PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ΟΤΕ σε νεόκτιστο κτήριο



Σελίδες : [1] 2

Gorbi_gr
14-03-09, 13:48
Καλημερα σε ολους, ειμαι νεο μελος στο forum, αποφασισα να ρωτησω εσας γιατι απο τους αρμοδιους δεν παιρνω καποια σωστη απαντηση....
λοιπον πως εχει το στορυ....
πριν 3 μηνες μετακόμησα στο νεο μου σπιτι με την κοπελια οπου μιλοντας τον ιδιοκτητη ο οποιος μενει και αυτος στην ιδια νεοκτιστη πολυκατοικια μου ειπε οτι περιμενει απο μερα σε μερα να ερθει ο ΟΤΕτζης να μας συνδεσει κατανεμητη Καφαου!.
λοιπον.....
Ο ιδιοκτητης ειναι συνδρομητης ΟΝ που εφερε το τηλ. του με φορητοτητα, εγω έκανα αιτηση στην Τελλας και 2 αλλοι γειτονες (ιδια πολυκατοικια) καναε αιτηση για ΟΤΕ.
απο τοτε εχει ερθει 3 φορες τεχνικος για μεικτονομηση .. και μας λεει το ιδιο πραγμα...
στο καφαου δεν φτανει καλωδιο (απο το dslam του ΟΤΕ).. ειναι μονο και ερμο το καημενο!
Οποτε παμε και εμεις στο ΟΤΕ και ρωταμε τι θα γινει.... ?
ο ΟΤΕ μετα απο πιεσεις και κυριολεκτικα μετα απο χρηση βυσματος μας δινει ενα τηλ του εργολαβου που εχει αναλαβει το εργο.... Τηλεφωναμε στον εργολαβο ο οποιος ουτε λιγο ουτε πολυ μας ειπε ... θα ειναι ετοιμο οταν θα ειναι ετοιμο....
Α και να μην ξεχασω ο ιδιοκτητης με ενημερωσε πως πριν παω εγω ετην πολυκατοικια ειχε ξαναερθει ο τεχνικος απο τον Σεπτεμβριο 2008 για μεικτονομηση.... που σημαινει οτι εδω και εξι μηνες τρεχει το θεμα....
και για να διευκρινησω ειμαι Πετρουπολη. και εμαι σχεδον καλα.
οτι εχετε να προτεινετε θα το ακουσω με προσοχη!!!!
ευχαρηστω και καλος σας βρηκα :oneup:

georgebou
14-03-09, 14:00
οτι εχετε να προτεινετε θα το ακουσω με προσοχη!!!!
ευχαρηστω και καλος σας βρηκα :oneup:

Εγώ έχω να προτείνω να μας απαντήσουν οι OTE boys του Forum που τα γνωρίζουν και καλύτερα.
Να μας πουν για την παροιμιώδη αξιοπιστία του OTE που δεν αφήνει κανέναν χωρίς Internet ακόμα και αν μένει στα Ιμία, για την τρομερή εξυπηρέτηση πελατών που έχει ο OTE και όλα τα άλλα παραμύθια που κατα καιρούς έχω διαβάσει στο forum.
Να μας πουν επισης που τα βρίσκουν αυτά για να βοηθηθει και φίλος εδώ ο οποίος έχει το ίδια δικαίωμα με εμάς να έχει Internet αλλά απο ότι φαινεται, αφού δεν φταίνε οι εναλλακτικοί αυτή τη φορα, τα φορτώσαν στον εργολάβο, λες και το προσλάβαμε οι πελάτες του OTE για να ρωτούν τι θα κάνει.

Τα πάραπάνω φίλε, δεν έχουν στόχο εσένα αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να μας εξηγήσουν οι OTE boys τι λύση και ποιος φταίει.
Αυτός είναι κύριοι ο Οργανισμός Ταλαιπωρίας Ελλήνων που σιχάθηκα και όσο υπαρχει εναλλακτικός παροχος έστω και χρεωμενος δεν πρόκειται να γυρίσω πίσω γιατι τα έφαγα στη μάπα τόσα χρόνια.

Gorbi_gr
14-03-09, 14:09
Σε ευχαρηστω για την συντομη απαντηση σου και προς θεου δεν θιγομαι, οχι απο εσενα τουλαχιστον αλλα απο τον ΟΤΕ γιατι οταν του ζητησα εστω μια γραμμη απο το παλιο ΚΑΦΑΟΥ για ολη την πολυκατοικια ωστε να την παρει ο ιδιοκτητης ο οποιος ειναι γυρω στα 80 και εχει θεματα υγειας μου ειπε οτι αυτο ειναι εναντια στην οπολιτικη της εταιριας και δεν γινεται... παρολο που ο συγκεκριμενος ανθρωπος μεχρι την ανεγερση την πολυκατοικιας ηταν συνδεδεμενος στην μονοκατοικια του στο παλιο καφαου...

emeliss
14-03-09, 14:39
Τσάμπα επιθέσεις από τον γιώργοbou...

gorbi_gr, το πιθανότερο είναι η νεόκτιστη πολυκατοικία να μην έχει ακόμα εισαγωγή. Δηλαδή καλώδιο από την πολυκατοικία μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Το γιατί θα πρέπει να το ρωτήσεις στον μηχανικό και στον ιδιοκτήτη αν έκαναν αίτηση, πότε την έκαναν και αν πλήρωσαν.

ps1. Φοιτητής είχα πιάσει διαμέρισμα που ο ιδιοκτήτης γύρισε και μου είπε, "αν θες τηλέφωνο πλήρωσε εσύ να μπει το καλώδιο"...
ps2. Από ένα αριθμό διαμερισμάτων και πάνω πρέπει να μπει υποχρεωτικά υπόγειο καλώδιο. Αλλιώς θα κοιτούσες πάνω και δεν θα έβλεπες ουρανό.

georgebou
14-03-09, 14:45
Τσάμπα επιθέσεις...

gorbi_gr, το πιθανότερο είναι η νεόκτιστη πολυκατοικία να μην έχει ακόμα εισαγωγή. Δηλαδή καλώδιο από την πολυκατοικία μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Το γιατί θα πρέπει να το ρωτήσεις στον μηχανικό και στον ιδιοκτήτη.

Ε όχι και τόσο τσάμπα. 6 μήνες δεν έχει γίνει τίποτα.

Εγώ Gorbi θα πρότεινα να ρωτήσεις αν γίνεται τις γύρω πολυκάτοικίες έαν έχουν internet και εάν έχουν με αυτό σαν δεδομένο να πάς στον ΟΤΕ και να τους τα ρωτήσεις ξανά τι θα γίνει.
Επειδή είσαι και καινούριος στην γειτονιά θα σε βοηθήσει πιθανότατα και ο ιδιοκτήτης ο οποιος θα γνωρίζει άτομα.
Επίσης ο εργολάβος πληρωνεταί από τον ΟΤΕ οπότε να τους πείς ότι δικός τους συνεργάτης είναι και να πάνε αυτοί να βρουνε μαζί του άκρη το συντομότερο.
Επίσης ζήτα και σε τι χρόνο προβλέπεται να παραδωθεί το έργο από τον εργολάβο έτσι ώστε να πάς αλλού άμα χρειάζεται πολύ χρόνο.

emeliss
14-03-09, 14:47
Αν δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες ενέργειες έτσι θα μείνει για πάντα, όχι για 6 μήνες.

Άσχετο το τι γίνεται στις γύρω πολυκατοικίες.

georgebou
14-03-09, 14:50
Αν δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες ενέργειες έτσι θα μείνει για πάντα, όχι για 6 μήνες.

Άσχετο το τι γίνεται στις γύρω πολυκατοικίες.
Νομίζω στην αρχή του post περιγράφει ο φίλος τις ενέργειες που έχουν γίνει και το απότελεσμα ήταν να του δώσουν το τηλέφωνο του εργολάβου.
Εάν έκανε λάθος ενεργειές ο gorby οφειλάν να του το εξηγήσουν μιας και ο ΟΤΕ έχει την καλυτερη εξυπηρετηση από ότι διαβάσζω στο forum.

emeliss
14-03-09, 14:54
Το ερώτημα είναι ένα. Πότε ο μηχανικός του ιδιοκτήτη έκανε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να συνδεθεί η πολυκατοικία στο δίκτυο τηλεφωνίας;

O gorby νοίκιασε ένα σπίτι χωρίς να δει αν υπάρχει δίκτυο τηλεφώνου. Το ίδιο λάθος είχα κάνει και εγώ στο παρελθόν. Είχα δει για ρεύμα, για νερό, αλλά όχι για τηλέφωνο. Στο επόμενο σπίτι που θα νοικιάσει θα είναι πιο ψιλιασμένος και προσεκτικότερος απέναντι στον ιδιοκτήτη.

Gorbi_gr
14-03-09, 14:58
Λοιπον παιδες, για να γινω πιο συγκεκριμενος,
οπως ειπα εχει ερθει (οσο καιρο νοικιαζω εγω το διαμερισμα) 3 φορες ΟΤΕτζης για μεικτονομηση... δλδ καταμετρηση στον κατανεμητη της πολυκατοικιας.. η πολυκατοικια ειναι συνδεδεμενη με το ΚΑΦΑΟΥ το καφαου δεν ειναι με το dslam... το καφαου ειναι ολοκαινουριο! Πριν υπηρχε ενα αλλο που καλυπτε την περιοχη (το οποιο υπαρχει ακομα) αλλα εφοσον σηκωθηκαν 3 πεντοροφες πολυκατοικιες ο ΟΤΕ πολυ σωστα έκρινε οτι χριζεται και δευτερο ΚΑΦΑΟΥ!
αλλα αυτο το καφαου εδω και 6 μηνες δεν ειναι συνδεδεμενο στο Κομβο του ΟΤΕ!

emeliss
14-03-09, 15:03
Αν είναι έτσι βάζεις τον ιδιοκτήτη να τρέξει τον ΟΤΕ (ώστε ο ΟΤΕ να τρέξει τον εργολάβο).

Gorbi_gr
14-03-09, 15:11
Ο ιδιοκτητης ετρεξε στον ΟΤΕ και τρεχει εδω και 6 μηνες εχει απειλησει με καταγγελια στην ΕΕΤ αλλα ο ΟΤΕ λεει εμεις αναθεσαμε το εργο 6 μηνες πισω... τωρα γιατι ο εργολαβος δεν το εκανε δικο του θεμα... Ο εργολαβος απο την αλλη λεει εγω πειρα την δουλεια μαζι με αλλες 300000 και θα τις κανω ολες.... με την σειρα!

emeliss
14-03-09, 15:15
Ημερομηνίες υλοποίησης δεν ξέρω να σου πω. Πάντως το "είναι θέμα του εργολάβου" δεν ισχύει.

sdikr
14-03-09, 15:46
Ο ιδιοκτητης ετρεξε στον ΟΤΕ και τρεχει εδω και 6 μηνες εχει απειλησει με καταγγελια στην ΕΕΤ αλλα ο ΟΤΕ λεει εμεις αναθεσαμε το εργο 6 μηνες πισω... τωρα γιατι ο εργολαβος δεν το εκανε δικο του θεμα... Ο εργολαβος απο την αλλη λεει εγω πειρα την δουλεια μαζι με αλλες 300000 και θα τις κανω ολες.... με την σειρα!


Αυτός που εκάνε την οικοδομή εκάνε τα απαραίτητα;

μάλλον όχι απο όσο διαβάζω εδώ

Gorbi_gr
14-03-09, 15:50
Οταν λες τα απαρετητα.. τι εννοεις? τα διαμερισματα ειναι ενωμενα με τον κατανεμητη, με ξεχωριστες γραμμες, τα διαμερισματα ειναι ολα δηλωμενα ξεχωριστα στην πολεοδομια και οι 4 απο τους πεντε ενοικους καναμε κανονικα αιτησεις σε παροχους (2*ΟΤΕ 1*ον 1*Τελλας) ... επρεπε να γινει κατι αλλο??

sdikr
14-03-09, 15:52
Οταν λες τα απαρετητα.. τι εννοεις? τα διαμερισματα ειναι ενωμενα με τον κατανεμητη, με ξεχωριστες γραμμες, τα διαμερισματα ειναι ολα δηλωμενα ξεχωριστα στην πολεοδομια και οι 4 απο τους πεντε ενοικους καναμε κανονικα αιτησεις σε παροχους (2*ΟΤΕ 1*ον 1*Τελλας) ... επρεπε να γινει κατι αλλο??


Κάποιος εχεί βάλει βίσμα ώστε να μπει η συνδεσή, δυστήχως αυτό είναι πρόβλημα

Για να σου λεεί ο ΟΤΕ οτι δεν υπάρχει καλώδιο, απλά δεν υπάρχει στο σύστημα του, βλέπεις τα βισματικά δεν θα φανούνε εκεί

ubuntubu
14-03-09, 16:01
Τα καλά του outsourcing στον ΟΤΕ.
Βρές τον συνταξιούχο Οτετζή που δουλεύει στον εργολάβο.
Αυτός έχει άκρες ένθεν και ένθεν;)

Gorbi_gr
14-03-09, 16:26
Δηλαδη εχουμε βαλει βυσμα και για αυτο δεν εχουμε τηλεφωνο-internet .... δηλαδη αμα δεν ειχαμε βαλει βυσμα θα μας κοβανε και νερο -δεη????
τι να πω....

georgebou
14-03-09, 16:39
Δηλαδη εχουμε βαλει βυσμα και για αυτο δεν εχουμε τηλεφωνο-internet .... δηλαδη αμα δεν ειχαμε βαλει βυσμα θα μας κοβανε και νερο -δεη????
τι να πω....

Gorby ακου τι θα κάνεις γιατί αλλιώς θα σου τα σπάσουν τα νευρά.

Μια μέρα που είσαι ήρεμος και ψύχραιμος πας στον ΟΤΕ.
Τους τα εξηγείς άλλη μια φορά.
Σου λένε πάλι για τον εργολάβο και τους λές ότι τον εργολάβο τον πληρώνουν αυτοι και να πάνε να τον βρούν.
Μεχρι εδω γνωστά λοιπόν.
Μετα πέστους ότι θέλεις επισημη ενημέρωση για το πότε θα έρθουν ή πότε προβλέπεται να έρθουν. Ο ΟΤΕ έχει χρονοδιάγραμμα οπότε να σου πουν πότε και να επιμείνεις. Σημερα, αύριο, το άλλο μήνα, τον άλλο χρόνο? Πότε?
Σε αυτο να επιμείνεις μέχρι να πάρεις σίγουρη απάντηση και να τους πίεσεις μέχρι να σου πουν σίγουρα.
Αλλη λύση δεν βλέπω.
Αυτο δεν σημαίνει ότι θα έρθουν αλλά θα βγάλεις μια άκρη περίπου που βρίσκεσαι.

Οσο για τον εργολάβο, αμα δεν θέλει να ερθει και έχει άλλες δουλείες δεν θα έρθει αν δεν τον πιέσει ο ΟΤΕ.

Gorbi_gr
14-03-09, 17:00
George την τελευταια φορα που επικοινωνησα με ΟΤΕ ημουνα σε νιρβανα... Μίλαγα με τον υπάληλο και του έλεγε δεν με νοιζαει να μου πεις οτι θα συνδεθω αυριο... πες μου στο πολυ γενικο , του λεω, την περιοδο κατα την οποια ειναι πιθανον.... και του λεω, δεν θα το δεσω ρε παιδι μου... και η απαντηση... "δεν μπορω να σας πω... καποιες φορες γινεται αμεσα κάποιες αλλες 18 μηνες" ....
μαλιστα....

sdikr
14-03-09, 17:04
Δηλαδη εχουμε βαλει βυσμα και για αυτο δεν εχουμε τηλεφωνο-internet .... δηλαδη αμα δεν ειχαμε βαλει βυσμα θα μας κοβανε και νερο -δεη????
τι να πω....


Εσύ δεν έχεις βάλει κάτι, οι αλλοί όμως βάλανε,
Δυστήχως όμως αυτή η σύνδεση δεν εμφανίζεται στον ΟΤΕ ακόμα

maik
14-03-09, 20:13
Θα κανω μια προσπαθεια εξηγησης μπας και βρουμε ακρη με το προβλημα του φιλου μας.

Κατ αρχην μερικες βασικες εννοιες.

Αστικο Κεντρο= Α/Κ= Το κτηριο που στεγαζονται τα μηχανηματα του ΟΤΕ . Τηλεφωνικο κεντρο ,dslam, κλπ. Απο αυτο ξεκινουν καλωδια και καταληγουν στα καφαο.
Καφαο=KV=KK= Αυτο το κουτι σαν ντουλαπα που βλεπουμε σε διαφορες γωνιες στους δρομους. Εκει καταληγουν καποια ζευγαρια καλωδιου που ξεκινουν απο το Α/Κ του ΟΤΕ. Εξυπηρετει τηλεφωνικα μια συγκεριμενη γεωγραφικα περιοχη.

Εισαγωγη= Ενα κουτι σε καθε πολυκατοικια στο οποιο καταληγουν υπογεια καποια ζευγαρια, αναλογα με τα διαμερισματα, τα οποια ξεκινουν απο το καφαο της περιοχης. Αποεκει με εσωτερικο καλωδιο φτανει στα σπιτια.

Τι γινεται τωρα αν χτιστει μια νεα πολυκατοικια.
Απο ενα αριθμο διαμερισματων και πανω , συνηθως 4, υπαρχει μια συγκεριμενη διαδικασια.
Ο ηλεκτρολογος της οικοδομης ειναι υποχρεομενος να καταθεσει αιτηση μαζι με σχεδια στον ΟΤΕ και να ζητησει τα αναλογα ζευγαρια.
Ο ΟΤΕ κανει την σχετικη μελετη,βγαζει τις σχετικες αδειες απο τον Δημο και αναθετει σε εργολαβο το σκαψιμο και το περασμα του καλωδιου .Στο τελος γινονται οι συνδεσεις των καλωδιων απο τα συνεργεια του ΟΤΕ. Συνδεεται δηλαδη η εισαγωγη με το καφαο.
Αφου γινουν ολα αυτα ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ μπορει να γινει συνδεση με τα διαμερισματα.

Η διαδικασια μελετη αναθεση αδειοδοτηση σκαψιμο κλπ ειναι η πιο χρονοβορα. Αυτο αν και ειναι γνωστο στους εργολαβους και τους ηλεκτρολογους για δικους τους καθαρα λογους το αφηνουν για την τελευταια στιγμη. Μερικοι μαλιστα περιμενουν να κατοικηθουν πρωτα τα σπιτια και μετα να το κανουν. Ενω ειναι πολυ απλο να το κανουν πολυ νωριτερα χωρις προβλημα.

Πριν λοιπον αγανακτησετε με τον ΟΤΕ ρωτηστε ποτε εκανε αιτηση ο ηλεκτρολογος και θα βγαλετε χρησιμα συμπερασματα.

emeliss
14-03-09, 20:16
Ο φίλος είναι κάθετος ότι έχουν μπει η εισαγωγή που πάει σε νέο καφάο το οποίο δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα. Κρατάω μια επιφύλαξη, δεν έχω ξανακούσει για κάτι τέτοιο.

drit146
14-03-09, 20:23
και εγώ σαν οτετζής σας λέω οτι σας είπε ο φόλος μαικ49 αυτά ισχύουν.

maik
14-03-09, 20:25
Ο φίλος είναι κάθετος ότι έχουν μπει η εισαγωγή που πάει σε νέο καφάο το οποίο δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα. Κρατάω μια επιφύλαξη, δεν έχω ξανακούσει για κάτι τέτοιο.

Αυτο ειναι μια πολυ πιο δυσκολη περιπτωση.
Συμβαινει συνηθως σε νεοαναπτυσομενες περιοχες. Δηλαδη σε περιοχες που ενω ηταν μονοκατοικιες ή χωραφια σε μια μερα μεσα δωθηκε σχεδιο πολεως και αρχισαν να φυτρωνουν πολυκατοικιες. Επισης συμβαινει σε μια περιοχη να χτιστηκαν πολλες πολυκατοικιες σε αδεια οικοπεδα, οποτε τα ζευγαρια που εχει το καφαο της περιοχης δεν επαρκουν.
Εκει χρειαζεται κυριο καλωδιο και καινουρια καφαο. Δηλαδη καλωδιο απο το Α/Κ μεχρι το καφαο. Δεν ειναι τοσο απλο.

emeliss
14-03-09, 20:27
και εγώ σαν οτετζής σας λέω οτι σας είπε ο φόλος μαικ49 αυτά ισχύουν.
οτετζής ή οτετζού;

georgebou
14-03-09, 20:40
Και εγώ ρωτώ λοιπον:
Γιατί όταν οι εναλλακτικοί πάροχοι μέσα σε ένα σαθρό νομικό πλαίσιο προσπαθούν να αναπτύξουν ένα στοιχειώδες δίκτυο τηλεπικοινωνιών που και αυτό χρειάζεται μελέτες και σκαψίματα βγαίνουν και κράζουν όλοι, και τώρα μας φαίνεται φυσιολογικό το να περιμένει ο Gorby έως και 18 μήνες όπως του είπαν επειδη ο εργολάβος του ΟΤΕ δεν πάει?
Δύο μέτρα και δύο σταθμά?
Και εν τέλει τι του προτείνεται?
Να φύγει απο το διαμέρισμα και παει σε ένα παλιάς πολυκατοικίας γιατί εγω κάποια άλλη λύση δεν βλέπω να υπάρχει.?

emeliss
14-03-09, 20:43
georgebou, έχεις ξεφύγει τελείως.

Θες σώνει και καλά να την πεις στα "OTE boys του Forum" όπως λες.

Άκυρες και άσχετες ερωτήσεις για να αποδείξεις τι;

maik
14-03-09, 20:45
Και εγώ ρωτώ λοιπον:
Γιατί όταν οι εναλλακτικοί πάροχοι μέσα σε ένα σαθρό νομικό πλαίσιο προσπαθούν να αναπτύξουν ένα στοιχειώδες δίκτυο τηλεπικοινωνιών που και αυτό χρειάζεται μελέτες και σκαψίματα βγαίνουν και κράζουν όλοι, και τώρα μας φαίνεται φυσιολογικό το να περιμένει ο Gorby έως και 18 μήνες όπως του είπαν επειδη ο εργολάβος του ΟΤΕ δεν πάει?


Εχεις μπερδεψει πολλα πραγματα στο μυαλο σου. Κανεις μα κανεις παροχος δεν προσπαθησε να βαλει δικο του δικτυο . Τοπικο βρογχο δηλαδη. Ολοι μα ολοι βασιζονται στο δικτυο του ΟΤΕ. Αυτο που διαφημιζουν και συ νομιζεις σαν "ιδιοκτητο" δικτυο ειναι απλα η διασυνδεση μεταξυ των δικων τους κεντρων. Που και αυτη σε πολλες περιπτωσεις παλι σε καλωδια ΟΤΕ βασιζεται.

Ομως δεν εχει καμια σχεση με αυτα που λεει ο φιλος μας εδω.

georgebou
14-03-09, 21:21
Εχεις μπερδεψει πολλα πραγματα στο μυαλο σου. Κανεις μα κανεις παροχος δεν προσπαθησε να βαλει δικο του δικτυο . Τοπικο βρογχο δηλαδη. Ολοι μα ολοι βασιζονται στο δικτυο του ΟΤΕ. Αυτο που διαφημιζουν και συ νομιζεις σαν "ιδιοκτητο" δικτυο ειναι απλα η διασυνδεση μεταξυ των δικων τους κεντρων. Που και αυτη σε πολλες περιπτωσεις παλι σε καλωδια ΟΤΕ βασιζεται.

Ομως δεν εχει καμια σχεση με αυτα που λεει ο φιλος μας εδω.

Αστειεύεσαι βεβαια.
H Forthnet έχει σίγουρα ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών το οποίο σε κάποιο σημείο γίνεται το αυτονόητό να συνδέεται με το δίκτυο του ΟΤΕ για να επικοινωνούμε μεταξύ μας.
Τωρα εάν το ότι τα καλώδια μέσα στο σπιτι μας ειναι του ΟΤΕ σημαίνει ότι οι άλλοι δεν έχουν δίκτυο τι να πώ.
Οπώς και να χει εγώ σταματάω εδώ διότι δεν έχω να προσφέρω μάλλον στην κουβεντα.

Οσο για το τι θελω να αποδείξω όποιος είχε όρεξη και διάβασε αυτα που έγραψα κατάλαβε.
Ετσι και αλλιώς μόνο αναλύσεις καναμε σήμερα και τον φίλο το Gorby τελικά δεν τον βοηθήσαμε :(
Σταματάω εδω λοιπόν γιατί μάλλον έγινα κουραστικός.

sdikr
14-03-09, 21:36
Αστειεύεσαι βεβαια.
H Forthnet έχει σίγουρα ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών το οποίο σε κάποιο σημείο γίνεται το αυτονόητό να συνδέεται με το δίκτυο του ΟΤΕ για να επικοινωνούμε μεταξύ μας.
Τωρα εάν το ότι τα καλώδια μέσα στο σπιτι μας ειναι του ΟΤΕ σημαίνει ότι οι άλλοι δεν έχουν δίκτυο τι να πώ.
Οπώς και να χει εγώ σταματάω εδώ διότι δεν έχω να προσφέρω μάλλον στην κουβεντα.

Οσο για το τι θελω να αποδείξω όποιος είχε όρεξη και διάβασε αυτα που έγραψα κατάλαβε.
Ετσι και αλλιώς μόνο αναλύσεις καναμε σήμερα και τον φίλο το Gorby τελικά δεν τον βοηθήσαμε :(
Σταματάω εδω λοιπόν γιατί μάλλον έγινα κουραστικός.


Πότε εδώσε η forthnet fiber to the home;

ZhenXlogic
14-03-09, 21:43
Αστειεύεσαι βεβαια.
H Forthnet έχει σίγουρα ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών το οποίο σε κάποιο σημείο γίνεται το αυτονόητό να συνδέεται με το δίκτυο του ΟΤΕ για να επικοινωνούμε μεταξύ μας.
Τωρα εάν το ότι τα καλώδια μέσα στο σπιτι μας ειναι του ΟΤΕ σημαίνει ότι οι άλλοι δεν έχουν δίκτυο τι να πώ....

Δεν ξερω πως το εχεις καταλαβη αλλα ειναι αυτο που σου εξηγισε και ο φιλος @maik49

Εναλακτικος DataCenter > ΑΚ ΟΤΕ DSLam \ Συνεγκατασταση Εναλακτικου = Connection Type: Fiber > OTE DSLam \ Συνεγκατασταση Εναλακτικου > Home User = Connection Type: Χαλκουδακος το λεγωμενο lastmile που λεμε απο το DSLam μεχρει KV και κατανεμητη πολκατικιας. ;)

maik
14-03-09, 21:59
Αστειεύεσαι βεβαια.
H Forthnet έχει σίγουρα ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών το οποίο σε κάποιο σημείο γίνεται το αυτονόητό να συνδέεται με το δίκτυο του ΟΤΕ για να επικοινωνούμε μεταξύ μας.
Τωρα εάν το ότι τα καλώδια μέσα στο σπιτι μας ειναι του ΟΤΕ σημαίνει ότι οι άλλοι δεν έχουν δίκτυο τι να πώ.

Σταματάω εδω λοιπόν γιατί μάλλον έγινα κουραστικός.

Δεν ειναι τα καλωδια μεσα στο σπιτι μας. Ειναι τα καλωδια απο το Αστικο Κεντρο μεχρι το σπιτι μας. Ο Τοπικος Βρογχος ή last mile στα Ελληνικα. Αυτα ειναι μονο του ΟΤΕ.

Κουραστικος γινεται καποιος οταν επιμενει σε κατι που δεν ξερει.

georgebou
14-03-09, 22:16
Δεν ξερω πως το εχεις καταλαβη αλλα ειναι αυτο που σου εξηγισε και ο φιλος @maik49

Εναλακτικος DataCenter > ΑΚ ΟΤΕ DSLam \ Συνεγκατασταση Εναλακτικου = Connection Type: Fiber > OTE DSLam \ Συνεγκατασταση Εναλακτικου > Home User = Connection Type: Χαλκουδακος το λεγωμενο lastmile που λεμε απο το DSLam μεχρει KV και κατανεμητη πολκατικιας. ;)

Αυτό που περιγράφεις εδώ έχω καταλάβει και εγώ.
Το θέμα είναι όμως άν η συνεγκατάσταση θεωρείται ότι είναι δωρεά του ΟΤΕ ενώ εγώ ξέρω ότι ο εξοπλισμός συνεγκατάστασης είναι η νοικιασμένος ή αγορασμένος από τον εναλλακτικό παροχο και συνεπώς αυτό σημαίνει ότι είναι ιδιόκτητός.
Για να είναι ιδιοκτητο δηλαδή πλήρως τι επρεπε να γίνει, να γεμίσει κάθε γωνιά της Ελλάδας DSLAM? Για αυτό κάναν συνεγκατάσταση.
Τέλος πάντων.

maik
14-03-09, 22:29
Παλι τα ιδιααααααα

Οτι φευγει απο το Α/Κ και παει στα σπιτια μας ειναι του ΟΤΕ και μονο του ΟΤΕ.
Ειναι χιλιομετρα χαλκου. Ειναι ενα σημαντικο κομματι σε μια τηλεπικοινωνιακη συνδεση.

ubuntubu
14-03-09, 22:43
Το δίκτυο ινών όλων των παρόχων,συγκρινόμενο με το δίκτυο πρόσβασης του ΟΤΕ,είναι ένα ελαχιστότατο κλάσμα του.
Προσθέστε το μήκος των δρόμων μιας πόλης και υπολογίστε πως σε κάθε δρόμο ,συνήθως υπάρχουν περισσότερα του ενός καλώδια.
Η διαφορά των μεγεθών είναι τεράστια.

georgebou
14-03-09, 22:58
Άκυρες και άσχετες ερωτήσεις για να αποδείξεις τι;

Ομολογώ ότι πλέον έμαθα κάποια καινούρια πραγμάτα και επίσης καταλήξαμε ομόφωνα ότι φταίει ο OTE :D:D:D
Καληνύχτα :)

Gorbi_gr
15-03-09, 14:12
Και 24 ωρες μετα επιστρεφω... λοιπον ο μηχανικός ειναι ο γιος του ιδιοκτητη, της πολυκατοικιας... Οποτε υποθετω πως οτι ενεργια ηταν να κανει την εκανε.. Ο ΟΤΕτζης ηρθε σπιτι και ενωσε καφαο με εισαγωγη... Οποτε και παλι υποθετω πως υπαρχει εισαγωγη... Η περιοχη ειναι ψηλα στην πετρουπολη απου αυτην την στιγμη που μιλαμε σε αποσταση 2 οικοδομικων τετραγωνων απο το σπιτι μου σηκώνονται περιπου 5-5 πολυκατοικιες (εκει που παλια ηταν μονοκατοικιες) με 5+ διαμερισματα η καθεμια... Οποτε εξου και νεο καφαο... Αλλα! τι το βαζεις το καφαου βρε αδερφε μονο και ερμο χωρις συνδεση στον Κομβο?? αμα ειναι ετσι και εγω που ειμαι ηλεκτρονικος οταν μου ζητανε να συνδεσω μια Νοβα να παω να συνδεσω το πιατο τα lnb και ολα και να κοιταει πανω σε τοιχο ( να μην υπαρχει επαφη με δορυφορο), οταν ερθει ο πελατης και μου πει γιατι δεν βλεπω νοβα θα του πω α δεν ξερω εγω το συνδεσα βρες τα με τον γειτονα που εχει 3οροφο ή περιμενε να παλιώση η πολυκατοικια του να πεσει... ουφ!

sdikr
15-03-09, 15:43
Ομολογώ ότι πλέον έμαθα κάποια καινούρια πραγμάτα και επίσης καταλήξαμε ομόφωνα ότι φταίει ο OTE :D:D:D
Καληνύχτα :)

Γιατί φταίει ο ΟΤΕ;


Και 24 ωρες μετα επιστρεφω... λοιπον ο μηχανικός ειναι ο γιος του ιδιοκτητη, της πολυκατοικιας... Οποτε υποθετω πως οτι ενεργια ηταν να κανει την εκανε.. Ο ΟΤΕτζης ηρθε σπιτι και ενωσε καφαο με εισαγωγη... Οποτε και παλι υποθετω πως υπαρχει εισαγωγη... Η περιοχη ειναι ψηλα στην πετρουπολη απου αυτην την στιγμη που μιλαμε σε αποσταση 2 οικοδομικων τετραγωνων απο το σπιτι μου σηκώνονται περιπου 5-5 πολυκατοικιες (εκει που παλια ηταν μονοκατοικιες) με 5+ διαμερισματα η καθεμια... Οποτε εξου και νεο καφαο... Αλλα! τι το βαζεις το καφαου βρε αδερφε μονο και ερμο χωρις συνδεση στον Κομβο?? αμα ειναι ετσι και εγω που ειμαι ηλεκτρονικος οταν μου ζητανε να συνδεσω μια Νοβα να παω να συνδεσω το πιατο τα lnb και ολα και να κοιταει πανω σε τοιχο ( να μην υπαρχει επαφη με δορυφορο), οταν ερθει ο πελατης και μου πει γιατι δεν βλεπω νοβα θα του πω α δεν ξερω εγω το συνδεσα βρες τα με τον γειτονα που εχει 3οροφο ή περιμενε να παλιώση η πολυκατοικια του να πεσει... ουφ!

Ακόμα ποιο πολλά βισμάτα βλέπω,

georgebou
16-03-09, 01:06
Γιατί φταίει ο ΟΤΕ;


Γιατί από ότι λέει ο maik49 και πλέον δεν μπορω να το αμφισβητήσω με την ανάλυση που μου έκανε - ευχαριστώ και όλας γιατί έμαθα και κάτι παραπάνω - οτι φευγει απο το Α/Κ και παει στα σπιτια μας ειναι του ΟΤΕ και μονο του ΟΤΕ με χιλιόμετρα χαλκού.
Διαβασέ και την περιγραφή του Gorby.
Αρα ο ΟΤΕ δεν φταίει?

Σημασία όμως έχει ότι 3 σελίδες thread και άκρη δεν βρήκαμε για το τι θα κάνει τελικά ο Gorby.

DSLaManiaC
16-03-09, 01:24
Γιατί από ότι λέει ο maik49 και πλέον δεν μπορω να το αμφισβητήσω με την ανάλυση που μου έκανε - ευχαριστώ και όλας γιατί έμαθα και κάτι παραπάνω - οτι φευγει απο το Α/Κ και παει στα σπιτια μας ειναι του ΟΤΕ και μονο του ΟΤΕ με χιλιόμετρα χαλκού.
Διαβασέ και την περιγραφή του Gorby.
Αρα ο ΟΤΕ δεν φταίει?

Σημασία όμως έχει ότι 3 σελίδες thread και άκρη δεν βρήκαμε για το τι θα κάνει τελικά ο Gorby.

Trolling χωρίς κανένα λόγο απλά για να γράφουμε.

Όχι δε φταίει ο ΟΤΕ.

Η δουλειά του ΟΤΕτζη -τελικά- είναι μια εργάσιμη στο γενικό κατανεμητή για να ενωθεί το ΚΑΦΑΟ με το δίκτυο.

Το θέμα ειναι ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ το καλώδιο του ΚΑΦΑΟ στο Α/Κ κι εκεί ο ΟΤΕ περιμένει την εργολαβία να τελειώσει.

georgebou
16-03-09, 13:17
Trolling χωρίς κανένα λόγο απλά για να γράφουμε.

Όχι δε φταίει ο ΟΤΕ.

Η δουλειά του ΟΤΕτζη -τελικά- είναι μια εργάσιμη στο γενικό κατανεμητή για να ενωθεί το ΚΑΦΑΟ με το δίκτυο.

Το θέμα ειναι ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ το καλώδιο του ΚΑΦΑΟ στο Α/Κ κι εκεί ο ΟΤΕ περιμένει την εργολαβία να τελειώσει.

Ρε συ και ποιος το έχει προσλάβει τον εργολάβο για να φτάσει το καλώδιο εκεί?
Εγω τον προσέλαβα ή ο Gorby, ή μηπως εσύ?
Ο ΟΤΕ τον προσελαβε και στον ΟΤΕ θα ανήκει το καλώδιο.
Αρα ποιος φταίει εγώ?
Τελικά τα ίδια λέμε και διαφορετικά καταλαβαίνουμε.

DSLaManiaC
16-03-09, 13:23
Ρε συ και ποιος το έχει προσλάβει τον εργολάβο για να φτάσει το καλώδιο εκεί?
Εγω τον προσέλαβα ή ο Gorby, ή μηπως εσύ?
Ο ΟΤΕ τον προσελαβε και στον ΟΤΕ θα ανήκει το καλώδιο.
Αρα ποιος φταίει εγώ?
Τελικά τα ίδια λέμε και διαφορετικά καταλαβαίνουμε.

Έχεις ασχοληθεί ποτέ με τέτοιες δουλειές (εργολαβίες) να δεις τι σημαίνει καθυστέρηση?

Μάλλον όχι.

Gorbi_gr
16-03-09, 17:48
παιδια σας ευχαρηστω όλους για την συμβολή σας!
απλα εγώ ρωτάω υπάρχει κατι που μπορώ να κανω για να επιταχύνω την διαδικασια...?

prekageo
16-03-09, 20:40
Πριν αρκετό καιρό (3-4 μήνες) είχα δει να σκάβουν την Πετρουπόλεως μέχρι το ύψος του δημαρχείου. Από όσο κατάλαβα περνάγαν επιπλέον καλώδια στον αγωγό του ΟΤΕ (είδα και τεχνικούς να κατεβαίνουν στα "υπόγεια δωμάτια" κάτω από τα καπάκια). Δεν έχω ιδέα πόσο ψηλά έχουν φτάσει ή/και πότε προβλέπεται να φτάσουν μέχρι το σπίτι σου! :sorry:

sx1
16-03-09, 21:30
σε κόβω για ασύρματο ιντερνετ φίλε μου...

spappis
16-03-09, 22:12
Λογικά την άδεια εκσκαφής την παίρνουν από τον Δήμο. Ίσως ο δήμος γνωρίζει πότε θα σκάψει ο εργολάβος για το καλώδιο.

karavagos
17-03-09, 02:45
Ρε συ και ποιος το έχει προσλάβει τον εργολάβο για να φτάσει το καλώδιο εκεί?
Εγω τον προσέλαβα ή ο Gorby, ή μηπως εσύ?
Ο ΟΤΕ τον προσελαβε και στον ΟΤΕ θα ανήκει το καλώδιο.
Αρα ποιος φταίει εγώ?
Τελικά τα ίδια λέμε και διαφορετικά καταλαβαίνουμε.

Όσο ισχύει το

Forthnet: Δεν φταίμε εμείς, φταίει ο ΟΤΕ
Καταναλωτής : Δε με ενδιαφέρει εμένα, εγώ την Forthnet πληρώνω

άλλο τόσο ισχύει και το

ΟΤΕ : Δεν φταίμε εμείς, φταίει ο εργολάβος
Καταναλωτής : Δε με ενδιαφέρει εμένα, εγώ τον ΟΤΕ πληρώνω

DSLaManiaC
17-03-09, 04:58
Όσο ισχύει το

Forthnet: Δεν φταίμε εμείς, φταίει ο ΟΤΕ
Καταναλωτής : Δε με ενδιαφέρει εμένα, εγώ την Forthnet πληρώνω

άλλο τόσο ισχύει και το

ΟΤΕ : Δεν φταίμε εμείς, φταίει ο εργολάβος
Καταναλωτής : Δε με ενδιαφέρει εμένα, εγώ τον ΟΤΕ πληρώνω

Μα ο καταναλωτής δε πληρώνει σ αυτή τη περίπτωση.

Ο ΟΤΕ πληρώνει τον εργολάβο.

emeliss
17-03-09, 09:09
Όσο ισχύει το

Forthnet: Δεν φταίμε εμείς, φταίει ο ΟΤΕ
Καταναλωτής : Δε με ενδιαφέρει εμένα, εγώ την Forthnet πληρώνω

άλλο τόσο ισχύει και το

ΟΤΕ : Δεν φταίμε εμείς, φταίει ο εργολάβος
Καταναλωτής : Δε με ενδιαφέρει εμένα, εγώ τον ΟΤΕ πληρώνω
Καμία σχέση. Ανόμοια μεγέθη και γεγονότα.

karavagos
17-03-09, 12:16
Μεταφορά ευθυνών δεν αφορούν και τα 2?

@ ADSLgr.com All rights reserved.