PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ



jimtasop
15-03-09, 10:32
ρε παιδια ειναι κανεις αλλος απο κομοτηνη να συγκρινουμε??

η κατασταση παει απο το χειροτερο στο disconnect....

καλα για καθημερινες απο 09:00 εως 20:00 δεν μιλαμε για οποιαδηποτε προσπαθεια downloading ...... και αν αυτο ειναι απαραιτητο , με το FDM KAI PREMIUM USER βγαοζυμε καπου στα 220max ...

μαλιστα πριν παω 4νετ , επειδη ειχε προβλημα η γραμμη του οτε , υρθε ο οτε , ξηλωσε μπροστα απο την οικοδομη καμμια 200 μετρα καλωδιο απο και προς τα πλησιεστερα ΚΦΟ , ενω η οικοδομη εχει δομημενη καλωδιωση απο utp cat5 ( εγω την εφτιαξα και ξερω)

ΝΑ και τα specs απο το WAG200G , 15-03-2009 , 09:31 pm


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 15642 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 19 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db

ΑΛΛΑ και που να πας που απο ολους τους κλεφτες πληρωνεις τα μισα εδω......

Dr-PsychoGR
15-03-09, 11:09
Έχεις και εσύ disconnects?
Γιατί και εγώ παρόλο που είμαι στον ΟΤΕ έχω disconnects. Το τελευταίο disconnect είχα πριν 5 λεπτά.. :mad:

Όσον αφορά τα specs:

Margin --> 6dB ή παρακάτω είναι πολύ κακό και είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού
Attenuation --> νομίζω ότι είναι οκ

sbouras
16-03-09, 16:41
Bandwidth (Up/Down) 1.020 / 19.938
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 10,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,0 / 6,0

Μ αρέσει που τις πιο πολλές μέρες είμαι κλειδωμένος στα 22000 και χαίρομαι.
Download πάνω από 30KB/s δεν βλέπω τη μέρα, τη νύχτα ανεβενει αλλά τι να το κάνεις.
Δεν έχω ξαναδεί τόσο χάλια εταιρία. Αν είναι κανένας οτε και θέλει τη συμβουλή μου για forthnet, να καθίσει στα αυγά του. Χάλια μαύρα.

EgwEimai
16-03-09, 19:54
Απ ότι έμαθα το πρόβλημα είναι από Αλεξανδρούπολη μέχρι Καβάλα. Βάζουν οπτικές ίνες μου είπαν τα παιδιά από το forthnet shop Αλεξανδρούπολης. Μου είπαν ότι ήδη θα έπρεπε να είχαν τελειώσει, αλλα τώρα ελπίζουν για τέλος Μαρτίου.

Σε FAX που έστειλα στην 4net για να μου πιστώσουν 2 μήνες ή να μου επιτρέψουν να φύγω χωρίς να πληρώσω τα 70 Euro μου απέριψαν το αίτημα γιατι λεεί κάνουν αναβάθμιση.

Δεν ξέρω ο συνήγορος του πολίτη μπορεί να κάνει κάτι άραγε???


Νοίωθω πάντως πολύ λακαμας (που λεει και ο Γεωργίου) που πληρώνω τα 25Ευρώ τον μήνα για τέτοιες, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ανύπαρκτες υπηρεσίες

Sectoras
18-03-09, 02:07
Και εγώ παιδιά, μέχρι 200kbps εκτός ώρες αιχμής! Βράστα...

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 17718 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 26 db
Upstream Line Attenuation: 6.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

jimtasop
18-03-09, 17:49
Λοιπον εχω νεοτερα....

πριν απο 5 μιν απο τη δημοσιευση του post ειχα τηλ επικοινωνια με το τεχνικο τμημα στην αθηνα με ενα ομολογουμενως πολυ φιλικο τεχνικο και μαλλον γνωστη...

αφου φυσικα -αλλα και πραγματι ειμαι- δηλωσα ερασιτεχνης ηλεκτρονικος , τουπα απλα οτι εχουμε προβλημα , και οτι δεν επικεντρωνεται μονο στην Γ. Κονδυλη 62 ΑΛΛΑ και αλλου , αφου εχω στην κατοχη μου 4 συνδεσεις 4νετ . μια στην αστυνομια κοντα , και αλλες 2 περιφερειακα.....

τουπα φυσικα οτι εχω μιλησει με το τμημα εισπραξεων , που οντως ετσι εγινε μιας και εβαλα το γραφειο που εκανε τις συνδεσεις , για να μιλησει αυτο μιας και παιρνει τη μιζα του και δεν θα του ελεγαν παπαριες , και τουπαν οτι μελλοντικα 8α γινει αποζημιωση...

αν και σε μενα ειπανε οτι δεν εχουμε κανενα προβλημα κλπ και οτι εγω εχω το προβλημα.... αν και δεν ηξεραν με ποιον εχουν να κανουν μιας και επειδη υπηρχε προβλημα δομημενης καλωδιωσης στο πεζοδρομια ο οτε αλλαξε πριν καννα 2μηνο ΟΛΟ το καλωδιο απο το ΚΦΟ μεχρι την οικοδομη.....

τεσπα 8α αποζημιωθουμε ΑΛΛΑ πιο μετα.......

Και κατι τελευταιο...... ΜΗΝ χρησιμοποιηται σαν modem/router to linksys wag200G ALLA kaliktera to Thomson διοτι τρελαινεται στις αποσυνδεσεις και τους αποχρωνισμους....

και αυτο το ειπα στον φιλο μας και μουπε οντως εχετε δικιο , μιας και μπροστα του σε 1 μιν αλλαξε συγχρονισμο 5! φορες..

αυτα και ελπιζω να βοηθησα

Dr-PsychoGR
19-03-09, 11:36
Και το Thomson που λες τα ίδια κάνει. Χαμός γίνεται.
Βάζει μόνο η 4νετ οπτικές ίνες; Ή γενικά είναι μια εργασία που αφορά όλους τους παρόχους;

Όσον αφορά τώρα το λογαριασμό, εγώ τουλάχιστον για adsl αυτή τη φορά δεν θα πληρώσω τπτ γιατί δεν έχω αυτήν την υπηρεσία.. Τέλος. Και αν μου ζητήσουν λεφτά, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές!! :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.