PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία τοποθεσίας σύνδεσης.



capthookb
23-12-05, 15:14
Έχω username της μορφής *pat.forthnet.gr@forthnet.gr και μένω λίγο πιο έξω από Πάτρα. Όμως όταν συνδέομαι σε irc π.χ βλέπω οτι με εμφανίζει σαν π.χ ppp12-adsl-32.ath.forthnet.gr
Εγώ τώρα που συνδέομαι; Μπορώ να το δώ με κάποιον τρόπο; To dslam με το οποίο συνδέομαι το μαθαίνω τηλεφωνόντας στον ΟΤΕ;
Επίσης όταν συνδεόμαι με PPPoE (για να σταματήσουν τα disconnects που είχα με το wag354g) στο status της σύνδεσης Ίντερνετ του router, εμφανίζεται το παρακάτω:


AC Name : ote_bras_kol2

Τι σημαίνει το παραπάνω;

apok
23-12-05, 15:19
Oτε γραμμή_bras_dslam Κωλλέτη

ctouris
31-12-05, 13:08
Καλημέρα.

Βρε παιδιά πώς μαθαίνουμε σε ποιο dslam βρισκόμαστε;
Εγώ μένω Καλλιθέα, κεντρικά, στην Πλατεία Δαβάκη και δεν ξέρω ποιο έχω.

Γενικά ποια είναι τα καλύτερα, Siemens, Intracom, ποια;

;)

euri
31-12-05, 13:24
Καλημέρα και σε σένα.

Μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες σε αυτό το θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904).

chatasos
31-12-05, 14:59
Έχω username της μορφής *pat.forthnet.gr@forthnet.gr και μένω λίγο πιο έξω από Πάτρα. Όμως όταν συνδέομαι σε irc π.χ βλέπω οτι με εμφανίζει σαν π.χ ppp12-adsl-32.ath.forthnet.gr
Εγώ τώρα που συνδέομαι; Μπορώ να το δώ με κάποιον τρόπο; To dslam με το οποίο συνδέομαι το μαθαίνω τηλεφωνόντας στον ΟΤΕ;

Συνδέεσαι σε bras του isp σου στην Αθήνα, αφού -για την ώρα- έτσι λειτουργεί το τρέχον adsl δίκτυο ΟΤΕ/ISPs.



Επίσης όταν συνδεόμαι με PPPoE (για να σταματήσουν τα disconnects που είχα με το wag354g) στο status της σύνδεσης Ίντερνετ του router, εμφανίζεται το παρακάτω:


AC Name : ote_bras_kol2
Τι σημαίνει το παραπάνω;
Συνδέεσαι στον 2o BRAS του ΟΤΕ που βρίσκεται σε Κωλέττη.

ΥΓ: Μην μπερδεύεσαι με τους 2 bras. Ένας είναι του ΟΤΕ και ένας του ISP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.