PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster IAD, Προτεινόμενες ρυθμίσεις?



MiLToS_666
19-03-09, 21:46
Καλησπέρα,

Πριν βάλω HOL είχα Conn-X και χρησιμοποιούσα το Thomson Speedtouch 585v6 στο οποίο είχα ρυθμίσει τα πάντα όπως ήθελα.
Βάζοντας το Netfaster βλέπω ότι και αυτό έχει ένα σωρό ρυθμίσεις οι οποίες δεν είναι και τόσο κατανοητές... Έχω κάνει όλα τα βασικά, έχω ανοίξει και μερικά ports που χρειάζομαι αλλά από κει και πέρα θα ήθελα αν έχει ασχοληθεί κάποιος να μου προτείνει ρυθμίσεις για όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες που υπάρχουν στ'αριστερά και ειδικά την Firewall και QoS.
Όποτε κατεβάζω torrents δεν πάει μία το υπόλοιπο ίντερνετ... :p

Ευχαριστώ πολύ!

Μίλτος

gtklocker
19-03-09, 22:14
Προφανώς, τα torrents σου τρώνε όλο το bandwith, άρα no bandwith.

Βάλε ένα όριο κατεβάσματος στο πρόγραμμά σου.

MiLToS_666
19-03-09, 22:49
Λογικό αυτό που προτείνεις αλλά με το Speedtouch δεν γινόταν κάτι τέτοιο... Καθυστερούσε μεν αλλά δεν σερνότανε... Είχα σετάρει το QoS όμως δίνοντας χαμηλή προτεραιότητα στο port του torrent client, κάτι που δεν έχω κάνει στο Netfaster γι'αυτό ρωτάω αν έχει ασχοληθεί κανείς!

gtklocker
19-03-09, 23:18
Λογικό αυτό που προτείνεις αλλά με το Speedtouch δεν γινόταν κάτι τέτοιο... Καθυστερούσε μεν αλλά δεν σερνότανε... Είχα σετάρει το QoS όμως δίνοντας χαμηλή προτεραιότητα στο port του torrent client, κάτι που δεν έχω κάνει στο Netfaster γι'αυτό ρωτάω αν έχει ασχοληθεί κανείς!

Πρέπει να έχει ανάλογη επιλογή.

Ψάξε στο μενού του.

MiLToS_666
19-03-09, 23:39
:lol:
Δεν είπα ότι δεν έχει επιλογή! Είναι απλά ακαταλαβίστικη όμως...
Οι επιλογές εκεί είναι για όλα, το θέμα είναι ότι επειδή δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχει η κάθε μία και το manual δεν τα περιγράφει με εύκολα κατανοητό τρόπο ζητάω βοήθεια από εδώ γιατί δεν βλέπω κάποιο αντίστοιχο topic με προτεινόμενες ρυθμίσεις.

ultraxmode
10-04-09, 15:16
εγώ πιστεύω πως μπουκώνει το netfaster.. δεν εξηγήται.. :hmm:

yiannakos
12-04-09, 17:43
ξέρετε γιατί δεν μπορώ να κάνω disconnect (και μετά Connect) απο το STATUS του netfaster ( για τη γνωστή "χρήση" του rapidshare) ?
Eνώ όταν πατάω το disconnect, σβήνει το κουμπί disconnect, δεν γίνεται αποσύνδεση με τίποτα, και το router είναι λίγο μακρυά για on-off...

yiannakos
23-04-09, 17:00
ξέρετε γιατί δεν μπορώ να κάνω disconnect (και μετά Connect) απο το STATUS του netfaster ( για τη γνωστή "χρήση" του rapidshare) ?
Eνώ όταν πατάω το disconnect, σβήνει το κουμπί disconnect, δεν γίνεται αποσύνδεση με τίποτα, και το router είναι λίγο μακρυά για on-off...

setup > tools > reset > reboot router :oneup:

arisg
20-06-09, 19:13
Πως μπορω να κλεισω την ασυρματη λειτουργια του Νετφαστερ και να εχω μονο ενσυρματη?Ειμαι καινουργιος στο ιντερνετ απο το σπιτι και δεν ξερω τι ρυθμισεις πρεπει να κανω.Βοηθηστε...

mathew
20-06-09, 20:25
Απο το menu διαλεξε wireless ----> disabled.

AgentWolf
19-10-09, 21:11
εγώ πιστεύω πως μπουκώνει το netfaster.. δεν εξηγήται.. :hmm:

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω...
Δεν είναι θέμα QoS, καθώς όταν ανοίγω torrents, σέρνεται μέχρι και η σελίδα του Netfaster, την οποία προσπαθώ να ανοίξω από άλλο PC του LAN μου (το οποίο δεν τρέχει torrents).

mpampis81
27-11-09, 03:03
Καλησπέρα,

Πριν βάλω HOL είχα Conn-X και χρησιμοποιούσα το Thomson Speedtouch 585v6 στο οποίο είχα ρυθμίσει τα πάντα όπως ήθελα.
Βάζοντας το Netfaster βλέπω ότι και αυτό έχει ένα σωρό ρυθμίσεις οι οποίες δεν είναι και τόσο κατανοητές... Έχω κάνει όλα τα βασικά, έχω ανοίξει και μερικά ports που χρειάζομαι αλλά από κει και πέρα θα ήθελα αν έχει ασχοληθεί κάποιος να μου προτείνει ρυθμίσεις για όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες που υπάρχουν στ'αριστερά και ειδικά την Firewall και QoS.
Όποτε κατεβάζω torrents δεν πάει μία το υπόλοιπο ίντερνετ... :p

Ευχαριστώ πολύ!

Μίλτος

Για να δοκιμάσω το Thomson Speedtouch 585v6 που έχω από τον ΠΟΤΕ το συνδέω και δουλεύει κανονικά? Δεν θέλει τίποτα κωδικούς?

MiLToS_666
01-12-09, 11:50
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από τις αρχικές ρυθμίσεις τότε αν ζητήσει κωδικό θα τον γράφει στις οδηγίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.