PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι τύπου λογισμικό χρησιμοποιείτε;



PascalGR
26-12-05, 23:32
Με αφορμή τη συζήτηση εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=28084) (η οποία ξέφυγε λίγο) μου ήρθε σαν ιδέα η δημιουργία μιας δημοσκόπισης σχετικά με τον τύπο λογισμικού που (κατά κόρον) χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας.

Για να δούμε, η ελληνική κοινότητα (ελληνάρες) έχει ευαισθησία στα πνευματικά δικαιώματα; (:haha)

Η δική μου ψήφος πάντως έπεσε στο ανοιχτό λογισμικό...

jimkarvo
26-12-05, 23:37
Η δική μου.. πάει στο PEIRATIKO...

αν κάποιος χρησιμοποιεί και τα 2, τι κάνει;

macgiorgosgr
26-12-05, 23:38
Δωρεάν/ανοικτό όπου μπορώ και με καλύπτει στις ανάγκες μου. Στην δημιουργία μουσικής δεν υπάρχει κάτι που να με καλύπτει, οπότε το Logic είναι αγορασμένο κανονικότατα.

jimkarvo
26-12-05, 23:39
ω ρε γμτο.. είμαι ο μόνος:oops: αλλά εγώ το λέω δυνατά!!!!!!

PascalGR
26-12-05, 23:41
Η δική μου.. πάει στο PEIRATIKO...

αν κάποιος χρησιμοποιεί και τα 2, τι κάνει;
Στη δημοσκόπηση ενεργοποίησα την πολλαπλή επιλογή, οπότε θα μπορούσες να επιλέξεις παραπάνω από ένα. Αλλά τώρα που έχεις ήδη ψηφίσει δε γίνεται τπτ...

hedgehog
26-12-05, 23:42
αν κάποιος χρησιμοποιεί και τα 2, τι κάνει;
Απλά επιλέγει και τα δύο :p

Κατα καιρούς έχει περάσει μπόλικο πειρατικό λογισμικό απο το PC μου.
Ωστόσο αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχει ούτε ένα σπασμένο prog επάνω του και είναι σε αυτή την κατάσταση το PC μου εδώ και αρκετούς μήνες. Απλά κάποια στιγμή είδα πως μπορώ να κάνω την δουλειά μου άνετα και οικονομικά, χωρίς να μπλέκω με αμφιβόλου αξιοπιστίας cracks, χωρίς μάλιστα κανένα ηθικό ενδιασμό.

jimkarvo
26-12-05, 23:47
Βασικά, λίγο από όλα!.. πχ, αυθεντικά win, κτλ

sandman
26-12-05, 23:54
Το θέμα είναι κάποιος που έχει για παράδειγμα
4 πειρατικά
2 free
2 open source
2 αυθεντικά

τι ψηφίζει; όλα; Έτσι δεν βγάζουμε κανένα συμπέρασμα.

Ίσως μια καλύτερη ερώτηση είναι "πόσα πειρατικά προγράμματα έχετε στο pc σας"
<4, 5 - 8, 9 - 12, >12 (ή κάπως έτσι).

PascalGR
27-12-05, 00:01
Ψηφίζει αυτά που συνήθως χρησιμοποιεί. Για παράδειγμα αν έχεις κυρίως αυθεντικά και κανά δυο πειρατικά, ψηφίζεις μόνο αυθεντικά...

Τώρα αν το ποσοστό μοιράζεται στα ίσα, ε τότε είναι στην ευχέρεια του καθενός τι θα επιλέξει (πχ ποιός τύπος λογισμικού του αρέσει περισσότερο να χρησιμοποιεί)...

pelasgian
27-12-05, 00:01
Εγώ ΜΟΝΟ open source.
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ open source.

Όταν βγει το PS3 θα αγοράζω και τα παιχνίδια πρωτότυπα.

sdikr
27-12-05, 00:22
Τα πάντα, ;)

λειτουργικό κανονικά αυθεντικό, κάποια άλλα προγραμματάκια όχι και τόσο αυθεντικά

κλπ κλπ

dipa57
27-12-05, 00:26
Βασικά έχω αρκετά αυθεντικά προγράμματα αλλά όλες οι νέες εκδόσεις είναι πειρατικές (δεν πιστεύω να μας διαβάζει κανείς άλλος ...):oops:

giorgosc61
27-12-05, 00:31
Free linux only λογισμικό...το οποίο κατά 99% το βρίσκω στα repositorie του Arch...;)

koukou
27-12-05, 00:33
Oλα πειρατικά και έχω το κεφάλι μου εχμμμ συγνώμη την τσέπη μου ήσυχη...:-k
Μόνο τα games μου είναι γνήσια αλλα μάλλον δε θεωρούντε λογ/κο!

jimkarvo
27-12-05, 00:46
έχω το κεφάλι μου εχμμμ συγνώμη την τσέπη μου ήσυχη...:-k


Το slogan της εβδομάδας!!!!!:D

no_logo
27-12-05, 02:18
πειρατικά.
το τελευταίο γνήσιο πρόγραμμα που πήρα ήταν ο ηλεκτρονικός λογογράφος (ο πρώτος που είχε βγει πριν χρόνια) και το μετάνιωσα.

KLG
27-12-05, 02:29
οpen source, αυθεντικα-κλειστα και το σπασμενο matlab, το οποιο αν και εχω εγκατεστημενο παλευω να το αντικαταστησω μιας και ειμαι στην αρχη με octave, scilab

koukou
27-12-05, 03:06
Το slogan της εβδομάδας!!!!!:D

χμμ συγνώμη κιόλας αλλα οταν ο άλλος μου πουλάει π.χ. ενα cd 16 € για να ακούσω το εξής συγκλονιστικό: <έχεις μεγάλο ταλέντο στα χείλη>:haha
ε συγνώμη αλλα 3 ευρώ το πολύ τα δίνω (1 για το δισκάκι +1 για την ΑΕΠΙ +1 για τον "καλλιτέχνη") αλλα όχι 16!
για αυτό τους χρειάζετε πολύ πειρατία ,μπας και βάλουν μυαλό!!!
σε κάθε είδους λογισμικό...

AddictedToChaos
27-12-05, 03:17
Εγω εχω σε πειρατικο το "πειρατικο" του euro lol. :offtopic:

NiKapa
27-12-05, 03:18
Tα παραθυρα παντα γνησια για να μην μπαζουν...;) τα υπολοιπα τουρλου τουρλου...

Aramil
27-12-05, 03:19
Οχι ότι ήμουν κάνας τρελός πειρατής αλλά τους τελευταίους 3 μήνες μόνο ανοιχτό και δωρεάν λογισμικό!Αφού μου καλύπτει τις αναγκες....τι να τα κάνω τα πειρατικά???

gbak
27-12-05, 03:55
Και γω ολα peiratika.... μονο games που παιζω online original....:thumbsup1

logan11
27-12-05, 04:17
Έχουμε και λέμε:

1-- Windows
--Αυθεντικά μόνο τα 95 (μου τα δώσαν μαζί με το PC).
Δυστυχώς με το Linux δέν έχουμε βρει την κατάλληλη χημεία ακόμα.

2-- Games
--Αυθεντικά μόνο τα : Diablo2+Exp., Starcaraft+Exp., Sacred, Empire Earth, Unreal Tournament GOTY και όσα δίνουν τα παιριοδικά Free...
Αλλά άμα ένα παιχνίδι που μου αρέσει έιναι All Time Classic τότε το αγοράζω αλλά όχι όταν πρωτοβγαίνει παρά μόνο αφού έχει πέσει η τιμή του, είναι σε προσφορά κλπ...

3--Μουσική
--Αυθεντικά μόνο 2 CD-Cingle πριν 5-6 χρόνια (σσ. έχω πολλά MP3 )

4--Προγράμματα
--Πολλά Freeware αλλά και αρκετά Σπασμένα..

cakavera
27-12-05, 04:21
Βασικα οτι εχω μεσα στο pc ειναι ανοιχτου κωδικα και καποια"ανοιχτων ηθων":oops: :oops:

kourampies
27-12-05, 08:00
ποτέ τίποτα αυθεντικό ή shareware. όλα τα άλλα σε αφθονία, με προτίμηση στα gpl :)

Re-Ti-Re
27-12-05, 09:50
Μια πίττα γύρο με απ’ όλα.

TYRONAGA
27-12-05, 10:03
ω ρε γμτο.. είμαι ο μόνος:oops: αλλά εγώ το λέω δυνατά!!!!!!
Ασχετο ..Καλώς τον ξάδερφο.

Μμμμ...μόνο το Diskeeper εχω πληρώσει...;)

aragorn
27-12-05, 10:08
Ο καλός ο μύλος, ως γνωστόν...όλα τ' αλέθει :lol: :lol: :lol:

Αν και στο γραφείο, μόνο αυθεντικό ή ανοιχτό/ελεύθερο.

kalwdios
27-12-05, 11:52
χμμ συγνώμη κιόλας αλλα οταν ο άλλος μου πουλάει π.χ. ενα cd 16 € για να ακούσω το εξής συγκλονιστικό: <έχεις μεγάλο ταλέντο στα χείλη>:haha
ε συγνώμη αλλα 3 ευρώ το πολύ τα δίνω (1 για το δισκάκι +1 για την ΑΕΠΙ +1 για τον "καλλιτέχνη") αλλα όχι 16!
για αυτό τους χρειάζετε πολύ πειρατία ,μπας και βάλουν μυαλό!!!
σε κάθε είδους λογισμικό...
Παρόλο που η συγκεκριμένη κουβέντα έχει γίνει πολλές φορές, μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ με ποια λογική κοστολογείς την αξία ή απαξία μιας δουλειάς και λές "δίνω 3 αλλά δε δίνω 16;" Καλύτερα να μη δώσεις τίποτα και να μην το ακούσεις καθόλου, αν αυτό κάνει το κάθε ατάλαντο βούρλο που βούτηξε ένα μικρόφωνο και τον κάθε ηλίθιο γιάπη διαφημιστή που λειτουργεί με "target group" και "demographics" να πάει στο σπίτι του.

Και πώς ακριβώς θα βάλουν μυαλό οι εταιρείες με την πολλή πειρατεία; Δεν είδα τη δισκογραφική που έχει μεγάλο ταλέντο στα χείλη ή τη ΜΣοφτ να γονατίζουν και να ζητάνε συγνώμη από τους καταναλωτές επειδή πουλάνε ακριβά το προϊόν τους. Είδα όμως εταιρείες όπως η Wordperfect (που πουλούσε το προϊόν της πολύ φτηνότερα από το Office αλλά δεν το έδινε τζάμπα/πειρατικό) να βγαίνουν από το παιχνίδι του σόφτγουερ επειδή η ΜΣ ως ένα βαθμό ενθάρρυνε την πειρατεία του δικού της λογισμικού.

Μακάρι η πειρατεία να σκότωνε τη μουσική και το λογισμικό των εταιρειών που παράγουν σκουπίδια. Δυστυχώς όμως σκοτώνει τη μουσική και το λογισμικό των μικρών ψαριών που δεν μπορούν να απορροφήσουν το κόστος της.

Χρόνια Πολλά!

gkandir
27-12-05, 12:37
Για μένα είναι θέμα αναγκαιότητας. Δηλαδή όσα προγράμματα τα χρησιμοποιώ πραγματικά και κάνουν όντως τη δουλειά για την οποία τα θέλω τα έχω αγοράσει. Πχ windows, defragmenter, firewall+antivirus. Θεωρώ, για παράδειγμα στην περίπτωση firewall και antivirus, αφού για κάμποσους μήνες τα δοκίμαζα cracked και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος γιατί να μην τα αγοράσω; Τα έχω συνολικά περίπου ενάμισι χρόνο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Βασικά, προσπαθώ να δοκιμάσω να βρω κάποιο open source ή freeware το οποίο να με καλύπτει και συνήθως το καταφέρνω. Αν όχι τότε δοκιμάζω cracked εκδόσεις, για να μην έχω κανένα περιορισμό, και αποφασίζω. Έχω, φυσικά, και κάποια πειρατικά προγράμματα, αλλά πρόκειται για προγράμματα που είτε τα έχω είτε δεν τα έχω δε με πολυνοιάζει μιας και σπανίως τα χρησιμοποιώ ή δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου. Δηλαδή, δεν πρόκειται να σκάσω 1000 ευρώ για κάποιο πρόγραμμα -μάλιστα, μπορώ να βρω δωρεάν και αντίστοιχο που κάνει το 80-90% όσων κάνει το πανάκριβο πρόγραμμα- δεν πρόκειται να τα σκάσω, λοιπόν, επειδή το χρησιμοποιώ 1 φορά το μήνα κι αν. Μπορεί να είναι πολύ καλό, αλλά, ακόμα περισσότερο, είναι υπερτιμημένο.
Αυτά τα ολίγα... :haha

XPHSTOS29
27-12-05, 13:58
Και εγω εχω ενα κραμα απο ολα.

Ο λογος ;

Να πληρωσεις για το office η για το photoshop για να μπορεσεις να δεις ενα αρχειο η μια φωτογραφια (που καποιος εξυπνος την εστειλε σε psd format) Η χρηση που κανω στα εν λογο προγραμματα ειναι απο ελαχιστη εως καθολου (Αληθεια γιατι δεν κανουν τον "ακροβατη διαβασματος" να μπορει να δει ολες τις επεκτασεις των προγραμματων της adobe).
To open office εχει μερικες διαφορες οταν ανοιγεις αρχεια του αλλου και δυστηχως και η microsoft δεν εχει βγαλει ενα δωρεαν προγραμμα για να μπορεσουμε να δουμε (οχι να τροποποιησουμε) τις παρουσιασεις η τα λογιστικα φυλλα χωρις να χρειαστει να περασουμε ολο το office .

Για φανταστειτε για να δουμε τα flash που υπαρχουν στις σελιδες να επρεπε να εγκαταστησουμε ολο το στουντιο της micromedia.H για τις java εφαρμογες να μην υπηρχε το run time enviroment.
Ισως στο μελλον να το καταλαβουν

megahead13
27-12-05, 14:03
psd αρχεία μπορείς να δεις και με προγράμματα τύπου Irfanview, άρα δε χρειάζεσαι Photoshop. Eπίσης υπάρχουν και viewers, τουλάχιστον υπήρχαν (δεν ξέρω τι γίνεται με αρχεία από Office 2003), για να βλέπεις αρχεία από Office...

hedgehog
27-12-05, 14:06
Να πληρωσεις για το office η για το photoshop για να μπορεσεις να δεις ενα αρχειο η μια φωτογραφια (που καποιος εξυπνος την εστειλε σε psd format)Μπορείς πάντα να του πεις να στην ξαναστείλει σε jpg/png/tiff και να την δεις με το Paint.NET ;)

To open office εχει μερικες διαφορες οταν ανοιγεις αρχεια του αλλου και δυστηχως και η microsoft δεν εχει βγαλει ενα δωρεαν προγραμμα για να μπορεσουμε να δουμε (οχι να τροποποιησουμε) τις παρουσιασεις η τα λογιστικα φυλλα χωρις να χρειαστει να περασουμε ολο το office .Word Viewer 2003 (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=95e24c87-8732-48d5-8689-ab826e7b8fdf&DisplayLang=en)
Excel Viewer 2003 (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=c8378bf4-996c-4569-b547-75edbd03aaf0&displaylang=EN)
PowerPoint Viewer 2003 (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=428d5727-43ab-4f24-90b7-a94784af71a4&displaylang=en) ;)

PascalGR
27-12-05, 14:13
psd αρχεία μπορείς να δεις και με προγράμματα τύπου Irfanview, άρα δε χρειάζεσαι Photoshop. Eπίσης υπάρχουν και viewers, τουλάχιστον υπήρχαν (δεν ξέρω τι γίνεται με αρχεία από Office 2003), για να βλέπεις αρχεία από Office...
Βάλε OpenOffice. Και εδώ υπάρχει opensource λύση ;)

XPHSTOS29
27-12-05, 14:19
Μπορείς πάντα να του πεις να στην ξαναστείλει σε jpg/png/tiff και να την δεις με το Paint.NET
Το εχω κανει με την διαφορα οτι ηταν σε ε-μαιλ πελατη και μεχρι να μπορεσει να βρει τον αποστολεα και να του εξηγησει ....ειχαν περασει μερικες μερες.

Τα υπολοιπα δεν τα ειχε παρει το ματι μου τοσο καιρο.

Αν και εχω παψει να το χρησημοποιω εν τουτις μερικες φορες χρειαζεται γιατι καθομαι και κανω διορθωσεις με το χερι για να τυπωσω μερικα αρχεια.

sonic
27-12-05, 14:22
Λογισμικό αυθεντικό, έχω και δυο αυθεντικά μάλιστα, home και pro, και ένα pro piratic. Τα υπόλοιπα , τουρλουτουρλου. Αλλά θα πάω λίαν συντόμως σε Linux.

jimkarvo
27-12-05, 14:23
Ασχετο ..Καλώς τον ξάδερφο.
Καλώς σας βρήκα... αα, ετοιμαστήτε για πολλάααα ποστς! σωστά ξάδερφε?;)

jimkarvo
27-12-05, 14:27
Βάλε OpenOffice. Και εδώ υπάρχει opensource λύση ;)
Αυτό έχω!!! στα 2000 δεν έχω βάλει κάτι peiratiko για M$

jimkarvo
27-12-05, 14:28
χμμ συγνώμη κιόλας αλλα οταν ο άλλος μου πουλάει π.χ. ενα cd 16 € για να ακούσω το εξής συγκλονιστικό: <έχεις μεγάλο ταλέντο στα χείλη>:haha
ε συγνώμη αλλα 3 ευρώ το πολύ τα δίνω (1 για το δισκάκι +1 για την ΑΕΠΙ +1 για τον "καλλιτέχνη") αλλα όχι 16!
για αυτό τους χρειάζετε πολύ πειρατία ,μπας και βάλουν μυαλό!!!
σε κάθε είδους λογισμικό...
Δίκιο έχεις... ειδηκά αν έχεις και μια DSL, τα κατεβάζεις ΤΖΑΜΠΑ!

iwsif
27-12-05, 16:53
Τα βασικα του συστηματος ειναι παντα νομιμα,(δηλαδη Win,AV).Tωρα αποφασιζω για firewall και αν ειναι θα το αγορασω.

Τα υπολοιπα ειναι μεικτα ανοικτα/σπασμενα αν το 80% ειναι πραγματα που μπορω να τα στειλω.Πχ για μπ3 retag,αν και εχω Tag&Rename και παρομοια,χρησιμοποιω μονο τον Godfather.Γιατι τα κραταω;Περισσοτερες επιλογες αν κατι δεν δουλευει.

Απο εκει και περα πιστευω οτι ειναι θεμα τιμης και support.πχ δεν παιζω παιχνιδια και μονο σπασμενο θα καθομουν να βαλω.Ελα ομως που βρηκα τις προαλλες το Call of Duty 9.5€ ;)
Απ'την αλλη ασχολουμαι εντονα με το PalmOS και ξερω αρκετους developers εκει.Ε,μου καθεται ασχημα να "πειραζω" τα προιοντα τους οποτε πιστευω οτι ειναι στο θεμα του σχεδιαστη να μειωσει την πειρατεια,με το να εχει ενα φορουμ στο οποιο να συμμετεχει ο ιδιος κτλ κτλ

Εν παση περιπτωση αν ανοιξω το start βλεπω 25% προγραμματα δικα μου αυθεντικα,(win,της φωτογραφ,συνοδευτικα του λαπτοπ,Avast,Spybot,FDM etc),ενα 35% ανοικτο,(FF,Ant etc) και 40% σπασμενο.Αλλα απο αυτα αν επρεπε να δω τι χρησιμοποιω,τα μισα σπασμενα θα μπορουσαν να φυγουν. :)

chrand
27-12-05, 20:35
απ΄όλα !!!

pelasgian
27-12-05, 20:56
Μήπως είναι καιρός να δείτε αυτό το thread;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6616&page=1

Το τελευταίο καιρό πλέον δε χρειάζεται κάποιος καν να καταπιεστεί και να πει «ε, εντάξει το θέλω, αλλά ας πείσω τον εαυτό μου ότι δεν το θέλω!»

Α, το OpenOffice 2.0 είναι ΑΠΑΙΚΤΟ!
Ειδικά το oodraw είναι σαν το visio!
(και κάνει και 3D!)

ipo
27-12-05, 22:02
Tα παραθυρα παντα γνησια για να μην μπαζουν...;) τα υπολοιπα τουρλου τουρλου...Τι μπορεί να μπάζουν δηλαδή;

jimkarvo
27-12-05, 22:24
Έλα ντε.. και peiratika που τα είχα, μια χαρά έμπαζαν!

aroutis
27-12-05, 23:31
Τα περισσότερα που έχω ειναι αγορασμένα (συμπεριλαμβανομένου λειτουργικών και antivirus), ή freeware.Δεν βρίσκω λόγο να βάζω παράνομα πράγματα σε αυτούς τους καιρούς..

Επισης σε ένα μηχάνημα κάνω beta testing ένα ubuntu.. χεχε..

gravis
27-12-05, 23:59
Ενα ειναι το σιγουρο οτι χρησιμοποιω αυθεντικο hardware :p

kostthem
28-12-05, 00:02
Δεν ψήφισα γιατί μάλλον είμαι στην κατηγορία "λίγο απ'όλα". Λοιπόν, η λογική μου είναι, πρώτον αν υπάρχει κάτι που κάνει την δουλειά ok και είναι Open Source το χρησιμοποιώ. Οπότε.. Audicity για επεξεργασία ήχου, Firefox, VLC, MPlayer, Mercury, MpegStreamclip, Mac The Ripper. Δυστυχώς το OpenOffice για τον Mac είναι πολύ πίσω (μια java έκδοση) και δεν το πολυχρησιμοποιώ. Οπότε πάω σε Microsoft Office. Όχι, δεν είναι πειρατική η έκδοση, είναι internal edition που έπεσε στα χέρια μου. :D

Λειτουργικό original (αν και είχα 100% λειτουργική κόπια στα χέρια μου) γιατί αξίζει τα λεφτά του 100%. MaC OSX Tiger.
Discus για τα εξώφυλλά μου, άξιζαν τα 35 ευρώ. Σας το συνιστώ, είναι απίστευτο! Βγήκε και για win.

Το 90% των υπόλοιπων εφαρμογών έρχονται μαζί με το λειτουργικό.

Στο Playstation το PES 5 αυθεντικό. Αξίζει κάθε ευρώ.

dinap1
28-12-05, 14:02
ξεκίνησα την ενασχόληση με τους υπολογιστές με πειρατικό (win, office, antiviruses, etc. :( )
όσο περνούσε ο καιρός ανακάλυπτα τα adware/shareware και τέλος τα free.

εδώ και λίγους μήνες αποκλειστικά ελεύθερο λογισμικό (λόγω Linux :thumb_dup )

@ ADSLgr.com All rights reserved.