PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις και αδιαφορία



Σελίδες : [1] 2

Dr-PsychoGR
16-03-09, 11:11
Από τις 15 Φεβροαρίου περίπου έχω συνέχεια αποσυνδέσεις.
Τους πήρα τηλ. και έδωσα 3 φορές βλάβη.
Δεν έκαναν τπτ.
Πριν 1 εβδομάδα τους πήρα τηλ. και ζήτησα να μου μειώσουν ταχύτητα από 8mbps σε 4mbps.
Τπτ ακόμα...

Πλήρης αδιαφορία!! :down::down:

princeelf
16-03-09, 11:58
Πάρε ξανά στο 134 και ρώτα αν σου κάνανε το downgrade και σε τι στάδιο είναι η αίτηση σου.

Μην περνάνε οι μέρες και πληρώνεις τσάμπα.

Εννοείτε ότι πρέπει να μην πληρώσεις ποινή που δεν έχεις το conx στα 8 για 6μήνες αλλά να τους πεις ότι το κάνεις downgrade λόγω προβλήματος ταχύτητας. (καλό ειναι να τους το πεις για να μην τραβιέσαι μετά) ;)

Dr-PsychoGR
16-03-09, 12:00
Ας πάνε να κάνουν ότι θέλουν.
Δεν έχω πάρει υπηρεσίες και πληρώνω τσάμπα. Δεν θα πληρώσω τον επόμενο λογαριασμό.
Θα διακόψουν τη σύνδεση; Δεν ξέρω. Να κάνουν ότι θέλουν δεν με νοιάζει..

Οι κλεφτές.. Έλεος :down:

G.F.D
16-03-09, 16:14
Κανα firmware upgrade υπάρχει για το routerακι σου πας και;Πρίν κατι μήνες επι 3 βδομάδες είχα αποσυνδέσεις ανα 5λεπτο και έτσι είδα φως.

Dr-PsychoGR
18-03-09, 17:09
Παιδιά η κατάσταση πλέον είναι αφόρητη.
Εδώ και 1 ώρα συνέχεια αποσυνδέσεις.. Έλεος.. :down:

logosof
18-03-09, 19:37
Ξαναπάρε τηλέφωνο και βάλε τους καμιά φωνή.

Dr-PsychoGR
18-03-09, 19:42
Αφού τους έβρισα ήδη.
Τι άλλο να κάνω; :hmm:

maik
18-03-09, 20:51
Βριζετε τα παιδια στο τηλεφωνικο κεντρο.
Μεγαλη μαγκια :chair::chair:

Αντε και σ' ανωτερα

Frontier
18-03-09, 21:20
Όση αγανάκτιση και να νιώθεις φίλε μου, το να βρίζεις τον άλλο δεν βοηθά.
Πάρε τηλέφωνο στο 121 και δώσε βλάβη στη γραμμή σου - για τις αποσυνδέσεις που έχεις - λογικά απ'το βλαβολογικό θα βρεις άκρη.

Το 134 τι να σου κάνει σε περιπτώσεις βλάβης; Πωλητές είναι.

Dr-PsychoGR
18-03-09, 21:39
Έχω πάρει πολλές φορές...
ΕΕ αν κάποιος δεν καταλαβαίνει είναι ζώο τι άλλο να πω;

maik
19-03-09, 00:33
Έχω πάρει πολλές φορές...
ΕΕ αν κάποιος δεν καταλαβαίνει είναι ζώο τι άλλο να πω;

Ζωο ειναι αυτος που βριζει ανωνυμα και απο μακρυα.

pelopas1
19-03-09, 01:18
Από τις 15 Φεβροαρίου περίπου έχω συνέχεια αποσυνδέσεις.
Τους πήρα τηλ. και έδωσα 3 φορές βλάβη.
Δεν έκαναν τπτ.
Πριν 1 εβδομάδα τους πήρα τηλ. και ζήτησα να μου μειώσουν ταχύτητα από 8mbps σε 4mbps.
Τπτ ακόμα...

Πλήρης αδιαφορία!! :down::down:

ειχα και εγω αποσυνδεσεις χτες το απογευμα ...ουκ ο λιγες

μιλαμε σε δευτερολεπτα επεφτε η γραμμη...ουτε torrent δεν μπορουσα να κανω seed

τους πηρα λιγο πριν τις 9 ....και απο το πρωι ολα ηταν οκ;)

πιστευω ειναι αναλογα τον υπαλληλο που θα πετυχεις:hmm:

MyLord
19-03-09, 01:39
Ζωο ειναι αυτος που βριζει ανωνυμα και απο μακρυα.

Sry για το offtopic αλλά δε νομίζω να κάνει ανώνυμα τις αναγγελίες βλαβών, άσχετα αν δεν συμφωνώ κι εγώ με τέτοιες συμπεριφορές...

Για το πρόβλημα που έχεις τώρα φίλε μου με τις αποσυνδέσεις η λύση δεν είναι να τα χώνεις με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο στον κάθε έναν που κάνει την δουλειά του κι ας μη την κάνει σωστά. (δεν είμαι με το μέρος κανενός απλά δεν λύνεις το πρόβλημα έτσι, μόνο χειρότερα μπορείς να τα κάνεις).

Αν δε κάνεις εσύ ο ίδιος κάποια πράγματα μη περιμένεις να σε βοηθήσει κάποιος που απλά ακούει έναν ακόμα αγανακτισμένο, ίσως και άσχετο με το άθλημα.
Κάνε μια αναβάθμιση στο ρουτεράκι σου, ρίξε μια ματιά στα καλώδια σου, δες αν τα στατιστικά σου δικαιολογούν αποσυνδέσεις κλπ και μετά αν μπορέσεις και δώσεις στον τεχνικό τα απαραίτητα στοιχεία και δεν μπορεί να τα καταλάβει πάνε μια βόλτα από τον οτε της περιοχής σου και μίλα με τον υπεύθυνο ή με κάποιο διευθυντή και θα την κάνεις την δουλίτσα σου.
Γιατί κακά τα ψέματα όταν βλέπω έναν άνθρωπο να γράφει απλά οτι έχω αποσυνδέσεις και ο οτε δε κάνει τπτ και δεν κάνει καν τον κόπο να μας πει δυο λεπτομέρειες για την γραμμή του κάτι τέτοιο φαντάζομαι θα έκανες και στο 121/134 κλπ κι αυτό μόνο σαν γκρίνια μπορώ να το εκλάβω.

Με κάθε φιλική διάθεση και χωρίς να έχω καμία σχέση με οτε/τηλεφωνητές κλπ.

Dr-PsychoGR
19-03-09, 09:18
Καταρχήν οι βλάβες δεν δηλώνονται ανώνυμα. Ζητάνε τηλέφωνο επικοινωνίας. Και ας μην ζητούσαν αφού είναι ο Οργανισμός Τηλεπικοινωνιών Ελλάδας και ξέρει φαντάζομαι ποιος πολίτης τους καλεί.

όσον αφορά αυτά που λες φίλε Mylord τα έχω κοιτάξει όλα.
Είναι όλα οκ.

1. Firmware δεν βρήκα για το router
2. Έκανα return to default settings
3. Ξανασύνδεσα όλα τα καλώδια
4. Πήγα και 1 φορά στο υπ/κατάστημα Κομοτηνής, μου είπαν και αυτοί ότι θα στείλουν τεχνικό, αλλά τπτ.


Εγώ δεν κατηγορώ κανέναν χωρίς λόγο. Και πιστεύω θα κάνατε το ίδιο και εσείς. Το Internet μου χρειάζεται όπως το αυτοκίνητο.
Δεν θα είχατε νεύρα και εσείς όταν είχατε ένα αυτοκίνητο, που όταν έπαιρνε μπρος χωρίς να οφείλετε σε εσάς κάτι να σταματούσε απότομα;


Έλεος δηλαδή... :down:

tsomis
19-03-09, 09:30
Κι εγω ειχα αποσυνδεσεις επι 2 ημερες.
Οταν σταθεροποιηθηκε επεσα κατω 1mbit.
Εβαλα το Linksys και βρηκα την ηρεμια μου.
Φυσικα δεν εχω IPTV τωρα αλλα δεν πειραζει.
Τελευταια πολυ παιζουν με τις γραμμες και αν δεν
διορθωθει η κατασταση θα μεινω με το Linksys.
Αν φτιαξει ξαναγυριζω στο SpeedTouch.
Εδω και 2 μηνες πολυ πεζει με τις γραμμες ο ΟΤΕ
και τα νευρα.....:down:

sv2evs
19-03-09, 11:08
Εδώ και 2-3 μέρες τρώει και εμένα αποσυνδέσεις, συνήθως βραδυνές ώρες μετά τις 10 που είμαι στον υπολογιστή.

Dr-PsychoGR
27-03-09, 16:15
Παιδιά φανταστείτε σε τι χώρα ζούμε.
Πήρα ξανά 3 φορές τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν..


ΤΠΤ.
Πλήρης αδιαφορία!!!!!!!!!!!!!!!! :down:

hel
28-03-09, 10:13
Γιατί ποιος είπε ότι ο ΟΤΕ έχει καλή ΤΥ ? Tόσα θέματα υπάρχουν με αποσυνδέσεις και άλυτα προβλήματα.
Απλά έχει ίσως καλύτερη από μερικούς εναλλακτικούς.

maik
28-03-09, 12:36
Γιατί ποιος είπε ότι ο ΟΤΕ έχει καλή ΤΥ ? Tόσα θέματα υπάρχουν με αποσυνδέσεις και άλυτα προβλήματα.
Απλά έχει ίσως καλύτερη από μερικούς εναλλακτικούς.

Εχει μακραν την καλυτερη ΤΥ.

logosof
28-03-09, 14:16
Εχει μακραν την καλυτερη ΤΥ.

Και εγώ αυτό πιστεύω, αλλά με τον φίλο ύπαρχει πρόβλημα εδώ και ένα μήνα.
Τι γίνεται εκεί πάνω, το διαλύσανε το μαγαζί;

pelopas1
28-03-09, 15:01
οι αποσυνδεσεις ξεκινανε μεταξυ 6¨00 η 6¨30 η 7¨00 και ληγουν ειται στις 2¨00 με 2¨30 ξημερωματα, αλλα εχει τυχει να ληγουν και στις 3¨00, αλλα και στις 4¨00 ξημερωματα

και οταν μιλαμε για αποσυνδεσεις, μιλαμε για ενεργοποιησεις στο internet μονο για λιγα δευτερολεπτα, και επειτα απο καμποσα disconect και connect απο το site του modem η router, να μπαινεις μεσα επειτα απο λιγα λεπτα για το ιδιο χρονικο διαστημα

εννοειται οτι μεταξυ των ωρων αυτων δεν μπορεις να ενεργοποιησεις κανενα p2p προγραμμα διοτι δεν προλαβαινει να λειτουργησει και πεφτει η συνδεση ταχυτατα

και τα προβληματα αυτα ξεκινησαν απο την κυριακη 22/3/09 απο νωρις το απογευμα

Dr-PsychoGR
28-03-09, 18:22
@ logosof όχι.. εδώ και 2 μήνες είναι περίπου το πρόβλημα.

@Πέλοπας σε σένα η κατάσταση είναι χειρότερη σε σχέση με το δικό μου πρόβλημα! :down:

stefanos_tt
29-03-09, 12:50
Φιλε μου καλημερα!
Θα σου πω καποιες προτασεις χωρις να ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησουν!!!αλλα σε μενα λειτουργησαν και ολα οκ!!!
Εχω το ρουτερ το baudtec tw263r4
Πηγα μαζι με το ρουτερ στο καταστημα βλαβων και μου περασε ενα update γιατι ειχε προβλημα με το service pack 3 των windows.Δοκιμασε το.... Νομιζω οτι το update υπαρχει και στο site της connx!
Επισης το αλλο που εκανα και που συνεχιζει ειναι οτι αν πανω στο σπλιτερρακι βαλω και το φαξ ή τηλεφωνο μου ξανακανει αποσυνδεσεις...
Απλα εχω κανει την εξης συνδεσμολογια...τοιχος-->φιλτρο-->σπλιτερακι-->ρουτερ και ολα παιζουν κανονικα!
Ελπιζω να σε βοηθησα και καλη υπομονη!!!

pelopas1
29-03-09, 13:59
φιλε stefanos_tt

εμενα συμβαινει το εξεις

το spliter δεν μου λειτουργει, διοτι εαν βαλω το καλωδιο του modem εκει, αυτοματα θα εχω αποσυνδεσεις

οποτε αναγκαστικα το εχω στην πριζα του τηλεφωνου για να μπαινω στο net...μπορει να ειναι χαλασμενο το spliter η μπορει να μην εχει φτιαχθει η ζημια ακομα

παντως τα πρωινα μεχρι την συγκεκριμενη ωρα, εαν βαλω το καλωδιο στο spliter δεν εχω κανενα προβλημα συνδεσης

απο τις 7 μεχρι το πρωι αναγκαστικα πρεπει να το βαζω στην πριζα του τηλεφωνου για να μπαινω στο net και να εχω λιγοτερες αποσυνδεσεις

φιλε Dr-PsychoGR

αυμβαινει το εξεις απλο

επειδη ο δημος μου ειναι πανω-κατω 2 με 2,5 χιλιομετρα, δεν μας εχουν βαλει ουτε 1 dslam

εαν ειχαμε εστω 1 dslam καταρχην δεν θα ειχα PVC Info (VPI.VCI): 0.35; 8.35 γιατι οπως βλεπεις τα στατιστικα αυτα υποδεικνυουν αποσταση απο 5 χιλιομετρα και ανω......και κατα 2ον τα μηχανηματα(η μηχανημα) για minidslam δεν θα βρισκονταν σε αλλο δημο(μαρουσι/ικα αμαρουσιου), αλλα θα βρισκοταν τουλαχιστον ενα minidslam στην περιοχη μου(εστω στο δημαρχειο η οπουδηποτε μεσα στο δημο) με αποτελεσμα να εχουμε ταχυτητες μεταξυ πχ 15 mbps μεχρι 24 πανω κατω

απλα περιμενουμε τον απριλιο να δουμε τι θα γινει

kle500
29-03-09, 16:03
φιλε stefanos_tt

εμενα συμβαινει το εξεις

το spliter δεν μου λειτουργει, διοτι εαν βαλω το καλωδιο του modem εκει, αυτοματα θα εχω αποσυνδεσεις

οποτε αναγκαστικα το εχω στην πριζα του τηλεφωνου για να μπαινω στο net...μπορει να ειναι χαλασμενο το spliter η μπορει να μην εχει φτιαχθει η ζημια ακομα

παντως τα πρωινα μεχρι την συγκεκριμενη ωρα, εαν βαλω το καλωδιο στο spliter δεν εχω κανενα προβλημα συνδεσης

απο τις 7 μεχρι το πρωι αναγκαστικα πρεπει να το βαζω στην πριζα του τηλεφωνου για να μπαινω στο net και να εχω λιγοτερες αποσυνδεσεις


Εαν κατάλαβα καλά, ενώ τα πρωινά μέχρι τις 19:00 λειτουργεί μέσω του σπλίτερ χωρίς αποσυνδέσεις, μετά τις 19:00 για να συγχρονίσει και να πάρεις IP πρέπει να το βάλεις απ' ευθείας στην πρίζα?
Αυτό δεν έχει λογική παρά μόνο ότι το σήμα της ADSL μετά τις 19:00 έχει θόρυβο, επαφή ή κάτι άλλο το οποίο αλλειώνει την συχνότητα της ADSL, με αποτέλεσμα μετά το σπλίτερ όπου γίνεται και ο διαχωρισμός υψιλών και χαμηλών συχνοτήτων, να μην υπάρχει σωστό φάσμα συχνοτήτων.

Εχεις δοκιμάσει να κάνεις δοκιμή με σήμα απ' ευθείας από τον κατανεμιτή την ώρα που έχεις τα προβλήματα?
Αν όχι, θα πρέπει να δοκιμάσεις ώστε να ξέρεις εαν το πρόβλημα υφίσταται πίσω από τον κατανεμιτή της πολυκατοικίας (άρα ΟΤΕ πρόβλημα).

Φιλικά

sdikr
29-03-09, 16:06
φιλε stefanos_tt

εμενα συμβαινει το εξεις

το spliter δεν μου λειτουργει, διοτι εαν βαλω το καλωδιο του modem εκει, αυτοματα θα εχω αποσυνδεσεις

οποτε αναγκαστικα το εχω στην πριζα του τηλεφωνου για να μπαινω στο net...μπορει να ειναι χαλασμενο το spliter η μπορει να μην εχει φτιαχθει η ζημια ακομα

παντως τα πρωινα μεχρι την συγκεκριμενη ωρα, εαν βαλω το καλωδιο στο spliter δεν εχω κανενα προβλημα συνδεσης

απο τις 7 μεχρι το πρωι αναγκαστικα πρεπει να το βαζω στην πριζα του τηλεφωνου για να μπαινω στο net και να εχω λιγοτερες αποσυνδεσεις

φιλε Dr-PsychoGR

αυμβαινει το εξεις απλο

επειδη ο δημος μου ειναι πανω-κατω 2 με 2,5 χιλιομετρα, δεν μας εχουν βαλει ουτε 1 dslam

εαν ειχαμε εστω 1 dslam καταρχην δεν θα ειχα PVC Info (VPI.VCI): 0.35; 8.35 γιατι οπως βλεπεις τα στατιστικα αυτα υποδεικνυουν αποσταση απο 5 χιλιομετρα και ανω......και κατα 2ον τα μηχανηματα(η μηχανημα) για minidslam δεν θα βρισκονταν σε αλλο δημο(μαρουσι/ικα αμαρουσιου), αλλα θα βρισκοταν τουλαχιστον ενα minidslam στην περιοχη μου(εστω στο δημαρχειο η οπουδηποτε μεσα στο δημο) με αποτελεσμα να εχουμε ταχυτητες μεταξυ πχ 15 mbps μεχρι 24 πανω κατω

απλα περιμενουμε τον απριλιο να δουμε τι θα γινει

Αφού είδες οτι το πρόβλημα στο κάνει το σπλιτερ γιατί δεν το αλλάζεις, περιέργος και αυτά χαλάνε με τον καίρο.

Ακόμα το pvc info δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την απόσταση

pelopas1
29-03-09, 18:06
sdikr+kle500

μπορειτε να μου εξηγησετε το εξεις

πως ειναι δυνατον μεχρι τις 7 το απογευμα με το spliter να μπαινω κανονικα στο internet, και απο τις 7 μεχρι το πρωι να πρεπει αναγκαστικα να μπαινω απο την πριζα του τηλεφωνου?:hmm::hmm:

εαν το spliter ηταν λογικα χαλασμενο, δεν θα επρεπε να ειχα αποσυνδεσεις ολο το 24ωρο?:hmm::hmm:

εδωσα το pvc info για να δειξω την αποσταση απο το πλησιεστερο dslam οπου υποτιθεται κατεβαζω με την ταχυτητα των 8mbps

εαν υπαρχει αλλη ονομασια, πες την ..να την βρω απο τα στοιχεια του modem, για να δειξω εδω την ταχυτητα που εχω

μεχρι τωρα εχω τα εξεις

Connection Information

Uptime: 0 days, 2:03:13
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 955,13 / 1,46

Connection Settings

PVC Info (VPI.VCI): 0.35; 8.35
Type: PPPoE

PPP Settings

Username: ********
Password: ********
Connection Mode: Always-On
Service Name: -
Concentrator Name: bras-mar4-e320

TCP/IP Settings

IP Address:
Default Gateway: 80.106.108.1
Primary DNS: 195.170.0.1
Secondary DNS: 195.170.2.2

απλα οπως ανεφερα πριν, το dslam ειναι σε αποσταση πανω κατω στα 5 χιλιομετρα απο αλλο δημο, αντι να εχουμε εστω 1 dslam ωστε να ειχαμε ταχυτητες απο 14-24 mbps ...πανω κατω

απο προχτες μεχρι και τωρα μπαινω αναγκαστικα απο την πριζα του τηλεφωνου...αν και χτες δοκιμασα να μπω με το spliter οπου ειχα ποιο πολλες αποσυνδεσεις, απο οτι εχω μεχρι στιγμης με τον τροπο που μπαινω τωρα

sdikr
29-03-09, 18:12
sdikr+kle500

μπορειτε να μου εξηγησετε το εξεις

πως ειναι δυνατον μεχρι τις 7 το απογευμα με το spliter να μπαινω κανονικα στο internet, και απο τις 7 μεχρι το πρωι να πρεπει αναγκαστικα να μπαινω απο την πριζα του τηλεφωνου?:hmm::hmm:

εαν το spliter ηταν λογικα χαλασμενο, δεν θα επρεπε να ειχα αποσυνδεσεις ολο το 24ωρο?:hmm::hmm:

εδωσα το pvc info για να δειξω την αποσταση απο το πλησιεστερο dslam οπου υποτιθεται κατεβαζω με την ταχυτητα των 8mbps

εαν υπαρχει αλλη ονομασια, πες την ..να την βρω απο τα στοιχεια του modem, για να δειξω εδω την ταχυτητα που εχω

μεχρι τωρα εχω τα εξεις

Connection Information

Uptime: 0 days, 2:03:13
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 955,13 / 1,46

Connection Settings

PVC Info (VPI.VCI): 0.35; 8.35
Type: PPPoE

PPP Settings

Username: ********
Password: ********
Connection Mode: Always-On
Service Name: -
Concentrator Name: bras-mar4-e320

TCP/IP Settings

IP Address:
Default Gateway: 80.106.108.1
Primary DNS: 195.170.0.1
Secondary DNS: 195.170.2.2

απλα οπως ανεφερα πριν, το dslam ειναι σε αποσταση πανω κατω στα 5 χιλιομετρα απο αλλο δημο, αντι να εχουμε εστω 1 dslam ωστε να ειχαμε ταχυτητες απο 14-24 mbps ...πανω κατω

απο προχτες μεχρι και τωρα μπαινω αναγκαστικα απο την πριζα του τηλεφωνου...αν και χτες δοκιμασα να μπω με το spliter οπου ειχα ποιο πολλες αποσυνδεσεις, απο οτι εχω μεχρι στιγμης με τον τροπο που μπαινω τωρα

Αν το spliter σου κόβει κάποια λίγα db όταν θα υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή τότε θα φανεί,

Ξαναλέω το pvc δεν έχει καμία σχέση με απόσταση - ταχυτήτα

Θα βρείς στο modem σου που αναφέρει τα db, το downstream ατ

pelopas1
29-03-09, 18:55
αυτα πρεπει να ειναι

Link Information

Uptime: 0 days, 0:03:30
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 381 / 8.191
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,5 / 36,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,5 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 13.740 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 67 / 128
HEC Errors (Up/Down): 2.615 / 38

θα παρω καινουργιο spliter απο ευδομαδα

τα modems/routers λογικα εχουν θυρα ethernet.....για να τσεκαρω στο πλαισιο....θα κοιταξω εκτος απο speedtouch τι αλλη μαρκα αξιζει να αγορασω:hmm::hmm:

psyxakias
29-03-09, 19:15
Δε ξέρω αν ο ΟΤΕ έχει την καλύτερη τεχνική υποστήριξη (έχω κάποιες αμφιβολίες), αλλά πρόβλημα συχνών αποσυνδέσεων και αστάθειας SNR, εμένα μου το έλυσε η Forthnet (και τους το αναγνωρίζω αυτό) στέλνοντας τεχνικό δωρεάν που έλεγξε τις καλωδιώσεις (είχαν οξειδωθεί οι ενώσεις) από το κατανεμητή της πολυκατοικίας. Ασχέτως αν δεν είχες ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι τώρα ή ακόμα και αν είναι νεόδμητο το σπίτι, θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα έλεγχο της γραμμής.

Σχετικό θέμα: Έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)

pelopas1
29-03-09, 20:58
Δε ξέρω αν ο ΟΤΕ έχει την καλύτερη τεχνική υποστήριξη (έχω κάποιες αμφιβολίες), αλλά πρόβλημα συχνών αποσυνδέσεων και αστάθειας SNR, εμένα μου το έλυσε η Forthnet (και τους το αναγνωρίζω αυτό) στέλνοντας τεχνικό δωρεάν που έλεγξε τις καλωδιώσεις (είχαν οξειδωθεί οι ενώσεις) από το κατανεμητή της πολυκατοικίας. Ασχέτως αν δεν είχες ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι τώρα ή ακόμα και αν είναι νεόδμητο το σπίτι, θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα έλεγχο της γραμμής.

Σχετικό θέμα: Έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)

1978 με 79 φτιαχθηκε η πολυκατοικια

θα κοιταξω με τα βηματα που λες τι μπορει να φταιει
ειδαλλως θα πω στον τεχνικο του οτε να κοιταξει τις γραμμες τηλεφωνου στο υπογειο

kle500
29-03-09, 23:35
sdikr+kle500

μπορειτε να μου εξηγησετε το εξεις

πως ειναι δυνατον μεχρι τις 7 το απογευμα με το spliter να μπαινω κανονικα στο internet, και απο τις 7 μεχρι το πρωι να πρεπει αναγκαστικα να μπαινω απο την πριζα του τηλεφωνου?:hmm::hmm:

εαν το spliter ηταν λογικα χαλασμενο, δεν θα επρεπε να ειχα αποσυνδεσεις ολο το 24ωρο?:hmm::hmm:

εδωσα το pvc info για να δειξω την αποσταση απο το πλησιεστερο dslam οπου υποτιθεται κατεβαζω με την ταχυτητα των 8mbps

εαν υπαρχει αλλη ονομασια, πες την ..να την βρω απο τα στοιχεια του modem, για να δειξω εδω την ταχυτητα που εχω

μεχρι τωρα εχω τα εξεις

Connection Information

Uptime: 0 days, 2:03:13
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 955,13 / 1,46

Connection Settings

PVC Info (VPI.VCI): 0.35; 8.35
Type: PPPoE

PPP Settings

Username: ********
Password: ********
Connection Mode: Always-On
Service Name: -
Concentrator Name: bras-mar4-e320

TCP/IP Settings

IP Address:
Default Gateway: 80.106.108.1
Primary DNS: 195.170.0.1
Secondary DNS: 195.170.2.2

απλα οπως ανεφερα πριν, το dslam ειναι σε αποσταση πανω κατω στα 5 χιλιομετρα απο αλλο δημο, αντι να εχουμε εστω 1 dslam ωστε να ειχαμε ταχυτητες απο 14-24 mbps ...πανω κατω

απο προχτες μεχρι και τωρα μπαινω αναγκαστικα απο την πριζα του τηλεφωνου...αν και χτες δοκιμασα να μπω με το spliter οπου ειχα ποιο πολλες αποσυνδεσεις, απο οτι εχω μεχρι στιγμης με τον τροπο που μπαινω τωρα
Στο ανέφερα πιο πάνω, εαν υπάρχει επαφή στο δίκτυο η οποία υφίσταται κάποιες ώρες τις ημέρας, πολύ πιθανόν να μην έρχεται σωστό capacitance με αποτέλεσμα με το σπλίτερ να κόβεται εντελώς ο συγχρονισμός.
Εαν πάρεις την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ την ώρα που έχεις πρόβλημα, δεν μπορούν να δούν real-time με εσένα να κάνεις δοκιμές, τι διαφορές σε μετρήσεις έχουν?
Σε άλλους παρόχους αυτό γίνεται Real-Time με το συνδρομιτή.

Την ώρα που υπάρχει το πρόβλημα, μέσω σπλίτερ, λειτουργεί το τηλέφωνο?
Εαν ναι, έχεις παρατηρήσει θόρυβο ή φύσιμα?
Χωρίς το σπλίτερ, απ' ευθείας το τηλέφωνο στην πρίζα, έχεις τα ίδια αποτελέσματα?

Για μένα θα πρέπει να έρθει τεχνικός την ώρα που υπάρχει το πρόβλημα. Ενημέρωσε τους και θεωρώ πως μπορούν να κανονίσουν RDV εκείνη την ώρα (εκτός και αν κάνω λάθος)
Το σπλίτερ δεν νομίζω πως φταίει.

........Auto merged post: kle500 πρόσθεσε 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


1978 με 79 φτιαχθηκε η πολυκατοικια

θα κοιταξω με τα βηματα που λες τι μπορει να φταιει
ειδαλλως θα πω στον τεχνικο του οτε να κοιταξει τις γραμμες τηλεφωνου στο υπογειο
Πρόσεξε τι θα πεις στον τεχνικό. Εαν αναφέρεις τηλεφωνία δεν θα ασχοληθεί με ADSL.
Εαν έρθει τεχνικός θα πρέπει να ελέγξει ADSL με τα ανάλογα όργανα.

........Auto merged post: kle500 πρόσθεσε 15 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,5 / 36,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,5 / 6,5

Εδώ είναι το ζουμί.
Η απόστασή σου είναι περίπου στα 2,5 - 2,8χιλ. από το αστικό και όχι 5,5χιλ.
Για 36,5att, είναι πολύ καλός ο συγχρονισμός, ίσως και οριακός.
Αλλά το 6,5snr είναι πολύ χαμηλό για να κρατήσει συγχρονισμό.

Πάρε 2 μετρήσεις τις πρωινές ώρες. 1 με το σπλίτερ και 2 χωρίς.
Εαν το Snn είναι και στις 2 περιπτώσεις πάνω από 6,5 μέχρι το απόγευμα, τότε το πρόβλημα είναι κάποια επαφή ή επηρεασμός στο δίκτυο.

Πρίν από τότε που αναφέρεις ότι ξεκίνησαν τα προβλήματα, είχες σταθερή γραμμή στα 8mb?

Επαναλαμβάνω, εγώ στην θέση σου, θα πήγαινα την ώρα του προβλήματος στον κεντρικό κατανεμητή της πολυκατοικίας και θα μέτραγα εκεί την γραμμή μου.

Φιλικά

pelopas1
29-03-09, 23:42
kle500

στο spliter εχω βαλει μονο το τηλεφωνο
το modem το εχω στην πριζα τηλεφωνου του δωματιου μου
δεν εχω παντως θορυβους στο τηλεφωνο

θα κατεβω στο υπογειο να δω τι τρεχει παντως.....και οπως ειπατε ολοι θα γραψω τα ποσα του καταμετρητη

θα κανω και αυτο που μου προτεινες

thanks :oneup:

kle500
29-03-09, 23:50
kle500

στο spliter εχω βαλει μονο το τηλεφωνο
το modem το εχω στην πριζα τηλεφωνου του δωματιου μου
δεν εχω παντως θορυβους στο τηλεφωνο

θα κατεβω στο υπογειο να δω τι τρεχει παντως.....και οπως ειπατε ολοι θα γραψω τα ποσα του καταμετρητη

θα κανω και αυτο που μου προτεινες

thanks :oneup:
Ωραία, τότε γιατί λες ότι βάζεις το σπλίτερ στο Router από την στιγμή που έχεις αλλού το σπλίτερ με το τηλέφωνο και αλλού το Router?
Με την συνδεσμολογία σου, μπορείς να έχεις το Router απ' ευθείας στην πρίζα, και τα τηλέφωνα με φίλτρα, άρα καθόλου σπλίτερ στο router (δεν δημιουργεί πρόβλημα).

Μπας και έχει γίνει καμία μόντα στην πολυκατοικία και μετά τις 7 υπάρχει καμία επαφή από συνακρόαση (κανένας συναγερμός κ.λ.π.) και πέφτει ο συγχρονοσμός σου?
Γιατί εαν συνδεθεί τηλεφωνική συσκευή (POS, Τηλέφωνο, ALARM) πρν από σπλίτερ, το ADSL πέφτει άρδην.

Φιλικά

pelopas1
30-03-09, 00:14
Ωραία, τότε γιατί λες ότι βάζεις το σπλίτερ στο Router από την στιγμή που έχεις αλλού το σπλίτερ με το τηλέφωνο και αλλού το Router?
Με την συνδεσμολογία σου, μπορείς να έχεις το Router απ' ευθείας στην πρίζα, και τα τηλέφωνα με φίλτρα, άρα καθόλου σπλίτερ στο router (δεν δημιουργεί πρόβλημα).

Μπας και έχει γίνει καμία μόντα στην πολυκατοικία και μετά τις 7 υπάρχει καμία επαφή από συνακρόαση (κανένας συναγερμός κ.λ.π.) και πέφτει ο συγχρονοσμός σου?
Γιατί εαν συνδεθεί τηλεφωνική συσκευή (POS, Τηλέφωνο, ALARM) πρν από σπλίτερ, το ADSL πέφτει άρδην.

Φιλικά

οπως ανεφερα πριν, παντα μετα τις 7 βγαζω το καλωδιο του modem απο το spliter και το βαζω στην πριζα του τηλεφωνου...επειδη απο την συγκεκριμενη ωρα μεχρι το πρωι, δεν μπορω να μπω καν στο internet...ανα 5/10 sec με πεταει εξω με συνεχες αποσυνδεσεις

ειχα αγορασει επεισης ενα φιλτρο περιπου το καλοκαιρι
απο την στιγμη που ειχα βαλει το φιλτρο και επειτα συνδεσα το φιλτρο με το spliter , καθως επεισης ειται σκετο το φιλτρο με το modem, συνεχεια αναβοσβηνε το κουμπακι adsl με αποτελεσμα να μην μπορω να συνδεθω καθολου στο internet.......πανω κατω η ιδια περιπτωση με την τωρινη ηταν

παραξενιες μην σου πω xfiles γεγονοτα

ΥΓ¨και εγω πιστευω οτι δεν φταιει το spliter, αλλα μαλλον ειναι τεχνικο προβλημα απο τον οτε
θα δοκιμασω απο αυριο να φερω τεχνικο στο σπιτι

Dr-PsychoGR
01-07-09, 15:30
Φεβρουάριος 2009 - 4 φορές δήλωση βλάβης για αποσυνδέσεις (Τηλεφωνική)
Μάρτιος - Μαϊος 2009 - 2 φορές δήλωση βλάβης για τον ίδιο λόγο


Ιούλιος 2009 = αποτέλεσμα = 0

ούτε ενημέρωση ούτε καμιά άλλη ενέργεια....


Σχετικά μπορείτε να δείτε και αυτό εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=279528


:twisted:

yiapap
01-07-09, 15:52
Φεβρουάριος 2009 - 4 φορές δήλωση βλάβης για αποσυνδέσεις (Τηλεφωνική)
Μάρτιος - Μαϊος 2009 - 2 φορές δήλωση βλάβης για τον ίδιο λόγο


Ιούλιος 2009 = αποτέλεσμα = 0

ούτε ενημέρωση ούτε καμιά άλλη ενέργεια....


Σχετικά μπορείτε να δείτε και αυτό εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=279528


:twisted:Παρακαλώ μην ανοίγεις νέο θέμα όταν υπάρχει ήδη ανοιχτό!:rtfm:

(τα νήματα συγχωνεύτηκαν)

Spartangr
01-07-09, 21:14
Κι εγω ειχα αποσυνδεσεις επι 2 ημερες.
Οταν σταθεροποιηθηκε επεσα κατω 1mbit.
Εβαλα το Linksys και βρηκα την ηρεμια μου.
Φυσικα δεν εχω IPTV τωρα αλλα δεν πειραζει.
Τελευταια πολυ παιζουν με τις γραμμες και αν δεν
διορθωθει η κατασταση θα μεινω με το Linksys.
Αν φτιαξει ξαναγυριζω στο SpeedTouch.
Εδω και 2 μηνες πολυ πεζει με τις γραμμες ο ΟΤΕ
και τα νευρα.....:down:

Ποιο linksys εχεις; Μηπως ξερεις κιολας που μπορω να βρω γιατι δε βλεπω στα καταστηματα και δε ξερω γιατι αφου θεωρουνται απο τα καλυτερα.

Georgevtr
02-07-09, 00:52
Doctor γιατί δεν φεύγεις απ τον οτε και κάθεσαι και υπομένεις όλα αυτά?

Dr-PsychoGR
02-07-09, 06:17
Doctor γιατί δεν φεύγεις απ τον οτε και κάθεσαι και υπομένεις όλα αυτά?

Γιατί κανένας άλλος πάροχος δεν έχει ιδιόκτητο εδώ στο χωριό που είμαι. Και πάλι θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα.. :sorry:

vaggos_fromhell
02-07-09, 13:48
Ο αξιόπιστος ΟΤΕ σου λένε μετά....

Spartangr
03-07-09, 08:11
Ο αξιόπιστος ΟΤΕ σου λένε μετά....

Ελα ντε! αν δεν ειχα το προστιμο διακοπης συμβολαιου εγω θα την εκανα.

yiapap
03-07-09, 09:25
Και που θα πηγαίνατε ρε παιδιά;
Αν οι αποσυνδέσεις οφείλονται στην ποιότητα+απόσταση των καλωδίων (που κατά 99% εκεί οφείλονται) τότε σε όποιον εναλλακτικό και να πάτε τα ίδια προβλήματα θα έχετε.

manicx
03-07-09, 11:41
Και που θα πηγαίνατε ρε παιδιά;
Αν οι αποσυνδέσεις οφείλονται στην ποιότητα+απόσταση των καλωδίων (που κατά 99% εκεί οφείλονται) τότε σε όποιον εναλλακτικό και να πάτε τα ίδια προβλήματα θα έχετε.

Σε άλλο post αναφέρω ότι με την μετακόμιση σε νέο σπίτι (νεόδμητο) μεταφέρθηκε και η adsl που είχα με Forthnet. Η γραμμή ήταν σταθερή αλλά είχε τα γνωστά μπουκώματα ελέω Forthnet. Με την μετάβαση σε ΟΤΕ, είχα disconnects. Δεν είμαι σίγουρος αν φταίει μόνο η γραμμή, ειλικρινά. Για παράδειγμα, το Output Power με την Forthnet ήταν 19, ενώ με τον ΟΤΕ παίζει μέχρι και το 28.5. Σε topic που αναλύει τα στατιστικά, αναφέρει ότι με υψηλό Output Power το router "ζορίζεται" να κρατήσει την σύνδεση. Το Output Power αυξήθηκε (και παίζει) με την αλλαγή ISP και προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι θέμα γραμμής αυτό που βλέπω αλλά προέρχεται από το DSLAM.

Spartangr
04-07-09, 00:09
Και που θα πηγαίνατε ρε παιδιά;
Αν οι αποσυνδέσεις οφείλονται στην ποιότητα+απόσταση των καλωδίων (που κατά 99% εκεί οφείλονται) τότε σε όποιον εναλλακτικό και να πάτε τα ίδια προβλήματα θα έχετε.

Φιλε δεν ειναι ετσι εγω οταν ειμουν forthnet ουτε αποσυνδεσεις ειχα ουτε τιποτα απλα εφυγα γιατι απο απο τα 14 με κατεβασαν στα 11 χωρις λογο και χωρις καμμια ειδοποιηση. Τελικα στον ΟΤΕ ειμαι στα 12 αλλα με αποσυνδεσεις εχοντας την ιδια ακριβως γραμμη. Οποτε δεν ειναι οι γραμμες.

yiapap
04-07-09, 02:29
Καλά παιδιά, ότι πείτε. Ίσως να ξέρετε καλύτερα. :rolleyes:

Manicx, ο τύπος του DSLAM παίζει τόσο ρόλο όσο και ο τύπος του Router σου (άντε ίσως λίγο παραπάνω). Σε καμιά περίπτωση δεν αποτελεί καθοριστικό παράγοντα. Αυτό που σίγουρα παίζει ρόλο είναι το προφίλ σου και το target snr (που άλλαξε η forthnet στον spartangr προφανώς για λόγους σταθερότητας).
Επίσης αυτά τα γράφει ένας αντιΟΤΕτζής κατά συνείδηση και εμπειρία που από το πρωί έως τώρα είχε 47 disconnects. Ναι, σαράντα και επτά (μαμώ τον διπλασιασμό τους μαμώ)

@Spartangr συμπλήρωσε αν θέλεις τα στατιστικά της γραμμής σου στο προφίλ ώστε να μιλάμε με αριθμούς ;)

pelopas1
04-07-09, 10:30
yiapap

αδιαφορουνε πληρως για περιοχες που δεν μπορουν να εχουν ταχυτητες απο 8 mbps και ανω (ειχανε βγαλει πριν 1 μηνα...μια σχετικη ανακοινωση για 2 χιλιομετρα και ανω, στο οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα οταν το σημα ειναι ασθενες...και οτι δεν μπορουν να τοποθετησουν minidslams.....καπου μεσα στο forum ειναι η απαντηση του οτε)
απο την αλλη ομως φταιει και το κρατος που δεν παρεμβαινει στην λυση των προβληματων αυτων
ασε που δεν απαντανε στα e-mail , αλλα και να απαντησουν σε στελνουν σε ασχετες υπηρεσιες οι οποιες ευγενεστατα σου δηλωνουν οτι δεν εχουν καμοια γνωση με το αντικειμενο αυτο

περιμενουμε τις εθνικες εκλογες, και επειτα πιστευω ακραδαντα οτι τα οποια ζητηματα του οτε θα επιλυφθουν

manicx
04-07-09, 10:58
Καλά παιδιά, ότι πείτε. Ίσως να ξέρετε καλύτερα. :rolleyes:

Manicx, ο τύπος του DSLAM παίζει τόσο ρόλο όσο και ο τύπος του Router σου (άντε ίσως λίγο παραπάνω). Σε καμιά περίπτωση δεν αποτελεί καθοριστικό παράγοντα. Αυτό που σίγουρα παίζει ρόλο είναι το προφίλ σου και το target snr (που άλλαξε η forthnet στον spartangr προφανώς για λόγους σταθερότητας).
Επίσης αυτά τα γράφει ένας αντιΟΤΕτζής κατά συνείδηση και εμπειρία που από το πρωί έως τώρα είχε 47 disconnects. Ναι, σαράντα και επτά (μαμώ τον διπλασιασμό τους μαμώ)

@Spartangr συμπλήρωσε αν θέλεις τα στατιστικά της γραμμής σου στο προφίλ ώστε να μιλάμε με αριθμούς ;)

47; :shock: Εγώ είχα μία μέχρι στιγμής σήμερα. Σίγουρα στην Ελλάδα, η ADSL είναι τσόγος. Αν δεις τα τελευταία post που έχω κάνει στα γραφήματα του DMT αλλά και στο topic των ΚΑΦΑΟ θα δεις ότι δεν στέκομαι στο θέμα των DSLAM. Απλά πιστεύω ότι στην Forthnet, η οποία αν δεν κάνω λάθος είναι με Alcatel DSLAMs, στην ίδια γραμμή είχα σταθερότητα. Με το Marak-ΖΤΕ-1 στην περιοχή μου, δεν πάει. Προφανώς παίζουν ρόλο και άλλα, προφίλ κλπ. Προσωπικά ενώ χάρηκα που με Forthnet και SNR 8 ήταν όλα καλά, με ΟΤΕ και SNR 9.5 έχω disconnects. Το μόνο θετικό είναι ότι κρατάει αρκετές φορές την ίδια IP.

yiapap
04-07-09, 13:54
Δυστυχώς ειδικά αν υπάρχουν εναέρια καλώδια είναι τζόγος. Μπορεί κάποιος να κότσαρε μια τάμπέλα νέο ΝΑ (με το συμπάθειο) ακριβώς δίπλα από τα καλώδια.
Μπορεί να έγινε μια νέα οικοδομή με μικρά διαμερίσματα (φοιτητές) στο ίδιο υπόγειο πολύκλωνο και να περνάνε πολλές περισσότερες ADSL. Μπορεί ένα τρωκτικό να αποφάσισε να αλλάξει διαιτολόγιο. Μπορεί ένα υπερφορτωμένο φορτηγό να ξέφυγε λίγο από το δρόμο.
Τα μπορεί είναι ατελείωτα δυστυχώς.
Πάντως η δική μου κατάσταση βελτιώθηκε... Κλείδωσα στα 2048 και είχα μόνο 3 αποσυνδέσεις στις τελευταίες 12 ώρες

Noise Margin: 6.0 dB 10.0 dB
Output Power: 17.0 dBm 12.0 dBm
Attenuation: 60.0 dB 31.5 dB
:crazy:

Και όλα αυτά ενώ έχω πέσει σε πολύ καλούς τεχνικούς (Καλαμαριά) οι οποίοι πραγματικά έχουν προσπαθήσει να μου βρουν αξιοπρεπές ζεύγος.

[Insomniac]
04-07-09, 20:00
Noise Margin: 6.0 dB 10.0 dB
Output Power: 17.0 dBm 12.0 dBm
Attenuation: 60.0 dB 31.5 dB:crazy:

Και όλα αυτά ενώ έχω πέσει σε πολύ καλούς τεχνικούς (Καλαμαριά) οι οποίοι πραγματικά έχουν προσπαθήσει να μου βρουν αξιοπρεπές ζεύγος.

Πάντως σ'αυτή την μέτρηση (output power στο downstream), αν τα νούμερα που δίνει το ρούτερ είναι πραγματικά, έχεις περιθώριο βελτίωσης του σήματος ~3dBm.

@ ADSLgr.com All rights reserved.