PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas δοκιμαστικό



dimant
15-11-03, 07:31
Καλημέρα παιδιά!! Σήμερα άναψε επιτέλους το πράσινο λαμπάκι... Το θέμα είναι οτι αυτό σημαίνει απλώς ότι συνδεθηκε με το dslam της περιοχής μου. Για να δοκιμάσω εαν λειτουργεί έμαθα από έναν φίλο πως εαν βάλω ένα user name και ένα πασσγουορντ θα συνδεθώ. Δεν θυμάμαι ποια ήταν ακριβώς τα παραπάνω.
Δοκίμασα με τα εξής:

u/n: guest@tellas.gr
p/w: tellas

Δεν μου συνδεθηκε....
Μήπως έβαλα λάθος στοιχεία?

Dimitris
15-11-03, 09:13
Σωστά ειναι τα στοιχεία που έβαλες. Έβαλες και τους name servers της Tellas;
DNS1: 62.169.197.17
DNS2: 62.169.197.18

dimant
15-11-03, 11:52
εδώ με έποιασες αδιάβαστο....
που θα τα βάλω αυτά για να μην κάνω χαζομάρα?

dimant
15-11-03, 11:55
(δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το μοντεμ, αλλά ειναι το ζιμενς)

ermis333
15-11-03, 12:05
Αν δεν γίνει τίποτα τότε μάλλον δεν σε έχει ενεργοποιήσει πλήρως ο ΟΤ


WINDOWS XP
Siemens Xpress LinkD ADSL modem

Γενικά
Το Siemens Xpress LinkD ADSL προσφέρεται σε δύο μοντέλα, ανάλογα με το είδος της τηλεφωνικής γραμμής που διαθέτετε (ADSL over PSTN γραμμή ή ADSL over ISDN γραμμή). Και στα δύο μοντέλα, η διαδικασία εγκατάστασης που πρέπει να ακολουθήσετε είναι η ίδια:
Λειτουργία
Η συγκεκριμένη συσκευή λειτουργεί ως Ethernet modem, αφού δεν έχει δυνατότητες Routing. Το PPP ξεκινάει από τον υπολογιστή, και με την βοήθεια ενός PPPoE client λογισμικού γεφυρώνεται προς το ΑΤΜ-ADSL δίκτυο του ΟΤΕ. Έτσι, το Siemens Xpress LinkD λειτουργεί ως bridge και θα πρέπει να συνδεθεί στην κάρτα Δικτύου του υπολογιστή.


Σύνδεση ADSL συσκευής στην κάρτα δικτύου
Συνδέστε την συσκευή στην Εthernet θύρα της κάρτας Δικτύου του υπολογιστή σας και ακολουθήστε τα βήματα δημιουργίας εικονιδίου όπως παρακάτω:



Δημιουργία εικονιδίου σύνδεσης - Σύνδεση στο Internet
Πατήστε το πλήκτρο Start, επιλέξτε Connect To και στη συνέχεια Show all connections.
Αν δεν υπάρχει η επιλογή Connect To τότε θα πρέπει να την προσθέσετε στο menu Start (για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ εδώ).









Στο παράθυρο Network Connections, επιλέξτε Create a new connection.







Στον οδηγό (Wizard) που εμφανίζεται, πατήστε Next.







Ενεργοποιήστε την επιλογή Connect to the Internet και πατήστε Next.







Ενεργοποιήστε την επιλογή Set up my connection manually και πατήστε Next.







Ενεργοποιήστε τη δεύτερη επιλογή Connect using a broadband connection that requires a user name and password και πατήστε Next.

Το συγκεκριμένο modem επιτυγχάνει τη σύνδεση μέσω PPPoEthernet. Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιεί το LLC/SNAP encapsulation (LLC/SNAP ενθυλάκωση).







Στο πεδίο ISP name πληκτρολογήστε Tellas και πατήστε Next.







Στο πεδίο User name πληκτρολογήστε το δικό σας Όνομα Πρόσβασης (User name) ακολουθούμενο από το @tellas.gr .
Στο πεδίο Password πληκτρολογήστε τον δικό σας Κωδικό πρόσβασης (Password).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν η υπηρεσία που αγοράσατε είναι νέα (δεν έχετε κάνει μετατροπή μίας υπάρχουσας), θα πρέπει στα πεδία User name και Password να πληκτρολογήσετε guest@tellas.gr (με G όχι Q) και tellas αντίστοιχα. Με αυτά τα στοιχεία πρόσβασης θα συνδεθείτε μόνο για την πρώτη φορά, έτσι ώστε να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία σας στο http://go.tellas.gr και να αποκτήσετε εκεί τα δικά σας user name και password.



Kατόπιν, επιλέξτε Start / Connect To / Tellas, και αντικαταστήσετε τα προσωρινά Στοιχεία Πρόσβασης guest@tellas.gr και tellas με τα ενεργοποιημένα προσωπικά σας User name και Password.

Πατήστε Next.







Ενεργοποιήστε την επιλογή Add a shortcut to this connection to my desktop και πατήστε Finish.







Εμφανίζεται αυτόματα η καρτέλα σύνδεσης. Πατήστε στο πλήκτρο Properties.







Στην καρτέλα Options θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η επιλογή Redial if line is dropped. Ελέγξτε τα υπόλοιπα πεδία τα οποία πρέπει να είναι όπως παρακάτω. Πατήστε ΟΚ.







Πατήστε Dial για να συνδεθείτε στο Δίκτυο της Tellas.

sdikr
15-11-03, 12:13
Γιατι ερμης η τελλας δεν εχει ινφο το πως θα κανεις την συνδεση??
:mrgreen:

ermis333
15-11-03, 12:24
Έχει εκεί που λέει Tellas Web ADSL και λέει τι περιλαμβάνει το πακέτο κάτω από το μυρμηγκάκι λέει Οδηγίες Εγκατάστασης σύνδεσης ADSL internet...


Πάντως εγώ το Site της Tellas το βρίσκω κάπως φτωχό.... όπως και της μάνας της τηs Wind.

Η ερώτηση αφήνει κάποιο υπονοούμενο ή νομίζω;;; 8O

sdikr
15-11-03, 12:28
Οχι προς εσενα ερμης, προς θεου, αλλα προς την τελλας, και γενικα αυτο που εχει η οτενετ ειναι αρκετα καλο (οι οδηγιες )
η τελλας στις οδηγιες απλα σου δινει τα νουμερα οχι που θα τα βαλεις.
φιλικα

dimant
15-11-03, 12:39
βρε σεις....

Τα DNS που θα τα βαλω ρωτησα!!! :roll: :wink:

xlntstay
15-11-03, 13:05
Θα πας στο Local area connection(στη Τοπικη συνδεση του δικτυου σου - αν δεν εχεις ΧΡ η 2000 αλλα 98 ψαξε στο "επικοινωνιες").
Δεξι κλικ και properties(ιδιοτητες).
Τσεκαρεις το TCP/IP και πατας την επιλογη properties.
Εκει στην καρτελα γενικα θα δεις τα δυο κατω πλαισια και θα βαλεις τα νουμερα που σου εδωσαν παραπανω.
Αυτα. :wink:

dimant
15-11-03, 13:13
ok :)

avatarious
15-11-03, 14:04
den xerw ti modem exeis alla kai ston wizard pollwn modem arkei na to valeis ekei egw pantws ta evala kai sto lan.anti na tiraniesai pantws xrisimopoiise diki sou sindesi an einai mono gia to activation kai an den exeis, ton kwdiko tis tellas gia free pstn

Athlon_XP
15-11-03, 16:00
Πάντως εγώ ξέρω ότι αν δεν βάλεις το DNS πάλι δουλεύει γιατί κατά την σύνδεση με τον ISP τα παίρνει μέσω του IPCP πρωτόκολλου. Εμένα τουλάχιστον στο Jetspeed 500 και στο Zyxel Prestige 650R-31 με PPPoA πρωτόκολλο τα παίρνει τα DNS κανονικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.