PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ περίεργο πρόβλημα με Tellas LLU. Παιδιά δώστε τα φώτα σας!! :(



ntsili
13-03-09, 04:27
Ειλικρινά θα ήθελα να με διαφωτίσετε γιατί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν ξέρω τί ακριβώς συμβαίνει τον τελευταίο καιρό με την σύνδεσή μου.
Θα σας πω απλά ότι έχω αρκετές τεχνικές γνώσεις γύρω από το adsl, αλλά αυτή τη φορά ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ.

Toν Νοέμβριο του 2006 έβαλα στο σπίτι μου στο Π.Φάληρο ADSL με την Tellas. Η υπηρεσία ήταν LLU Shared. Για κάποιον λόγο (δεν θυμάμαι ακριβώς) οι γονείς μου δεν ήθελαν να περάσουν σε τηλεφωνία tellas (πιθανώς δεν την εμπιστεύονταν λόγω προηγούμενης εμπειρίας με την προεπιλογή φορέα).
Άρα στο σπίτι είχαμε DSL από Tellas (νομίζω 2 ή 4 mbit) και τηλεφωνία από OTE.
Eπίσης επειδή είχαμε ISDN, υπήρχε το Netmod και ο κατάλληλος ISDN splitter.

Για τουλάχιστον 2 χρόνια δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα με το ADSL. Πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες της Tellas.

Εγώ είμαι στην Καλαμάτα και έχω ADSL FULL LLU TELLAS (κοινώς Τellas Double Play) με 39 ευρώ τον μήνα. Είπα λοιπόν στους δικούς μου να κάνουν το ίδιο και στο σπίτι στην Αθήνα. Γιατί να πληρώνετε 20 ευρώ adsl στην Τellas και άλλα 80 στον ΟΤΕ κάθε μήνα??
Άλλωστε έχει προσφορά η Tellas όλο το πακέτο με 19ευρώ τον μήνα (για 6μηνο).

Παίρνω την Tellas, τους εξηγώ ότι έχω shared adsl και θέλω να πάω σε full (=tellas double play). Mου λένε να πάω να υπογράψω στην Wind και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που έχω isdn. Επίσης ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ, ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ.

Πάει ο πατέρας μου στην Wind στις 15 Ιανουαρίου και υπογράφει το νέο συμβόλαιο. Τα έκανε όλα μια χαρά. Πήρα μάλιστα και αυτόν που τον βοήθησε με την αίτηση και όλα οκ. Το μόνο που μου είπε ήταν ότι για να επισπευσθούν οι διαδικασίες, να πάμε άμεσα στον ΟΤΕ και να ζητήσουμε την μετατροπή της ISDN γραμμής μας σε PSTN.
Kάτι το οποίο και κάναμε. Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ μετά από 4-5 μέρες και πήρε το Netmod.

Kαι από τότε ξεκινάνε τα μπλεξίματα. Με παίρνει ο αδερφός μου και μου λέει ότι δεν έχουμε dsl. Του λέω τί να κάνει. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΑ.
Πάω Αθήνα βλέπω και εγώ με τα μάτια μου ότι όλα είναι οκ. Αλλάζω spliter (pstn), αλλάζω router, δοκιμάζω και 3ο router, δοκιμάζω και το speedstream. TΙΠΟΤΑ.
Το link του dsl ΝΕΚΡΟ.
Ελέγχω καλώδια, συνδέω όλα τα router απευθείας στην πρίζα του τοίχου. TIΠΟΤΑ.
Το τηλέφωνο εντωμεταξύ να δουλεύει κανονικά.

Παίρνω την Tellas 5 φορές διότι με έστελνε ο ένας στον άλλον (πάρτε το τεχνικό τμήμα... όχι πάρτε το τμήμα πωλήσεων... όχι πάρτε το τεχνικό τμήμα). Οι 4 μου είπαν ότι το link είναι οn. Aυτός που με ανησύχησε ήταν ο τέταρτος. Μου είπε: "ΣΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ ΤΟ DSL ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ DOUBLE PLAY".
Και του λεώ:
1)"μα είναι δυνατόν ενάμιση μήνα τώρα να μου το έχετε κόψει και να με χρεώνετε κανονικά???"
2)"'πριν υπογράψω με διαβεβαιώσατε ότι ΔΕΝ θα υπάρξει διακοπή"
3)"... ευκαιρια βρήκατε τώρα που δεν έχετε πόρτες να αρπάξετε την δικιά μου?...:worthy:"

Με το που του λέω το τελευταίο με παρέπεμψε να τηλεφωνήσω ξανά στο 1300 και φυσικά εκεί μου είπαν ότι με βλέπουν on.

Tην επόμενη μέρα παίρνω κατευθείαν στο 2111201212 και με την μία λέω στο παιδί "θέλω να φέρετε τεχνικό στο σπίτι μου". Ευτυχώς αυτός ήταν πιο ξύπνιος και κατάλαβε το πρόβλημα. Μου είπε το εξής: "Στην αρχή είχατε adsl over isdn... αλλάζοντας όμως την γραμή σε pstn πιθανώς δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα, κατί το οποίο βέβαια είναι πολύ σπάνιο".
Του απάντησα ότι η ίδια η Tellas μας ζήτησε να αλλάξουμε την γραμμή από isdn σε pstn και ότι δεν μας ενημέρωσε για πιθανή δυσλειτουργία του adsl. Στο κάτω-κάτω θα έπρεπε η Tellas να αναλάβει μια τέτοια διαδικασια με το που θα πάρει την πόρτα από τον ΟΤΕ και όχι ο απλός καταναλωτής με την υπογραφή του συμβολαίου.
Κατέγραψε την βλάβη και μου είπε ότι "αν είναι αυτό που νομίζω θα διορθωθεί σύντομα".
Σημείωσα το όνομα του, αλλά από τότε κοντεύει να περάσει ένας μήνας και η βλάβη ΔΕΝ έχει διορθωθεί, ούτε μας έχει ενημερώσει κανένας για οτιδήποτε.

Αυτό είναι το μεγαλείο της tellas, διότι ό,τι και να έχει συμβεί ευθύνεται. Είτε δηλαδή έχει κόψει το dsl χωρίς να διακοπεί η πρπηγούμενη σύμβαση (την οποία και ακόμα πληρώνουμε), είτε επειδή έγινε κάποια δυσλειτουργία στην μετατροπή της γραμμής από isdn σε pstn (την οποία η ίδια η tellas ζήτησε) και την οποία δεν έχει προθυμοποιηθεί να διορθώσει ή να ελέγξει.

Θα ήθελα αγαπητοί φίλοι να μου πείτε αν έχετε κάποια άποψη για το τί μπορεί να παίζει. Λέει αλήθεια η Tellas, ή κάπου έχει χε**ένη την φωλίτσα της. Υπάρχει κάτι που δεν έκανα ή που δεν σκέφτηκα??
Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας, γιατί έμπλεξα με αυτούς και κοντεύω να τα παίξω...

ntsili
13-03-09, 16:01
Kανείς ρε παιδιά!!?
Iσχύει ότι μπορεί να έπαιρνα adsl μέσω isdn και τώρα μπλόκαρε που η γραμμή πήγε σε pstn???? Παίζει κάτι τέτοιο?

flamescreen
13-03-09, 23:43
Δεν έπρεπε σε καμια περίπτωση να μετατρέψεις τη γραμμή σου σε PSTN εσύ !!!!

Αυτό γίνεται από τον πάροχο λίγο πριν ενεργοποιηθείς !!!

Σε κατάστημα WIND σε ενημερωσαν σχετικά ?

Ειναι λίγο ανεκπαίδευτοι στα καταστήματα,μόνο το 13800 θα μπορούσε να σε

εξυπηρετήσει ,τουλάχιστον εμένα σαφέστατα με απέτρεψαν να αφαιρέσω το netmode

πριν ενεργοποιηθώ!!!

sdikr
13-03-09, 23:46
Modem - spliter αλλάξες;


Ακόμα υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει μπέρδεμα στην τελλάς και να σε έχουν ακόμα σε isdn πόρτα

vaggoulas
13-03-09, 23:49
Από την στιγμή που έκανες μετατροπή από pstn σε isdn (δεν έπρεπε) το adsl διακόπτεται.
Πρέπει να περιμένεις να ενεργοποιηθεί το Full LLU πλέον.

ntsili
15-03-09, 15:42
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Το θέμα όμως είναι το εξής:
Κάποτε τα συμβόλαια τα "έφτιαχνες" με το 13800. Τώρα το 13800 με παρέπεμψε να πάω σε κατάστημα wind. Από τη στιγμή που αυτοί ζήτησαν να καλέσουμε τον οτε να μετατρέψει την γραμμή σε pstn δεν έχουν την ευθύνη που έμεινα χωρίς adsl για 2 μήνες?? (όπου αυτοί=Tellas)
Δεν όφειλαν να προειδοποιήσουν ότι θα μείνουμε χωρίς adsl?? Ήξεραν πολύ καλά ότι έχουμε shared llu...
Mπορώ εγώ να ζητήσω από το λογιστήριο της Tellas να με αποζημιώσει για το δίμηνο που ήμουν χωρίς internet??
Bάλτε και το γεγονός ότι τόσο καιρό το 13800 έκανε την κότα...
(το full llu θα μπεί την επόμενη βδομάδα)



Δεν έπρεπε σε καμια περίπτωση να μετατρέψεις τη γραμμή σου σε PSTN εσύ !!!!

Αυτό γίνεται από τον πάροχο λίγο πριν ενεργοποιηθείς !!!

Σε κατάστημα WIND σε ενημερωσαν σχετικά ?

Ειναι λίγο ανεκπαίδευτοι στα καταστήματα,μόνο το 13800 θα μπορούσε να σε

εξυπηρετήσει ,τουλάχιστον εμένα σαφέστατα με απέτρεψαν να αφαιρέσω το netmode

πριν ενεργοποιηθώ!!!

Το ξέρω ότι είναι ανεκπαίδευτοι, αλλά στο 13800 επέμεναν ότι τα συμβόλαια γίνονται πλέον από τα καταστήματα wind.
Πήγε ο πατέρας μου εκεί και του ζήτησαν να μετατραπεί η γραμμή σε pstn για να γίνει πιο γρήγορα η διαδικασία... Τί να κάνει ο άνθρωπος...



Modem - spliter αλλάξες;


Ακόμα υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει μπέρδεμα στην τελλάς και να σε έχουν ακόμα σε isdn πόρτα

Nαι φίλε μου, έβαλα το speedstream που μου έχει δώσει η tellas στην καλαμάτα... splitter χρησιμοποίησα ένα pstn που πήρα πρόσφατα.
Ό,τι και να κάνω το link είναι dead.



Modem - spliter αλλάξες;


Ακόμα υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει μπέρδεμα στην τελλάς και να σε έχουν ακόμα σε isdn πόρτα

Yποθέτω όφειλαν να το "ξέρουν" αυτό...

takgeorg
16-03-09, 00:55
Παλιότερα η Tellas μας ζητούσε να αλλάξουμε την γραμμή από isdn σε pstn.
Τώρα δεν χρειάζετε κάτι τέτοιο.
Εγώ με isdn και shared adsl απο Wind, έκανα αίτηση για Tellas DOUBLE PLAY στις 15/1/2009
Σε 20 ημερολογιακές μέρες έγινε η σύνδεση και λειτουργεί άψογα!!!

ntsili
16-03-09, 05:28
Οκ, μπορεί να είναι όπως το λες. Πάντως στην Wind Π.Φαλήρου μας το ζήτησαν... Αν δεν μας το έλεγαν προφανώς δεν θα τρέχαμε στον ΟΤΕ να το κάνουμε...

vaggoulas
16-03-09, 19:19
Οκ, μπορεί να είναι όπως το λες. Πάντως στην Wind Π.Φαλήρου μας το ζήτησαν... Αν δεν μας το έλεγαν προφανώς δεν θα τρέχαμε στον ΟΤΕ να το κάνουμε...
Δυστυχώς είχατε λάθος ενημερωση από τον εκπρόσωπο της Tellas.
Αυτό σας το είπαν από το τεχνικό ή από τις πωλήσεις να το κάνετε?

Manos29
16-03-09, 19:39
Καλησπέρα φίλε.

Λοιπον ακου τι θα κανεις για να ξεμπερδεψεις σε κανα 20ημερο ....

1. Συντάσεις (γράφεις) ενα ωραιο Mail ορθογραφικα σωστο και κατανοητο με το προβλημα που αντιμετωπιζεις αν θυμασαι ημερομηνιες το ποτε μιλησες με καποιον το ποτε υπογραφτηκε η συμβαση κλπ τα βαζεις ολα αυτα και το αποστελεις προς την ΤΕΛΛΑΣ προς το Τεχνικο τμημα βάλε στο θεμα του Mail και το ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ. --- και το στελνεις.

2. Παιρνεις τηλεφωνο στο 13800 και ζητας το τμημα λογαριασμων οπου δινεις τα στοιχεια σου και τους λες απο ποια ημερονηνια δεν εχεις INTERNET.

3.Υπομονη και τηλεφωνα καθε μερα στο 13800 οπου τους λες καθε μερα τα ιδια και τα ιδια "εχετε καμια ενημερωση σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω? " - επισης ζητας καθε φορα να περασουν στο συστημα ξανα το προβλημα 2η 3η 4η 5η χ φορες για το λογω οτι μπορει να μην το εχουν δει οι τεχνικοι

4. επισης ζητας να σου ερθει τεχνικος σπιτι οπου και φροντιζεις αν οχι εσυ να ειναι παρον καποιος που γνωριζει 2-3 πραματα και τον βαζει να τα ξεσκονισει ΟΛΑ.

Καλο κουραγιο φιλε . και καλα ξεμπερδεματα .

akkiiss55
17-03-09, 22:28
Καλησπέρα φίλε.

Λοιπον ακου τι θα κανεις για να ξεμπερδεψεις σε κανα 20ημερο ....

1. Συντάσεις (γράφεις) ενα ωραιο Mail ορθογραφικα σωστο και κατανοητο με το προβλημα που αντιμετωπιζεις αν θυμασαι ημερομηνιες το ποτε μιλησες με καποιον το ποτε υπογραφτηκε η συμβαση κλπ τα βαζεις ολα αυτα και το αποστελεις προς την ΤΕΛΛΑΣ προς το Τεχνικο τμημα βάλε στο θεμα του Mail και το ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ. --- και το στελνεις.

2. Παιρνεις τηλεφωνο στο 13800 και ζητας το τμημα λογαριασμων οπου δινεις τα στοιχεια σου και τους λες απο ποια ημερονηνια δεν εχεις INTERNET.

3.Υπομονη και τηλεφωνα καθε μερα στο 13800 οπου τους λες καθε μερα τα ιδια και τα ιδια "εχετε καμια ενημερωση σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω? " - επισης ζητας καθε φορα να περασουν στο συστημα ξανα το προβλημα 2η 3η 4η 5η χ φορες για το λογω οτι μπορει να μην το εχουν δει οι τεχνικοι

4. επισης ζητας να σου ερθει τεχνικος σπιτι οπου και φροντιζεις αν οχι εσυ να ειναι παρον καποιος που γνωριζει 2-3 πραματα και τον βαζει να τα ξεσκονισει ΟΛΑ.

Καλο κουραγιο φιλε . και καλα ξεμπερδεματα .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΝ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΕΤ Π ΠΟΛΟΙ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΝ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΝ Η ΙΔΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΟΧΙ ΟΤΑΝ Ο ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ:Η ΤΕΛΑΣ ΔΝ ΕΧΕΙ ΝΥΧΙΑ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ...

........Auto merged post: akkiiss55 πρόσθεσε 6 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Kανείς ρε παιδιά!!?
Iσχύει ότι μπορεί να έπαιρνα adsl μέσω isdn και τώρα μπλόκαρε που η γραμμή πήγε σε pstn???? Παίζει κάτι τέτοιο?

Ακου φιλε τι εκανες..Ενεργοποιησες μια γραμμη για νετ με isdn συνδεση στον οτε...αυτο δηλωνεις και στην εταιρια..εκεινη σ στελνει το αναλογο isdn modem και δηλωνει στο συστημα της isdn γραμμη...εσυ λοιπον ανυποψιαστος και ολιγον τι αφελης κανεις τν αλλαγη αυτη στον οτε μη ενημερωνοντας την εταιρια σ.το αποτελεσμα το ειδες και εσυ.αρα 2111201100 στελνεις φαξ και ενημερωνεις να αλλαχτει η γραμμη της dsl παροχης σε αυτη π εχεις και να σταλει ο αναλογος εξοπλισμος.τωρα για το λογαριαμο αυτο π θα σ ελεγα ειναι οτι κανονικα δν δικαουσαι πιστωσης διοτι δν υπαρχει υπαιτιοτητα της εταιριας αλλα δικη σου...παρ'ολ'αυτα παρε μια στο 13800 να καταχωρησουν το ενδεχομενο πιστωσης αν και δν νομιζω να εγκριθει....πληροφορια εγκυρη απο καποιον π δουλευει στην Τελας

wolf_cub
18-03-09, 12:05
ntsili καλημέρα,

όπως έχεις ήδη αναφέρει διέθετες shared over ISDN και αιτήθηκες να ενεργοποιηθείς σε Douple play. Αυτό συστημικά σημαίνει μετατροπή του Shared σε Full LLU. Δηλαδή η Tellas χρησιμοποιεί τον ήδη υπάρχοντα βρόχο σου, αλλάζοντας μόνο την πόρτα στην οποία λειτουργείς και σου αναθέτει νέα PSTN πόρτα. Κατά την μετάβαση από shared σε FLLU διακόπτεται μέσω ΟΤΕ η σύνδεση INTERNET για να επιτραπεί εκ των υστέρων η μετάβασή σου από τον ΟΤΕ στην Τellas. Σωστά λοιπόν ενημέρωθηκες από τον υπάλληλο του 13800 πως διεκόπη η σύνδεση σου για να ολοκληρωθεί η φορητότητα. Αυτό που έπρεπε να ελέγξεις εξ' αρχής, ήταν αν έχεις μεταβεί στην Tellas ή ανήκεις ακόμα στον ΟΤΕ. Αν ανήκες ακόμα στον ΟΤΕ σωστά λοιπόν διέθετες φωνή αλλά όχι INTERNET, αφού αυτό είχε διεκοπεί για τους λόγους που προανέφερα. Απ την άλλη, αν ανήκες πλήρως στην Tellas και διέθετες φωνή τότε κάποια άλλη θα ήταν η αιτία μη λειτουργίας του ΙΝΤΕΡΝΕΤ και όχι η διαδικασία μετατροπής της γραμμής σου από τον ΟΤΕ σε PSTN. Αν η αιτία του προβλήματος ήταν η αλλαγη τύπου γραμμής, αυτή θα είχε μπλοκάρει την διαδιακασία φορητότητας από το αρχικό στάδιο και δεν θα επέτρεπε καν στην Tellas να σε δεχτεί στο Δίκτυό της. Επίσης σχετικά με τις χρεώσεις η αλλαγή του τιμολογιακού σου πακέτου γίνεται με την μετάβασή σου από shared σε FLLU. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αιτηθείς πίστωση για το χρονικό διάστημα μη παροχής υπηρεσιών shared μέχρι την λειτουργία σου σε Douple Play.

Kαι κάτι τελευαταίο!Ο εξοπλισμός που διέθετες μέσω shared ήταν συμβατός σε ISDN. Έχεις λάβει από την Tellas νέο εξοπλισμό για το Douple Play, o οποίος θα είναι συμβατός σε PSTN σύνδεση?

ntsili
22-03-09, 17:10
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΝ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΕΤ Π ΠΟΛΟΙ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΝ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΝ Η ΙΔΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΟΧΙ ΟΤΑΝ Ο ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ:Η ΤΕΛΑΣ ΔΝ ΕΧΕΙ ΝΥΧΙΑ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ...

Ακου φιλε τι εκανες..Ενεργοποιησες μια γραμμη για νετ με isdn συνδεση στον οτε...αυτο δηλωνεις και στην εταιρια..εκεινη σ στελνει το αναλογο isdn modem και δηλωνει στο συστημα της isdn γραμμη...εσυ λοιπον ανυποψιαστος και ολιγον τι αφελης κανεις τν αλλαγη αυτη στον οτε μη ενημερωνοντας την εταιρια σ.το αποτελεσμα το ειδες και εσυ.αρα 2111201100 στελνεις φαξ και ενημερωνεις να αλλαχτει η γραμμη της dsl παροχης σε αυτη π εχεις και να σταλει ο αναλογος εξοπλισμος.τωρα για το λογαριαμο αυτο π θα σ ελεγα ειναι οτι κανονικα δν δικαουσαι πιστωσης διοτι δν υπαρχει υπαιτιοτητα της εταιριας αλλα δικη σου...παρ'ολ'αυτα παρε μια στο 13800 να καταχωρησουν το ενδεχομενο πιστωσης αν και δν νομιζω να εγκριθει....πληροφορια εγκυρη απο καποιον π δουλευει στην Τελας

Καλά ρε φίλε, διάβασες σωστά το thread πριν γράψεις?? Λέει πουθενά ότι έκανα ερήμην αλλαγές στη γραμμή μου?????
Πάρε τελλάς και ζήτα νέα σύνδεση. ΠΛΕΟΝ δε θα σου ετοιμάσει το συμβόλαιο από το τηλέφωνο, όπως γινόταν παλιά, αλλά θα σε παραπέμψει στην wind της γειτονιάς σου. Πλεόν καταστήματα wind=tellas. Αυτό που γράφω το ζήτησαν από την wind χωρίς να μας ενημερώσουν για πιθανό πρόβλημα με την ήδη υπάρχουσα γραμμή τελλας. Νομίζεις είχαμε όρεξη να παίζουμε με τη γραμμή μας??

Πες του φίλου σου που λες ότι δουλεύει στην Tellas να μπει στο forum να διαβάσει το thread.




Kαι κάτι τελευαταίο!Ο εξοπλισμός που διέθετες μέσω shared ήταν συμβατός σε ISDN. Έχεις λάβει από την Tellas νέο εξοπλισμό για το Douple Play, o οποίος θα είναι συμβατός σε PSTN σύνδεση?
Μου είπαν οι δικοί μου ότι μας πέρασαν σε full llu πριν από 5 μέρες στο σπίτι μου στην Αθήνα. Θα πάω σήμερα να δω τί ακριβώς έχουν φέρει. Το σίγουρο είναι ότι δεν έφεραν ασύρματο ρούτερ που ζητήσαμε, αλλά ενσύρματο (είπαν θα το διορθώσουν).


Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.
Όπως λέω μίλησα με τεχνικό και αυτός υπέθεσε ακριβώς αυτό που λέτε για ασυμβατότητα, αν και όπως μου είπε "δεν του έχει ξανασυμβεί". Είπε ότι θα το κοιτάξει και αυτή η απάντηση δόθηκε από τον τεχνικό όταν τους πήρα και είπα ξερά ότι θέλω τεχνικό σπίτι μου - πριν απο ένα μήνα. Πιο πριν με είχαν κάνει κυριολεκτικά μπαλάκι. ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΚΤΟΤΕ & ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ. Με πέρασαν σε full llu πριν από 5 μέρες και εγώ εξηγώ την κατάσταση ώς κάποιο από τα παρακάτω :

1) Πιθανώς θέλησαν να κουκουλώσουν το πρόβλημα όσο μπορσούσαν μέχρι να περάσω σε full llu. Για κάποιο λόγο απέφυγαν να στείλουν τεχνικό στο σπίτι και όταν το ζήτησα προσπάθησαν να κερδίσουν χρόνο λέγοντας ότι είναι κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί και θα το κοιτάξουν (χωρίς φυσικά να λύσουν το πρόβλημα, ούτε να παρέχουν έκτοτε ενημέρωση)
2) Βαρεμάρα της Tellas
3) Ως τεχνική δυσκολία της να ασχοληθεί με το θέμα για το "νεκρό" δίμηνο
4) Ασχετοσύνη. Όπως και να έχει έπρεπε να με ενημερώσουν και να ΜΗΝ με χρεώνουν. Αν είχε κοπεί από τον ΟΤΕ γιατί δεν το τσέκαραν όταν δήλωσα βλάβη? Εγώ συνέχιζα να πληρώνω internet στην Τελλάς όλο αυτό το δίμηνο, όφειλαν να γνωρίζουν εκ των προτέρων τέτοια πιθανά προβλήματα. Δεν είμαστε όλοι τεχνικοί ούτε διαβάζουν όλοι οι Έλληνες το adslgr.

Θα κάνω αυτό που λέτε με επιστολή στο λογιστήριο Τελλάς με κοινοποίηση EETT. Eίναι ο καλύτερος τρόπος για να αποκατασταθεί ή κατάσταση. (20 ευρώ που μου χρώσταγε η τελλάς από τον μάιο στο double play που έχω στην καλαμάτα μου τα επέστρεψε μόλις αυτόν τον μήνα μετά από πολλά τηλέφωνα.)
Θα σας κρατάω ενήμερους για ό,τι νεώτερο!
ThanX και πάλι για τη βοήθεια!
:oneup:

iliask
24-03-09, 01:13
Καλά συγνώμη που το λέω άλλα η συνενόηση που έχουν τα κεντρικά της ΤΕΛΛΑΣ-Wind με τα καταστήματα ειναι ένα ονειρο απατηλό..... Εδώ μια ενεργοποιηση ολα σε ενα πήγα να κάνω και μέχρι να πάρουν χαμπάρι τι γινεται πηγα στο κατάστημα εστειλα 2 φαξ και πήρα 5-6 τηλέφωνα μέχρι που στο τέλος η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε μετά από 15 μέρες ......
Τώρα αυτό που ζήτησες εσύ ήταν πολύ συνθετο για να το ξεπεράσεις χωρίς προβλήματα........
Θα σε συμβολευα πάντως να ζήτας τα ονόματα αυτών που μιλάς και να τα γράφεις καθώς και ημέρα και ώρα και όταν σου πουν κάτι διαφορετικό να έχεις να τους απάντας ...... Εχώ την εντύπωση πως όταν ζητάς τα ονομάτα τους ενδιαφέρονται λίγο περισσότερο απο το φόβο μην στείλεις κανα γράμμα και πάεί το ονομα τους παραπάνω...........

@ ADSLgr.com All rights reserved.