PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με λαμπακι του link



aprilios15
20-03-09, 00:39
Γεια σας παιδια.Τον Δεκεμβρη θελησα να βαλω στο σπιτι μου adsl.Πηρα λοιπον τηλ κ μου ειπαν οτι στην περιοχη μου δεν υπαρχουν πορτες ανοιχτες κ οτι μια λυση ειναι να κανω τη γραμμη μου απο pstn σε isdn.Την εκανα προκειμενου να εχω δικτυο...Ηρθε πρωτα το netmod κ καπιεσ μερες αργοτερα κ το πακετο του connex.Ολα εγκατασταθηκαν σωστα κ δουλευε καλα τις πρωτες μερες.Μετα αρχισε ενας ανυποφορος θορυβος στο τηλεφωνο που δε σε αφηνε να μιλησεις κ επισης το λαμπακι link του ρουτερ (baudtec) ανα τακτα διαστηματα αναβοσβηνει κ επανερχεται μετα απο λιγο παλι.Καποια στιγμη τυχαια βγηκε το καλωδιο ρευματος του netmod κ ολα δουλευαν σωστα.Οταν το ειδα κ το συνδεσα παλι αρχισαν τα προβληματα παλι.Βγαζοντας το απο την πριζα εφτιαξε το προβλημα με το link αλλα το τηλεφωνο αυνεχιζε να εχει θορυβο λιγοτερο ομως αυτη τη φορα.Δουλεψε καλα για κανενα μηνα κ τωρα παλι αρχισε τα ιδια ενω ειναι εκτος πριζας.Ο ΟΤΕ που το ειδε ειπε οτι ειναι οκ,κ εχω αλλαξει 3 netmod μεχρι τωρα αλλα κ με τα 3 το ιδιο κανει.Ξερει κανεις να μου πει τι φταιει?Που να απευθυνθω? Ξεχασα να σας γραψω οτι εχω αλλαξει κ το splitter.
Ευχαριστω πολυ

ORGixMH
20-03-09, 01:14
το φταίει ο ΟΤΕ είναι πλέον #$@$@#!!
Αν έχεις αλλάξει Netmod & Splitter όπως γράφεις και έχει τέτοια προβλήματα, οι ποιο πιθανοί παράγοντες είναι:

70% --- ΟΤΕ
20% --- Καλώδια γραμμής από το Netmod ως το κουτί του ΟΤΕ
10% --- Συνδεσμολογία

Τσέκαρε πρώτα την συνδεσμολογία του splitter με το netmod και το router σου και στην συνέχεια τα υπόλοιπα!

Καλή τύχη!

WoTaN
20-03-09, 03:05
Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με ΟΤΕ Connx 24mbps πάνω σε PSTN γραμμή εδώ και 2 μέρες.Σημειωτέο ότι επί 4 χρόνια DSL στο σπίτι αυτό το πρόβλημα δεν μου ξαναέχει εμφανιστεί.

030366
20-03-09, 03:16
Κάνε πρώτα τον τυπικό έλεγχο στο χώρο σου (απευθείας το ρούτερ στη τηλεφωνική πρίζα, χωρίς σπλίτερ, φίλτρο και τηλεφωνικές συσκευές. Δοκιμή σύνδεσης του ρούτερ στη κεντρική πρίζα) και δώστο βλάβη στο 121 για συχνές αποσυνδέσεις.

WoTaN
20-03-09, 14:17
Το έκανα πριν δηλώσω βλάβη και ήδη είμαι στην αναμονή τεχνικών...

aprilios15
28-03-09, 01:27
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,θα το δηλωσω στις βλαβες.Πριν το κανω ομως μπορω στην isdn να κανω την δοκιμη του router απευθειας στην τηλεφωνικη μπριζα χωρις netmod?

tsorbi
28-03-09, 22:03
Ναι μπορείς.

aprilios15
30-03-09, 16:30
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου,θα το δοκιμασω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.