PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα και "ταχύτητα"



devan
20-03-09, 01:31
Καλησμπέρα,

Εδώ και τρείς ημέρες βρίσκομαι στο δίκτυο της HOL (Double Play έως 24Μbps).

Από το Adsl status του Netfaster φαίνεται ότι συνδέομαι στα 16.500/850 kbps περίπου. Από το τεστ της hol φαίνεται ότι έχω ταχύτητες 8000/700 kbps περίπου. Από το τεστ του adslgr φαίνεται να κατεβάζω 750 kbps.

Από κατέβασμα torrent κατεβάζω με 1,1Mb/sec περίπου το μέγιστο μέχρι στιγμής.

από την ΤΥ της HOL μου είπαν πως η ταχύτητα είναι αυτή που φαίνεται από το ρουτεράκι.

Τελικά γιατί τόσες διαφορετικές τιμές? Γιατί ενώ το Netfaster μου δείχνει 16500kbps στην πραγματικότητα με τις ταχύτητες που κατεβάζω είμαι γύρω στα 8000kbps?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση

tardin
20-03-09, 02:03
σαμπάνιες άνοιξες???
και εγώ τρείς μέρες βρίσκομαι στο δίκτυο και συνδέομαι στα 2000/120kbps

dyrer
20-03-09, 02:18
Καλά μη σκάτε εγώ είμαι πάνω από ενα χρόνο στη hol και καθε μήνε το modem συγχρονίζει όλο και λιγότερο. Ξεκίνησα με 16χχχ και τώρα είμαι κάτω από 15000 και πολλές φορές στις 13800
Αλλά ξέχασα όπως μου είπε τεχνικό της εταιρίας ότι φθείρονται οι γραμμές με το καιρό, σε ενα χρόνο επεσα τόσο φανταστείτε σε 10 χρόνια, μόνο με περιστέρι

devan
20-03-09, 02:33
Ρε παιδιά,

αυτό που ρωτώ δεν είναι γιατί έχω υψηλή ή χαμηλή ταχύτητα. Ρωτώ, αν ξέρετε βέβαια, γιατί ενώ το ρουτεράκι δείχει π.χ 16.000 εγώ έχω ταχύτητα γύρω στα 8.000

Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα είναι τι θα σου κάτσει! Αν στην κάτσει άσχημα τότε...

lsavvaid
20-03-09, 03:09
Ρε παιδιά,

αυτό που ρωτώ δεν είναι γιατί έχω υψηλή ή χαμηλή ταχύτητα. Ρωτώ, αν ξέρετε βέβαια, γιατί ενώ το ρουτεράκι δείχει π.χ 16.000 εγώ έχω ταχύτητα γύρω στα 8.000

Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα είναι τι θα σου κάτσει! Αν στην κάτσει άσχημα τότε...

Μην αγχώνεσαι και μην εμπιστεύεσαι αυτά τα τεστ ταχύτητας που κυκλοφορούν ευρέως στο ίντερνετ. Για να δεις την πραγματική ταχύτητα κατέβασε ένα μεγάλο αρχείο από έναν μεγάλο σέρβερ του εξωτερικού πχ. έναν driver από nvidia ή ati και δες τη ταχύτητα πιάνεις όταν έχει φτάσει στη μέση περίπου το κατέβασμα. Λογικά θα δεις πάνω από 1,5 MB/sec . Εννοείται πως θα χρησιμοποιήσεις dowload manager (εγώ έχω τον internet download manager και είναι σφαίρα).

Κάθε φορά που κάνω αυτά τα speedtest σχεδόν ποτέ δεν μου βγάζει πάνω από 3MBps. Ότι να ναι. Η ταχύτητα που σου δείχνουν όλα αυτά τα μπιχλιμπίδια είναι η στιγμιαία ταχύτητα για την συγκεκριμένη διαδρομή που επιλέχθηκε κάθε φορά. Την μια θα σου λέει 3 την άλλη 5 την άλλη 4 και πάει λέγοντας. Ακόμη πιο αξιόπιστη μέτρηση είναι να κατεβάσεις ένα αρχείο από έναν ftp server σε ώρες μη αιχμής.

Αλλά να έχεις υπόψη ότι και στους μεγάλους server που θεωρητικά σου επιτρέπουν να πιάσεις ταχύτητες και γενικά για το ίντερνετ ισχύει ότι ισχύει και για τους δρόμους μιας πολής : και φεράρι να έχεις αν έχει μποτιλιάρισμα δεν μπορείς να κουνηθείς, θα πας όπως πάνε όλοι.

Ελπίζω να σε βοήθησα

devan
20-03-09, 08:26
Σ' ευχαριστώ πολύ.

lsavvaid
20-03-09, 10:24
Δες στο adsl parametres αν είναι σε automatic και γύρνα το σε 992.5 adls2+ αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Μπορεί να συγχρονίσει παραπάνω.

dyrer
20-03-09, 15:56
Δες στο adsl parametres αν είναι σε automatic και γύρνα το σε 992.5 adls2+ αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Μπορεί να συγχρονίσει παραπάνω.

Μάλλον μιλάς για το netfaster και όχι το Fritz

alex24
20-03-09, 18:50
Μαλλον αρχιζω να το μετανιωνω που εβαλα hol ενω στην αρχη καταιβαζα με 1mb/s απο την apple τωρα με 150kb/s χαλια μαυρα

lsavvaid
20-03-09, 21:27
Μάλλον μιλάς για το netfaster και όχι το Fritz

Ναι! Ξεχνάω ότι έχουν και κάποιοι το Fritz.

Άτιμος ''κινέζος''

@ ADSLgr.com All rights reserved.