PDA

Επιστροφή στο Forum : Server για αθόρυβο downloading και χαμηλή κατανάλωση



octap
24-12-05, 01:55
Όλοι ξέρουμε τι εστί mini-ITX kai small factor PC πιστέυω
Σκέφτόμαι εδώ και καιρό να φτιάξω ένα τέτοιο σύστημα σαν server γιατί έχει πολλά πλεονεκτήματα και μου αρέσει σαν ιδέα και σαν gadget. Αυτό που με έκανε να το αναβάλλω συνεχώς ήταν το κόστος για να στηθεί ένα τέτοιο σύστημα. Συνήθως συναντάς προτάσεις σε motherboards που έχουν σχεδόν όλα όσα διαθέτουν και οι κανονικές ITX, αλλά δυστυχώς έπρεπε να προσθέσεις και τα έξοδα του επεξεργαστή και των υπόλοιπων μερών.
Πρόσφατα ανακάλυψα αυτήν (http://mini-itx.gr/product.asp?cookiecheck=yes&numRecordPosition=1&P_ID=121) την πρόταση απο την VIA.



http://mini-itx.gr/uploads/images_products/121.jpeg
Form Factor
- Mini-ITX - 170mm x 170mm - Micro ATX Chassis Compliant
Processor
- VIA Eden? 533Mhz processor
- 100/133MHz Front Side Bus
- low power consumption
- Fanless
Main Memory
- Two 168-pin DIMM memory sockets
- PC100/133 SDRAM support
LAN
- VIA 10/100 Ethernet LAN onboard
Graphics
- Integrated AGP4X with 2D/3D Graphics Acceleration
- Motion Compensation for DVD playback
Audio
- VIA VT1612A AC'97 onboard
- 3 Audio Jacks - Line-Out, Line-In and Microphone-In
- Sound Blaster, Sound Blaster Pro Compatible
- Digital I/O compatible with consumer mode S/PDIF


Απο τα χαρακτηριστικά βλέπει κανείς ότι αγοράζοντας μόνο ένα τροφοδοτικό μπορείς να στήσεις ένα αξιοπρεπέστατο server(ακι) για always-on, downloading κτλ κτλ
(θεωρώ ότι λιγο πολύ όλοι έχουμε καποιον ΑΤΑ σκληρό να κάθεται, 1 ή 2 SD-RAM RIMMS κτλ)
Προσέξτε ότι είναι fanless το σύστημα!
Και απο τιμή....μόνο 123 Ευρώ!!! (+ όσο κάνει το τροφοδοτικό...επίσης fanless)

Βέβαια μπορεί κανείς να δώσει ελάχιστα παραπάνω και να πάρει αυτό (http://mini-itx.gr/product.asp?numRecordPosition=4&P_ID=122&strPageHistory=cat&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=69)



http://mini-itx.gr/uploads/images_products/122.jpg

Form Factor
- Mini-ITX - 170mm x 170mm - Micro ATX Chassis Compliant
Processor
- VIA Eden 800Mhz processor
- 100/133MHz Front Side Bus
- low power consumption
Main Memory
- Two 168-pin DIMM memory sockets
- PC100/133 SDRAM support
LAN
- VIA 10/100 Ethernet LAN onboard
Graphics
- Integrated AGP4X with 2D/3D Graphics Acceleration
- Motion Compensation for DVD playback
Audio
- VIA VT1612A AC'97 onboard
- 3 Audio Jacks - Line-Out, Line-In and Microphone-In
- Sound Blaster, Sound Blaster Pro Compatible
- Digital I/O compatible with consumer mode S/PDIF



Που με 800 MHz επεξεργαστή είναι ιδανικό για την δουλειά που το θέλουμε

Βέβαια υπάρχουν και ανώτερα μοντέλα, αλλά φυσικά ανεβαίνει και η τιμή...

Για κουτί δεν τίθεται θέμα...εγώ προσωπικά, αν στήσω κάτι τέτοιο σκέφτομαι να το κολλήσω στον τόιχο all nude να το καμαρώνω σε λειτουργία.

Υπάρχουν project παιδιών που το έχουν βάλει μέσα στο κουτί του "normal" σύστημά τους και το δουλευουν όταν έχουν κλειστό το "μεγάλο".

Ελπίζω να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση στο κατάστημα που δίνω link. Με μια απλή αναζήτηση στο google θα βρείτε ερκετά καταστήματα που προσφέρουν τις συγκεκριμένες mobo. Θύμάμαι ένα αγγλικό e-shop που τις είχε με τιμές περίπου -30% (τζάπα πράμα δηλαδή)

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις από όσους έχουν στήσει κάτι τέτοιο, απο όσους τους άρεσε/ει σαν ίδέα κτλ.

sdikr
24-12-05, 02:13
Ναι είναι μια πολύ καλή ιδέα, ειδικά στο θέμα της κατανάλωσης και του θορυβου!

Εγώ δυστηχώς όταν έψαχνα για κάτι τέτοιο δεν ειχά βρεί αυτό το κατάστημα, οπότε πήγα στην λύση του small factor, πήρα δηλάδη ενα epox mini me και εχώ κάνει ενα μηχανάκι σαν media center

Πάντως είχα δεί τρελές κατασκευές , ενας το είχε κάνει κάδρο, ο άλλος το έκανε φωτιστικό!

Το προβληματάκι ίσως, η sdram έχει αρχήσει να γίνεται δύσκολη να την βρείς και ακριβή

desertman
24-12-05, 11:02
και τι λειτουργικό προτείνετε για τέτοια συστήματα?
φαντάζομαι Linux...
αλλά ποια έκδοση...?

Hwoarang
24-12-05, 12:40
μήπως windows media center edition 2005?

octap
24-12-05, 14:36
Εγω προσωπικά δεν έχω σχέση με Linux (ακόμα) αλλά μάλλον θα ήταν ο ιδανικός συνδυασμός.
Από κει και πέρα...win98 (?) δυστυχως, ίσως και winXP με μνήμη 256

Manos76
24-12-05, 15:10
Εγω προσωπικα εχω ενα Shuttle για δουλεια (ειναι και στην υπογραφη μου) και τα συνηστω ανεπιφυλακτα. Μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ομορφο και φτηνο μηχανημα ειτε για να το κανεις server η media center συν το οτι δεν θα ακουγετε σαν ανεμοστροβιλος.

Shuttle απο εμενα......

http://eu.shuttle.com/en/Desktopdefault.aspx/tabid-3/

sandman
24-12-05, 15:18
(θεωρώ ότι λιγο πολύ όλοι έχουμε καποιον ΑΤΑ σκληρό να κάθεται, 1 ή 2 SD-RAM RIMMS κτλ)
Προσέξτε ότι είναι fanless το σύστημα!


Μην υποτιμάς τον θόρυβο που κάνει ένας σκληρός δίσκος. Ακόμα χειρότερα κάνοντας seek ταλαντεύεται κιόλας, παράγοντας ακόμα περισσότερο θόρυβο.

Μια λύση είναι να βάλεις σκληρό φορητού ή να βάλεις καλό case.

Επειδή με ενδιαφέρει το πράγμα, αν το φτιάξεις τελικά θα 'θελα να ακούσω εντυπώσεις.

Πρόσεξε πως η cpu που πας να βάλεις δεν πάιζει ούτε καν divx! Προσωπικά θεωρώ το mac-mini πολύ καλύτερη λύση από τα epia. Δεν είμαι και ο μόνος, από τότε που βγήκε το mini το mini-itx.com έχει πραγματικά αδειάσει.

WAntilles
24-12-05, 16:03
@ octap

Γενικά πολύ καλές οι προτάσεις, αλλά έχω να κάνω 2-3 προτάσεις-υποδείξεις-επισημάνσεις, λειτουργώντας ένα μηχανάκι σε τέτοιο ρόλο συνεχώς επί 14 μήνες τώρα:

1. Τί χρειάζεται ένα μηχανάκι που παίζει τέτοιο ρόλο:

- RAM
Προσωπικά θεωρώ σοβαρά μηχανάκια - για οποιοδήποτε ρόλο - αυτά που έχουν τουλάχιστο 1GB RAM. Τουλάχιστο φρόντισε να μην πέσεις κάτω από 512MB.

- SATA κανάλια -> τουλάχιστο 4
Είναι πάρα μα πάρα πολύ βολικό να έχεις πολύ αποθηκευτικό χώρο και σχεδόν όλα σου τα αρχεία μοιρασμένα μέσω ethernet LAN σε κάποιον σέρβερ. Από εκεί μπορούν να τα βλέπουν οι πάντες στο LAN , ανεξαρτήτως του τί πλατφόρμα και τί λειτουργικό τρέχουν. Επίσης - θεωρώντας δεδομένο ότι ο σέρβερ θα τρέχει Unix-οειδές λειτουργικό - θα έχεις αυξημένη ασφάλεια και αξιοπιστία των αρχείων σου όπως και αυξημένη επίδοση αυτών στα Unix-οειδή filesystems και μέσω του LAN.
Μιλώ για SATA διότι είναι βλακεία σήμερα - και εδώ και 1.5 χρόνο τουλάχιστο - να αγοράζεις IDE δίσκους.
Μία πολύ καλή 4κάναλη PCI SATA κάρτα κοστίζει κάτω από €40.

- Gigabit LAN
Μία 100άρα κάρτα δικτύου κάνει €10. Μία gigabit κάνει €18 και μάλιστα ποιοτική.
Εάν συνηθίσεις gigabit LAN, πίστεψέ με, δεν θα θες ποτέ να ξαναγυρίσεις στο 100άρι. Έχεις τουλάχιστο 3πλάσιες επιδόσεις.

- 1 κανάλι IDE αρκεί (απλά για ένα DVD-ROM drive για να εγκαθιστάς όταν χρειάζεται ένα λειτουργικό)

- CPU αρκεί ένας μεταξύ 500MHz-1.0GHz
Αυτό όμως είναι κάπως σχετικό με την αρχιτεκτονική του, πόσο καλό IPCC έχει, εάν έχει pipelined FPU κλπ.

- Unix-οειδές λειτουργικό
Unix-οειδές μπορεί να μένει ανοικτό για χρόνια, δεν θέλει προστασία, δεν θέλει συντήρηση. Απλά το ανοίγεις και ξεχνάς ότι υπάρχει.

- Καλό τροφοδοτικό
Όχι απαραίτητα κορυφαίο (π.χ. Tagan, Enermax, Fortron κλπ.) ούτε απαραίτητα τρομερά ισχυρό (π.χ. 480W ή μεγαλύτερο).
Απλά επώνυμο και ποιοτικό (π.χ. ένα Heroichi αρκεί) και σχετικά ισχυρό (380 ή 420W).
Και αυτό για να τροφοδοτεί με αρκετό και ποιοτικό ρεύμα τους 4 π.χ. δίσκους που θα έχεις μόνιμα εκεί πέρα.

- Voltage Regulator καλής ποιότητας (π.χ. APC)
Το μηχανάκι αυτό θα τρέχει συνεχώς. Όταν του δίνεις ποιοτικό ρεύμα αυξάνεις τη διάρκεια ζωής του και των εξαρτημάτων του κατά πολύ.

- Κουτί ATX πραγματικό full tower (6x5.25 + 3x3.5)
Για λόγους αερισμού, άνεσης καλωδίων data, ικανότητας στέγασης πολλών δίσκων, και φυσικά στο πάτωμα όπου θές και δεν πιάνει χρήσιμο χώρο ή/και φαίνεται π.χ. δίπλα στο ψυγείο, σε μια ντουλάπα, στην αποθήκη κλπ. Καλό είναι το κουτί να έχει και στηριγματάκια ή ροδίτσες ώστε να μην εδράζεται στο δάπεδο ολόκληρη η κάτω έδρα του για λόγους απαγωγής θερμότητας, κραδασμών, συντονισμού κλπ. Το κουτί δεν χρειάζεται να είναι κάποιο top ακριβό κουτί. Αρκεί να πληρεί τα παραπάνω. Ούτε φαντεζί σε νοιάζει να είναι.

2. Τί ΔΕΝ χρειάζεται ένα μηχανάκι που παίζει τέτοιο ρόλο:

- ισχυρά και ενεργοβόρα CPU

- κάρτες ήχου

- πολλά μπλιμπλίκια (wi-fi) και υποδοχές (USB κλπ.) 1 PS/2 για πληκτρολόγιο και 1 USB για ένα ποντίκι (εάν ποτέ χρειαστεί) αρκούν

- Windows
Με Windows, απλά δεν μπορεί, κινδυνεύεις, και θέλει και συντήρηση, προστασία κουταμάρες.

Υπόδειξη:
- Το μηχανάκι αυτό, ΠΡΙΝ το φτιάξεις, να σιγουρευτείς ότι όλα τα κομμάτια hardware που το απαρτίζουν λειτουργούν απρόσκοπτα με:
----> Linux kernel 2.6.12 (ή μεγαλύτερο)
----> FreeBSD 6.0 Release

Αυτά θα πρέπει να είναι οι επιλογές σου όσον αφορά το τί λειτουργικό θα τρέξει.

Η τελική μου πρόταση:

Ξέχνα το έτοιμο. Το κομμάτι-κομμάτι σε αυτήν την περίπτωση θα σου βγει πολύ καλύτερο, αλλά και φθηνότερο.

Βρες:
- 1 motherboard slot-1 +μία adapter card από slot-1 σε socket 370 (ή έστω motherboard socket 370)
- chipset για περίπτωση slot-1 να προτιμήσεις κάποιο από τη σειρά 440-XX της Intel - ειδικά το 440-BX είναι πραγματικά αστέρι (εάν αναγκαστείς να πας σε socket 370 να αποφύγεις δια ροπάλου τα Intel 810, 815 και παράγωγα. Είναι πραγματικά όνειδος, τα χειρότερα chipset που βγήκαν ποτέ).
- 2x256άρια PC-100 (ή 133) DIMM RAM (αυτά δεν είναι DDR)

Τα παραπάνω ακόμα και μεταχειρισμένα αν τα βρεις από πηγή που εμπιστεύεσαι (π.χ. φίλο) κανένα πρόβλημα.

Το μηχανάκι αυτό όπως είδες, θα έχει μόνο 2 κανάλια IDE ATA-33 (δεν χρειάζεσαι παραπάνω), καθόλου SATA, καθόλου δίκτυο, και καθόλου άχρηστα μπλιμπλίκια (ήχο, wi-fi κλπ.). Και θα έχει και 1-2 USB 1.1 που αρκούν για ένα ποντίκι, όπως και μία PS/2 για keyboard.

- 1 x SATA 4-channel PCI disk controller με το chip Silicon Image SI-3114 (κάτω από €40)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113

- 1 x Gigabit LAN ethernet PCI controller με το chip Realtek 8169 (κάτω από €20). Τέτοια κάρτα έχουν βγάλει π.χ. οι LevelOne, Linksys κλπ.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616011

Και τα δύο παραπάνω chipsets είναι αξιόπιστα, δοκιμασμένα, και δουλεύουν πλήρως και απρόσκοπτα (επισήμως με τη βούλα) σε Linux 2.6.12+ & FreeBSD 6.0 Release.

Αυτά τα 2 πράγματα και το πόσες δυνατότητες αλλά και τί ποιότητα και αξιοπιστία θα έχουν, είναι το Α και το Ω του σέρβερ.

Πρόσεξέ τα λοιπόν πάρα πολύ, ό,τι και να πάρεις τελικά.

Το ίδιο να προσέξεις πολύ και το chipset της motherboard.

ill_f
24-12-05, 16:03
το mac mini είναι πραγματικά καλό (μιλάω μιας και το έχω) ΑΛΛΑ
1) καλα θα κάνει οποιος το σκέφτεται να πάρει αυτό με την 512 ram γιατι το 256 φορτώνει αρκετά εύκολα
2) δε μπορείς να το αναβαθμίσεις εύκολα, αν θελήσεις να βάλεις μια extra ram ή την wireless card της apple ή ένα μεγαλύτερο σκληρό.
το θετικό με το mini-itx έιναι οτι μπορείς να βρεις οτι θέλεις για να το αναβαθμίσεις όποτε και αν χρειαστεί πολύ εύκολα, όπως επίσης και η αρκετά ελκυστική τιμή του που φτάνει στα μισά του mac mini (rams included:p)

viron
24-12-05, 16:34
Αν δεν βιάζεστε στο 2006 θα έρθει το nano-itx
http://www.mini-itx.com/viewer.asp?i=01&j=0412
με τον νέο επεξεργαστή http://www.via.com.tw/en/products/processors/luke/
κυκλοφόρησε ήδη στην Ιαπωνία.

Επίσης σε καλή τιμή και μικρό μέγεθος http://www.compulab.co.il/ivc3/html/ivc3-sb-datasheet.htm

Βύρων.

octap
24-12-05, 19:05
@ octap

Γενικά πολύ καλές οι προτάσεις, αλλά έχω να κάνω 2-3 προτάσεις-υποδείξεις-επισημάνσεις, λειτουργώντας ένα μηχανάκι σε τέτοιο ρόλο συνεχώς επί 14 μήνες τώρα:
.........................


Φίλε Wantilles σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πολύτιμες προτάσεις σου. Με όλα όσα γράφεις συφωνώ απόλυτα, αντικείμενα που ξέρω και άλλα που ακούω αλλά δεν έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα (..Linux).
Ένας όμως απο τους πιο σημαντικούς παράγοντες όμως είναι το κόστος. Πριν 1 μήνα περίπου έστησα καινούργιο σύστημα (ύστερα απο 5 χρόνια (!)) και μου κόστισε 850 Ευρώ, και δεν ήταν και τόσο ευκολο να τα συγκεντρώσω απο τον μισθό μου.

Συνήθως, ένας οικιακός server υποτίθεται ότι είναι ένα σύστημα χαμηλότερης ισχύος από το κυρίως σύστημα μας, το οποίο για την χρήση που το στήνουμε είναι, με τα σημερινά δεδομένα, υπερ-αρκετό.

Για παράδειγμα, πιστέυω ότι θα μπορέσω να συμβιβαστώ με ένα σκληρό ΑΤΑ 80GB που μου έχει ξεμείνει και 512 SD-RAM σε 3 RIMMs απο τον παλιό. Την δουλειά του πιστεύω θα την κάνει. Και αφού μιλάμε για linux, τότε τα πράγματα θα είναι μάλλον πιο ευκολα για το σύστημα. Δεν θα κρατάει όλα μου τα αρχεία αλλά θα είναι μόνο για download

Όχι, η mobo που πόσταρα δεν θα μπορεί να παίξει έυκολα τα νεότερα divx κτλ, όπως ανέφερε κάποιος άλλος φίλος, αλλά δεν θα μπει στο σαλόνι σαν media center. Το πιο πιθανό να μπεί στο πατάρι.

Για αυτό που έχω στο μυαλό μου εγώ λοιπόν, πιστέυω ότι και ένα σύστημα τεχνοιλογίας 4-5-6 χρόνων πριν είναι ...ok.

Θα χαρώ να δω νεά σχόλια και προτάσεις σου, όπως και όποιου φίλου έχει να πει κάτι σχετικό.

pelasgian
24-12-05, 20:14
@ octap

- RAM
Προσωπικά θεωρώ σοβαρά μηχανάκια - για οποιοδήποτε ρόλο - αυτά που έχουν τουλάχιστο 1GB RAM. Τουλάχιστο φρόντισε να μην πέσεις κάτω από 512MB.


Τι για να σου κρατάει τα αρχεία που κατεβάζεις με το μουλάρι και να έχει και ένα Network Filing System; XA! Δοκίμασε 256 pc100, το δικό μου τέτοια δουλεύει.



- SATA κανάλια -> τουλάχιστο 4
Είναι πάρα μα πάρα πολύ βολικό να έχεις πολύ αποθηκευτικό χώρο και σχεδόν όλα σου τα αρχεία μοιρασμένα μέσω ethernet LAN σε κάποιον σέρβερ. Από εκεί μπορούν να τα βλέπουν οι πάντες στο LAN , ανεξαρτήτως του τί πλατφόρμα και τί λειτουργικό τρέχουν. Επίσης - θεωρώντας δεδομένο ότι ο σέρβερ θα τρέχει Unix-οειδές λειτουργικό - θα έχεις αυξημένη ασφάλεια και αξιοπιστία των αρχείων σου όπως και αυξημένη επίδοση αυτών στα Unix-οειδή filesystems και μέσω του LAN.
Μιλώ για SATA διότι είναι βλακεία σήμερα - και εδώ και 1.5 χρόνο τουλάχιστο - να αγοράζεις IDE δίσκους.
Μία πολύ καλή 4κάναλη PCI SATA κάρτα κοστίζει κάτω από €40.


Σώπα ρε φίλε! ένα ide pata patata έχω, seagate 40Gb, που όταν τον πήρα $8 από το ebay και άλλα τόσα ταχυδρομικά και έγραφε επάνω «προσοχή χαλασμένος». Με ένα low level ακόμα δουλεύει. Το άλλο κανάλι PATA από τα ΔΥΟ που έχει ο celeron ΙΙ @ 466 έχει ένα dvd writer, στο οποίο με 90¢ του βάζω δισκάκια της PHILIPS dvd+RW και κάθε φορά που γεμίζει τον αδειάζω. Εξάλλου, βοηθάει και τη κατηγοριοποίηση να το έχεις σε δισκάκια. Χώρια που μπορείς να το ΠΑΣ και σε φίλους (η μεταφορά του server των προδιαγραφών που λες, θα θέλει επιφερόμενο γερανό 5tn!



- Gigabit LAN
Μία 100άρα κάρτα δικτύου κάνει €10. Μία gigabit κάνει €18 και μάλιστα ποιοτική.
Εάν συνηθίσεις gigabit LAN, πίστεψέ με, δεν θα θες ποτέ να ξαναγυρίσεις στο 100άρι. Έχεις τουλάχιστο 3πλάσιες επιδόσεις.


Ω ναι, αυτό ειδικά μη το παραλείψεις! Με τη 0.5Megabit που έχεις, η Gigabit είναι απαραίτητο gadget! :p Κοίτα, μη σου τη μπουκώσει, δε παίρνεις καμιά 10 Gigabit καλύτερα; Μου περίσεψαν κάτι οπτικές μαζί με το splicer αν θες, να σου στήσω ένα ring :p



- Καλό τροφοδοτικό
Όχι απαραίτητα κορυφαίο (π.χ. Tagan, Enermax, Fortron κλπ.) ούτε απαραίτητα τρομερά ισχυρό (π.χ. 480W ή μεγαλύτερο).
Απλά επώνυμο και ποιοτικό (π.χ. ένα Heroichi αρκεί) και σχετικά ισχυρό (380 ή 420W).
Και αυτό για να τροφοδοτεί με αρκετό και ποιοτικό ρεύμα τους 4 π.χ. δίσκους που θα έχεις μόνιμα εκεί πέρα.


Μα βέβαια, θα έχει όλο αυτό το γάιδαρο που καίει 500 watt την ώρα, δηλαδή 12KWh το 24ωρο, δηλαδή 4.3MWh το χρόνο, ώστε να τροφοδοτεί 4 δίσκους, ένα dvd και δε ξέρω γω τι άλλο εξοπλισμό, για να κάνει τι είπαμε; (Edit: η αλήθεια βέβαια είναι ότι τα 480 είναι peak και ότι το μηχάνημα σε stand by κάει γύρω στα 100Watt, χωρίς οθόνη, κοντά όμως στο 1ΜWh για ένα χρόνο!)



- Κουτί ATX πραγματικό full tower (6x5.25 + 3x3.5)
Για λόγους αερισμού, άνεσης καλωδίων data, ικανότητας στέγασης πολλών δίσκων, και φυσικά στο πάτωμα όπου θές και δεν πιάνει χρήσιμο χώρο ή/και φαίνεται π.χ. δίπλα στο ψυγείο, σε μια ντουλάπα, στην αποθήκη κλπ. Καλό είναι το κουτί να έχει και στηριγματάκια ή ροδίτσες ώστε να μην εδράζεται στο δάπεδο ολόκληρη η κάτω έδρα του για λόγους απαγωγής θερμότητας, κραδασμών, συντονισμού κλπ. Το κουτί δεν χρειάζεται να είναι κάποιο top ακριβό κουτί. Αρκεί να πληρεί τα παραπάνω. Ούτε φαντεζί σε νοιάζει να είναι.


Επίσης, να μη ξεχάσεις την αεροτομή, το αυτοκόλητο που λέει «turbo», το «μπαμπά μη τρέχεις», «brembo», «kayaba», «bosch», «lucas», τις μπλε πιτσιλίχτρες, το χαμηλό προφίλ με άσπρη γραμμή και γραμμένο με άσπρο το bridgestone κλπ.


... τη μπαλάτζα του γύφτου! :p

να βάλεις αυτοκόλητα lightsabres στο πλάι.

Σχετικά με το τροφοδοτικό:
Από τη κάρτα γραφικών, κόψε τελείως τον ανεμιστήρα.
Πέτα ΟΛΕΣ τις περιτές καταναλώσεις εκτός (floppy, dvd, cd κλπ)
πέτα μία 40Ωhm αντίσταση στον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού.

Το μόνιτορ ΠΑΝΤΑ κλειστό.
Βάλε τους δίσκους να κάνουν shutdown μετά από 5 λεπτά και να κάνουν update από το ramdisk μία φορά την ώρα.
Κάνε underclock τον επεξεργαστή και δες αν θέλει ανεμιστήρα.

Το server σου πρέπει να είναι το πλέον undertuned μηχάνημα, να σέρνεται, με τα πλέον τσίπικα αγορασμένα από τα πανέρια εξαρτήματα.
Το μόνο καλό που πρέπει να έχει, είναι dvd writer και δισκάκια.

Ολόκληρο το λειτουργικό να το κάνεις image σε dvd και ΑΝ χαλάσει, το βάζεις σε μισή ώρα έτσι.

Α, επίσης να είναι μικρό και μεταφέρσιμο, να μη καίει πολύ, να μη κάνει θόρυβο και να έχει κοστίσει τίποτα.

123456789
24-12-05, 21:02
Παλαιότερα είχα δει καλά πράγματα σχετικά στο: http://www.caseoutlet.com

dpetka2001
24-12-05, 23:00
Βάλε τους δίσκους να κάνουν shutdown μετά από 5 λεπτά και να κάνουν update από το ramdisk μία φορά την ώρα. αυτό πώς μπορεί να το κάνει κάποιος?? με ενδιαφέρει και για Windows και για Linux...

BlindG
25-12-05, 04:19
:offtopic:
Άσχετο αλλά έχω φάει τον κόσμο για να βρω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ full tower (6x 5.25) και όλοι μα ΟΛΟΙ θέλουν να μου πλασσάρουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ full tower με 4 5.25 slots (#$&*(@#&:mad: :mad:). Ξέρεις Wantilles πού μπορώ να τα βρω αυτά τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ full tower ??
Σόρρυ για το :offtopic: :oops:

pelasgian
25-12-05, 04:48
Βάλε τους δίσκους να κάνουν shutdown μετά από 5 λεπτά και να κάνουν update από το ramdisk μία φορά την ώρα. αυτό πώς μπορεί να το κάνει κάποιος?? με ενδιαφέρει και για Windows και για Linux...

http://www.die.net/doc/linux/man/man8/hdparm.8.html

Η ιδέα είναι εξής:

Βάζεις τους δίσκους σε standby

Γράφεις τα πάντα στη μνήμη (δηλαδή φτιάχνεις ένα ramdisk το κάνεις mount στο directory που γράφει το μουλάρι!)

Μία φορά την ώρα εκτελείς ένα cron task να μεταφέρει τα περιεχόμενα του ram disk στο δίσκο.

Ε, ο δίσκος θα κάνει power up, θα τα γράψει και θα γυρίσει σε stand by.

Τόσο απλό σε Linux.

Σημείωση, το ramdisk θα πρέπει να είναι το max transfer rate x 3,600sec, ελπίζω να καταλαβαίνεται γιατί! Πάντως, ένα άλλο script που τρέχει στο background, θα μπορούσε να ελέγχει συνεχώς το αποτέλεσμα της free και να γράφει στο δίσκο αν ποτέ ξεπερνούσε ένα μέγεθος και πάνω!

Σε windows τώρα...

1) Δεν γίνεται!
2) το εμπιστεύεσαι αν γινόταν;
3) ακόμα windows τρέχεις; :haha

(οκ, τρολλάρω, το ξέρω!)

WAntilles
25-12-05, 05:08
Το μόνιτορ ΠΑΝΤΑ κλειστό.

Δεν χρειάζομαι μόνιτορ, έχω ssh μέσω LAN.

Με τα υπόλοιπα δεν ασχολούμαι γιατί απλά τα έγραψες για να με τσιγκλίσεις. :mrgreen:

Aramil
26-12-05, 20:27
BlindG θέλεις πραγματικό full tower?Aν έχεις να δώσεις πάρε ένα stacker και μην το συζητάς άλλο!Αυτό είναι full tower με τα όλα του!

kourampies
27-12-05, 08:15
εγώ κάνω μια χαρά την δουλειά μου με ένα mobo all in one jetway, celeron 433, 56 ram, cdrom creative, quantum 2gb, 8139 nic και noname psu. όλα αυτά μέσα σε ένα ντουλάπι χωρίς case.

το παραπάνω συστημα τρέχει μουλάρι, http-ftp, print server, samba και διάφορα cron jobs.

έτσι όπως πάτε θα προτείνετε quad core quad cpu opteron με 16gb registered ram και raptor raid:haha:haha:haha


(επισήμανση: όντως 56 RAM, 64-8 η onboard vga)

@ ADSLgr.com All rights reserved.