, 01:10
Τώρα να σας πω τι μου ήρθε στο μυαλό με το τίτλο του θέματος? :p

Μπράβο DSLaManiac:lol::lol: ... έχεις δίκιο.:lol::lol:

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 4 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγω παλι μπλε θα εβαζα:p Δεν θα βγει τοσο ωραιο το αποτελεσμα σε ενα "παρδαλο" pc. :p Ασε που ηδη εχει αρκετα φωτα, απο ενα σημειο και μετα θα σε ενοχλει και θα χτυπαει πολυ στο ματι.

Τι να κάνω ...? Το θέλω δίχρωμο.:oops: Αν πάρω κι άλλα ccfl, τον κόκκινο ανεμιστήρα μάλλον θα τον βγάλω μιας κ έτσι κι αλλιώς δεν μου αρέσει κ πολύ ... :(

aa144
13-03-09, 12:45
Είναι πράγματι τραγική η κατάσταση με το κακής ποιότητας φως των ανεμιστήρων. Εντελώς απαράδεκτο να έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο τεχνολογικής υποβάθμισης.

Δεν ξέρω τι μας περιμένει ακόμα... έχουμε φτάσει στον πάτο ή έρχονται και χειρότερα;

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα που το σκέφτομαι το θέμα, γιατί δεν βάζεις ένα σετάκι από χριστουγεννιάτικα λαμπάκια μέσα που έχουν ώριμη τεχνολογία και μάλιστα κυκλοφορούν σε ποικιλία χρωμάτων; Μάλιστα μπορείς και με ηλεκτρονικό τρόπο να ρυθμίζεις το αν θα αναβοσβήνουν, πόσο συχνά, κτλ.

Caret
13-03-09, 13:34
Τώρα να σας πω τι μου ήρθε στο μυαλό με το τίτλο του θέματος? :p
:whistle: (http://www.youtube.com/watch?v=7Bd8yv1j6cw)

aleex
13-03-09, 20:10
Τώρα που το σκέφτομαι το θέμα, γιατί δεν βάζεις ένα σετάκι από χριστουγεννιάτικα λαμπάκια μέσα που έχουν ώριμη τεχνολογία και μάλιστα κυκλοφορούν σε ποικιλία χρωμάτων; Μάλιστα μπορείς και με ηλεκτρονικό τρόπο να ρυθμίζεις το αν θα αναβοσβήνουν, πόσο συχνά, κτλ.

Τι να σου πω βρε aa144 .... . Δεν το σκέφτηκα ποτέ αυτό.:rofl: Φαντάζομαι ότι δεν θα ταιριάζουν οπτικά τα καλώδιά τους, επίσης υπάρχουν άραγε με led που να μη θερμαίνουν? Άσε που μάλλον θα πρέπει να περιμένω μέχρι τα επόμενα χριστούγεννα γιατί είναι εποχιακό είδος.:rolleyes::rolleyes:

Antre
13-03-09, 20:20
Καλά εγώ σκέφτομαι να βγάλω το καλωδιάκη ακόμη και για το φωτάκι λειτουργίας του pc και εσείς βάζετε ledakia σε coolers; Προσωπικά μέχρι και το router κλείνω το βράδυ για να μην με ενοχλουν τα λαμπάκια

Περί ορέξεως βέβαια... ledotower :p:)

aa144
13-03-09, 20:39
Και όμως υπάρχουν χριστουγεννιάτικα λαμπάκια με led, κάνε μια βόλτα στην Πραξιτέλους, τα έχει όλο το χρόνο στην πιάτσα των ηλεκτρολογικών εκεί. Επίσης στα αξεσουάρ αυτοκινήτων, υπάρχουν λαμπάκια (και led) που τα βάζουν περιμετρικά στις νταλίκες για να φαίνονται πιο φαντασμαγορικές το βράδυ στην εθνική οδό.

Δηλαδή νομίζατε ότι το έλεγα για πλάκα; Να μην πω θα σας βγει και πιο οικονομικά, αφού παίρνεις πολλά λαμπάκια και δίνεις λίγα λεφτά... και σίγουρα είναι πιο ώριμη αγορά, αφού οι νταλικιέρηδες βάζουν πολλά περισσότερα χρόνια λαμπάκια, πολύ πριν τα ανακαλύψουμε εμείς...

l_satsok
13-03-09, 20:59
και γιατι δεν αφηνεις ολο το χρονο στολισμενο το χριστουγενιατικο δεντρο;

σοβαρα τωρα,εχει κατι Xigmatek ανεμιστηρια το πλαισιο με ωραιο κοκκινο φως.

mrsaccess
13-03-09, 21:12
Δεν είναι καλός χρωματικός συνδυασμός. Το φως από διάφορες πηγές άλλωστε μπερδεύεται και βλέπεις κάτι περίεργες αποχρώσεις. Πορτοκαλί ίσως να σου έκανε αν υπήρχε.

aleex
13-03-09, 22:55
Δεν είναι καλός χρωματικός συνδυασμός. Το φως από διάφορες πηγές άλλωστε μπερδεύεται και βλέπεις κάτι περίεργες αποχρώσεις. Πορτοκαλί ίσως να σου έκανε αν υπήρχε.

Καλά, κόκκινο με μπλε γενικά πάει ρε παιδιά, πορτοκαλί πάλι δεν έχω δει, λέω τελικά να προσθέσω 2 ccfl κόκκινα 20cm (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809621), μπορεί έτσι να δέσει καλύτερα τελικά κ το κόκκινο φώς του ανεμιστήρα, μήπως κ δεν πάει τελείως χαμένος, έδωσα κ 6,25€.

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 4 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και όμως υπάρχουν χριστουγεννιάτικα λαμπάκια με led, κάνε μια βόλτα στην Πραξιτέλους, τα έχει όλο το χρόνο στην πιάτσα των ηλεκτρολογικών εκεί. Επίσης στα αξεσουάρ αυτοκινήτων, υπάρχουν λαμπάκια (και led) που τα βάζουν περιμετρικά στις νταλίκες για να φαίνονται πιο φαντασμαγορικές το βράδυ στην εθνική οδό.

Δηλαδή νομίζατε ότι το έλεγα για πλάκα; Να μην πω θα σας βγει και πιο οικονομικά, αφού παίρνεις πολλά λαμπάκια και δίνεις λίγα λεφτά... και σίγουρα είναι πιο ώριμη αγορά, αφού οι νταλικιέρηδες βάζουν πολλά περισσότερα χρόνια λαμπάκια, πολύ πριν τα ανακαλύψουμε εμείς...

Ωραία aa144, κ πες ότι βρίσκω κάτι που να μου αρέσει. Κ πως συνδέονται, μη μου πεις ότι θα έχουν κ connector molex, άσε που φαντάζομαι ότι θα βγάζουν μάλλον κ περισσότερη θερμότητα από τα acryan, ας πούμε. :hmm:

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 6 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλά εγώ σκέφτομαι να βγάλω το καλωδιάκη ακόμη και για το φωτάκι λειτουργίας του pc και εσείς βάζετε ledakia σε coolers; Προσωπικά μέχρι και το router κλείνω το βράδυ για να μην με ενοχλουν τα λαμπάκια

Περί ορέξεως βέβαια... ledotower :p:)

Έχοντας συνήθως φάει κανένα μήνα, να βρεις τι εξαρτήματα θες, να τα πάρεις, κ να τα συναρμολογήσεις, μετά δεν βάζεις κ ένα πάνελ για να βλέπεις το αποτέλεσμα? Άμα βάλεις πάνελ στο κουτί, ε ... τότε ο φωτισμός είναι υποχρεωτικός ... .

Να σου πω, το βράδυ, όχι γιατί με ενοχλούν τα φωτάκια, αλλά για να κάνω οικονομία στο ρεύμα, έχω avr 5000 va απ' όπου παίρνει ρεύμα όλο το δωμάτιο, μέχρι κ τα φώτα κ το τηλέφωνο, κ κλείνω το ρεύμα από το avr όταν πέφτω για ύπνο.

mrsaccess
13-03-09, 22:59
Νόμιζα ότι το ήθελες για τη πράσινη λάμπα, εκεί θα πήγαινε το πορτοκαλί.

Το κόκκινο με το μπλε είναι καλός συνδυασμός για ρούχα (κάτι ήξερε ο σούπερμαν :p) αλλά για λάμπες είναι δύσκολο. Τα χρώματα αναμιγνύονται και συνήθως βλέπεις κάνα ξεβαμμένο ροζο-μπλε. :)

aleex
13-03-09, 23:06
και γιατι δεν αφηνεις ολο το χρονο στολισμενο το χριστουγενιατικο δεντρο;

σοβαρα τωρα,εχει κατι Xigmatek ανεμιστηρια το πλαισιο με ωραιο κοκκινο φως.

Στο πλαίσιο από xigmatek 120cm fan βρήκα μόνο αυτό (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1159712), όπου η φτερωτή είναι πορτοκαλιά κ τα led άσπρα. Δεν νομίζω ότι θα μου αρέσει.:hmm:

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 3 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Νόμιζα ότι το ήθελες για τη πράσινη λάμπα, εκεί θα πήγαινε το πορτοκαλί.

Το κόκκινο με το μπλε είναι καλός συνδυασμός για ρούχα (κάτι ήξερε ο σούπερμαν :p) αλλά για λάμπες είναι δύσκολο. Τα χρώματα αναμιγνύονται και συνήθως βλέπεις κάνα ξεβαμμένο ροζο-μπλε. :)

Εσύ τι θα έβαζες δηλαδή με τη μπλε λάμπα?:hmm: Είπα να μη βάλω πάντως πράσινο για να είναι διαφορετικός συνδυασμός από το άλλο pc.

mrsaccess
13-03-09, 23:15
Μόνο η μπλε! Αρκεί! :p

aleex
13-03-09, 23:30
Μόνο η μπλε! Αρκεί! :p

OK, πάντως το θέλω οπωσδήποτε δίχρωμο ... κ μιας κ πράσινο δεν θέλω για δεύτερο χρώμα, εκτός από κόκκινο τι άλλη επιλογή να σκεφτώ?

aa144
14-03-09, 00:21
Μετά από όλα αυτά, δεν είναι προφανές ότι αξίζει να δοκιμάσεις με χριστουγεννιάτικα λαμπάκια; Δεν χρειάζεται να τα τροφοδοτήσεις από molex, όπως ανέφερες έχεις αυτοματισμό με κεντρικό UPS.

mrsaccess
14-03-09, 00:24
OK, πάντως το θέλω οπωσδήποτε δίχρωμο ... κ μιας κ πράσινο δεν θέλω για δεύτερο χρώμα, εκτός από κόκκινο τι άλλη επιλογή να σκεφτώ?
Μαύρο! :p

crypter
14-03-09, 01:23
Στο πλαίσιο από xigmatek 120cm fan βρήκα μόνο αυτό (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1159712), όπου η φτερωτή είναι πορτοκαλιά κ τα led άσπρα. Δεν νομίζω ότι θα μου αρέσει.:hmm:

Κανονικα πορτοκαλι ειναι αν και οντως το χρωμα απλα δεν ταιριαζει με το μπλε των λαμπων:p

Μαύρο! :p
Το μαυρο (η αλλιως το uv http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650560 ) θα προκαλεσει ενα αρκετα ωραιο εφε αν το συνδιασεις μαζι με μπογια που φωσφοριζει σε uv σε παρσινο η μπλε χρωμα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809530 και καλυψεις με αυτην μερικα βασικα μερη του κουτιου απο μεσα. :p Απλα σου δινω ιδεες. :p

aleex
14-03-09, 01:57
Μετά από όλα αυτά, δεν είναι προφανές ότι αξίζει να δοκιμάσεις με χριστουγεννιάτικα λαμπάκια; Δεν χρειάζεται να τα τροφοδοτήσεις από molex, όπως ανέφερες έχεις αυτοματισμό με κεντρικό UPS.

Δηλαδή από που θα παίρνουν ρεύμα? Θα πρέπει ένα καλώδιο να πάει σε κανονική πρίζα? Εννοείς να το βγάλω από pci slot?

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 5 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το μαυρο (η αλλιως το uv http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650560 ) θα προκαλεσει ενα αρκετα ωραιο εφε αν το συνδιασεις μαζι με μπογια που φωσφοριζει σε uv σε παρσινο η μπλε χρωμα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809530 και καλυψεις με αυτην μερικα βασικα μερη του κουτιου απο μεσα. :p Απλα σου δινω ιδεες. :p

Αυτό το μαύρο που λέτε, δηλαδή μωβ απ' ότι βλέπω (κ γιατί το λέτε μαύρο?) δεν είναι άσχημο. Σα να ψήνομαι!:)

crypter
14-03-09, 02:02
Αυτό το μαύρο που λέτε, δηλαδή μωβ απ' ότι βλέπω (κ γιατί το λέτε μαύρο?) δεν είναι άσχημο. Σα να ψήνομαι!:)
Δεν ειναι μοβ, απλα φαινεται λαθος στην φωτογραφια. Ειναι σαν υπεριωδες, το ιδιο το φως δεν φαινεται τοσο αλλα η μπογια θα φωτιζει αρκετα ωραια οταν εχεις τετοια λαμπα διπλα..επισης οταν φορας μια πολυ ασπρη μπλουζα και εισαι κοντα θα φωσφοριζει σε μπλε-μοβ αποχρωση:p αρα το δωματιο θα ειναι καταλληλο και για μινι-rave παρτυ. :p:p

aleex
14-03-09, 02:17
Δεν ειναι μοβ, απλα φαινεται λαθος στην φωτογραφια. Ειναι σαν υπεριωδες, το ιδιο το φως δεν φαινεται τοσο αλλα η μπογια θα φωτιζει αρκετα ωραια οταν εχεις τετοια λαμπα διπλα..επισης οταν φορας μια πολυ ασπρη μπλουζα και εισαι κοντα θα φωσφοριζει σε μπλε-μοβ αποχρωση:p αρα το δωματιο θα ειναι καταλληλο και για μινι-rave παρτυ. :p:p

Αρχίζει κ ακούγεται τέλειο!:) Μάλλον θα τη πάρω αυτή τη λάμπα.:) Το ανεμιστήρι με τα κόκκινα led ... άραγε να το διατηρήσω ... θα πηγαίνει, ή να βάλω το παλιό που είναι χωρίς led, ή κάποιο άλλο?:hmm:

Α ... και μήπως η uv λάμπα πηγαίνει κ με τις πράσινες λάμπες?:hmm:

crypter
14-03-09, 02:37
Οχι, μην παραφορτωσεις το κουτι σαν disco προ 20ετιας:p. Φτανει ηδη μια μπλε και μια uv λαμπα μαζι με την μπογια. Αν δεις μετα οτι δεν φτανει τοτε παιρνεις και αλλη αν και δεν νομιζω να χρειαζεται.

aleex
14-03-09, 02:43
Οχι, μην παραφορτωσεις το κουτι σαν disco προ 20ετιας:p. Φτανει ηδη μια μπλε και μια uv λαμπα μαζι με την μπογια. Αν δεις μετα οτι δεν φτανει τοτε παιρνεις και αλλη αν και δεν νομιζω να χρειαζεται.

Όχι, εννοώ το άλλο pc που έχει πράσινες λάμπες κ μπλε ανεμιστήρες (πρώτη από τις 2 φωτογραφίες στην αρχή του thread), αν πηγαίνει κ σ'εκείνο η uv (μαύρη) λάμπα που λες.:hmm:

ardi21
14-03-09, 03:51
Καλά εγώ σκέφτομαι να βγάλω το καλωδιάκη ακόμη και για το φωτάκι λειτουργίας του pc και εσείς βάζετε ledakia σε coolers; Προσωπικά μέχρι και το router κλείνω το βράδυ για να μην με ενοχλουν τα λαμπάκια

Περί ορέξεως βέβαια... ledotower :p:)

Μια απο τα ιδια και 'δω...

Μεχρι και το ledακι της βασης των ασυρματων ακουστικων οταν φορτιζουν με ενοχλει (οταν ειναι κλειστο το pc) και το καλυπτω..:p

Oταν δε ειναι ανοιχτο τα ledακια του με τρελαινουν!

@ ADSLgr.com All rights reserved.