PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε δυο μερες ενεργοποιουμαι στο Double play και ανησυχω!!



gibrakis
18-03-09, 14:32
Λοιπον Εχω κανει απο τις 3 Μαρτιου τα χαρτια για το Double play. Πηρα το μυνημα οτι οταν θα εχω ημερομηνια ενεργοποιησης θα ενημερωθω με SMS. Φυσικα δε πηρα ποτε μυνημα και αναγκαστηκα να τους καλεσω. Μου ειπαν οτι ενεργοποιουμαι στις 20 Μαρτιου , μεθαυριο δηλαδη, και οτι θα ειδοποιησει να σταλει ο εξοπλισμος γιατι για καποιο λογο δεν ειχε γινει αυτο.
Ολα καλα ( σχεδον) εως εδω. Εχω λοιπον εως τωρα γραμμη απο ΟΤΕ, τηλεφωνια απο Cosmoline και ιιντερνετ απο Forthnet ( Shared LLU). Ο ΟΤΕ με ειδοποιησε απο νωρις οτι οντως κατατεθηκε αιτηση για μεταφορα του βρογχου σε αλλο παροχο. Σημερα απο περιεργια πηρα και τους υπολοιπους να δω τι εχει γινει, αν εχουν λαβει καποια ειδοποιηση απο τη HOL. Και οι δυο εταιριες Cosmoline και Forthnet δηλωσαν αγνοια για την επικειμενη αλλαγη!
Πηρα τηλεφωνο στην HOL και μια πολυ χαλαρη υπαλληλος μου ειπε να μην ανησυχω γιατι ολοι εχουν ενημερωθει και οτι ο εξοπλισμος ειναι ετοιμος και οτι θα σταλει αυριο μεθαυριο! Σε ερωτηση πως ειναι δυνατον οι εταιριες να μην γνωριζουν τιποτα μου απαντα οτι αφου θα διακοπει η γραμμη του οτε πως θα σας παρεχουν υπηρεσιες?
Εκεινη την ωρα τα πηρα στο κρανιο,και της εξηγησα οτι ετσι και με χρεωνουν μετα τις 20 Μαρτιου θα πληρωσουν εκεινοι την διαφορα. Ειρωνικα απαντησε οτι οτι αιτημα εχω να το στειλω γραπτως.
Πειτε μου λοιπον πρεπει να ανησυχω η οχι? Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα με αφησουν χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ τουλαχιστον ολο το Σαβατοκυριακο και οτι θα μου στελνουν λογαριασμους και οι υπολοιπες εταιριες. Ελπιζω να βγω λαθος..

BigBlack
18-03-09, 14:52
Στείλε φαξ διακοπής στις άλλες εταιρίες καλού κακού, δε χάνεις τίποτα. Εννοείται κρατάς τις αποδείξεις ότι έστειλες φαξ, τους τηλεφωνείς κιόλας να δεις αν το έλαβαν!

Τυπικά δε χρειάζεται, έχει αποδειχθεί όμως ότι είναι καλύτερο να φυλάς τα ρούχα σου με τα λογιστήρια τους...

gibrakis
18-03-09, 15:09
μα το θεμα ειναι οτι δεν θα πρεπει εγω να ασχοληθω. Πρεπει εκεινοι να το κανουν. Αλλιως θα το ειχα κανει απο την αρχη... Ειδικα δε μπορω να καταλαβω με την fothnet που εχει μεριζομενο βρογχο τι θα γινει...

dreadlord
18-03-09, 15:11
και σου λεγα πηγαινε νετονε να βρεις την υγεια σουυυυυυυυυ.......ο Πλεκ ακκομα να στειλει τα χαρτια, λωλοβαραει κι αυτος

gibrakis
18-03-09, 15:27
Δεν εχω δυστυχως Netone και δεν διαβασα αρνητικες κριτικες για τη HOL στην Πετρουπολη!

gibrakis
19-03-09, 11:16
Να ρωτησω και κατι. Ητηλεφωνια τελικα ειναι πλεον η κλασσικη η ειναι μεσω του netfaster?

ariadgr
19-03-09, 11:19
Σημερα απο περιεργια πηρα και τους υπολοιπους να δω τι εχει γινει, αν εχουν λαβει καποια ειδοποιηση απο τη HOL. Και οι δυο εταιριες Cosmoline και Forthnet δηλωσαν αγνοια για την επικειμενη αλλαγη!

Βιάστηκες να τους ρωτήσεις.
Ειδοποιούνται όμως αυτόματα για την αλλαγή.
Εαν έχεις τέτοια ανησυχία ότι ο προηγούμενος πάροχος θα συνεχίσει να σε χρεώνει, μπορείς, ΑΦΟΥ ενεργοποιηθείς στη hol, να στείλεις fax στον προηγούμενο πάροχο (παρότι οι διαδικασίες δεν απαιτούν τέτοιες ενέργειες του πελάτη).

gibrakis
19-03-09, 19:38
Μακαρι να εχεις δικιο, θα γραψω εδω απο την επομενη βδομαδα. Παντως εως σημερα εξοπλισμο δεν εχω παρει... Μπορει τα παιδια να περιμενουν με το που κοπει η γραμμη να μου φερουν τον εξοπλισμο και να τον εγκαταστησουν!.....
Παντως ειναι σιγουρο οτι η τηλεφωνια που παρεχεται ειναι voip η εχει αντικατασταθει απο την κανονικη?

gibrakis
20-03-09, 22:40
Εδω ειναι λιγο ασχετο να το ρωτας!! Λοιπον δειτε τι εγινε. Το πρωι εγινε η αλλαγη του βρογχου και εγω δεν πηρα χαμπαρι τιποτα. Μολις τωρα το καταλαβα επειδη κοιτουσα τα στατιστικα του fritz και ειχα snr 9!! Εκανα trceroute και βρηκα οτι βγαινω απο HOL!!! Tο απιστευτο εδω ειναι οτι κανω login με τους κωδικους της forthnet!! Απο HOL ουτε εξοπλισμο εχω ουτε μου εχουν δωσει κωδικους. Επισης η τηλεφωνια λειτουργει κανονικα και ειναι κατευθειαν στην μπριζα!!
Απιστευτα!!!!!! Θα τρελαθουμε τελειως!!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.