PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για αλλαγή IP



dlazaros
16-03-09, 15:49
Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του σε ενα θεμα?

Το baudtec δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα και δεν εχω καθολου μα καθολου αποσυνδεσεις!
Η μονη απορια μου ειναι οτι αποσυνδεεται καθε 3 μερες αυτοματα βαση ενος log που βλεπω στο ipconfig/all που λεει, lease obtained sunday 15 march, lease expires wednsday 18 march.
Υπαρχει λογος για αυτο? υπαρχει τροπος να το σταματησω να συμβαινει καθε 3 μερες?

DSLaManiaC
16-03-09, 15:50
Ναι.

Κάθε 64 περίπου ώρες σου αλλάζει την IP αυτόματα.

Έτσι γίνεται στον ΟΤΕ.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός αν πληρώσεις στατική.

maik
16-03-09, 19:00
Ναι.

Κάθε 64 περίπου ώρες σου αλλάζει την IP αυτόματα.

Έτσι γίνεται στον ΟΤΕ.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός αν πληρώσεις στατική.

Γιατι οι αλλοι δεν την αλαζουν ποτε την ΙΡ;

petros01
16-03-09, 19:03
Γιατι οι αλλοι δεν την αλαζουν ποτε την ΙΡ;

Την αλλάζουν και άλλοι, ... άλλωστε σου λέει, θες static ? ...έχουμε :p

maik
16-03-09, 19:05
Την αλλάζουν και άλλοι, ... άλλωστε σου λέει, θες static ? ...έχουμε :p

Το ξερω φιλε μου. Αλλοι κανουν πως δεν το ξερουν.:cool:

vaggoulas
16-03-09, 19:33
Γιατι οι αλλοι δεν την αλαζουν ποτε την ΙΡ;
Ανάλογα τον πάροχο που είσαι.
Εγώ πχ στην Tellas αλλάζει IP κάθε 72 ώρες.Στην hol από αυτά που ξέρω δεν σε ρίχνει για να σου αλλάξει παρά μόνο όταν κάνεις αποσύνδεση εσύ το router.:)

dlazaros
16-03-09, 20:59
Οποτε να υποθεσω οτι αμα δημιουργησω εικονικη static για port forward δεν θα εχει καμια σημασια?

kle500
16-03-09, 21:18
Με NetOne και Dynamic δεν αποσυνδέεται ποτέ, εκτός και αν γίνει Manual Reboot.

psyxakias
17-03-09, 09:17
Γιατι οι αλλοι δεν την αλαζουν ποτε την ΙΡ;
Το ξερω φιλε μου. Αλλοι κανουν πως δεν το ξερουν.:cool:Στη Forthnet κρατούσα ίδια IP για μήνες, αρκεί να μην είχα αποσυγχρονισμό λόγω προβλήματος στη γραμμή. Οπότε όχι αυτό που λες δεν ισχύει παντού ;) - Είναι μάλιστα το μόνο, κάπως σπαστικό, αρνητικό που έχω βρει στον ΟΤΕ έως τώρα.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 9 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η αλλαγή ip ανά 64 ώρες απο που προκείπτει? Στη περίπτωση μου κρατάω το ίδιο ip για μήνες και μέχρι να πέσει το ρεύμα ή να κλείσω το modem δεν αλλάζει το ip.Από τα πρώτα πράγματα που παρατήρησα όταν άλλαξα πάροχο: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2605388&postcount=1140

@ ADSLgr.com All rights reserved.