PDA

Επιστροφή στο Forum : Switch stacking, vlan και link aggregation



svizi
17-03-09, 15:00
Καλησπέρα,

καταρχήν να διευκρινήσω ότι είμαι πολύ νέος στους παραπάνω όρους οπότε συγχωρέστε οποιαδήποτε ανοησία.
Έχω δυο gigabit switch με δυνατότητα stacking και δυνατότητα δημιουργίας vlan σε καθένα από τα οποία έχω καταλήξει μια σύνδεση από κάθε θύρα του server. Οι κάρτες δικτύου μπορούν να παίξουν σε link aggregation. Η ερώτηση είναι η εξής: Αν θέλω αυτά τα switch να παίξουν σε κατάσταση failover ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω; Πρέπει να αρχίσω από το link aggreagation των καρτών πάνω στους server ή από τις θύρες των switch; Υπόψην θέλω να κάνω link aggragate πόρτες από διαφορετικά switch. Αυτά πρέπει να γίνουν stack ή όχι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

fu.
18-03-09, 17:10
καλησπέρα,

τα 2 switches που έχεις είναι του ίδιου κατασκευαστή? (προφανώς υποστηρίζουν και τα 2 IEEE 802.3ad ?)

κάνοντας LAG, έχεις και μεγαλύτερο bandwidth + failover

btw: διαβάζεις άνετα οδηγίες στην Αγγλική γλώσσα?

karavagos
19-03-09, 00:03
Εξαρτάται από τα switches. π.χ. τα cisco 3750 υποστηρίζουν cross-stack EtherChannel, τα 6500/VSS υποστηρίζουν Multichassis EtherChannel.

Πάντως αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά το failover και πρόκειται για cisco switches (χωρίς υποστήριξη VSS), προτιμότερο είναι να χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη λύση (ανάλογα τις δυνατότητες του switch).
Εννοείται ότι άλλα switches μπορεί να συμπεριφέρονται καλύτερα.

Σε κάθε περίπτωση το manual των switches θα σε διαφωτίσει περισσότερο.

fu.
19-03-09, 00:31
δεν μου πέρασε απ το μυαλό ότι μιλάς για cisco συγκεκριμένα (δεν αναφέρεις λεπτομέρειες για τα switches)

To Link Aggregation αναφέρεται και ως Port Trunking, Port Teaming, Ethernet Trunking, and Link Bundling.
To EtherChannel είναι proprietary piece of tech της Cisco. Όλες οι ονομασίες μιλούν για το ίδιο concept.


Σε κάθε περίπτωση το manual των switches θα σε διαφωτίσει περισσότερο.
ditto

@ ADSLgr.com All rights reserved.