PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ isdn σε Forthnet double play



lightbeam
18-03-09, 13:18
θέλω να βάλω forthnet double play τι πρέπει να κάνω να πάρω τηλ τον οτε και να γυρίσει την isdn se pstn ή να κάνω κατευθείαν αίτηση στην forthnet?
Θα μείνω καθόλου χωρις τηλ ή adsl αφού τωρα το adsl ειναι on isdn? το netmod πότε το γυρίζω για να μην το χρεωθώ? Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία από παρόμοια μεταφορά ας την μοιραστεί γιατί έχω μπερδευτεί!

Lagman
18-03-09, 13:39
κάνε αίτηση στην FORTHnet και θα τα αναλάβει αυτή , σίγουρα θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο η Internet .

Σε ποια περιοχή είσαι ; να γνωρίζεις ότι η FORTHnet δεν πάει καλά , έχει γεμίσει το forum με παράπονα και προβλήματα .

Για ποιο λόγο θες να βγάλεις τον ΟΤΕ ; Αν θες να παίζεις Online games σίγουρα η forthnet δεν κάνει .
Αν θες καλό support δες netone, αν θες την σύνδεση για gaming βάλε on telecoms , αν θες ότι καλύτερο υπάρχει βάλε ΟΤΕ.

lightbeam
18-03-09, 13:54
με ενδιαφέρει πολύ πόσο θα μείνω χωρίς, έχω ακούσει ότι στέλνουν sms και σου λένε για μερικές ώρες αυτό ισχύει μόνο για ήδη pstn γραμμή? δηλαδή εγώ με isdn θα έχω πρόβλημα?

εχω ήδη forthnet adsl το έχω παρατηρήσει το πρόβλημα αλλά δεν εμπιστεύομαι κάποια άλλη εταιρεία.. για double play φοβαμαι μηπως κόψουν την γραμμή τους κυνηγάω και δεν τους βρίσκω,απλά επειδή forthent, έχω ακούσει 2-3 καλές περιπτώσεις απο άποψη μεταφοράς οτε pstn ότι δηλαδή ειδοποιήθηκαν πότε θα διακοπεί η σύνδεση τους και η μεταφορά είχε γίνει σε λίγες ώρες.
απο οτε θέλω να φύγω λόγω κόστους τπτ αλλο.

Lagman
18-03-09, 14:01
σε ποια περιοχή είσαι ;

lightbeam
18-03-09, 14:04
αμπελόκηποι

nik77
18-03-09, 14:10
Εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις με τιποτα Forthnet.Θα δώσεις μόνο λεφτα και απο παρεχομενες υπηρεσιες μια τυπικη σύνδεση.Εγω την εταιρεία την εχω χρόνια αλλά θα φύγω.Βάλε HOL ή αν εισαι Αθηνα βαλε On ή netone .Η Forthnet έχει απιστευτα προβλήματα παντου πανελλαδικα.

lightbeam
18-03-09, 14:33
αυτο που με ενδιαφέρει είναι η διαδικασία απο isdn ote σε αλλο παροχο. θα μείνω περισσότερο καιρό χωρίς τηλεφωνο και πότε θα δωσω πισω το νετμοντ για να μην το χρεωθω!


hol δεν το συζηταω καθολου την είχα πατησει απο δική τους μ** και ειχα πληρωσει πολλα λεφτά στον οτε.
netone μπορώ να την εμπιστευθώ ή ειναι τυπου lannet ,altec και σε λιγα χρονια θα ψάχνω αλλού δεδομένου οτι το double play το βάζεις για να το κρατησεις χρόνια.γιαυτο κολλάω στην forthnet

chriszah
18-03-09, 14:45
Κάνε την αίτηση (οπού αποφασίσεις) και μην αγχώνεσαι! Και εγώ απο isdn σε double play πήγα και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην μετάβαση! Στο ιντέρνετ ειδίκα το πρωί που ήταν να ενεργοποιήθω με το που έβλαλα το netmod συγχρόνισα αμέσως. Το τηλ. άργησε λίγο να στρώσει (3-4 ώρες).

lightbeam
18-03-09, 14:56
δλδ σου κοπηκε λιγες ωρες μονο σωστα? σε ποια εταιρεια? με το νετμοντ τι εκανες το πηγες σε oteshop ή ηρθε και το πηρε ο οτε?

chriszah
18-03-09, 15:01
Ναι. Φορθνετ. Δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποιήση για το νετμοντ, το έχω ακόμα!

lightbeam
18-03-09, 15:07
να υποθεσω τελειωσες με οτε χωρις να στο χρεωσουν ετσι? thx τις απαντησεις!!

κατι ακομα εκανες καποια αλλαγη στην συνδεσμολογία μεσα στις πριζες μετα την αλλαγή σε pstn ή την αφησε ετσι??

vonglower
18-03-09, 15:44
Οι Αμπελόκηποι έχουν ΠΗΞΕΙ!... Μακρυά από Forthnet... Σέρνεται μεχρι αηδίας...

lightbeam
18-03-09, 15:47
εχω ήδη adsl εκει βεβαια 1mbit οχι 24. το θεμα είναι που?

καποιος που ειχε isdn πριν χρειάστηκε να αλλάξει την συνδεσμολογία μεσα στην πριζα για να παιξει το double play ή επαιξε κατευθειαν(δεν εννοω φιλτρα ,αφαιρεση νετμοντ,σπλιττερ)

stefkon
18-03-09, 17:06
θέλω να βάλω forthnet double play τι πρέπει να κάνω να πάρω τηλ τον οτε και να γυρίσει την isdn se pstn ή να κάνω κατευθείαν αίτηση στην forthnet?
Θα μείνω καθόλου χωρις τηλ ή adsl αφού τωρα το adsl ειναι on isdn? το netmod πότε το γυρίζω για να μην το χρεωθώ? Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία από παρόμοια μεταφορά ας την μοιραστεί γιατί έχω μπερδευτεί!

Κάνεις αίτηση σε forthnet και αναλαμβάνει αυτή.
Θα μείνεις χωρίς τηλεφωνο & Ιντερνετ από μερικές ώρες - ημέρες, ανάλογα την περίπτωση που θα πέσεις.
Συνήθως είναι ημέρες, οπότε θα πρέπει να έχεις.....υπομονή.
Το netmod το επιστρέφεις όταν γίνει η αλλαγή που θα κάνεις και ζητάς να σου δώσουν αποδεικτικό ότι το επέστρεψες για να μην στο χρεώσουν.

........Auto merged post: stefkon πρόσθεσε 5 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εχω ήδη adsl εκει βεβαια 1mbit οχι 24. το θεμα είναι που?

καποιος που ειχε isdn πριν χρειάστηκε να αλλάξει την συνδεσμολογία μεσα στην πριζα για να παιξει το double play ή επαιξε κατευθειαν(δεν εννοω φιλτρα ,αφαιρεση νετμοντ,σπλιττερ)

Δεν αλλάζεις τίποτα στην πρίζα.
Μένει όπως έχει.

hel
20-03-09, 10:52
Κάνεις αίτηση σε forthnet και αναλαμβάνει αυτή.
Θα μείνεις χωρίς τηλεφωνο & Ιντερνετ από μερικές ώρες - ημέρες, ανάλογα την περίπτωση που θα πέσεις.
Συνήθως είναι ημέρες, οπότε θα πρέπει να έχεις.....υπομονή.
Το netmod το επιστρέφεις όταν γίνει η αλλαγή που θα κάνεις και ζητάς να σου δώσουν αποδεικτικό ότι το επέστρεψες για να μην στο χρεώσουν.


Γιατί να μείνει μέρες χωρίς τηλέφωνο-ίντερνετ;:hmm:

x_user
26-03-09, 02:45
γιατί
1) όταν γίνει η μετάπτωση από ISDN σε PSTN δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει διαθεσιμότητα ports,
2) ενεργοποίηση προεπιλογής φορέα για την τηλεφωνία

πόσες φορές η 4νετ καταφέρνει να τα συντονίσει όλα αυτά ώστε να τα κάνει σε ένα και μόνο στάδιο?

:p

stefkon
26-03-09, 13:22
γιατί
1) όταν γίνει η μετάπτωση από ISDN σε PSTN δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει διαθεσιμότητα ports,
2) ενεργοποίηση προεπιλογής φορέα για την τηλεφωνία

πόσες φορές η 4νετ καταφέρνει να τα συντονίσει όλα αυτά ώστε να τα κάνει σε ένα και μόνο στάδιο?

:p

3) Όταν ο ΟΤΕ σε βγάλει από το δίκτυο του Παρασκευή, επειδή μεσολαβεί Σαββατοκύριακο, θα περιμένεις από Δευτέρα και αν σε βάλουν, διαφορετικά ..........
4) έχει και άλλα, αλλά βαριέμαι να τα γράψω. :)

dancerman
26-03-09, 13:34
Φιλε μου μενεις αμπελοκηπους αθηνας η θεσσαλονικης?
Δεν παιζει κανενα ρολο η μεταπτωση που λετε απλως μεταφερεται η γραμμη απο το idsn dslam του οτε σε pstn Κεντρο της φορθνετ πολυ απλο.,δεν χρειαζεται πρωτα να παει απο το Idsn ote-->pstn ote-->pstn forthnet.
Το σαββατοκυριακο που λετε δεν παιζει κανενα ρολο,σε μενα σαββατο πρωι κοπηκε το τηλεφωνο και το απογευμα κατα τις 8 ειχε ερθει το τηλεφωνο το ιντερνετ ηδη απο το μεσημερι ηταν ετοιμο.

invaider
26-03-09, 13:44
Φιλε μου μενεις αμπελοκηπους αθηνας η θεσσαλονικης?
Δεν παιζει κανενα ρολο η μεταπτωση που λετε απλως μεταφερεται η γραμμη απο το idsn dslam του οτε σε pstn Κεντρο της φορθνετ πολυ απλο.,δεν χρειαζεται πρωτα να παει απο το Idsn ote-->pstn ote-->pstn forthnet.
Το σαββατοκυριακο που λετε δεν παιζει κανενα ρολο,σε μενα σαββατο πρωι κοπηκε το τηλεφωνο και το απογευμα κατα τις 8 ειχε ερθει το τηλεφωνο το ιντερνετ ηδη απο το μεσημερι ηταν ετοιμο.


:oneup:
βεβαία ισως να κάνεις λάθος για το σαββατο γιατι απ'οτι ξέρω δεν γινοντε μεταφορες τα σαββατοκυριακα.
Μονο απο δευτερα εως παρασκευη.

stefkon
26-03-09, 13:47
Φιλε μου μενεις αμπελοκηπους αθηνας η θεσσαλονικης?
Δεν παιζει κανενα ρολο η μεταπτωση που λετε απλως μεταφερεται η γραμμη απο το idsn dslam του οτε σε pstn Κεντρο της φορθνετ πολυ απλο.,δεν χρειαζεται πρωτα να παει απο το Idsn ote-->pstn ote-->pstn forthnet.
Το σαββατοκυριακο που λετε δεν παιζει κανενα ρολο,σε μενα σαββατο πρωι κοπηκε το τηλεφωνο και το απογευμα κατα τις 8 ειχε ερθει το τηλεφωνο το ιντερνετ ηδη απο το μεσημερι ηταν ετοιμο.

Μα δεν εννοεί αυτό, εννοεί να πάει Idsn ote-->pstn forthnet και αν υπάρχει διαθέσιμη πόρτα,
εκτός αν κατάλαβα λάθος
Σε forthnet ;
Έπαιξες τζόκερ ; :)
H forthnet, από ότι ξέρω, δεν δουλεύει τα Σαββατοκύριακα όπως και άλλες εταιρείες, το τεχνικό τμήμα μόνο, τα υπόλοιπα δουλεύουν.
Ο ΟΤΕ και τα Σάββατα δουλεύει, όχι πάντα.
Αν άλλαξαν αυτά, πάω πάσο.

hel
27-03-09, 10:01
Μα δεν εννοεί αυτό, εννοεί να πάει Idsn ote-->pstn forthnet και αν υπάρχει διαθέσιμη πόρτα,
εκτός αν κατάλαβα λάθος
Σε forthnet ;
Έπαιξες τζόκερ ; :)
H forthnet, από ότι ξέρω, δεν δουλεύει τα Σαββατοκύριακα όπως και άλλες εταιρείες, το τεχνικό τμήμα μόνο, τα υπόλοιπα δουλεύουν.
Ο ΟΤΕ και τα Σάββατα δουλεύει, όχι πάντα.
Αν άλλαξαν αυτά, πάω πάσο.

Μια χαρά δουλεύει η ΤΥ Σαβ/Κο και αργίες.

jacobgr
27-03-09, 10:52
Και εγώ πήγα απο ISDN OTE σε φορτηνετ απλά με μια αιτηση.
Το ιντερνετ και το τηλέφωνο δουλεψαν αμέσως μόλις εβγαλα το netmod, το μονο που καθηστέρησε 2-3 ώρες ήταν οι εισερχόμενες κλήσεις.
Το netmod το πήγα στο κατάστημα του ΟΤΕ στη περιοχή μου και μου δώσαν απόδειξη παραλαβής και ολα ΟΚ.

stefkon
27-03-09, 15:32
Μια χαρά δουλεύει η ΤΥ Σαβ/Κο και αργίες.

Η τεχνική υποστήριξη ή Help Desk, δουλεύει Σαβ/Κο και αργίες.
Για το μια χαρά δουλεύει, άστο καλύτερα, είναι άλλη ιστορία.
Το τεχνικό τμήμα ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Σαβ/Κο και αργίες εκτός από τον ΟΤΕ που δουλεύει μερικές φορές μόνο το Σάββατο.
Άλλο τμήμα το ένα (Τ.Υ.) άλλο τμήμα το άλλο (τεχνικό τμήμα).
Εγώ είπα για το τεχνικό τμήμα και όχι για το Help Desk. ;)

hel
28-03-09, 10:01
Για την ΤΥ λέω. Δεν μου έχει τύχει πρόβλημα το Σ/Κ για να δω αν δουλεύουν οι τεχνικοί.

stefkon
28-03-09, 15:38
Για την ΤΥ λέω. Δεν μου έχει τύχει πρόβλημα το Σ/Κ για να δω αν δουλεύουν οι τεχνικοί.

Και παρακάλα να μην σου τύχει ποτέ. :)

savvas
31-03-09, 21:10
Εγω εβαλα 4νετ, και εχω μετανοιωση ηδη!
Απο τη Πεμπτη 26/3 που ενεργοποιοηθηκε η γραμμη, ΔΕΝ εχω ιντερνετ! (για 5η ημερα, και συνεχιζεται)
Και ως σημερα Τριτη, παιρνω 10 τηλεφωνα την ημερα στη 4νετ, μπας και εμφανιστει ο τεχνικος, να μου πει τι φταει.
Ειχα Οτε isdn 2mb, και δουλευε μια χαρα, εως την ημερα που ενεργοποιηθηκε η 4νετ και εχω αγανακτησει!!!!
Πηγα σε φιλικο σπιτι, για να μπορεσω να "ποστάρω"!

thanasis38
02-04-09, 15:32
θέλω να βάλω forthnet double play τι πρέπει να κάνω να πάρω τηλ τον οτε και να γυρίσει την isdn se pstn ή να κάνω κατευθείαν αίτηση στην forthnet?
Θα μείνω καθόλου χωρις τηλ ή adsl αφού τωρα το adsl ειναι on isdn? το netmod πότε το γυρίζω για να μην το χρεωθώ? Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία από παρόμοια μεταφορά ας την μοιραστεί γιατί έχω μπερδευτεί!
το 2007 που εκανα ακριβως το ιδιο εμεινα τρεις ωρες χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ ειχα κανονικα με το που με συνδεσαν. και γω isdn ειχα δεν χρειαστηκε να κανω τιποτε. τα ανελαβε ολα η φορθνετ. το νετμοντ το γυρισα πισω σε καταστημα του ΟΤΕ και πηρα αποδειξη παραδοσης. τωρα το οτι καποιοι λενε μακρυα απο φορθνετ ειναι δικαιωμα τους να το λενε. απο το 2007 που ενεργοποιηθηκα μονο το 2007 την 26η Οκτωμβρη ειχα προβλημα που ηταν γενικο προβλημα της φορθνετ.απο τοτε κανενα απολυτως προβλημα.:oneup:

hel
03-04-09, 09:08
Εγω εβαλα 4νετ, και εχω μετανοιωση ηδη!
Απο τη Πεμπτη 26/3 που ενεργοποιοηθηκε η γραμμη, ΔΕΝ εχω ιντερνετ! (για 5η ημερα, και συνεχιζεται)
Και ως σημερα Τριτη, παιρνω 10 τηλεφωνα την ημερα στη 4νετ, μπας και εμφανιστει ο τεχνικος, να μου πει τι φταει.
Ειχα Οτε isdn 2mb, και δουλευε μια χαρα, εως την ημερα που ενεργοποιηθηκε η 4νετ και εχω αγανακτησει!!!!
Πηγα σε φιλικο σπιτι, για να μπορεσω να "ποστάρω"!

Τηλέφωνο έχεις;

savvas
05-04-09, 19:28
το 2007 που εκανα ακριβως το ιδιο εμεινα τρεις ωρες χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ ειχα κανονικα με το που με συνδεσαν. ....
Οπως ΄βλεπεις μιλαω για 5 ημερες και σημερα, 11, και συ μου΄λες για ωρες...


@hel, μονο τ τηλεφωνο παιζει.

hel
07-04-09, 00:32
Τελικά τι σου είπαν; Έδωσαν την βλάβη στον ΟΤΕ;

thanasis38
07-04-09, 13:42
Οπως ΄βλεπεις μιλαω για 5 ημερες και σημερα, 11, και συ μου΄λες για ωρες...


@hel, μονο τ τηλεφωνο παιζει.

τα στατιστικα της γραμμης σου ποια ειναι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.