PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE ( να λεμε και τα ευχαριστα )



kourkos
20-03-09, 10:31
καλημερα σας

επειδη πρεπει να λεμε και τα καλα κ τα ασχημα του ΟΤΕ να πω και εγω το εξης ....

πριν μερες συγκεκριμενα στις 4/3 ηρθε το συνεργειο του ΟΤΕ για να δει μια βλαβη σε πτωση ταχυτητας . απο τοτε η ταχυτητα εγινε αλλα βγηκε μετα αλλο προβλημα συχνες αποσυνδεσεις με πανω απο 20 την ημερα .

σημερα δηλωνω βλαβη επειδη ελειπα στις 08:35 με το ρολοι του υπολογιστη ... στης 08:37 με περνουν τηλεφωνο απο το ψηφιακο κεντρο του ΟΤΕ στην Θεσσαλονικη.....στις 09:02 τηλεφωνο απο ΟΤΕ Βεροιας να κλεισουμε ραντεβου να ερθουν....

θελω να πω οτι ολα γινανε σε χρονο τσακ πατ σε σημειο που τους ειπα στο τηλεφωνο : ειστε σιγουροι οτι ειστε απο τον ΟΤΕ ; Γιατι 1η φορα τοσο γρηγορα και ανησυχω :rofl:

μακαρι να δουλευανε τοσο γρηγορα παντα :whistle:

hel
20-03-09, 11:06
Είναι επειδή πήρες το πρωί που δεν έχει κίνηση.
Κάτσε να φτιάξουνε τη βλάβη...:p

kourkos
20-03-09, 11:08
Είναι επειδή πήρες το πρωί που δεν έχει κίνηση.
Κάτσε να φτιάξουνε τη βλάβη...:p

μητσοτακη :rofl:

Advanced
20-03-09, 17:25
καλημερα σας

επειδη πρεπει να λεμε και τα καλα κ τα ασχημα του ΟΤΕ να πω και εγω το εξης ....

πριν μερες συγκεκριμενα στις 4/3 ηρθε το συνεργειο του ΟΤΕ για να δει μια βλαβη σε πτωση ταχυτητας . απο τοτε η ταχυτητα εγινε αλλα βγηκε μετα αλλο προβλημα συχνες αποσυνδεσεις με πανω απο 20 την ημερα .

σημερα δηλωνω βλαβη επειδη ελειπα στις 08:35 με το ρολοι του υπολογιστη ... στης 08:37 με περνουν τηλεφωνο απο το ψηφιακο κεντρο του ΟΤΕ στην Θεσσαλονικη.....στις 09:02 τηλεφωνο απο ΟΤΕ Βεροιας να κλεισουμε ραντεβου να ερθουν....

θελω να πω οτι ολα γινανε σε χρονο τσακ πατ σε σημειο που τους ειπα στο τηλεφωνο : ειστε σιγουροι οτι ειστε απο τον ΟΤΕ ; Γιατι 1η φορα τοσο γρηγορα και ανησυχω :rofl:

μακαρι να δουλευανε τοσο γρηγορα παντα :whistle:

Έχουν αρχίσει λίγο να σφίγγουν τα σχοινιά στον ΟΤΕ οι Γερμανοί, μετά την ανακοίνωση για απολύσεις 2000 υπαλλήλων.

kourkos
20-03-09, 17:28
αποκατασταση βλαβης στις 13:20

τωρα θα δειξει κατα ποσο θα αποκατασταθει

........Auto merged post: kourkos πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχουν αρχίσει λίγο να σφίγγουν τα σχοινιά στον ΟΤΕ οι Γερμανοί, μετά την ανακοίνωση για απολύσεις 2000 υπαλλήλων.

να σφιξουν και αλλο κατα την γνωμη μου σε ΠΟΛΛΑ θεματα

ubuntubu
20-03-09, 17:29
Έχουν αρχίσει λίγο να σφίγγουν τα σχοινιά στον ΟΤΕ οι Γερμανοί, μετά την ανακοίνωση για απολύσεις 2000 υπαλλήλων.

Έχασα κάποιο επεισόδιο ; :hmm:

emeliss
20-03-09, 17:42
Έχασα κάποιο επεισόδιο ; :hmm:
Όχι!!!

maik
21-03-09, 13:19
Έχουν αρχίσει λίγο να σφίγγουν τα σχοινιά στον ΟΤΕ οι Γερμανοί, μετά την ανακοίνωση για απολύσεις 2000 υπαλλήλων.

Επισης ανακοινωθηκαν σεισμοι λιμοι καταποντισμοι. Και η Πετρουλα θα κανει κατ΄οικον επισκεψεις να σας λεει τον καιρο.:rofl::rofl:

FuS
21-03-09, 20:12
Έχουν αρχίσει λίγο να σφίγγουν τα σχοινιά στον ΟΤΕ οι Γερμανοί, μετά την ανακοίνωση για απολύσεις 2000 υπαλλήλων.

Αυτό πάλι που το άκουσες;

seeker4all
21-03-09, 21:06
.....οι Γερμανοί ξανάρχονται?

xmperop1
21-03-09, 21:40
Οτι ναναι......

Kyaner
22-03-09, 15:15
Tα δικα μου ευχαριστα.

Εφυγα απο τη Forthnet γιατι ειχα κατα διαστιματα απωλεια IP και γυρισα στον ΟΤΕ για να εχω πιο σταθερη συνδεση.
Με το που γινεται η αλλαγη (ειχα 9-10mbps απο τη Forthnet) βλεπω το Attn απο 32db στα 42db με αποτελεσμα να εχω σταθερη γραμμη στα 4mbps και με μεγαλη προσπαθεια 6 αλλα με αποσυνδεσεις.
Παιρνω τηλ στο 121 και μου λενε οτι πρεπει να ερθει τεχνικος στο χωρο μου για ελεγχο, οτι και αν τους ελεγα πηγαινε βερεσε, τι οτι εγω δεν αλλαξα τιποτα απο οτι ειχα με το προηγομενο παροχο, τι οτι τραβηξα καινουργιο καλωδιο απο το κατανεμιτη στο χωρο μου, τι οτι κουμποσα το router κατευθειαν στο κατανεμιτη χωρις να δω καμια διαφορα, το ιδιο και το αυτο...
Ειρθε ο τεχνικος τελικα (εχασα καπιες ωρες απο τη δουλεια μου) για να μου πει "Ασε δε χριαζεται να ελεγξω τιποτα τη ξερω τη περιοχη, 4 και πολλα ειναι" Ρε παλικαρι μου του λεω ειχα 9 !!! Τιποτα αυτος εκει... Οκ του λεω κλειδωσε το στα 8 να μη πληρωνω τζαμπα 24 για να εχω 4 και δες τι μπορεις να κανεις αποτη μερια του κομβου.
Περιμενω μια βδομαδα, χωρις καμια απαντηση (παιρνω τηλ στο 121 και μου λενε οτι εκρεμμει αλλαγη καρτας στο κομβο, αντε λεω επιτελους το πηραν αποφαση) η διαφορα στα χαλια της γραμμης μου και ξανα παιρνω τηλεφωνο στο 121, μιλαω με καποιον εκει και μετα απο καμια ωρα με παιρνει τηλ ο τεχνικος που ειχε ερθει να μου ζητησει το λογο που ξανα ζητησα ελεγχο...
Για να μη μπω στα ιδιαιτερα της συζητησης μιας και το υφος του δε μου αρεσε καθολου, συμφωνησαμε αντι να ερθει παλι σπιτι μου και να χασω και εγω το χρονο μου αλλα και εκεινος, να παει στο ΚΑΦΑΟ και να κανει εκει μετρηση μπας και βγαλουμε ακρη.
Οποτε περιμενω να δω τι θα γινει αυριο μετα τον ελεγχο.

Η πλακα ειναι οτι απο προχτες το βραδυ δεν εχω συγχρονισμο καθολου :)
OTE η ποιο σταθερη μας σΧΕΣΗ.

XronisR
22-03-09, 17:56
Tα δικα μου ευχαριστα.

Εφυγα απο τη Forthnet γιατι ειχα κατα διαστιματα απωλεια IP και γυρισα στον ΟΤΕ για να εχω πιο σταθερη συνδεση.
Με το που γινεται η αλλαγη (ειχα 9-10mbps απο τη Forthnet) βλεπω το Attn απο 32db στα 42db με αποτελεσμα να εχω σταθερη γραμμη στα 4mbps και με μεγαλη προσπαθεια 6 αλλα με αποσυνδεσεις.
Παιρνω τηλ στο 121 και μου λενε οτι πρεπει να ερθει τεχνικος στο χωρο μου για ελεγχο, οτι και αν τους ελεγα πηγαινε βερεσε, τι οτι εγω δεν αλλαξα τιποτα απο οτι ειχα με το προηγομενο παροχο, τι οτι τραβηξα καινουργιο καλωδιο απο το κατανεμιτη στο χωρο μου, τι οτι κουμποσα το router κατευθειαν στο κατανεμιτη χωρις να δω καμια διαφορα, το ιδιο και το αυτο...
Ειρθε ο τεχνικος τελικα (εχασα καπιες ωρες απο τη δουλεια μου) για να μου πει "Ασε δε χριαζεται να ελεγξω τιποτα τη ξερω τη περιοχη, 4 και πολλα ειναι" Ρε παλικαρι μου του λεω ειχα 9 !!! Τιποτα αυτος εκει... Οκ του λεω κλειδωσε το στα 8 να μη πληρωνω τζαμπα 24 για να εχω 4 και δες τι μπορεις να κανεις αποτη μερια του κομβου.
Περιμενω μια βδομαδα, χωρις καμια απαντηση (παιρνω τηλ στο 121 και μου λενε οτι εκρεμμει αλλαγη καρτας στο κομβο, αντε λεω επιτελους το πηραν αποφαση) η διαφορα στα χαλια της γραμμης μου και ξανα παιρνω τηλεφωνο στο 121, μιλαω με καποιον εκει και μετα απο καμια ωρα με παιρνει τηλ ο τεχνικος που ειχε ερθει να μου ζητησει το λογο που ξανα ζητησα ελεγχο...
Για να μη μπω στα ιδιαιτερα της συζητησης μιας και το υφος του δε μου αρεσε καθολου, συμφωνησαμε αντι να ερθει παλι σπιτι μου και να χασω και εγω το χρονο μου αλλα και εκεινος, να παει στο ΚΑΦΑΟ και να κανει εκει μετρηση μπας και βγαλουμε ακρη.
Οποτε περιμενω να δω τι θα γινει αυριο μετα τον ελεγχο.

Η πλακα ειναι οτι απο προχτες το βραδυ δεν εχω συγχρονισμο καθολου :)
OTE η ποιο σταθερη μας σΧΕΣΗ.

Αυτοί οι τεχνικοί είναι τελειωμένοι...Ελπίζω να μην γίνω και εγώ έτσι όταν τελειώσω..

ypol2001
23-03-09, 08:07
Τα δικά μου ευχάριστα είναι ότι έκανα μετατροπή ISDN -> PSTN (ΟΤΕ τηλέφωνο) την ίδια ημέρα.

Μάλιστα το συνεργείο πέρασε Κυριακή (ναι, ναί!!) και η μετατροπή έγινε σε λίγα λεπτά.

Αν αυτό συνέβαινε και στο conn-x, θα ήμασταν παράδεισος.

Πρέπει, επειδή το modem ISDN της Baudtec έχει διαφορετικό firmware από το PSTN, να μεταβώ στην Πλ. Βικτωρίας / ΟΤΕ Πατησίων για να κάνω αλλαγή του modem (ISDN->PSTN) ενώ αυτό θα μπορούσε να γίνει με μια αλλαγή του firmware από τον πελάτη (εάν έχει τις απαραίτητες γνώσεις).

Advanced
06-04-09, 15:06
Αυτό πάλι που το άκουσες;

Στις ειδήσεις πριν αρκετές ημέρες !

........Auto merged post: Advanced πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα δικά μου ευχάριστα είναι ότι έκανα μετατροπή ISDN -> PSTN (ΟΤΕ τηλέφωνο) την ίδια ημέρα.

Μάλιστα το συνεργείο πέρασε Κυριακή (ναι, ναί!!) και η μετατροπή έγινε σε λίγα λεπτά.

Αν αυτό συνέβαινε και στο conn-x, θα ήμασταν παράδεισος.

Πρέπει, επειδή το modem ISDN της Baudtec έχει διαφορετικό firmware από το PSTN, να μεταβώ στην Πλ. Βικτωρίας / ΟΤΕ Πατησίων για να κάνω αλλαγή του modem (ISDN->PSTN) ενώ αυτό θα μπορούσε να γίνει με μια αλλαγή του firmware από τον πελάτη (εάν έχει τις απαραίτητες γνώσεις).

Τις Κυριακές τις προτιμούν λόγω υπερωριών !
Είπαμε ότι θα αλλάξουν τα πράγματα με τους Υπαλλήλους τού ΟΤΕ !
ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ .. ΞΑΝΑΡΘΑΝ .. και θα πέσουν "κεφάλια" !

maik
07-04-09, 20:49
Τις Κυριακές τις προτιμούν λόγω υπερωριών !
Είπαμε ότι θα αλλάξουν τα πράγματα με τους Υπαλλήλους τού ΟΤΕ !


Το δικο σου προβλημα ποιο ειναι δεν μας ειπες.

Georgevtr
08-04-09, 05:24
Έπειτα απ'το τελευταίο check των τεχνικών,ιδού τα αποτελέσματα(είχα 4αρα) με πολλά προβλήματα(βραχυκύκλωμα απ'το καφάο-απόσταση κτλπ)

http://img9.imageshack.us/img9/9057/speedtestzqi.th.jpg (http://img9.imageshack.us/my.php?image=speedtestzqi.jpg)

baskon
08-04-09, 13:36
Ειχες 4αρα και τωρα σου βαλαν 22/2.5??:rofl::rofl:
Κανε κανενα αξιοπιστο τεστ.Απο συγχρονισμο πως εισαι μετα τα τελευταια check των τεχνικων και πως ησουν πριν??Απο στατιστικα?Καμια αλλαγη?Αυτα μας ενδιαφερουν.Οχι ενα speedtest Που λεει Upload 238 kb/s:whistle:

ayrton76
08-04-09, 13:51
Tα δικα μου ευχαριστα.

Εφυγα απο τη Forthnet γιατι ειχα κατα διαστιματα απωλεια IP και γυρισα στον ΟΤΕ για να εχω πιο σταθερη συνδεση.
Με το που γινεται η αλλαγη (ειχα 9-10mbps απο τη Forthnet) βλεπω το Attn απο 32db στα 42db με αποτελεσμα να εχω σταθερη γραμμη στα 4mbps και με μεγαλη προσπαθεια 6 αλλα με αποσυνδεσεις.
Παιρνω τηλ στο 121 και μου λενε οτι πρεπει να ερθει τεχνικος στο χωρο μου για ελεγχο, οτι και αν τους ελεγα πηγαινε βερεσε, τι οτι εγω δεν αλλαξα τιποτα απο οτι ειχα με το προηγομενο παροχο, τι οτι τραβηξα καινουργιο καλωδιο απο το κατανεμιτη στο χωρο μου, τι οτι κουμποσα το router κατευθειαν στο κατανεμιτη χωρις να δω καμια διαφορα, το ιδιο και το αυτο...
Ειρθε ο τεχνικος τελικα (εχασα καπιες ωρες απο τη δουλεια μου) για να μου πει "Ασε δε χριαζεται να ελεγξω τιποτα τη ξερω τη περιοχη, 4 και πολλα ειναι" Ρε παλικαρι μου του λεω ειχα 9 !!! Τιποτα αυτος εκει... Οκ του λεω κλειδωσε το στα 8 να μη πληρωνω τζαμπα 24 για να εχω 4 και δες τι μπορεις να κανεις αποτη μερια του κομβου.
Περιμενω μια βδομαδα, χωρις καμια απαντηση (παιρνω τηλ στο 121 και μου λενε οτι εκρεμμει αλλαγη καρτας στο κομβο, αντε λεω επιτελους το πηραν αποφαση) η διαφορα στα χαλια της γραμμης μου και ξανα παιρνω τηλεφωνο στο 121, μιλαω με καποιον εκει και μετα απο καμια ωρα με παιρνει τηλ ο τεχνικος που ειχε ερθει να μου ζητησει το λογο που ξανα ζητησα ελεγχο...
Για να μη μπω στα ιδιαιτερα της συζητησης μιας και το υφος του δε μου αρεσε καθολου, συμφωνησαμε αντι να ερθει παλι σπιτι μου και να χασω και εγω το χρονο μου αλλα και εκεινος, να παει στο ΚΑΦΑΟ και να κανει εκει μετρηση μπας και βγαλουμε ακρη.
Οποτε περιμενω να δω τι θα γινει αυριο μετα τον ελεγχο.

Η πλακα ειναι οτι απο προχτες το βραδυ δεν εχω συγχρονισμο καθολου :)
OTE η ποιο σταθερη μας σΧΕΣΗ.


Ακριβώς την ίδια περίπτωση είχα κι εγώ. Με μια διαφορά μόνο.... αντί για forthnet, εγώ ήμουνα στην Tellas.

Τα ίδια ακριβώς μου είπε κι εμένα (δεν σηκώνει η περιοχή παραπάνω κτλ). Εμένα μόνο την παραπάνω ταχύτητα την προσδιόρισε στο ότι ο ΟΤΕ δεν ρίχνει το Margin κάτω απο 9 dB. Ενώ εγώ στην Τελλάς έπιανα τα 8-9 με 4-5 Snr, και στον ΟΤΕ μου δίνει τα 4 με 9 Snr. Αν και εγώ επέμενα ότι δεν είχα καθόλου διακοπές, και ας είχα 4 Snr, μου είπε ότι δεν γίνεται και καλά. Οπότε κι εμένα το έριξε στα 8, για να το δούμε, αλλάζοντας μου και γραμμή. Αποτέλεσμα να κλειδώσει στα 7,2 με πολλές διακοπές όμως, σε σημείο να μην μπορείς να μην μπορείς ούτε να σερφάρεις. Οπότε τελικά την ρίξαμε στα 4, όπου είμαι κλειδωμένος χωρίς διακοπές.

Μου έκανε όμως εντύπωση κάτι. τον ρώτησα για της επικείμενες αναβαθμίσεις του ΟΤΕ. Λογικά και η δική μου θα πρέπει να ανέβει στα 8. Τον ρώτησα λοιπόν, πώς θα πάρω τότε τα 8, αφού η γραμμή δεν μπορεί να σηκώσει 8 (και ας τα είχα κανονικά με την Τελλάς). Δεν θα έχεις πρόβλημα μου λέει.... θα τα πάρεις τότε τα 8!!!!

Ηθελα να μάθω....... πόσο χρειάζεται για να μας τρελλάνουνε???

Georgevtr
09-04-09, 01:23
Ειχες 4αρα και τωρα σου βαλαν 22/2.5??:rofl::rofl:
Κανε κανενα αξιοπιστο τεστ.Απο συγχρονισμο πως εισαι μετα τα τελευταια check των τεχνικων και πως ησουν πριν??Απο στατιστικα?Καμια αλλαγη?Αυτα μας ενδιαφερουν.Οχι ενα speedtest Που λεει Upload 238 kb/s:whistle:
Αν κάνεις ένα υποτυπώδες search θα καταλάβεις τι χάλια γραμμή είχα.Ενδεικτικά ανέβασα αυτό το τέστ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.