PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα με ενεργοποιηση HOL



pantierakos
14-03-09, 09:12
έκανα 2 αιτήσεις στην hol για σταθερό τηλέφωνο. Μια δική μου και μία του θείου μου στης 19/01/09 απο τότε περιμένω ενεργοποιήση της γραμμής, τουλάχιστον για την δική μου, γιατί του θείου μου δεν βλέπω να ενεργοποιείται ποτέ! ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή...
επειδή πίστευα ότι η hol δεν έχει καμία σχέση με τον ΟΤΕ και μετά το κλείσιμο της ALTEC καθώς είμαι παθών απο την ALTEC, πίστευα ότι είναι μια εταιρία σοβαρή, μόνο σοβαρή δεν είναι!
κάνω τηλεφωνικά αίτηση του θείου μου (την δική μου την έκανα ηλεκτρονικά) στης 19/01/09 μιλάω με έναν κύριο πολύ "έξυπνο" του τύπου η δικιά μας εταιρία είναι έτσι....
είχε ένα ύφος σαν να γνωριζόμαστε απο παλιά και λες είχαμε πιεί και 10 καφέδες μαζί.
τέλος πάντων,για να μην τα πολύ λέω, η υπόθεση έχεις ως εξής.
Μέχρι και σήμερα που γράφω 14/03/09 ούτε εγώ ούτε ο θείος μου δεν έχει γραμμή!!!
για τον θείο μου λένε ότι δεν μπορούν να βρούν την διεύθυνση του(μένει μεταξύ Χαλκίδας και αρτάκης και δεν μπορούν να δουν απο ποιό κέντρο τον εξυπηρετή) την απορρίπτει το σύστημα μου λένε.
Και λέω ρε παιδιά τι λέτε; τι πάει να πεί δεν βρίσκετε την διεύθυνση;;;
λένε δεν την βρίσκουμε στον χάρτη.
Και με τι ψάχνετε; με google aerth; ο θείος μου είχε 20 χρόνια ΟΤΕ και όλα ήταν μια χαρά!
και τι σύστημα είναι αυτό τους λέω; με αναζήτηση διεύθυνσης; δεν κατάλαβα!
μου λένε.......
πρέπει να έρθει το συνεργείο του ότε να σας φέρει καινούρια γραμμή επειδή την έχετε κόψει τελείως, θα σας βάλουμε δική μας, αλλά η αναφορά που κάνει ο ΟΤΕ λέει ότι δεν μπορεί να βρεί την διευθυνση σας. Και λέω εγώ 20 χρόνια που τον πληρώναμε πως μας έβρισκε; και τη δουλειά έχετε εσείς και εγώ με τον ΟΤΕ τους λέω;;;;;; δεν είστε ανεξάρτητη εταιρία;;;
μου έλεγαν τα δικά τους... ότι κάποια πράγματα γίνονται μέσω ΟΤΕ, άνηκουν στο ΟΤΕ κ.τ.λ τους έχω κάνει γύρω στα 15 τηλέφωνα για την γραμμή του θείου μου και λένε τα ίδια!!! δεν βρίσκουν την διεύθυνση! τώρα τι να πώ;;; άμα δεν τους πάρω εγώ τηλέφωνο αυτοί δεν κάνουν τον κόπο!!!! βέβαια θα τους στείλω με φαξ ένα παλιό λογαριασμό του ΟΤΕ για να δουν τέλος πάντων την διεύθυνση και να βγάλουν άκρη αυτοί!



τώρα στην δική μου γραμμή.
ήρθε ό ΟΤΕ 14/02/09 και έβαλε την γραμμή. είχα μια χαρά!!! internet λέω θα έχω σήμερα στα 6mpps!!!!
ανεβένω σπίτι, σηκώνω το τηλ, τίποτα! νεκρό! κοιτάω το Modem το λαμπακι dsl δεν άναβε!
τους παίρνω τηλ... τους εξηγώ.... μου λένε! θα πρέπει να περιμένε 3 μέρες μέχρι να στείλει ο ΟΤΕ την αναφορά του, ότι πέρασαν απο εκεί, και μετά να έρθεί ο τεχνικός μας.
Ποιός τεχνικός λέω εγώ;
θα έρθει ο τεχνικός της hol να σας φέρει την γραμμή μέχρι τον όροφο σας!
τι λέτε ρε παιδιά λέω; και άμα θέλω να πάω ταξίδι θα περιμένω τον τεχνικό σας;
άντε το καταπίνω και αυτό λεω! hol δεν ήθελα; καλά να πάθω!
περνάνε 3 μέρες παίρνω τηλ...
μου λένε....
Ο ΟΤΕ έδωσε προβληματική γραμμή θα πρέπει να έρθει να περάσει άλλη!!!
τα νεύρα μου!!!!!
έρχετε ο ΟΤΕ στης 25/02/09 περνάει άλλη γραμμή... λέω ρε παιδιά δεν την βάζετε μέχρι πάνω; ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ μου λένε με μια φωνή! καλά καλά, λέω...και είχαν και δίκιο!
παίρνω την hol τηλ φυσικά μετά από 3 μέρες...
Δεν μας έχει έρθει η αναφορά του ΟΤΕ λένε! σοβαρά μιλάτε; τους λέω; με ταλαιπωρείτε απο τις 19/01/09 και μου λέτε αυτό; ήταν μια κοπέλα την λυπήθηκα! μου λεεί τι να σας πω εγω;
καλά λέω...
τελικά ήρθε η αναφορά του ΟΤΕ και απο της 01/03/09 περιμένω τεχνικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εχθές πήρα τηλ ένα φίλο ηλεκτρολόγο μου να έρθει να μου περάσει αυτό την γραμμή!!!
το πως περιμένω να στείλουν λογαριασμό δεν λέγετε!!!
γιατί βάζουν 45 ευρώ κόστος εγκατάστασης νέας τηλεφωνικής γραμμής!

αυτά έχω πάθει με την hol!!!!
όσο για τον θείο μου βλέπω 01/01/11 να έχει περαστεί η γραμμή του.....

wisdompa
14-03-09, 14:09
Είναι τελικά να μη σου τύχει.....δε φταίει πάντα 100% ο παροχος που επιλέγουμε τελικά......γιατί αν το καλό σκεφτούμε ουδείς τέλειος.......Παράπονα γίνονται ακομη και σε κατόχους otenet.....Φταίνε οι αρμόδιοι που δεν δείχνουν την πραγματική υπευθυνότητα απέναντι στον πελάτη (εμας) με αποτέλεσμα να μη λειτουργεί τίποτα σωστά σε αυτή τη χώρα.....!!! Αν ο υπάλληλος σε "κουμπώσει" σε λάθος σημείο στο καφάο...δε πρόκειται ποτέ να βρεις άκρη και ας χτυπιέσαι εσύ.......Πριν μήνες είχα κι εγώ ένα ψιλό πρόβλημα με αποτέλεσμα να σκάσω 120 ευρώ σε ηλεκτρολόγο για αλλαγή του καλωδίου γραμμής μου απο τον (π)οτε.....μέχρι την πολυκατοικία το διόρθωσαν αυτοί και από εκεί και πέρα εγω.....Κάτσε ρε φίλε γτ? εγώ φταίω που χάλασε; τι σε πληρώνω τότε πάγια κτλ? Οπότε φίλε μου άστο....σε αυτή τη χώρα τίποτα δε λειτουργεί σωστά......το τηλέφωνο μας πείραξε;
Εύχομαι να μεριμνήσει κάποιος ώστε να βρεις κι εσυ το δίκιο σου γιατί είναι το γαμώτο.....και η κοροϊδία που μας τρελαίνει πάρα το πρόβλημα.....κάθε αυτού......!!

Vitruvian78
14-03-09, 14:15
Φταίς κι εσύ που κάθεσαι και τους παρακαλάς. Για πήγαινε στον ΟΤΕ να δεις πόσο γρήγορα θα εξυπηρετηθείς. Να ξέρεις ακόμη, οτί σε περίπτωση που μελλοντικά υπάρξει πρόβλημα, θα πρέπει να τους ειδοποιήσεις για το πρόβλημα, εκείνοι μετά θα ενημερώσουν τον ΟΤΕ, μετά ο ΟΤΕ όποτε μπορέσει θα κοιτάξει το πρόβλημα, και μετά θα ασχοληθούνε εκείνοι αν είναι απο την πλευρά τους.......με άλλα λόγια θα πρέπει να έχεις μπόλικη υπομονή και επιμονή αν σου τύχει κάποια στραβή.

MNP-10
14-03-09, 22:26
Και λέω εγώ 20 χρόνια που τον πληρώναμε πως μας έβρισκε; και τη δουλειά έχετε εσείς και εγώ με τον ΟΤΕ τους λέω;;;;;; δεν είστε ανεξάρτητη εταιρία;;;


Η HOL δεν ελεγχει το δικτυο χαλκινων καλωδιων που συνδεει το σπιτι σου, αυτο το ελεγχει ο ΟΤΕ. Η HOL κανει αιτησεις στον ΟΤΕ για τις σχετικες εργασιες, και αναλογα με τη κατασταση των εργασιων του ΟΤΕ, η HOL μπορει ή δεν μπορει να σου παρεχει υπηρεσια.



το πως περιμένω να στείλουν λογαριασμό δεν λέγετε!!!
γιατί βάζουν 45 ευρώ κόστος εγκατάστασης νέας τηλεφωνικής γραμμής!


Ουσιαστικα αυτα τα λεφτα τα πληρωνουν στον ΟΤΕ, γιατι οπως σου ειπα ο ΟΤΕ διαχειριζεται το δικτυο χαλκου.

Αν ο ΟΤΕ χρειαζεται 20 μερες να σου βαλει γραμμη, τοτε η HOL δε μπορει να κανει κατι για να εχεις γραμμη ταχυτερα. Αυτη ειναι η θεσμοθετημενη με νομους πραγματικοτητα.

kime
15-03-09, 12:18
Εσύ είσαι σχετικά τυχερός!!!
Εγώ (συ-παθών με την υπόθεση ALTEC) έκανα αίτηση στην σοβαρή HOL τον Ιούλιο του 2008, ναι θα βάζουμε και το έτος για να μην γίνεται μπέρδεμα.

Το αστείο είναι ότι μία φορά τον μήνα με παίρνουν τηλέφωνο από την HOL για να μου πουλήσουν το double play!!!! και όταν τους λέω ότι έχω κάνει αίτηση, όλοι μου απαντάνε: περίεργο θα το κοιτάξω και θα σας ξαναπάρω τηλ. για να δούμε τί έγινε. Μία φορά με πήρανε και μου είπαν ότι γίνεται καμμιά φορά και μπερδέυονται τα κομπιούτερ, κλπ κλπ.......


Οπότε εσένα ήρθανε και στο σπίτι, γιαυτό σε λέω τυχερο.

Από την άλλη πήρα στον ΟΤΕ και σε δύο ημέρες είχα adsl και internet.



ΥΓ: δεν απόσυρα την αίτηση στην HOL για να δούμε τί θα γίνει.

kime
06-05-09, 14:06
Εσύ είσαι σχετικά τυχερός!!!
Εγώ (συ-παθών με την υπόθεση ALTEC) έκανα αίτηση στην σοβαρή HOL τον Ιούλιο του 2008, ναι θα βάζουμε και το έτος για να μην γίνεται μπέρδεμα.

Το αστείο είναι ότι μία φορά τον μήνα με παίρνουν τηλέφωνο από την HOL για να μου πουλήσουν το double play!!!! και όταν τους λέω ότι έχω κάνει αίτηση, όλοι μου απαντάνε: περίεργο θα το κοιτάξω και θα σας ξαναπάρω τηλ. για να δούμε τί έγινε. Μία φορά με πήρανε και μου είπαν ότι γίνεται καμμιά φορά και μπερδέυονται τα κομπιούτερ, κλπ κλπ.......


Οπότε εσένα ήρθανε και στο σπίτι, γιαυτό σε λέω τυχερο.

Από την άλλη πήρα στον ΟΤΕ και σε δύο ημέρες είχα adsl και internet.



ΥΓ: δεν απόσυρα την αίτηση στην HOL για να δούμε τί θα γίνει.



Ακόμη τίποτα...:hmm:

pantierakos
20-01-12, 06:07
Μετά από 989 ημέρες
Ετσι για να γελάσουμε και λίγο, προφητικό αυτό που ανάφερα ποιο πάνω "όσο για τον θείο μου βλέπω 01/01/11 να έχει περαστεί η γραμμή του..... " Σας πληροφορώ ότι η Hol δεν κατάφερε να περάσει γραμμή, άκομα ψάχνουν την διεύθυνση!

Vitruvian78
20-01-12, 11:10
Μετά από 989 ημέρες
Ετσι για να γελάσουμε και λίγο, προφητικό αυτό που ανάφερα ποιο πάνω "όσο για τον θείο μου βλέπω 01/01/11 να έχει περαστεί η γραμμή του..... " Σας πληροφορώ ότι η Hol δεν κατάφερε να περάσει γραμμή, άκομα ψάχνουν την διεύθυνση!

OK....απλα μου φαίνεται και κουφο η εταιρεία να μπορει να ενεργοποιήσει τη γραμμη και να μην το κάνει! Οπότε κάτι έχει παει εντελώς στραβά με την αίτηση! Μήπως να τους λέγατε οι ιδιοι απο πιο κέντρο ΟΤΕ εξυπηρετείστε; Τι να πω;;;

Aias
24-01-12, 22:44
καλα 1 χρονο ο θειος σου περιμενει χωρις υπηρεσιες?Γιατι δεν πηγε στον οτε ακομα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.