PDA

Επιστροφή στο Forum : Να βαλω conn-x τελειωνω?



therock003
16-03-09, 13:55
Επειδη η τελλας μου ειπε πως θα χρειαστει 2.5 μηνες η ενεργοποιηση επειδη δεν εχω καν τηλεφωνικη γραμμη στο σπιτι, να βαλω απευθειας ΟΤΕ να τελειωνω λετε?

GeorgeSot
16-03-09, 14:00
Nα βαλεις

therock003
16-03-09, 14:08
Εχεις προσοπικη εμπειρια? Ειναι ολα κομπλε? Μια φιλη μου στην γειτονια εβαλε και εκανε 4-5 μερες η ενεργοποιηση, αλλα αυτη ειχε γραμμη. Εγω που δεν εχω θα καθυστερησω πολυ, ακομα και αν προκειται για ΟΤΕ?

aa144
16-03-09, 14:12
Βάλε OTE και Conn-X μην το σκέφτεσαι καθόλου. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό. Και μετά από ένα εξάμηνο που λήγει η δέσμευση πήγαινε όπου θέλεις.

Και πάρτο από τώρα το Conn-X που δίνει ασύρματο ρούτερ τζάμπα.

therock003
16-03-09, 14:16
Αυτο σκεφτομαι και εγω φιλαρακια. Θα περασω απο γερμανο να δω ποσο περιπου κανει η ενεργοποιησει και αν ακουσω αυτο που θελω, τοτε θα προβω στην ενεργια, εις αναμονη της απαντησης τους προς το παρον.

aa144
16-03-09, 14:23
Στον ΟΤΕ είπαμε να πας, όχι στον Γερμανό, δεν έχει ΟΤΕ εκεί που είσαι; Η απευθείας συνεννόηση είναι πάντα καλύτερη, γιατί αλλιώς αν αργήσει θα πηγαίνεις στον ΟΤΕ να λες "μα έτσι μου είπανε στο Γερμανό", με εννοείς τι εννοώ έτσι;

baskon
16-03-09, 14:31
Οτι και να ακουσεις απο Οτε και Τελλασ ,και φορθνετ και Hol κλπ ενα ειναι σιγουρο.
Αν πας στον Οτε θα ξεμπερδεψεις πιο γρηγορα.Αρκετα πιο γρηγορα.Οποτε βαζεις Οτε καθεσαι 6 μηνες και μετα αν θες αλλαζεις ωστε να μη μεινεις χωρις τηλ.
Και φυσικα πηγαινε σε Οτε στη περιοχη σου γιατι αν ειναι να βαλεις και αλλο μεσαζοντα (το Γερμανο στη προκειμενη) σωθηκες..

blugosi
16-03-09, 15:34
Να βάλεις OTE γιατί αλλιώς θα είσαι συνέχεια όρθιος πάνω στην πολυθρόνα με τη γιαγιά σου να σου βαστάει τον καθρέπτη για να συγχρονίζεις σωστά... :p

Cloudman
16-03-09, 15:48
Να περάσεις πρώτα από τον ΟΤΕ της περιοχής και να ρωτήσεις αν η γραμμή την οποία πρόκειται να σου δώσουν είναι καθαρή και όχι πάνω σε φερέσυχνο. Γιατί, αν είναι σε φερέσυχνο ξέχνα conn-x και adsl γενικότερα. Κάνε καλύτερα αίτηση για γραμμή + conn-x ταυτόχρονα!

logosof
16-03-09, 19:47
Κατευθείαν στον ΟΤΕ και τελειώνεις.

therock003
16-03-09, 23:51
Στον ΟΤΕ θα παω αυριο πρωι γιατι σημερα δεν προλαβαινα. Περασα απο γερμανο απλως για να ρωτησω δυο πραγματα.

Κατ'αρχας μου ειπε πως η οληα διαδικασια θα κρατησει γυρω στις 10 μερες μεχρι να εχω ιντερνετ, κατι το οποιο το δεχομαι αν οντως κανει μονο τοσο.

Απο την αλλη ομως μου ειπε πως περα απο conn-x πληρωνω κι παγιο οτε. Ισχυει? Γιατι αν εχω περα πο τα 29.90 να πληρωνω + 17 ευρω τοτε αστα να πανε. Απο τα 23 τις τελλας ξεπεταγομαι στα 50 το μηνα.... Ετσι δεν συμφερει για κανενα λογο οικονομικα.

giatros.net
16-03-09, 23:56
Στον ΟΤΕ θα παω αυριο πρωι γιατι σημερα δεν προλαβαινα. Περασα απο γερμανο απλως για να ρωτησω δυο πραγματα.

Κατ'αρχας μου ειπε πως η οληα διαδικασια θα κρατησει γυρω στις 10 μερες μεχρι να εχω ιντερνετ, κατι το οποιο το δεχομαι αν οντως κανει μονο τοσο.

Απο την αλλη ομως μου ειπε πως περα απο conn-x πληρωνω κι παγιο οτε. Ισχυει? Γιατι αν εχω περα πο τα 29.90 να πληρωνω + 17 ευρω τοτε αστα να πανε. Απο τα 23 τις τελλας ξεπεταγομαι στα 50 το μηνα.... Ετσι δεν συμφερει για κανενα λογο οικονομικα.

Οτι πληρώνεις, παίρνεις...

noname85
16-03-09, 23:58
νομιζω οτι το τηλεφωνο εχει 12μηνες δεσμευση και το internet 6μηνες!!

pan34
17-03-09, 00:04
Στον ΟΤΕ θα παω αυριο πρωι γιατι σημερα δεν προλαβαινα. Περασα απο γερμανο απλως για να ρωτησω δυο πραγματα.

Κατ'αρχας μου ειπε πως η οληα διαδικασια θα κρατησει γυρω στις 10 μερες μεχρι να εχω ιντερνετ, κατι το οποιο το δεχομαι αν οντως κανει μονο τοσο.

Απο την αλλη ομως μου ειπε πως περα απο conn-x πληρωνω κι παγιο οτε. Ισχυει? Γιατι αν εχω περα πο τα 29.90 να πληρωνω + 17 ευρω τοτε αστα να πανε. Απο τα 23 τις τελλας ξεπεταγομαι στα 50 το μηνα.... Ετσι δεν συμφερει για κανενα λογο οικονομικα.

δεκα μερεs κανει γραμμη τηλεφωνου και internet μαζι εμενα τοσο εκανε

therock003
17-03-09, 00:28
Τελικα ποσο θα πληρωνω fix ανα διμηνο? Περ απο τα 29.90 το connx τι αλλο μ χρωνουν? Εχει τιποτα αλλα κρυφα τελη? Μην καταληξω να πληρωνω πανω απο κατοσταρικο χωρις να το παρω χαμπαρι...

noname85
17-03-09, 00:31
αναγνωριση, παγιο, ιντερνετ, κινητα, σταθερα=το 100αρικο καθε δυπ μηνες μες στο νερο.

therock003
17-03-09, 00:35
Πολλα δεν ειναι ρε μαγκες? Εγω μονο το ιντερνετ θελω για να κατεβαζω κανα αρχειακι και να βλεπω καμμια σελιδουλα. Γιατι η τιμη ξεφευγει τοσο πολυ απο τις αλλες εταιριες?

noname85
17-03-09, 00:38
γιατι ειναι οτε!!αξιοπιστια, εξυπνες διαφημισεις, Χατζηγιαννης και λιγο δημοσιο!!

utp
17-03-09, 01:42
Ο ανθρωπος θελει μονο ιντερνετ και οχι απεριοριστα τηλ. και κινητα οπως λεει. Αρα 29,9 conn-x + 15 παγιο =44,9 τον μηνα.Αν θες και αναγνωριση κλησης( ναι την χρεωνει ακομη ο ΟΤΕ) υπολογιζε συν 1-2 ευρω.

olympus
17-03-09, 02:13
Οτι πληρώνεις, παίρνεις...

Όχι πάντα;)

(και από προσωπική εμπειρία σίγουρα όχι για τον ΟΤΕ)

WAntilles
17-03-09, 02:20
Πολλα δεν ειναι ρε μαγκες? Εγω μονο το ιντερνετ θελω για να κατεβαζω κανα αρχειακι και να βλεπω καμμια σελιδουλα. Γιατι η τιμη ξεφευγει τοσο πολυ απο τις αλλες εταιριες?

Γιατί θα το έχεις έτοιμο ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ ΑΥΡΙΟ, και όχι όποτε και αν δεήσει το εναλλακτικό καφενείο, ίσως σε 2.5 μήνες, και αν.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Απο την αλλη ομως μου ειπε πως περα απο conn-x πληρωνω κι παγιο οτε. Ισχυει?

Σε όλους τους παρόχους πληρώνεις "πάγιο ΟΤΕ".

Αυτό είναι ένας τεράστιος εμπαιγμός που κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Νομίζεις ότι μέρος όσων πληρώνεις δεν πηγαίνει στον ΟΤΕ;

utp
17-03-09, 02:28
Γιατί θα το έχεις έτοιμο ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ ΑΥΡΙΟ, και όχι όποτε και αν δεήσει το εναλλακτικό καφενείο, ίσως σε 2.5 μήνες, και αν.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Σε όλους τους παρόχους πληρώνεις "πάγιο ΟΤΕ".

Αυτό είναι ένας τεράστιος εμπαιγμός που κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Νομίζεις ότι μέρος όσων πληρώνεις δεν πηγαίνει στον ΟΤΕ;

ε φυσικα τον οτε πληρωνει πιο πολυ μεσω των εναλλακτικων.Αφου χρησιμοποιηει το σαπιο δικτυο του μεχρι το dslam.
Αλλα δεν παυει να ειναι φθηνοτεροι οι αναλλακτικοι.Αν δεν τυχεις σε προβληματικη γραμμη εισαι αρχοντας!

XronisR
17-03-09, 04:10
Πολλα δεν ειναι ρε μαγκες? Εγω μονο το ιντερνετ θελω για να κατεβαζω κανα αρχειακι και να βλεπω καμμια σελιδουλα. Γιατι η τιμη ξεφευγει τοσο πολυ απο τις αλλες εταιριες?

Τότε γιατί να βάλεις 24άρα(29.9€ το μήνα)??Aφού αυτά που θες να κάνεις δεν χρειάζονται 24άρα προτίμησε μια 2άρα γραμμή(19,5€)όπου και σε κανά μήνα η τιμή της θα πέσει...Οπότε έχουμε 19.5€+15€ πάγιο=35€ το μήνα...

emeliss
17-03-09, 09:16
Τότε γιατί να βάλεις 24άρα(29.9€ το μήνα)??Aφού αυτά που θες να κάνεις δεν χρειάζονται 24άρα προτίμησε μια 2άρα γραμμή(19,5€)όπου και σε κανά μήνα η τιμή της θα πέσει...Οπότε έχουμε 19.5€+15€ πάγιο=35€ το μήνα...
Φωνή της λογικής, αλλά ποιος την ακούει.

Veldrin
17-03-09, 09:29
Ναι βρε φίλε αφού οπως λες δεν έχεις απαιτήσεις γιατι να πας σε 24αρι. Βαλε μια 2άρα ή 4αρα και μια χαρα θα την κάνεις την δουλειά σου. Αλλιώς για 24αρα connx τα πάγια ανα δίμηνο είναι γύρω στα 95 ευρώ απο οτι βλέπω εδώ στο λογαριασμό μου. ( Τα πληρώνω ευχαρίστως όμως αφού η γραμμή είναι πάντα τούμπανο και οποτε είχα πρόβλημα την επομενη το πρωί υπήρχε εδώ συνεργείο, ενώ απο εναλλακτικό που έχω στο άλλο σπιτι ας το αφήσουμε καλύτερα. Δυστυχώς ή ευτυχώς οτι πληρώνεις παίρνεις αυτή τη στιγμή στην αγορά τηλεπικοινωνιών οπως και να το κάνουμε.)

stefanos1999
17-03-09, 13:00
για φορητοτητα/μεταφορα απο πάροχο πίσω στον ΟΤΕ χρεώνεται το τέλος ενεργοποίησης??

Babakliaris
17-03-09, 13:07
Είναι νέα σύνδεση φορητότητας και χρεώνεσαι ένα ποσό λίγο πιο κάτω απο ότι είναι η νέα τηλεφωνική σύνδεση (35 ευρώ). Νομίζω είναι γύρω στο 30αρι.

+1 για μένα για το Conn-x αλλά να πάς σε κατάστημα ΟΤΕ, να γίνει απευθείας, να ζητήσεις Conn-X κ γνώμη μου να βάλεις την 4αρα που απο Απρίλιο θα ξεκινήσει να γίνεται η αναβάθμιση σε 8αρα ;) . Πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή.

stefanos1999
17-03-09, 13:10
Είναι νέα σύνδεση φορητότητας και χρεώνεσαι ένα ποσό λίγο πιο κάτω απο ότι είναι η νέα τηλεφωνική σύνδεση (35 ευρώ). Νομίζω είναι γύρω στο 30αρι.

+1 για μένα για το Conn-x αλλά να πάς σε κατάστημα ΟΤΕ, να γίνει απευθείας, να ζητήσεις Conn-X κ γνώμη μου να βάλεις την 4αρα που απο Απρίλιο θα ξεκινήσει να γίνεται η αναβάθμιση σε 8αρα ;) . Πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή.


μα καλά?για να ραβήξει πελάτες πίσω ο ΟΤΕ δεν θα έπρεπε να μην είχε την συγκεκριμένη χρέωση?

Babakliaris
17-03-09, 13:30
Η συγκεκριμένη χρέωση είναι επειδή είναι σαν νέα τηλεφωνική σύνδεση, δηλαδή ο τεχνικός σε μεταφέρει ξανά εντός δικτύου ΟΤΕ. Το τι θα έπρεπε κ τι όχι στην Ελλάδα άστο καλύτερα αλλά ο ΟΤΕ συνεχώς βρίσκει τρόπους για να τον αποφεύγει ο κόσμος κ να πάει στους εναλλακτικούς. Απο κεί και πέρα έχοντας μακράν το καλύτερο τμήμα τεχνικής υποστήριξης και υποδομής είναι θέμα του πελάτη εάν θα προτιμήσει την ποιότητα ή όχι. Πάντως εδώ παίζει να έχει βάλει κ το χέρι της η επιτροπή ανταγωνισμού ώστε ο ΟΤΕ να έχει κάποια συγκεκριμένα "μειονεκτήματα" ώστε να τον αποφεύγουν οι χρήστες. Άλλωστε (νομίζω) οτι βάσει κοινοτικής οδηγίας η τηλεπικοινωνιακή πίτα πρέπει να μοιραστεί με ένα συγκεκριμένο ποσοστό γι'αυτό κ ο ΟΤΕ έχει αυτά τα κόστη. Δεν νομίζω δλδ οτι η εταιρεία συντηρείται απο αυτά τα ποσά :)

giatros.net
17-03-09, 16:46
Όχι πάντα;)

(και από προσωπική εμπειρία σίγουρα όχι για τον ΟΤΕ)

Μιλάω πάντα για αστικές περιοχές ;)

........Auto merged post: giatros.net πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δυστυχώς ή ευτυχώς οτι πληρώνεις παίρνεις αυτή τη στιγμή στην αγορά τηλεπικοινωνιών οπως και να το κάνουμε.)

:oneup:

serf f2
17-03-09, 17:39
+1 και απο εμενα βαλε 1000 αρα η 2000ρι ΟΤΕ εχω περασει απο πολλους εναλακτηκους και μονο αγχος ειχα, τωρα εχω 1000 αρα απο τον Οτε και ησυχασα:oneup:

therock003
17-03-09, 22:38
2χιλιαρο ειχα πριν και τωρα θελω παραπανω. Για αρχη εβαλα 24. Αν δω οτι δεν τραβαω η οτι δεν την παλευω οικονομικα θα την ριξω σε 4 η 8. Εις αναμονη ενργοποιησης. Ελπιζω σε 20 μερες να την εχω οπως μου ανεφεραν.

spartacus
18-03-09, 23:17
οτε, οτιδήποτε άλλο ακόμη και τώρα μετα απο αρκετά χρόνια παρουσίας εναλακτικών είναι ρίσκο, άλλωστε το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.