PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλη ταχυτητα σε hol Double play



akiseirini
19-03-09, 03:16
Παιδια καλησπερα σας...Πριν 4 μερες ενεργοπιηθηκα και εγω στην hol.Μου ειπαν για ταχυτητα ιντερνετ στα 24mbps..Μπαινω μεσα στις ρυθμισεις του ρουτερ και βλεπω οτι ειμαι στα 512kbps.Για την ακριβεια 466kbps.Oυτε καν 1mbps..Μενω περαια θεσσαλονικης.Τους πηρα τηλ και τους ειπα και μου ειπαν οτι θα μου στειλουν ενα email,μου το εστειλαν,τους εστειλα τα αποτελεσματα που ηθελαν και δν ελαβα απαντηση.Σας βαζω και 2 φωτογραφιες για να δειτε και εσεις.Ρουτερ εχω αυτο που μου εστειλαν..Τι πρεπει να κανω.?.Η ταχυτητα ειναι απαραδεκτη.Εκανα και το τεστ μεσα απο το site της hol και μου εβγαλε χαλια αποτελεσματα.Download 502kbps (62,8kb/s) και upload 208kbps (26kb/s).Απο rapidshare δεν μπορω να ξεπερασω τα 50kb/s.

vaggoulas
19-03-09, 03:19
Τα χαρακτηριστά της γραμμής σου είναι χάλια.Έχεις τεράστιο Attenuation.
Σίγουρα η συνδεσμολογία σου είναι σωστή?Δοκίμασε χωρίς τηλεφωνικές συσκευές, το router μόνο του στο κεντρικό πριζάκι.

akiseirini
19-03-09, 03:23
Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου..Ναι η συνδεσμολογια ειναι σωστη.Να βαλω λες μονο το καλωδιο του adsl στο πριζακι?Χωρις φιλτρα χωρις τπτ?

MNP-10
19-03-09, 03:24
Με 69 db attenuation θα υπηρχε προβλημα οντως.. Λογικα πρεπει να μενεις πολυ μεγαλη αποσταση απ'το αστικο κεντρο του ΟΤΕ της περιοχης σου, ε?

(ναι δοκιμασε χωρις τιποτα επανω, γυμνο κατ'ευθειαν)

akiseirini
19-03-09, 03:25
1 με 1,5 χλμ περιπου.Αλλα που κολλαει ο οτε?

akiseirini
19-03-09, 03:28
Αυτα ειναι τα αποτελεσματα μου τωρα χωρις πρηζακια χωρις τπτ.

akiseirini
19-03-09, 03:40
Τι κανω σε αυτην την περιπτωση?Δν απαντατε και με ανησυχητε παιδια...Ξαναβαζω το splitter και ολα τα αλλα και ξαναπεφτω στην ιδια ταχυτητα..

MNP-10
19-03-09, 04:10
Χμμ.. εφτιαξε παρα πολυ.. αρα μαλλον κατι γινεται λαθος με τα φιλτρα και τα splitter ή το τηλεφωνο.. δοκιμασε ξανα τη συνδεσμολογια να ειναι σωστη και αν δε δουλευει, δοκιμασε

α) χωρις τηλεφωνο και δες ποσο συγχρονιζει
β) με αλλο splitter/filter

akiseirini
19-03-09, 04:20
Μπα πεφτω στην ιδια ταχυτητα..Δοκιμασα και τα 2 που μου ειπες..Γιατι το κανει αυτο?

MNP-10
19-03-09, 04:27
Καλη ερωτηση.. :hmm:

Billmg81
19-03-09, 04:34
Γιατί απλά δεν το αφήνεις χωρίς splitter/filter κλπ κλπ αφού μια χαρά είναι η ταχύτητα σου ~17.5mbps download & ~ 1mbps upload?!? Εγώ αυτό που φαντάζομαι είναι μήπως είναι για πέταμα -προβληματικά- το splitter/filter κλπ! Πάντως ειλικρινά τώρα, αφού σου είναι okey με απευθείας σύνδεση στην πρίζα...άφησέ το ως έχει να κάνεις την δουλειά σου! ;-)

akiseirini
19-03-09, 04:41
Το θεμα δν ειναι αυτο..Ειναι οτι μενω χωρις τηλεφωνο μετα..

Billmg81
19-03-09, 04:55
Ααα συγνώμη τότε, λάθος δικό μου φίλε! Χμμμ τώρα όντως μου βάζεις δύσκολα & τέτοια ώρα ακόμα πιο δύσκολα! Θα ρωτήσω αύριο 2-3 φιλαράκια που έχουν HOL doubleplay μήπως γνωρίζουν κάτι παραπάνω & θα σου γράψω κάποια στιγμή εδώ! Εύχομαι βέβαια μέχρι τότε να έχει βρεθεί λύση στο πρόβλημά σου. Καλό ξημέρωμα (Βασίλης)

nm96027
19-03-09, 11:56
Λογικά το splitter είναι χαλασμένο. ISDN έχεις?

angelos111
19-03-09, 12:17
φίλε καλημερα το γεγονος οτι χωρις σπλιττερ εχεις τετοια διαφορα στο attenuation και στη ταχυτητα σημαινει οτιι ειναι καθαρα θεμα σπλιττερ..εαν εχεις περισσοτερες απο μια τηλεφωνικες πριζες βαλε χωρις σπλιτερ το ρουτερ πανω στη μια πριζα και το τηλεφωνο σε μια αλλη με φιλτρο αν παλι εχεις μονο μια πριζα αλλαξε σπλιττερ.

pcday
19-03-09, 12:59
Δοκίμασε να βάλεις ένα splitter τηλεφωνικό που να σου δίνει δύο εξόδους. Στη μια σύνδεσε απ' ευθείας το router και στην άλλη βάλε το φίλτρο σου και το τηλέφωνο μετά. Αν έχεις ακόμα χαμηλές ταχύτητες σύνδεσε ανάποδα το φίλτρο. Αν ακόμα και τότε έχεις χαμηλές ταχύτητες άλλαξε φίλτρο.

akiseirini
19-03-09, 13:45
Παιδια ευχαριστω για της απαντησεις...3 splliter εχω αλλαξει..δν πιστευω να ειναι χαλασμενα και τα 3.

........Auto merged post: akiseirini πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φιλε pcday το εκανα αυτο που λες,μονο που εχω παρασιτα στο τηλ τωρα..

alex24
19-03-09, 13:49
Βαλε το τηλ πανω στο μοντεμ εαν θες στο phone 1 αλλα πρεπει να εχεις και ενα καλωδιο τηλεφωνου στο line που να συνδεεται στην πριζα μαζι με το ρουτερ δοκιμασε και αυτο

akiseirini
19-03-09, 14:04
Alex το εκανα και αυτο που μου ειπες αλλα μολις παω να παρω ενα τηλ για να δω αμα εχει παρασιτα,μου κλεινει κατευθειαν την adsl γραμμη.Μολις κλεινω το τηλ ξανασυνδεεται..

alex24
19-03-09, 14:21
Λιγο παρεξενο αυτο δεν δοκιμαζεις να τους παρεις ενα τηλ μηπως γινεται κατι στην γραμμη σου?μηπως εχεις καποιο αλλο μοντεμ να το δοκιμασεις με το φιλτρο πανω στην πριζα μαζι με το τηλ σου?

akiseirini
19-03-09, 14:34
Αλλο μοντεμ φιλε δν εχω..Για να τους πετυχεις αυτους στο τηλ πρεπει να κατσεις κανενα μισαωρο μεχρι να το σηκωσουν.Θα παω το απογευμα να αγορασω ενα καινουργιο φιλτρο μπας και ειναι αυτο..αν και το πηρα προχθες.

alex24
19-03-09, 14:38
Δεν φταινε τα φιλτρα κατα την γνωμη μου αν θες δοκιμασε να παρεις και ενα φισακι για την πριζα που εχει 2 εισοδους μπροστα και βαλτα και τα 2 πανω και το μοντεμ και το τηλ χωρις φιλτρα ειναι καπως ετσι:http://www.inter-shop.gr/commerce/catalog/images/ep7010.jpg

akiseirini
19-03-09, 16:41
Το εχω κανει και αυτο φιλε αλλα μολις τα βαλω ετσι σκετα εχω φοβερα παρασιτα στο τηλ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.