PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηδενισμός IP κάθε λίγα λεπτά....



ThePhantom
13-03-09, 17:33
Παιδιά γεια σας. Είμαι νέο μέλος του forum και έγινα εξαιτίας του προβλήματος που έχω.

Είχα 24αρα σύνδεση και όλα δούλευαν ρολόι για μήνες. Μια ωραία μέρα πριν 4-5 εβδομάδες ξεκίνησαν τα προβλήματα.

Χάνω IP κάθε λίγα λεπτά.

Άρχισα τα τηλέφωνα 1242, 121, 801 11 35555 κτλ. Δυστυχώς ο ένας να με στέλνει στον άλω. Από τεχνικούς του ADSL στα κεντρικά μέχρι τοπικά εδώ στους τεχνικούς του ΟΤΕ.

Ψηφιακές μετρήσεις, μετρήσεις θορύβου, αλλαγή πόρτας.. όλα καλά, το πρόβλημα συνεχίζετε.
Πλήρωσα ηλεκτρολόγο να μου αλλάξει τα καλώδια τηλεφώνου στο κτήριο.. τίποτα.
Δοκίμασε 4 διαφορετικά modem ..τίποτα.

Για να φανταστείτε πήγα και μέσα στον ΟΤΕ, με τους τεχνικούς και βάλαμε το modem μου και δικό τους κατευθείαν πάνω στη γραμμή μου στο κέντρο, και πάλι πρόβλημα. Οπότε δεν είναι τοπικό το πρόβλημα, ούτε στην γραμμή μου από το DSLAM στον υπολογιστή μου.

μου κατέβασαν την γραμμή σε 8αρα. Τίποτα...

οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές.

SNR Margin: 25.2 25.4 db
Line Attenuation: 9.8 8.4 db

Data Rate: 8192 381 kbps


τι άλλο να κάνω δεν ξέρω. Περιμένω πάλι τηλέφωνο από τον ΟΤΕ... έλεος.

Όλα τα βλέπουν τέλεια, αλά εγώ έχω διακοπές κάθε 3 λεπτά. :(

Το ίδιο πρόβλημα με την ίδια ταχύτητα είχε ένας φίλος. Το φτιάξανε. Του έβαλαν 8αρα για μια εβδομάδα και μετά το γύρισαν πάλι σε 24αρα και όλα καλά από τότε. Κάτι για “κόμβο” μου είπε πως είχε. Το είπα στους τεχνικούς...τίποτα :(

Πάει πολύς καιρός, και δεν ξέρω τι να κάνω...έχω φρικάρει ....
:(

emeliss
13-03-09, 21:58
Σου άλλαξαν πόρτα και υπήρχε το ίδιο πρόβλημα; Σε ποια περιοχή είσαι;

ThePhantom
14-03-09, 02:42
Ναι, μου άλαξαν 2 πόρτες. Είμαι στην Κάλυμνο...

hel
14-03-09, 09:56
Τα προβλήματα αρχίζουν συγκεκριμένη ώρα , πχ το βράδυ ? Δοκίμασες με άλλο ρούτερ;

emeliss
14-03-09, 10:11
Χάνεται μόνο η ip ή χάνεται ο συγχρονισμός με το dslam;

apagal
14-03-09, 14:05
Εμένα κυρίως τις βραδυνές ώρες χάνεται στιγμαία ο συγχρονισμός με το dslam,αλλά δε συμβαίνει κάθε μέρα.Μπορώ να πω ότι η HOL ήταν πιο σταθερή όσο αφορά τις αποσυνδέσεις...

hel
14-03-09, 22:40
Εμένα κυρίως τις βραδυνές ώρες χάνεται στιγμαία ο συγχρονισμός με το dslam,αλλά δε συμβαίνει κάθε μέρα.Μπορώ να πω ότι η HOL ήταν πιο σταθερή όσο αφορά τις αποσυνδέσεις...

Kανονικά δεν πρέπει να γίνονται καθόλου αποσυνδέσεις πχ το δικό μου λέει :
Current Connection Status:
Online Time 3 days 9 hours 20 mins 25 secs
Data Transmitted 460616768 bytes
Data Received 4070306205 bytes

και έχω δει πάνω από 10 ημέρες.

Βέβαια εξαρτάται και από το ρούτερ, γιατί το siemens κρατάει τη γραμμή με snr margin <4.

ThePhantom
15-03-09, 03:54
Όχι δεν χάνετε ο συγρονισμός με το DSLAM. Το λαμπάκι μένει αναμένο σταθερά. Χάνετε μόνο το IP. Πάντα, όχι απλά μια συγκεκριμένη ώρα :(

ThePhantom
31-03-09, 16:51
Τελικά τους ζήτησα να μου αλλάξουν το user name και το password, και έφτιαξε από τότε.
Δεν μπορώ να το καταλάβω, αλά έφτιαξε....

@ ADSLgr.com All rights reserved.