PDA

Επιστροφή στο Forum : συνεχομενες διακοπες και χαμηλες ταχυτητες



nekronomikon
17-03-09, 22:43
ειμαι νεα φιλαδελφεια και απο το βραδυ εχω συνεχομενες διακοπες και αφξομειωσεις στις ταχυτητες. κατω-κατω ποσο πιο κατω? εχει κανεις αλλος τα ιδια προβληματα?και αν ναι ας το αναφερει για να μην ειμαι μονη μου. αν ξερει καποιος τι συμβαινει και μηπως με την βροχουλα τα επαιξε η hol :worthy:

tardin
19-03-09, 15:01
και εγώ χθές με την βροχή δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε ιντερνετ.
μάλλον οι γραμμές τους δεν είναι αδιάβροχες

MNP-10
19-03-09, 15:39
? εχει κανεις αλλος τα ιδια προβληματα?και αν ναι ας το αναφερει για να μην ειμαι μονη μου. αν ξερει καποιος τι συμβαινει και μηπως με την βροχουλα τα επαιξε η hol :worthy:

Το προβλημα των τηλεφωνικων γραμμων ειναι ιδιο για ολους τους παροχους... οι τηλεφωνικες γραμμες που χρησιμοποιουμε, οταν τοποθετηθηκαν απ'τον ΟΤΕ (γιατι του ΟΤΕ ειναι και οχι της hol, της forthnet, της tellas κτλ - απλα αυτες οι εταριες χρησιμοποιουν / υποενοικιαζουν τις γραμμες του ΟΤΕ για να παρεχουν υπηρεσια) δεν προβλεπονταν η χρηση τους για ADSL, αλλα για απλη τηλεφωνια.

Το adsl χρησιμοποιει ενα φασμα συχνοτητων* της γραμμης το οποιο επηρεαζεται εντονα απο υγρασια, παρεμβολες αλλων γραμμων κτλ και το φαινομενο της μειουμενης ταχυτητας καθως και των αποσυνδεσεων συνανταται με μεγαλη συχνοτητα σε ολους πρακτικα τους παροχους με σχεδον παρεμφερη ποσοστα (απο παλαιοτερο δειγμα ~2000 ατομων, αποσυνδεσεις ειχε ενα 28-29% σε ΟΤΕΝΕΤ, FORTHNET και HOL με μια αποκλιση της ταξης του 1-2% μεταξυ των εταιριων).


* Φαντασου οτι ειναι στο υπερ-ηχητικο φασμα, ή αλλιως απ'το φασμα που δεν ακουει το ανθρωπινο αυτι λογω υψηλοτερων συχνοτητων απ'αυτες που μπορει να ακουσει.


Τι μπορει να γινει τωρα γι'αυτο? Πρακτικα, πολυ λιγα πραματα. Συνηθως μπορεις να μειωσεις την ταχυτητα για να αυξησεις την ευσταθεια. Ειναι μια λυση που ο ΟΤΕ την εφαρμοζει αρκετα.. μπορεις να ζητησεις και συ υποβαθμιση ταχυτητας ή αυξηση του SNR (παλι υποβαθμιζει τη ταχυτητα) προκειμενου να διορθωθει λιγο το προβλημα των αποσυνδεσεων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.