PDA

Επιστροφή στο Forum : ποσος χρονος για αναβαθμιση;



l_satsok
17-03-09, 19:16
σημερα το απογευμα 5 η ωρα και 50 λεπτα πηρα τηλ το 134 για να αλλαξω απ το 1mbit στα 2mbit,γιατι βαριομουν να περιμενω την αυτοματη αναβαθμιση του απριλη.
μου λενε σε 2-3 εργασιμες.

ωρα 6 και 5 λεπτα κοβεται η συνδεση και επανερχεται μετα απο τρια λεπτα κλειδωμενη στα 2mbit.
δηλαδη η ολη διαδικασια εγινε σε ενα τεταρτακι της ωρας.
αρα.
δεν χρειαζεται να παει τεχνικος στα dslam να αλλαξει τιποτα κλπ κλπ...τριχες ολα οσα εχουν λεχθει σχετικα με αυτο,ολα γινονται απο τα κεντρικα σε λιγα δευτερολεπτα μονο με το πατημα μερικων πληκτρων.

για την αναβαθμιση του απριλη οπως μου ειπαν θα γινει αναβαθμιση δικτυου,τα υπολοιπα
δηλαδη το να κλειδωσουν οι πορτες στα 2mbit η αναλογα ειναι η τελευταια λεπτομερεια και γινεται με ταχυτητα αστραπης.

ολα αυτα στον ΟΤΕ.
ποσος χρονος θα χρειαζονταν για τη forthnet για παραδειγμα; λεω τωρα...

Dr-PsychoGR
17-03-09, 20:01
Για 1mbps & 2mbps γίνονται όλα από pc.

όμως για αναβάθμιση σε μεγαλύτερες ταχύτητες χρειάζεται να πάει τεχνικός στο dslam και ΚΑΦΑΟ.

Δοκίμασε αν θες και θα δεις :whistle:
1 εβδομάδα και θα πάρει... (εφόσον δεν είσαι στο κέντρο της πόλης)

ownagE_
17-03-09, 20:10
Για 1mbps & 2mbps γίνονται όλα από pc.

όμως για αναβάθμιση σε μεγαλύτερες ταχύτητες χρειάζεται να πάει τεχνικός στο dslam και ΚΑΦΑΟ.

Δοκίμασε αν θες και θα δεις :whistle:
1 εβδομάδα και θα πάρει... (εφόσον δεν είσαι στο κέντρο της πόλης)

Στο DSLAM ναι (λόγω αλλαγής από ADSL DSLAM -> ADSL2+ DSLAM), στο ΚΑΦΑΟ οχι.

Τουλάχιστον έτσι νομίζω.

maik
17-03-09, 20:26
Αν καποιος ειναι στα "παλια" dslam δηλαδη οχι τα adsl2+ και θελεις να πας σε ταχυτητα μεγαλυτερη απο τα 2 mb θα πρεπει να γινει αλαγη σε αλλο dslam. Αρα επεμβαση τεχνικου.
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΦΑΟ ΚΛΠ.
Αν ομως καποιος ειναι σε adsl2+ dslam απο την αρχη η αλαγη ταχυτητας γινεται με το πατημα μερικων πληκτρων.

l_satsok
17-03-09, 21:13
ναι ,η αλλαγη ηταν απο το 1 στα 2
δεν υπαρχει στην περιοχη μου adsl2.

το εγραψα παντως γιατι με εξεπληξε η ταχυτητα τους,πιο παλια επρεπε για την ιδια αλλαγη να περιμενει καποιος 3-4 μερες.

logosof
17-03-09, 21:39
Σε εμένα πριν 8 μήνες από 1 σε 4 έγινε μέσα σε 1-2 ώρες.

Caret
18-03-09, 00:55
Παιδιά εγώ σήμερα το πρωΐ στις 11 περίπου έκανα αίτηση για αναβάθμιση φοιτητικού απο 2mbit σε 8mbit στην περιοχή της λάρισας και αυτή τη στιγμή η 8άρα δουλεύει ρολόι. Έμεινα μόλις είδα ταχύτητες. Απόλυτα ευχαριστημένος από τον ΟΤΕ ήμουν πάντα αλλά αυτό δεν το περίμενα.

Georgevtr
18-03-09, 00:59
ναι ,η αλλαγη ηταν απο το 1 στα 2
δεν υπαρχει στην περιοχη μου adsl2.

το εγραψα παντως γιατι με εξεπληξε η ταχυτητα τους,πιο παλια επρεπε για την ιδια αλλαγη να περιμενει καποιος 3-4 μερες.
Σε adsl2 είναι η περιοχή σου και όχι adsl2+.

G.F.D
18-03-09, 01:05
Σε εμένα πριν 8 μήνες από 1 σε 4 έγινε μέσα σε 1-2 ώρες.

..και σε μένα απο 2 στα 4 σε 1-2 ώρες..+1μιση βδομάδα:rolleyes::lol:

JonRox
18-03-09, 01:17
Και σε εμένα η αν βάθμιση από 2 στα 24 έγινε το ίδιο απόγευμα.

emeliss
18-03-09, 09:20
Σε adsl2 είναι η περιοχή σου και όχι adsl2+.
:nono:

l_satsok
18-03-09, 12:03
Σε adsl2 είναι η περιοχή σου και όχι adsl2+
δε νομιζω,αφου εχει μονο μεχρι 2mbit.
πρεπει να μετακινηθω 5 χιλιομετρα για να συναντησω την adsl2.

παντως η επεκταση της adsl2 και η μεγαλη αυξηση των χρηστων σε συνδυασμο με τις πραγματικες αναβαθμισεις δικτυου ειχαν την καλη επιδραση και στις συνδεσεις των 2mbit,οπου τωρα κατεβαζει συνεχεια με 224kb/sec,καμμια πλεον σχεση με τις κακες εποχες του 2006-2007 οπου δεινοπαθουσαμε με τα 30kb/sec και τα τεραστια pings.

mezzanine
22-03-09, 11:55
Παιδιά δεν έχω καταλάβει τι πρόκειται να γίνει με τις αναβαθμίσεις. Θα υπάρχουν ουσιαστικά τρείς διαθέσιμες ταχύτητες; 2, 8 και 24;
Εχω 2 και σκέφτομαι να κάνω μια μικρή αναθάθμιση, αν πάω στα 4 τον Απρίλιο θα με πάνε στα 8;
Ευχαριστω

logosof
22-03-09, 16:10
Παιδιά δεν έχω καταλάβει τι πρόκειται να γίνει με τις αναβαθμίσεις. Θα υπάρχουν ουσιαστικά τρείς διαθέσιμες ταχύτητες; 2, 8 και 24;
Εχω 2 και σκέφτομαι να κάνω μια μικρή αναθάθμιση, αν πάω στα 4 τον Απρίλιο θα με πάνε στα 8;
Ευχαριστω

Ναι.http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=273370

fadasma
22-03-09, 16:12
Έτσι ακριβώς έγινε η αναβάθμιση και σε μένα, μέσα σε μια ώρα.

mezzanine
22-04-09, 11:37
Εγώ πήρα τηλέφωνο εχθές στις 11 το πρωϊ για αναβάθμιση απο τα 2 στα 4. Εχθές το βράδυ τσεκάρισα στην σελίδα του otenet και είδα πως με έχουν γυρίσει στα 4mbits, αλλά απο ότι φαίνεται πρέπει να γίνει δουλεία και στο DSLAM αφού κλειδώνω ακόμα στα 2. Η περιοχή μου έχει 24άρια, οπότε να υποθέσω πως μέχρι τώρα ήμουν σε ADSL και τώρα θα με βάλουνε σε ADSL2+ DSLAM ;

emeliss
22-04-09, 11:45
Ναι...

mezzanine
22-04-09, 18:59
Η αναβάθμιση έγινε.
Είναι λογικό που έπεσε το SNR στα 25.4 και το Attenuation στα 11.5 ;
Πάντως όλα είναι πολύ καλά, συνδεόμαι με το USR9106 με PPPoA και έχω σταθερό ping ~14ms στην otenet.gr.

sakistsalikis
23-04-09, 16:35
Οι αναβαθμισεις θα γινουν: 1mbps -->2mbps (adsl)
4mbps -->8mbps (adsl2+)
συμφωνα με την ανακοινωση του ΟΤΕ.

Αρα θεωρητικα σε μια μερα μπορει να γινει αυτο αφου κανενας δεν παει απο adsl σε adsl2+.

Ομως πιστευω οτι το βασικο προβλημα ειναι το γεγονος οτι αν χωρις καμια εργασια σε μια μερα μεσα γινουν αυτες οι αναβαθμισεις (2πλασιασμος ταχυτητων σε ενα μεγαλο μερος των συνδρομητων) χωρις καμια υποδομη, θα καταρευσει το δικτυο και θα σερνονται ολοι. Νομιζω οτι πριν πατησουν το κουμπι της αναβαθμισης πρεπει να προστεθουν κυκλωματα στο δικτυο, να αυξηθει το bandwidth καποιων διασυνδεσεων κτλ.

logosof
23-04-09, 18:36
Πιστεύω ότι στον ΟΤΕ ξέρουν πως να κάνουν τις αναβαθμίσεις.

Georgevtr
24-04-09, 14:29
Η αναβάθμιση έγινε.
Είναι λογικό που έπεσε το SNR στα 25.4 και το Attenuation στα 11.5 ;
.
Λογικό.

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πιστεύω ότι στον ΟΤΕ ξέρουν πως να κάνουν τις αναβαθμίσεις.
:oneup: και να λύνουν προβλήματα ουσιαστικά!
Υ.γ. Με το ανάλογο κόστος βεβαίως βεβαίως:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.