PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο ISDN σε HOL 2play



Papados
18-03-09, 14:01
Εχω μία γραμμή ISDN με ένα κεφαλικό και έναν MSN αριθμό.

Βασικά θα ήθελα να μεταφέρω τον MSN αριθμό σε 2Play σε ΗΟΛ ή 4ΝΕΤ, το οποίο τελικά δεν γίνετε.

Ρωτώντας στην ΗΟΛ κάποιοι μου είπαν ότι μπορώ να μεταφέρω και τους 2 αριθμούς και κάποιοι άλλοι ότι μπορώ να μεταφέρω μόνο τον κεφαλικό (όπως γίνεται και στην 4ΝΕΤ).

Επειδή έχω πάρει αρκετές φορές τηλέφωνο και έχω ακούσει όλες τις γνώμες, μπορεί κάποιος να μου πει τι πραγματικά γίνεται γιατί δεν πρέπει να χάσω τον MSN σε καμία περίπτωση..

(να σημειώσω ότι όσοι μου είπαν ότι μεταφέρονται και οι δύο αριθμοί, μου είπαν ότι μία γραμμή θα έχει 2 αριθμούς, που δεν με χαλάει καθόλου.)

Θα είμαι με VOIP ή PSTN?

ditheo
18-03-09, 14:11
αν πας για δυο αριθμούς θα είσαι με voip. Αλλά να τους το ζητήσεις εγγράφως για να μην χασεις κάποιον αριθμό.

Αν είσαι επαγγελματίας και δεν θέλεις να πάρεις ρίσκα μπορείς να ζητήσεις το πακέτο business douple play που είναι isdn πακέτο που απλά δεν έχει δωρεάν κινητά.

Papados
18-03-09, 14:19
Μου είπαν για pstn απλά η γραμμή θα έχει 2 αριθμούς. Δεν θα μιλαω ταυτόχρονα (γιατί θα είναι μια γραμμή) αλλά θα μπορούν να με καλουν και με τους 2 αριθμούς


Κανείς με ΗΟΛ στο Καλαμάκι για να πει εντυπώσεις...?

enakos
19-03-09, 22:57
η μια γραμμη θα ειναι vοιce over ip με χρεωση

georgep138
20-03-09, 12:25
Εχω μία γραμμή ISDN με ένα κεφαλικό και έναν MSN αριθμό.

Βασικά θα ήθελα να μεταφέρω τον MSN αριθμό σε 2Play σε ΗΟΛ ή 4ΝΕΤ, το οποίο τελικά δεν γίνετε.

Ρωτώντας στην ΗΟΛ κάποιοι μου είπαν ότι μπορώ να μεταφέρω και τους 2 αριθμούς και κάποιοι άλλοι ότι μπορώ να μεταφέρω μόνο τον κεφαλικό (όπως γίνεται και στην 4ΝΕΤ).

Επειδή έχω πάρει αρκετές φορές τηλέφωνο και έχω ακούσει όλες τις γνώμες, μπορεί κάποιος να μου πει τι πραγματικά γίνεται γιατί δεν πρέπει να χάσω τον MSN σε καμία περίπτωση..

(να σημειώσω ότι όσοι μου είπαν ότι μεταφέρονται και οι δύο αριθμοί, μου είπαν ότι μία γραμμή θα έχει 2 αριθμούς, που δεν με χαλάει καθόλου.)

Θα είμαι με VOIP ή PSTN?

Είναι πολύ απλό !!!
Θα ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σου μεταφέρει τον MSN αριθμό σε νέα PSTN γραμμή
και μετά θα ζητήσεις double-play από όποιον πάροχο θέλεις !!!

Papados
20-03-09, 14:22
Είναι πολύ απλό !!!
Θα ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σου μεταφέρει τον MSN αριθμό σε νέα PSTN γραμμή
και μετά θα ζητήσεις double-play από όποιον πάροχο θέλεις !!!

Ναι είναι απλό αλλά δεν υπάρχει ακραίο δίκτυο για το κτίριο. Ολες οι γραμμές είναι γεμάτες...:(

valen_gr
20-03-09, 20:30
αν πας για δυο αριθμούς θα είσαι με voip. Αλλά να τους το ζητήσεις εγγράφως για να μην χασεις κάποιον αριθμό.

Αν είσαι επαγγελματίας και δεν θέλεις να πάρεις ρίσκα μπορείς να ζητήσεις το πακέτο business douple play που είναι isdn πακέτο που απλά δεν έχει δωρεάν κινητά.

Δεν παρεχει ISDN το business douple play . Και αυτο VOIP ειναι. Δυστυχως.
Το MSN μπορει να μεταφερθει κανονικα και αυτο με φορητοτητα, απλα θα ειναι η δευτερη γραμμη VOIP.
Οτι εχει ηδη αναφερθει δηλαδη.

georgep138
21-03-09, 10:30
Ναι είναι απλό αλλά δεν υπάρχει ακραίο δίκτυο για το κτίριο. Ολες οι γραμμές είναι γεμάτες...:(

Νομίζω ότι ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση να σου δόσει νέα γραμμή.
Αλλιώς αν κάποιος στην πολυκατοικία σου δεν έχει τηλέφωνο
και ζητήσει (νέα γραμμή από ΟΤΕ) , δεν θα πάρει ποτέ ?

Papados
21-03-09, 11:58
O OTE είναι υποχρεωμένος να σου δώσει υπηρεσίες φωνής και τίποτε άλλο.

Οσοι έχουν ζητήσει νέα τηλεφωνική σύνδεση έχουν πέσει επάνω σε PCM..

Ενα άλλο παράδειγμα για το τ.κ Φαλήρου όπου ανήκει ο Αλιμος.

Σε περιοχή η οποία από το 1984 δεν είχε (επαρκείς) γραμμές τηλεφωνικές (ακραίο δίκτυο δηλαδή),
ο ΟΤΕ πέρασε καλώδιο τον Νοέμβριο του 2008.

@ ADSLgr.com All rights reserved.