PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμια λειτουργιας αναγνωρισης κλησης σε FORTHnet 2 Play γραμμη!



lawman.911
14-03-09, 00:55
Καλησπερα! Εδω και καμια βδομαδα συνδεθηκα με FORTHnet 2 Play. Πριν ειχα ΟΤΕ τηλεφωνο με αναγνωριση και FORTHnet ADSL 24Mbps. Αλλα απο την στιγμη που συνδεθηκα δεν εχω αναγνωρηση κλησεων. Απο την Forthnet μου ειπαν πως μπορει να φταιει το Panasonic TCD-700GR ασυρματο τηλεφωνο που εχω. Να ειναι ασυμβατο λεει. Υπαρχει τετοια περιπτωση? Ειχε κανεις σας παρομοιο προβλημα? Οταν δοκιμασα με αλλο ασυρματο (ενα siemens που μου δωσανε δωρο στην forthnet) μου ειπαν πως μπορει να οφειλεται σε βραχυκυκλωμα και οτι θα κανουν ενα διαγνωστικο ελεγχο.Αν δεν φταιει αυτο λεει τοτε στο μελλον μπορει να διορθωθει το προβλημα με καποια αναβαθμιση του δικτυου.Ειμαι σε ανομονη απαντησης για το βραχυκυκλωμα. Τι λετε? Θα εχω ποτε αναγνωριση?

bezoss
14-03-09, 03:46
Παράξενο...όλα τα Panasonic που έχω πάνω στην γραμμή παίζουν κανονικά!!!! Θα σου πώ αυριο αν είναι ποιά έχω...δεν έχω το δικό σου βέβαια...

το siemens ούτε αυτό έπαιζε???

spirosz
14-03-09, 09:40
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.
Επικοινώνισα με την Τ.Υ. και μια ευγενέστατη κοπέλα, για να λέμε και όποια σωστά της 4net (το "σωστά" πάει στο ευγενέστατη ;) ) με βοήθησε να μετρήσουμε την γραμμή.
Το αποτέλεσμα ήταν πως μια από τις δυο τηλεφωνικές συσκευές φόρτιζε τόσο τη γραμμή, που σαν παρενέργεια είχε την αδυναμία αναγνώρησης καλούντος και στις δυο. Όταν την αποσύνδεα τότε η άλλη συσκευή επανακτούσε τη δυνατότητα αναγνώσισης.
Αποτέλεσμα να αγοράσω καινούργια συσκευή και να λύσω το πρόβλημα.

bezoss
14-03-09, 14:32
Tα 3 ασύρματα Panasonic που έχω πάνω στην γραμμή μου και δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα είναι τα

KX - TCD430
KX- TCD210
KX- TG7301

ποτέ μα ποτέ δεν μου εμφανίσαν κανένα πρόβλημα! Μόνο siemens al145 είχε πρόβλημα. μια έπαιζε μια δεν έπαιζε η αναγνώριση! Και μάλιστα μόνο με το δικό του τηλεφωνικό καλώδιο. άμα έβαζα δικό μου μακρύτερο δεν έπαιζε! γι' αυτό ποτέ ξανά siemens. τα Panasonic τα θεωρώ super.

geodeath
14-03-09, 21:25
Panasonic και απο εμένα επίσης. Δε θυμάμαι πιο μοντέλο είναι ένα που στέλνει και sms υποτίθεται!!:p

xmperop1
14-03-09, 21:50
Καλησπερα! Εδω και καμια βδομαδα συνδεθηκα με FORTHnet 2 Play. Πριν ειχα ΟΤΕ τηλεφωνο με αναγνωριση και FORTHnet ADSL 24Mbps. Αλλα απο την στιγμη που συνδεθηκα δεν εχω αναγνωρηση κλησεων. Απο την Forthnet μου ειπαν πως μπορει να φταιει το Panasonic TCD-700GR ασυρματο τηλεφωνο που εχω. Να ειναι ασυμβατο λεει. Υπαρχει τετοια περιπτωση? Ειχε κανεις σας παρομοιο προβλημα? Οταν δοκιμασα με αλλο ασυρματο (ενα siemens που μου δωσανε δωρο στην forthnet) μου ειπαν πως μπορει να οφειλεται σε βραχυκυκλωμα και οτι θα κανουν ενα διαγνωστικο ελεγχο.Αν δεν φταιει αυτο λεει τοτε στο μελλον μπορει να διορθωθει το προβλημα με καποια αναβαθμιση του δικτυου.Ειμαι σε ανομονη απαντησης για το βραχυκυκλωμα. Τι λετε? Θα εχω ποτε αναγνωριση?

Πολλές από τις νεότερες συσκευές σαν τεχνολογία έχουν ενσωματημένο φίλτρο για τον θόρυβο (φύσημα) της adsl γραμμής και αν χρησιμοποιείται και φίλτρο πιθανότατα 99% κόβει την αναγνώριση,την πνίγει,αλλοιώνει σο σήμα.......
Πιθανότατα.

nik77
14-03-09, 22:03
Πέρυσι χρειαστηκε να μεινω στην Αθήνα για 10 μηνες λογω εργασιας...οταν λοιπον εβαλα παλι το πακετο double play δεν ειχα αναγνώριση.Για εναμιση μήνα μου ελεγαν οτι φταίει το ασύρματο και εγω τους απαντουσα οτι η συσκευη είναι η ιδια που ειχα και στη Λάρισα.ΙΟταν τους είπα οτι είναι υποχρεωμενοι να μου παρεχουν αυτην την υπηρεσια και οτι αν δε το κανουν θα διακόψω το συμβολαιο λογω αυτης της αιτιας μετα απο μια εβδομαδα ειχα αναγνώριση κλήσης.

hel
14-03-09, 22:19
Καλησπερα! Εδω και καμια βδομαδα συνδεθηκα με FORTHnet 2 Play. Πριν ειχα ΟΤΕ τηλεφωνο με αναγνωριση και FORTHnet ADSL 24Mbps. Αλλα απο την στιγμη που συνδεθηκα δεν εχω αναγνωρηση κλησεων. Απο την Forthnet μου ειπαν πως μπορει να φταιει το Panasonic TCD-700GR ασυρματο τηλεφωνο που εχω. Να ειναι ασυμβατο λεει. Υπαρχει τετοια περιπτωση? Ειχε κανεις σας παρομοιο προβλημα? Οταν δοκιμασα με αλλο ασυρματο (ενα siemens που μου δωσανε δωρο στην forthnet) μου ειπαν πως μπορει να οφειλεται σε βραχυκυκλωμα και οτι θα κανουν ενα διαγνωστικο ελεγχο.Αν δεν φταιει αυτο λεει τοτε στο μελλον μπορει να διορθωθει το προβλημα με καποια αναβαθμιση του δικτυου.Ειμαι σε ανομονη απαντησης για το βραχυκυκλωμα. Τι λετε? Θα εχω ποτε αναγνωριση?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=103023

@ ADSLgr.com All rights reserved.