PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητότητα σε ήδη υπάρχουσα HOL



babylonx
14-03-09, 15:32
Καλησπέρα.

Είμαι συνδρομητής Vivodi double-play αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες της εταιρίας. Έχω αρκετά προβλήματα. Το σημαντικότερο από όλα είναι ότι η γραμμή μου είναι κακής ποιότητας και συγχρονίζω μόλις στα 3 Mbps την ίδια στιγμή που ο γείτονας στο διπλανό διαμέρισμα, στο ίδιο πρόγραμμα της Vivodi με εμένα, κλειδώνει κοντά στα 11 Mbps. Φυσικά η εταιρία δείχνει πλήρη απροθυμία να μου διωρθώσει το πρόβλημα αφού είμαι πάνω από το κατώτατο όριο που είναι τα 2 Mbps.

Επειδή καταλαβαίνω ότι αυτό είναι πρόβλημα της γραμμής μου, θα ήθελα να ενεργοποιήσω νέα σύνδεση στην HOL με νέο ανενεργό βρόχο. Αυτό φαντάζομαι ότι για να το κάνω θα πρέπει να αιτηθώ στη HOL νέα συνδεση (σα να μην υπάρχει ήδη κάποια). Το λογικό είναι ότι θα μου δώσει η HOL νέους αριθμούς. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω μεταφορά με φορητότητα των αριθμών που έχω τώρα στη Vivodi μετά την ενεργοποίηση στη HOL, ακυρώνοντας τους αριθμούς που θα μου δώσει η HOL και τι κόστος θα έχει αυτό. Εν το μεταξύ το 12μηνο με τη Vivodi λήγει τον Ιούνιο οπότε θα πρέπει να περιμένω έως τότε πριν κάνω την αίτηση μεταφοράς των αριθμών μου με φορητότητα. Όμως σκέφτομαι να κάνω την αίτηση στην HOL από τώρα γιατί θέλει και ένα μήνα τουλάχιστον μέχρι να με ενεργοποιήσουν από τη HOL.

Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο; Ευχαριστώ!

ariadgr
15-03-09, 04:01
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω μεταφορά με φορητότητα των αριθμών που έχω τώρα στη Vivodi μετά την ενεργοποίηση στη HOL, ακυρώνοντας τους αριθμούς που θα μου δώσει η HOL και τι κόστος θα έχει αυτό.

Θα πρέπει να ζητήσεις εγγράφως :!: από τη hol, να σου απαντήσει αν θα το κάνει αυτό όταν το ζητήσεις (δηλαδή εκ των υστέρων αίτηση μόνο για φορητότητα των αριθμών σου από τη Vivodi).

babylonx
15-03-09, 04:39
Θα πρέπει να ζητήσεις εγγράφως :!: από τη hol, να σου απαντήσει αν θα το κάνει αυτό όταν το ζητήσεις (δηλαδή εκ των υστέρων αίτηση μόνο για φορητότητα των αριθμών σου από τη Vivodi).

Αυτό μου είπε κι ο αδερφός μου.. Έτσι νομίζω κι εγώ. Είναι ειδική περίπτωση και πρέπει να ζητήσω να μου το εγγυηθούν γραπτώς και υπογεγραμμένα. Απλά έλεγα μήπως και το έχει κάνει κάποιος και γίνεται για να μη το κάνω τόσο θέμα χωρίς να υπάρχει λόγος.

protonium
15-03-09, 13:49
Θα πρέπει να ζητήσεις εγγράφως :!: από τη hol, να σου απαντήσει αν θα το κάνει αυτό όταν το ζητήσεις (δηλαδή εκ των υστέρων αίτηση μόνο για φορητότητα των αριθμών σου από τη Vivodi).

Δεν χρειάζεται έγγραφη απάντηση. Μπορεί να γίνει αυτό που ζητά ο φίλος παραπάνω. Κάνε αίτηση στη hol για νέα γραμμή και αφού ενεργοποιηθεί και δεις σε τι κατάσταση είναι τηλεφωνείς στο τμήμα πωλήσεων (13844 επιλογή 1) και τους λες πως θες να μεταφέρεις τον αριθμό σου από τη vivodi. Όλοι οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να υποστηρίζουν standalone φορητότητα (δηλαδή μόνο ο αριθμός χωρίς κύκλωμα από άλλον πάροχο). Και εγώ αυτό έκανα παρόλο που ήμουν στον ΟΤΕ.

babylonx
15-03-09, 20:28
Αυτό περίμενα να ακούσω.

Βασικά έχω ήδη στείλει ένα email στη hol στο οποίο τους λέω ότι έχω μια γραμμή hol και μια γραμμή vivodi και τους ζητάω πληροφορίες για τη διαδικασία και το κόστος της μεταφοράς των αριθμών μου από τη vivodi σε αυτούς με καταργηση των αριθμων που μου έχουν δώσει οι ίδιοι. Είναι διαφορετικό να θεωρούν ότι είσαι πελάτης και διαφορετικό να μην είσαι και να προσπαθούν να σε κάνουν. Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να σου πουλήσουν τρέλα ενω στη δεύτερη σου λένε ότι θες να ακούσεις. Αν είναι να μου πουλήσουν τρέλα θέλω να το κάνουν από τώρα, πριν γίνω πελάτης τους.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται όταν ζητάς νέα γραμμή. Έρχεται μέχρι τον κατανεμητή και μετά αναλαμβάνεις εσύ με δική σου ευθύνη να την κουβαλήσεις στο διαμέρισμά σου;

ariadgr
16-03-09, 03:36
Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται όταν ζητάς νέα γραμμή. Έρχεται μέχρι τον κατανεμητή και μετά αναλαμβάνεις εσύ με δική σου ευθύνη να την κουβαλήσεις στο διαμέρισμά σου;

Aπό το διαμέρισμά σου στον κατανεμητή υπάρχει καλώδιο.
Σου στέλνουν τεχνικό και κάνει τη σύνδεση στον κατανεμητή.

babylonx
16-03-09, 04:27
Το θέμα είναι ότι ναι μεν υπάρχει καλώδιο (ζεύγος) αλλά είναι ήδη το ένα που χρησιμοποιείται για τη vivodi. Εάν εγώ κάνω νέα σύνδεση με τη hol τώρα, για ένα χρονικό διάστημα θα έχω ενεργές και τις 2. Θα είναι και οι δύο ενεργές στον κατανεμητή μου. Από τον κατανεμητή στο διαμέρισμά μου υπάρχει μόνο ένα ζεύγος. Άρα πρέπει να διαλέξω. Εκτός αν ο τεχνικός που λες τραβήξει δεύτερη γραμμή. Δεδομένων τον συνθηκών (το διαμέρισμά μου είναι τεχνικά στο υπόγειο και έχω εξωτερική είσοδο και όχι αυτήν της πολυκατοικίας) αυτό είναι σχεδόν αδύνατο εκτός αν αρχίσουμε να τραβάμε καλώδια από τους τοίχους με ατσαλίνα!

ariadgr
16-03-09, 04:34
Από τον κατανεμητή στο διαμέρισμά μου υπάρχει μόνο ένα ζεύγος. Άρα πρέπει να διαλέξω.

Ακριβώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.