PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερβολική τιμή για 1 Static IP



Advanced
20-03-09, 16:45
Παιδιά,

σήμερα έκανα αίτηση για 24άρα σε Conn-Χ και ζήτησα Static IP !!!
Η υπάλληλος με κοίταξε παράξενα και με ρώτησε "-Είστε σίγουρος, η τιμή της είναι διπλάσια."
Τα είδα όλα ρε παίδες, 30 ευρώ / μήνα η dynamic 24άρα και 60 ευρώ / μήνα 24άρα με 1 Static IP.
Έξτρα 6-6,5 ευρώ δίνουν οι άλλοι πάροχοι την 1 Static IP !!!!
Δεν υπάρχει ρε πουθενά αυτό που γίνεται με τον ΟΤΕ .. Ε Λ Ε Ο Σ !!!

Πως μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε για αυτό το θέμα ???

Simpleton
20-03-09, 16:54
Δηλαδή σου πούλησε/ήθελε να σου πουλήσει το Office static;
http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=57

Γιατί τότε μιλάμε για εντελώς διαφορετικό πακέτο.

Advanced
20-03-09, 17:06
Δηλαδή σου πούλησε/ήθελε να σου πουλήσει το Office static;
http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=57

Γιατί τότε μιλάμε για εντελώς διαφορετικό πακέτο.

Ακριβώς, και τι γίνεται τώρα?
Δεν έχουμε static IP με λίγα λόγια ??

Ρε παιδιά να διαμαρτυρηθούμε μια Static IP ζητάμε ..ΟΧΙ 2η γραμμή ADSL !!!!

psyxakias
20-03-09, 17:16
Οι περισσότεροι πάροχοι χρεώνουν τις static πανάκριβα και τις ενσωματώνουν 8 (/29 CIDR) σε επαγγελματικά πακέτα, διότι πέρα από αφορμή (για να βγάλουν άλλα σπασμένα), ισχυρίζονται ότι περιορίζονται στα IPv4 allocations τους που εν μέρει ισχύει. Παλιότερα είχα παραπονεθεί σε 2 παρόχους για το θέμα αυτό, ο ένας είχε κάνει έκπτωση ο άλλος με έγραψε.

Ο ΟΤΕ αν και ισχυρίζεται ότι φτιάχνει πακέτα στα μέτρα των συνδρομητών, δε νομίζω πως προβαίνει σε ανεπίσημες εκπτώσεις για να ικανοποιήσει τον συνδρομητή, όπως κάνουν άλλοι μικρότεροι πάροχοι (που και αυτοί μεγαλώνοντας, πιθανόν να αποβάλουν τέτοια συνήθεια). Για ρίξε μια ματιά στα πακέτα άλλων παρόχων, όλο και κάποιος θα την προσφέρει πιο φτηνά.

Υ.Γ. Για την ιστορία, η altec συνήθιζε να έχει την πιο οικονομική προσφορά (με 8 static IPs) το 2006 όταν είχα static ip. RIP Altec :(

Simpleton
20-03-09, 17:19
28,60 η HOL:
http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=51&ct=6&prd_st=2

psyxakias
20-03-09, 17:32
€7.70 λέει η static, εννοείς €28.60 μαζί με 24αρα σύνδεση υποθέτω.

Advanced
20-03-09, 18:03
€7.70 λέει η static, εννοείς €28.60 μαζί με 24αρα σύνδεση υποθέτω.

Παιδιά, στην HOL είναι η πρώτη γραμμή μου που έχω ήδη με Static IP .
Αλλά θέλω να φύγω απο την HOL για αυτό έκανα νέα γραμμή (2η) στον ΟΤΕ και πήγα να βάλω 24άρα πάλι με Static IP .. και μου ήρθε κεραμίδα στο κεφάλι !!

Γνωρίζω πολύ καλά ότι οι άλλοι πάροχοι δίνουν φτηνότερες Static IPs γιατί και πριν απο την HOL ήμουνα στην Forthnet πάλι με static IP!!!

Μπορώ να κάνω κάτι σχετικά με την Static IP και τον ΟΤΕ ?
Να μιλήσω με κανέναν προιστάμενο απο τα sales του Υποκαταστήματος ΟΤΕ της περιοχής μου, μήπως κάνει καμία έκπτωση?
Να διαμαρτυρηθώ στην Γενική Γραμματεία Εμπορίου ?
Να διαμαρτυρηθώ στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ??
Να πάρω την καραμπίνα και να τα κάνω όλα λίμπα στο υποκατάστημα??

:rtfm::rtfm::rtfm:

psyxakias
20-03-09, 18:16
Με το στανιό θες να του επιβάλεις άλλη τιμολογιακή πολιτική; Ο πιο απλός τρόπος είναι να μη γίνεις συνδρομητής του ή να μην επιλέξεις static. Απλώς αν το κόστος της static είναι καθοριστικός παράγοντας για σένα, δες και σε άλλους παρόχους που έχεις διαθεσιμότητα ή παρέμεινε στην HOL.

Από περιέργεια, τι έχεις κατά νου και σου χρειάζεται η static απαραίτητα; Σε κάποια πράγματα είναι αναγκαία, σε άλλα υπάρχουν workarounds. Ενημερωτικά, σε dynamic IP ο ΟΤΕ κάνει αλλαγή IP κάθε 64 ώρες, η οποία διαρκεί <10".

Υ.Γ. Δε καταλαβαίνω προς τι όλη αυτή η ένταση :hmm:

Rebel Scum
20-03-09, 20:11
Δυστυχώς φίλε αυτό ισχύει στον ΟΤΕ...για στατική σε ρίχνουν στο conn-x@work, δεν τη παρέχουν με εξτρα χρέωση σε απλή οικιακή σύνδεση.

Ειδικά αν θες static και σε ενδιαφέρει και το upload στον ΟΤΕ είναι απαγορευτικά τα πράγματα.

sdikr
20-03-09, 21:37
Παιδιά, στην HOL είναι η πρώτη γραμμή μου που έχω ήδη με Static IP .
Αλλά θέλω να φύγω απο την HOL για αυτό έκανα νέα γραμμή (2η) στον ΟΤΕ και πήγα να βάλω 24άρα πάλι με Static IP .. και μου ήρθε κεραμίδα στο κεφάλι !!

Γνωρίζω πολύ καλά ότι οι άλλοι πάροχοι δίνουν φτηνότερες Static IPs γιατί και πριν απο την HOL ήμουνα στην Forthnet πάλι με static IP!!!

Μπορώ να κάνω κάτι σχετικά με την Static IP και τον ΟΤΕ ?
Να μιλήσω με κανέναν προιστάμενο απο τα sales του Υποκαταστήματος ΟΤΕ της περιοχής μου, μήπως κάνει καμία έκπτωση?
Να διαμαρτυρηθώ στην Γενική Γραμματεία Εμπορίου ?
Να διαμαρτυρηθώ στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ??
Να πάρω την καραμπίνα και να τα κάνω όλα λίμπα στο υποκατάστημα??

:rtfm::rtfm::rtfm:

Τι ακριβώς θα γράψεις στην διαμαρτυρία, ότι θέλεις το πχ το νέο αυτοκίνητο της τάδε εταιρίας, αλλά δεν χρειάζεσαι τον No frost Και το αντι bacterial;

Αυτό είναι το πακέτο που δίνουν, δεν αλλάζει

vaggoulas
20-03-09, 21:46
Να μιλήσω με κανέναν προιστάμενο απο τα sales του Υποκαταστήματος ΟΤΕ της περιοχής μου, μήπως κάνει καμία έκπτωση?
Δεν είναι μαγαζάκι να κάνεις παζάρια για να σου κάνουν καλύτερη τιμή.
Οι τιμοκατάλογοι υπάρχουν στο site και οι τιμές είναι ίδιες για όλους.Αν δεν σε καλύπτουν οικονομικά απλά πας αλλού.;)

Advanced
20-03-09, 22:39
Τι ακριβώς θα γράψεις στην διαμαρτυρία, ότι θέλεις το πχ το νέο αυτοκίνητο της τάδε εταιρίας, αλλά δεν χρειάζεσαι τον No frost Και το αντι bacterial;

Αυτό είναι το πακέτο που δίνουν, δεν αλλάζει

Sorry αλλά στην Ελλάδα ζούμε, αν πέσει στρίμωγμα να δεις πως αλλάζουν τα πακέτα στο άψε-σβήσε !!
Στην διαμαρτυρία θα αναφέρω την γιγαντιαία διαφορά τιμών που υπάρχει στο συγκεκριμένο πακέτο με τους εναλλακτικούς.
Και 8α αποφασίσουν οι αρμόδιοι αν είναι σωστό να πουλάνε μια static IP ίσα με μια γραμμή ADSL 24 Mbps.

Το θέμα είναι ότι δεν θα μείνω με σταυρωμένα τα χέρια .. λέγοντας "πακέτο είναι δεν αλλάζει".

sdikr
20-03-09, 22:42
Sorry αλλά στην Ελλάδα ζούμε, αν πέσει στρίμωγμα να δεις πως αλλάζουν τα πακέτα στο άψε-σβήσε !!
Στην διαμαρτυρία θα αναφέρω την γιγαντιαία διαφορά τιμών που υπάρχει στο συγκεκριμένο πακέτο με τους εναλλακτικούς.
Και 8α αποφασίσουν οι αρμόδιοι αν είναι σωστό να πουλάνε μια static IP ίσα με μια γραμμή ADSL 24 Mbps.

Το θέμα είναι ότι δεν θα μείνω με σταυρωμένα τα χέρια .. λέγοντας "πακέτο είναι δεν αλλάζει".


Καλά, καλή επιτυχία

vaggoulas
20-03-09, 22:43
Sorry αλλά στην Ελλάδα ζούμε, αν πέσει στρίμωγμα να δεις πως αλλάζουν τα πακέτα στο άψε-σβήσε !!
Στην διαμαρτυρία θα αναφέρω την γιγαντιαία διαφορά τιμών που υπάρχει στο συγκεκριμένο πακέτο με τους εναλλακτικούς.
Και 8α αποφασίσουν οι αρμόδιοι αν είναι σωστό να πουλάνε μια static IP ίσα με μια γραμμή ADSL 24 Mbps.

Το θέμα είναι ότι δεν θα μείνω με σταυρωμένα τα χέρια .. λέγοντας "πακέτο είναι δεν αλλάζει".
Θα αλλάξουν τις τιμές επειδή θα τους κάνεις καταγγελία?
Αφού ό,τι πακέτο βγάζει ο ΟΤΕ πρώτα παίρνει έγκριση από την ΕΕΤΤ.

Advanced
20-03-09, 22:50
Δεν είναι μαγαζάκι να κάνεις παζάρια για να σου κάνουν καλύτερη τιμή.
Οι τιμοκατάλογοι υπάρχουν στο site και οι τιμές είναι ίδιες για όλους.Αν δεν σε καλύπτουν οικονομικά απλά πας αλλού.;)

Ρε φίλε εννοείται ότι θα πάω αλλού αν δεν υπάρξει μείωση στην τιμή, δεν είμαι τρελός να αγοράσω μια Static IP 60 ευρώ !!!

Ο ΟΤΕ δεν είναι μαγαζάκι? Και τι είναι ??? Εταιρία ????
αχαχαχαχαχαχαχαα .. καλό !!! :worthy:

Βρες έναν βίσμα εκεί μέσα να δεις πως παίρνεις Static τζαπέ ! ;)

........Auto merged post: Advanced πρόσθεσε 2 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα αλλάξουν τις τιμές επειδή θα τους κάνεις καταγγελία?
Αφού ό,τι πακέτο βγάζει ο ΟΤΕ πρώτα παίρνει έγκριση από την ΕΕΤΤ.


Δηλαδή ο ΟΤΕ έχει πάρει έγκριση από την ΕΕΤΤ να πουλάει μια Static IP 60 ευρώ και αντίστοιχα οι εναλλακτικοί έχουν πάρει έγκριση να την πουλάνε 7 ευρώ ????

Χμ.... ενδιαφέρον θα έχει η καταγγελία μου .. :hmm:

........Auto merged post: Advanced πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλά, καλή επιτυχία

Ευχαριστώ φίλτατε Admin !

Simpleton
20-03-09, 22:53
Μα δεν δίνεις τα 60 μόνο για μια στατική. Ρίξε μια ματιά στη σελίδα τους να δεις τα χαρακτηριστικά. Να αναφέρω μερικά:
- Καταχώρηση, Δρομολόγηση & DNS έως και 16 IP Διευθύνσεων (δεν ξέρω αν έχουν επιπλέον χρέωση οι άλλες 15)
- Aπεριόριστα e-mail accounts της μορφής user@company.gr
- Αποθηκευτικό χώρο για τα e-mail έως και 2 Gbytes
- Φιλοξενία του εταιρικού σας web site (www.company.gr)
- ΔΩΡΕΑΝ Wi-Fi ADSL2+ Router
http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=57

Όλα αυτά δεν τα έχει το οικιακό πακέτο.

Rebel Scum
21-03-09, 02:22
Παρότι θαυμάζω τη μαχητικότητά σου η καταγγελία θα είναι άτοπη γιατί δεν υιπάρχει κάτι να καταγγείλεις......μπορείς κάλλιστα να παραπονεθείς στον ΟΤΕ σαν υποψήφιος πελάτης ότι δεν σου παρέχουν κάποια υπηρεσία που επιθυμείς αλλά μέχρι εκεί.

hel
21-03-09, 10:11
Η καλύτερη διαμαρτυρία είναι η επιλογή άλλου παρόχου.

emeliss
21-03-09, 10:36
Χμ.... ενδιαφέρον θα έχει η καταγγελία μου ..
μπα, μάλλον μόνο γέλιο θα φέρει στους υπεύθυνους.

karetsos
21-03-09, 10:56
θα ήθελα κια εγώ να διαβάσω τι θα λεέι αυτή η καταγγελία......:rofl:

nontasaggelis
21-03-09, 11:28
Αυτο προσφερει ο ΟΤΕ και αν θες το παιρνεις!
Εχω 3 static i.p. και δεν κλαιω τα λεφτα μου,γιατι απολαμβανω αξιοπιστια και ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ, πραγματα υποχρεωτικα για μενα για τις εφαρμογες και τις διασυνδεσεις μου!!!
Ειχα καποτε και στους ιδιωτικους παροχεις static ip με ολα τα συνακολουθα προβληματα:TAKTIΚΟΤΑΤΕΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ,ΤΕΡΑΣΤΙΑ PING,ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΤΗς ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΤΟ 24/ωρο!!!

ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!

EvilHawk
21-03-09, 11:44
Βρες έναν βίσμα εκεί μέσα να δεις πως παίρνεις Static τζαπέ ! ;)


Μπράβο, βρες και εσύ ένα, δεν θα χρειαστεί να κάνεις καταγγελία ... :crazy:

psyxakias
21-03-09, 13:40
Το θέμα είναι να αρχίσει να προχωρά η διάδοση του IPv6, μπας και δούμε άσπρη μέρα στο θέμα IPs. Για παράδειγμα αν και γνώριζα ότι το αρκετά ακαδημαικά ιδρύματα έχουν αρχίσει και το χρησιμοποιούν, χθες κατά τύχη είδα ότι λειτουργεί κανονικά στο ΕΜΠ:


# ftp ftp.ntua.gr
Trying 2001:648:2000:de::211...
Connected to patroklos.noc.ntua.gr.
220-
220------------------------------------------------------------------
220- Welcome to FTP.NTUA.GR
220- National Technical University of Athens, Greece
220------------------------------------------------------------------
220-
220-
220- Notice: all transfers are logged with your IP address.
220-
220- Visit our search engine at: http://ftpsearch.ntua.gr/
220-
220- If you have any problems or comments about this site, please
220- send them via e-mail to ftpadm@ntua.gr. Please also let us know
220- if there is something we don't have that you think we should!
220-
220------------------------------------------------------------------


inet6num: 2001:0648:2000::/48
netname: NTUAv6

route6: 2001:648::/32
descr: GRNETv6

karavagos
21-03-09, 13:59
Το θέμα είναι να αρχίσει να προχωρά η διάδοση του IPv6, μπας και δούμε άσπρη μέρα στο θέμα IPs.
Ψόφιο ;) (http://www.isoc.org/pubs/2009-IPv6-OrgMember-Report.pdf)

FuS
21-03-09, 18:39
Advanced o οτε σου ζητάει τα χρήματα αυτά και σου δίνει το office static πακέτο (με ότι συνεπάγεται).
Να κάνεις καταγγελία που; στην εεττ; αφου από εκεί θα πάρουν πρώτα έγκριση.

Αν δεν σου αρέσει, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι επιλέγεις άλλο πάροχο (όπως ανέφερε σωστά ο hel). Και κάνεις την επιλογή σου σαν καταναλωτής :)
Από κει και πέρα τα υπόλοιπα που λες.. και το ύφος σου.. είναι άνευ σχολιασμού και σοβαρότητας.

psyxakias
21-03-09, 18:47
Πάντως μην κοροϊδεύετε και μη χλευάζετε, διότι ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να κάνει καταγγελία για ότι επιθυμεί. Εγώ έχω ήδη καταθέσει καταγγελία για το Conn-X από τη περασμένη εβδομάδα, αλλά δεν έχω πει τίποτα στο forum γιατί περιμένω να δω αν θα υπάρξει απάντηση καθώς και επειδή δε γουστάρω να απολογηθώ και να απαντήσω στα πικρόχολα σχόλια που μπορεί να κάνουν μερικοί.

Η αιτία της καταγγελίας είναι ότι δεν γουστάρω να έχω ένα πακέτο που λέγεται Conn-X, να το πουν ΟΤΕDSL, να το πουν Single Play, να το πουν Μανώλη... αλλά Conn-X δεν με εκφράζει ρε παιδί μου. Μου θυμίζει τεστ μαθηματικών, με τον άγνωστο Χ και λόγω παιδικών τραυμάτων μου προκαλεί απίστευτη ένταση όποτε το βλέπω στη TV, στο modem μου, στο internet Κτλ. Για κάθε ημέρα που δεν αλλάζουν το όνομα του πακέτου, θα ζητήσω αποζημίωση για ψυχική οδύνη. Ακούς εκεί φίλε μου, να μας αρρωστήσει ψυχικά (λες και δεν είμαστε ήδη άρρωστοι) ο παλιό ΟΤΕ. :down: :down: :down:

FuS
21-03-09, 18:52
..........
Να μιλήσω με κανέναν προιστάμενο απο τα sales του Υποκαταστήματος ΟΤΕ της περιοχής μου, μήπως κάνει καμία έκπτωση?

Δεν χρειάζεται γιατί απλά δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση.
Έχεις κάτι "ξεχωριστό" που σε διαχωρίζει από τους άλλους πελάτες-συνδρομητές και θες ιδιαίτερη τιμολόγηση; ;)


]Να διαμαρτυρηθώ στην Γενική Γραμματεία Εμπορίου ?
Να διαμαρτυρηθώ στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ??

Αν έχεις ελέυθερο χρόνο για σκότωμα..


Να πάρω την καραμπίνα και να τα κάνω όλα λίμπα στο υποκατάστημα??

:rtfm::rtfm::rtfm:

Απλά αν είχες δίκιο θα το έχανες έτσι (το λιγότερο).
Βέβαια δεν έχεις, και από το παραλήρημα σου λες ότι να είναι.

Καλά ξεμπερδέματα.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 3 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Psyxakia, ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει καταγγελία για ότι θέλει αλλά ο σκοπός είναι να έχει βάση η καταγγελία αυτή.
Δικαιωμα του είναι και αφού είναι η επιθυμία του, ας την κάνει, αλλά το ξέρει και ο ίδιος ότι δεν θα βγει τίποτα.

psyxakias
21-03-09, 19:00
Psyxakia, ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει καταγγελία για ότι θέλει αλλά ο σκοπός είναι να έχει βάση η καταγγελία αυτή.
Δικαιωμα του είναι και αφού είναι η επιθυμία του, ας την κάνει, αλλά το ξέρει και ο ίδιος ότι δεν θα βγει τίποτα.Αυτό είναι καθαρά δική σου άποψη, διότι εγώ είμαι απόλυτα σίγουρος ότι εντός 15 εργάσιμων ημερών (τόσο του έδωσα διορία).. ο ΟΤΕ θα αλλάξει το όνομα του προϊόντος και όλη του τη διαφημιστική καμπάνια, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει το δικό μου αίτημα. ;)

FuS
21-03-09, 19:22
Psyxakia αναφερόμουν σε σένα αλλά το σχόλιο περί καταγγελίας αφορούσε τον advanced.

emeliss
21-03-09, 19:27
Psyxakia αναφερόμουν σε σένα αλλά το σχόλιο περί καταγγελίας αφορούσε τον advanced.
Πλάκα σου κάνει ο ψυχάκιας. Αφού είναι ψυχάκιας :)

greg21
21-03-09, 19:46
Παντως το σοβαρο προβλημα του φιλου που ανοιξε το thread,και θελει να δειξει την ακριβεια και με καποιο τροπο το μονοπωλιο που υπαρχει ακομη , καταντησε γελοιο..Αλλο ειναι το γεγονος οτι δεν μπορει να κανει κατι..Αλλα ας κατακρινουμε και την τιμη αυτη για την static ip...:down:

FuS
21-03-09, 19:48
Πλάκα σου κάνει ο ψυχάκιας. Αφού είναι ψυχάκιας :)

εντάξει, απλά από μέσα μου κάποια στιγμή αναρωτιόμουν αν το εννοεί πραγματικά :p

Spanos
21-03-09, 19:48
Δηλαδή ο ΟΤΕ έχει πάρει έγκριση από την ΕΕΤΤ να πουλάει μια Static IP 60 ευρώ και αντίστοιχα οι εναλλακτικοί έχουν πάρει έγκριση να την πουλάνε 7 ευρώ ????

Χμ.... ενδιαφέρον θα έχει η καταγγελία μου .. :hmm:

Δοκίμασε να βάλεις Tellas, Forthnet, HOL κλπ Double Play με επαγγελματικό ΑΦΜ και θα δείς τι θα σου πούν ;)

FuS
21-03-09, 19:49
Παντως το σοβαρο προβλημα του φιλου που ανοιξε το thread,και θελει να δειξει την ακριβεια και με καποιο τροπο το μονοπωλιο που υπαρχει ακομη , καταντησε γελοιο..Αλλο ειναι το γεγονος οτι δεν μπορει να κανει κατι..Αλλα ας κατακρινουμε και την τιμη αυτη για την static ip...:down:

Μονοπώλιο; ποιο μονοπώλιο; :hmm:

greg21
21-03-09, 19:53
Οπως και να το κανεις ο οτε παιζει σε πολλα πραγματα μπαλα μονος του..ολοι οι αλλοι τρεχουν απο πισω ..Γενικα αν δεις οτι και ο φιλος φευγει απο εναλλακτικο και θελει να παει στον οτε..αναρωτηθηκες γιατι?Επειδη εχει καλυτερο δικτυο?Μπα δεν νομιζω να ειναι γι'αυτο..

WAntilles
21-03-09, 19:54
Παιδιά,

σήμερα έκανα αίτηση για 24άρα σε Conn-Χ και ζήτησα Static IP !!!
Η υπάλληλος με κοίταξε παράξενα και με ρώτησε "-Είστε σίγουρος, η τιμή της είναι διπλάσια."
Τα είδα όλα ρε παίδες, 30 ευρώ / μήνα η dynamic 24άρα και 60 ευρώ / μήνα 24άρα με 1 Static IP.
Έξτρα 6-6,5 ευρώ δίνουν οι άλλοι πάροχοι την 1 Static IP !!!!
Δεν υπάρχει ρε πουθενά αυτό που γίνεται με τον ΟΤΕ .. Ε Λ Ε Ο Σ !!!

Πως μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε για αυτό το θέμα ???

Αν δεν σ' αρέσει, πήγαινε στα εναλλακτικά καφενεία.

emeliss
21-03-09, 19:57
Δοκίμασε να βάλεις Tellas, Forthnet, HOL κλπ Double Play με επαγγελματικό ΑΦΜ και θα δείς τι θα σου πούν ;)
Έχει η forthnet business 2play; Οι άλλοι δύο ξέρω ότι έχουν.

FuS
21-03-09, 20:01
Οπως και να το κανεις ο οτε παιζει σε πολλα πραγματα μπαλα μονος του..ολοι οι αλλοι τρεχουν απο πισω ..Γενικα αν δεις οτι και ο φιλος φευγει απο εναλλακτικο και θελει να παει στον οτε..αναρωτηθηκες γιατι?Επειδη εχει καλυτερο δικτυο?Μπα δεν νομιζω να ειναι γι'αυτο..

Τότε για τι είναι;
Αν ο οτέ παίζει μπάλλα μόνος του σημαίνει ότι θα πρέπει να μπούνε και κάποιοι άλλοι -σοβαρά- στο παιχνίδι του ανταγωνισμού.
Και αν κάποιοι δεν μπαίνουν -ή δεν θέλουν να μπουν- δεν σημαίνει τότε ότι υπάρχει μονοπώλιο.
Εσύ γιατί πιστεύεις ότι φεύγει από τον εναλλακτικό;

ipo
21-03-09, 21:33
Προσωπική μου άποψη είναι ότι η static IP, όντας υπηρεσία που μόνο ο πάροχός σου μπορεί να σου δώσει, και με δεδομένο ότι αποτελεί σημαντικό χαρακτηριστικό για την εργασία κάποιων (ακόμα και για οικιακή χρήση), θα έπρεπε να προσφέρεται στα οικιακά πακέτα, έστω και με μικρή επιβάρυνση.

Δεν είναι λογαριασμός e-mail ή web space που μπορείς να πάρεις από άλλες εταιρείες (και μάλιστα δωρεάν κάποιες φορές). Μόνο από τον πάροχό σου μπορείς να την αποκτήσεις, ενώ τα workarounds (no-ip.com κλπ) δε βοηθούν πάντα. Υποθέτω ότι ο ΟΤΕ εκμεταλλεύεται αυτή την ανάγκη και σου παρέχει static IP μόνο με επαγγελματικό πακέτο, που περιέχει κι άλλες υπηρεσίες (επίσης σε υψηλή τιμή σε σχέση με εταιρείες που μπορείς να βρεις online), ώστε να αυξήσει τα κέρδη του.

Καταγγελία μπορεί να μην ευσταθεί, αλλά με δεδομένο ότι ο ΟΤΕ αποτελεί μονόδρομος για πολλές περιοχές και κυρίως λόγω της σημασίας της συγκεκριμένης υπηρεσίας, πιστεύω ότι η ΕΕΤΤ θα μπορούσε να πιέσει τον ΟΤΕ, να παρέχει σε εύλογο κόστος static IP στα οικιακά πακέτα. Οπότε μία νύξη στην ΕΕΤΤ εν δυνάμει είναι καλή επιλογή.

Ένα χονδροειδές παράδειγμα θα ήταν να σου έλεγε κάποιος ISP, ότι παρέχει τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη με 1 ευρώ/λεπτό στα οικιακά πακέτα, ενώ την παρέχει με αστική κλήση στα επαγγελματικά που έχουν διπλάσιο πάγιο. Πέρσι δεν ήταν που ανάγκασαν όλους τους πάροχους τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών να προσφέρουν τηλεφωνική υποστήριξη με αστική χρέωση; Ο λόγος ήταν ότι κρίθηκε ως σημαντική υπηρεσία η τεχνική υποστήριξη μέσω τηλεφώνου, επομένως δεν μπορεί να χρεώνεται κατά βούληση.

emeliss
21-03-09, 21:41
Καταγγελία μπορεί να μην ευσταθεί, αλλά με δεδομένο ότι ο ΟΤΕ αποτελεί μονόδρομος για πολλές περιοχές και κυρίως λόγω της σημασίας της συγκεκριμένης υπηρεσίας, πιστεύω ότι η ΕΕΤΤ θα μπορούσε να πιέσει τον ΟΤΕ, να παρέχει σε εύλογο κόστος static IP στα οικιακά πακέτα. Οπότε μία νύξη στην ΕΕΤΤ εν δυνάμει είναι καλή επιλογή.
Σε καμία περιοχή ο ΟΤΕ δεν είναι μονόδρομος.

Crosswind
21-03-09, 21:43
Αυτό είναι καθαρά δική σου άποψη, διότι εγώ είμαι απόλυτα σίγουρος ότι εντός 15 εργάσιμων ημερών (τόσο του έδωσα διορία).. ο ΟΤΕ θα αλλάξει το όνομα του προϊόντος και όλη του τη διαφημιστική καμπάνια, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει το δικό μου αίτημα. ;)

Sorry psyxakia αλλά ατύχησες καθώς μετά από δική μου καταγγελία-μήνυση-εξώδικο-εσώδικο-απειλές-βύσμα, από βδομάδα η υπηρεσία αλλάζει όνομα σε Conn-XXX με εναλλακτική επιλογη (είδατε τι καλός άνθρωπος είμαι? τους έδωσα και επιλογή) το Zavarakatranemia2play :cool:

MNP-10
21-03-09, 21:45
Το Conn-XXX TV θα ηταν καλο marketing παντως για τα τσοντοκαναλα του iptv :rofl:

ipo
21-03-09, 21:47
Σε καμία περιοχή ο ΟΤΕ δεν είναι μονόδρομος.
Πεθαίνει το ΑΡΥΣ και οι λόγοι είναι οικονομικοί. Μη στέκεσαι όμως εκεί, αν διαβάσεις προσεκτικά, θα δεις ότι τόνισα το ζήτημα της σπουδαιότητας της υπηρεσίας static IP.

emeliss
21-03-09, 21:50
Πεθαίνει το ΑΡΥΣ και οι λόγοι είναι οικονομικοί. Μη στέκεσαι όμως εκεί, αν διαβάσεις προσεκτικά, θα δεις ότι τόνισα το ζήτημα της σπουδαιότητας της υπηρεσίας static IP.
Εκεί θα σταθώ. ΑΡΥΣ υπάρχει και θα υπάρχει. Άρα υπάρχει παντού ανταγωνισμός που καθορίζει τις τιμές.

Spanos
21-03-09, 21:54
Έχει η forthnet business 2play; Οι άλλοι δύο ξέρω ότι έχουν.


H forthnet δεν έχει, οι άλλοι που έχουν ξεκινάνε απο 60€ και πάνω.

blugosi
21-03-09, 22:01
'Οσον αφορά το τεχνικό θέμα, γιατί δε βάζεις δυναμικό DNS?

Και γω που είχα στατική ΙΡ μέσω ΤΕΕ , όταν πήγα ConnX έβαλα DynDns.Org και δουλεύει άψογα!!! Και τζάμπα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.