PDA

Επιστροφή στο Forum : Είστε ικανοποιήμενο με Tellas?



Zanat0s
27-12-05, 00:11
είστε ικανοποιημένοι? έχει καλές ταχύτητες? πώς περνάτε στο download? να βάλω? αξίζει? βλέπω ότι έχει καλό δίκτυο με το εξωτερικό, αλλά όλοι σας διαμαρτύρεστε ότι δεν είναι οκ?

bozak
27-12-05, 03:41
Γειά σου φίλε και καλά Χριστούγεννα.
Είμαι ένα μήνα με 384 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μόνο πού το μόντεμ (CryptoF200) δέν είναι και τόσο καλό για p2p. Ηθελα restart κάθε 12 ώρες γιατί κόλλαγε και κατέβαζε με 10kB/s το πολύ. Εχω ένα δανεικό Jetspeed500i για την ώρα μέχρι να πάρω ένα Zyxel 660Η.
Τα p2p κατεβάζουν γρήγορα το βράδυ, ενω απο αλλού κατεβάζεις γρήγορα όλες τις ώρες.
Ολα εξαρτώνται από το DSLAM της περιοχής σου και αν είναι φορτωμένο. Η σύνδεση μου έγινε σε 6 εργάσιμες μέρες και το μόνο που θα χρειαστείς αργότερα είναι ένα καλό modem.

johnkall69
27-12-05, 05:17
Εγώ ναί, μπορώ να πω πως είμαι !

tvelocity
27-12-05, 05:25
Εγώ πάντως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! (δεν μπορώ να πώ το ίδιο για τα DSLAM του OTE όμως)

NoYmErOs
27-12-05, 08:21
είστε ικανοποιημένοι? έχει καλές ταχύτητες? πώς περνάτε στο download? να βάλω? αξίζει? βλέπω ότι έχει καλό δίκτυο με το εξωτερικό, αλλά όλοι σας διαμαρτύρεστε ότι δεν είναι οκ?

Σχεδόν όλοι οι isps είναι εντάξει με το εξωτερικό και με το εσωτερικό.. το θέμα είναι να μην έχεις πρόβλημα με το DSLAM σου.

Weskers
27-12-05, 13:33
Εγώ είμαι πάντως μια χαρά.Σε εμένα τουλάχιστον η παροχή είναι εντάξει , έχω πάντα άριστη εξυπηρέτηση και οι τιμές της Tellas είναι πιο προσιτές απο τους άλλους providers.

alefgr
27-12-05, 21:40
Εγώ πάντως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! (δεν μπορώ να πώ το ίδιο για τα DSLAM του OTE όμως)

Μιά από τα ίδια και σε μένα. Έχω 1024 και το μεγάλο μου πρόβλημα λέγεται OTE! (απλά, φουλαρισμένο DSLAM)... :mad:

SfH
28-12-05, 00:11
Το 90% των posts σε οποιαδηποτε tech fora είναι για troubleshooting, αυτο δε σημαινει οτι τα παντα ειναι σκαρτα. Προσωπικα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την Tellas (1mbps connection, γραμμη απο οτε), αν και δεν εχω πεσει σε σοβαρο προβλημα με οποιονδηποτε ISP κι αν εχω δοκιμασει (otenet/forthnet/hol). Προβληματα στο παρελθον μου εχει προκαλεσει μονο ο ΟΤΕ (που αποτελει και το λογο που ειμαι σε 1mbps αυτη τη στιγμη).

slaybas
28-12-05, 10:10
Και εγώ φίλε μου ένα χρόνο τώρα 384 χωρίς πρόβλημα.....

Weskers
28-12-05, 14:40
Kαλά εντάξει όσο αναφορά το dslam καλύτερα να μην μιλήσω.Με 1024 γραμμή κατα την ημέρα είμαι στα επίπεδα μιας καθαρής 512.Απο 50 εως 62.Το βράδυ μόνο φτιάχνει λίγο το πράμα...Τώρα περιμένω να πάρω demo 512 σε γραμμή 1024 να δω εαν θα τρέχει καλύτερα απο μια 512 σε γραμμή 512.Εαν έχει έστω και 3-4kbs παραπάνω θα κάνω συνδρομή απο 1024 σε 512 με γραμμή 1024...Κρίμα πάντως πολύ κρίμα..

apostol70
28-12-05, 15:58
Και εγώ ικανοποιημένος είμαι. Και από υσποστήριξη καλοί είναι. Να είχαν και λίγο καλύτερες τιμές.

Zanat0s
28-12-05, 22:17
να βάλω DSL γραμμή από ΟΤΕ ή να βάλω στην Tellas? έχει διαφορά στην απόδοση? τι γίνεται? αξίζει η 1024?

αλλά το θέμα είναι γραμμή ΟΤΕ ή ΤΕΛΛΑΣ?

NoYmErOs
28-12-05, 22:29
Θέλεις την άποψη 13,000 μελών ?:D

Αν όχι πες μας σε ποιο DSLAM είσαι ή περιοχή που είσαι για να σου πουν τα άλλα μέλη αν η περιοχή σου έχει πρόβλημα με ΤΕΛΛΑΣ ή όχι .. αυτό θα σε βοηθήσει τουλάχιστον στο να ξέρεις αν ότι και να επιλέξεις θα έχεις πρόβλημα..

γραμμές μόνο ο ΟΤΕ δίνει.. εσύ απλά αν το ζητήσεις από ΤΕΛΛΑΣ ουσιαστικά παίρνει την γραμμή από ΟΤΕ η ΤΕΛΛΑΣ για σένα ..

sdikr
28-12-05, 22:29
Η γραμμή και στις δυο περιπτώσεις είναι του Οτε (δεν έχει δικό της δίκτυο η tellas)

οσο για το τι να βάλεις ψάξε για ΑΡΥΣ Πακέτο στό φόρουμ

ermis333
28-12-05, 23:20
Εγώ προτείνω γραμμή από ΟΤΕ (ναι μεν θα χάσεις μια έκπτωση 2-3€) αλλά θα γλιτώσεις το 12μηνο συμβόλαιο, από τη στιγμή που θα σου ενεργοποιήσουν τη γραμμή από τον ΟΤΕ με ένα τηλέφωνο στην Tellas και μέσα σε 10 λεπτά θα είσαι στο Internet με συμβόλαιο αορίστου.

Weskers
29-12-05, 00:38
Κάτι εντελώς άσχετο.Γίνεται να αλάξω dslam?ξέρω οτι στην περιοχή μου υπάρχουν αρκετά άλλα dslam με ανοιχτές θύρες.Επειδή οι ταχύτητες λόγο ΟΤΕ είναι χάλια γίνεται να αλάξω?Στη χειρότερη , εαν κάνω απο PSTN σε ISDN με άδεια ports θα φτιάξει το πρόβλημα?Γίνεται να κάνω την παραπάνω μετατροπή?

ΥΓ : μένω Καβάλα.

nnn
29-12-05, 01:03
Κάτι εντελώς άσχετο.Γίνεται να αλάξω dslam?ξέρω οτι στην περιοχή μου υπάρχουν αρκετά άλλα dslam με ανοιχτές θύρες.Επειδή οι ταχύτητες λόγο ΟΤΕ είναι χάλια γίνεται να αλάξω?Στη χειρότερη , εαν κάνω απο PSTN σε ISDN με άδεια ports θα φτιάξει το πρόβλημα?Γίνεται να κάνω την παραπάνω μετατροπή?

ΥΓ : μένω Καβάλα.
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να κάνεις διακοπή και ξανά αίτηση για Adsl over Isdn.
Με ό,τι αυτό συνεπάγεται(χρόνος αναμονής και έξοδα).
Πάντα με την προυπόθεση να ισχύει αυτό που γράφω.

Αυτό που ίσως μπορείς να ζητήσεις είναι να σου αλλάξουν πορτα στο Dslam,θα πρέπει να συννενοηθείς με τους αρμόδιους τεχνικούς.

Weskers
29-12-05, 01:37
Εαν πχ οι πόρτες είναι 40 απο τις 45 , εαν αλάξω πόρτα παραμένω στο ίδιο dslam?Γιατί σε ένα πίνακα είδα οτι υπάρχουν 2-3 dslam εδώ over pstn.Γίνεται να φύγω πχ απο το ένα στο άλλο?Η αυτό που εννοω είναι τελικά η αλλαγή port?

nnn
29-12-05, 02:14
Μια επίσκεψη στον τοπικό Οτέ θα σου δώσει την απάντηση.
Αν τα Dslam δεν είναι στον ίδιο χώρο και καλύπτουν διαφορετικές περιοχές δεν νομίζω να μπορείς να αλλάξεις.

or1onas
29-12-05, 12:50
Είμαι με tellas από 09/2003 και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Chris Bow
03-01-06, 08:48
Κι εγω ευχαριστημενος ημουν, αλλα εδω και κανενα μηνα περιπου, υπαρχουν καποιες στιγμες που στο κατεβασμα σερνεται κυριολεκτικα. Για ανοιγμα μιας σελιδας φτανει και το 1 min.
Ευτυχως δεν γινεται συνεχεια.
Τελη Γεναρη κλεινω 1 χρονο με το Izi.

cosmos
03-01-06, 08:54
Zanatos, έχω Tellas όπως και ο Holyavenger για ειδικούς λόγους (βασικά online gaming, που θέλει χαμηλό ping/καθυστέρηση), από το 2003. Πολύ καλή, αλλά δυστυχώς τσουχτερή. Αν βασικά σε ενδιαφέρει download και P2P μόνο, ίσως να ήταν καλύτερο να ψάξεις σε άλλο φθηνότερο provider. Καμμιά από τις προσφορές λ.χ. που συγκέντρωσε για όλους τους provider ο sdikr.

mpampis81
12-01-06, 01:47
Έχει κανείς ΤΕΛΛΑΣ από Ηγουμενίτσα να μου πει εντυπώσεις? :cool: Πόσο θα πληρώνω το μήνα για 356/128?

NoYmErOs
12-01-06, 08:53
Έχει κανείς ΤΕΛΛΑΣ από Ηγουμενίτσα να μου πει εντυπώσεις? :cool: Πόσο θα πληρώνω το μήνα για 356/128?

384/128 είναι...
Δες εδώ για τις τιμές Πρoσφορές από τους ISP (updated) 2/1/2006 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26928)

tsant7
12-01-06, 13:28
Καλά μέχρι στιγμής, τον πρώτο μήνα δηλαδή. Τσουχτερή ίσως, αλλά την προτίμησα από τον ΟΤΕ που μου έλεγε ότι δεν υπάρχουν αναλογικές πόρτες και μου φόρεσε και το ISDN μέχρι το καλοκαίρι που είχα OnDSL, δηλαδή ~170 ευρώ το δίμηνο. Επίσης, "έπαιξε" και το γεγονός της τζάμπα ενεργοποίησης και του εξοπλισμού.
Το F200 συμπεριφέρεται ανάλογα με το πως...ξυπνάει το πρωί. Το δίκτυο του ΟΤΕ ωστόσο δεν είναι καλό στην περιοχή μου (Γιάννενα), οπότε επηρεάζει και αυτό.
Αν μπορεί κάποιος, ας πει το πόσο του κοστίζει συνήθως το 384 της Tellas με προεπιλογή της (μαζί με τα πάγια του ΟΤΕ για PSTN γραμμή) για να κάνω μια σύγκριση, καθότι δεν έχω πάρει ακόμη λογαριασμό.

Redbill
12-01-06, 14:08
Καλά μέχρι στιγμής, τον πρώτο μήνα δηλαδή. Τσουχτερή ίσως, αλλά την προτίμησα από τον ΟΤΕ που μου έλεγε ότι δεν υπάρχουν αναλογικές πόρτες και μου φόρεσε και το ISDN μέχρι το καλοκαίρι που είχα OnDSL, δηλαδή ~170 ευρώ το δίμηνο. Επίσης, "έπαιξε" και το γεγονός της τζάμπα ενεργοποίησης και του εξοπλισμού.
Το F200 συμπεριφέρεται ανάλογα με το πως...ξυπνάει το πρωί. Το δίκτυο του ΟΤΕ ωστόσο δεν είναι καλό στην περιοχή μου (Γιάννενα), οπότε επηρεάζει και αυτό.
Αν μπορεί κάποιος, ας πει το πόσο του κοστίζει συνήθως το 384 της Tellas με προεπιλογή της (μαζί με τα πάγια του ΟΤΕ για PSTN γραμμή) για να κάνω μια σύγκριση, καθότι δεν έχω πάρει ακόμη λογαριασμό.

Εχω Τελλας 384.Ειναι το διμηνο 105 Ευρω καπου μαζι με Παγιο ΟΤΕ.Άναλυτικα:

Προς Τελλας 35 Ευρω (Τον Μηνα)
ΟΤΕ Παγιο 27 Ευρω

Σημειωση : Οι λογαριασμοι απο την Tellas στελνονται καθε διμηνο

Redbill
12-01-06, 14:09
Εχω Τελλας 384.Ειναι το διμηνο 105 Ευρω καπου μαζι με Παγιο ΟΤΕ.Άναλυτικα:

Προς Τελλας 35 Ευρω (Τον Μηνα)
ΟΤΕ Παγιο 27 Ευρω

Σημειωση : Οι λογαριασμοι απο την Tellas στελνονται καθε διμηνο

Οχι 105 κατι λιγοτερο απο 100.Λαθος πραξη:cool:

alastis
12-01-06, 23:48
Οχι 105 κατι λιγοτερο απο 100.Λαθος πραξη:cool:

Να ηταν μονο οι πραξεις που κανεις λαθος εσυ ...:lol: :haha :twisted:

ntampa7
12-01-06, 23:53
386/128 είναι...
Δες εδώ για τις τιμές Πρoσφορές από τους ISP (updated) 2/1/2006 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26928)

384/128 είναι....:p

agriojohn
14-01-06, 18:23
Παιδιά θα ήθελα να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτησούλες.
Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε όλους σας, πολύ χρήσιμο και λειτουργικό το site.
Δεύτερον να πω κι εγώ ότι έχω Τελλάς 384/128 εδώ και δέκα μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (έως τώρα). Μάλιστα όταν έψαξα τότε τη σύνδεση να κάνω ήταν η πιο φθηνή και καλή και το συμαντικότερο τότε ήταν και είναι ακόμα ότι δεν επιβαρύνεται ο λογαριασμός του οτέ. (το λέω γιατί μερικοί γονέοι όπως οι δικοί μου δεν μπορούν να καταλάβουν πολλά πράγματα) έρχονται όλα σε έναν λογαριασμό στο όνομά μου.

Τέλος πάντων θα ήθελα και τη βοήθειά σας. Τις τελευταίες μέρες και μετά από ένα φορμάτ που έκανα (δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ή όχι) έχω απώλεια ταχύτητας.
Δηλαδή, παλιότερα σε διάφορα speedtests είχα download γύρω στα 340 Κbps τώρα μετα βίας πιάνω τα 210. Μάλιστα επειδή είχα κάνει και το tweak με το g.lite κατέβαζα με το bitlord μέχρι και με 50 ΚΒ το δευτ. ΝΑΙ 50. πάντως ποτέ δεν έπεφτα κάτω από 30 και τώρα με το ζόρι πιάνω 17 έως 20.

Μίλησα με την Τελλάς και μου είπαν ότι ο Οτε κάνει μια αναβάθμιση στο δίκτυό του που θα κρατήσει μέχρι τις 25 - 01.
Ξέρετε κάτι γι' αυτό; Έχει κανείς άλλος δει μείωση στην ταχύτητά του;

Άλλη ερώτηση: Άν αλλάξω το crypto θα έχω καλύτερες ταχύτητες; Και πιο είναι το καλύτερο. Δεν με απασχολεί η τιμή του.

Και κάτι τελευταίο. Πως θα δω σε τι DSLAM είμαι;

Να αναφέρω ότι μένω στο Ηράκλειο Κρήτης.
Συγνώμη για την πολυλογία αλλά επειδή χρειάζομαι βοήθεια θέλω να σας διευκολύνω όσο το δυνατόν περισσότερο.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας όσο το δυνατόν γρηγορότερα (όσο γίνεται).
Και πάλι μπράβο σε όλους σας.

grpap
14-01-06, 21:30
Φίλε agriojohn εγώ είμαι πολύ καινούργιος (μόλις 15 μέρες) στην Τελλάς με την ίδια σύνδεση. Πρόλαβα όμως και άλλαξα το Crypto με το usr 9108 καθώς ήθελα ένα μικρό
ασύρματο LAN στο σπίτι.

Το Crypto 200 στο λίγο χρόνο της λειτουργίας του δεν τα πήγε και άσχημα. Οι ταχύτητες παίζαν ανάμεσα σε 345 - 290 kbps down ανάλογα με την ώρα και τη μέρα και γύρω στα 105 kps up (με διάφορα speedtests για idle γραμμή και ενεργοποιημένα soft firewalls, antivirus κλπ).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ..δραστικά με το usr 9108. Βέβαια οι δυνατότητες ρύθμισης που σου προσφέρει είναι ..άπειρες αν θες να παίξεις. Οι ταχύτητες download παρέμειναν ίδιες απλά το testmy.net μου βγάζει χαμηλό upload (γύρω στο 90 kbs). Δεν ξέρω αν οφείλεται στο firewall του usr ή σε κάποια ρύθμισή του και άλλα speedtests μου δίνουν ψηλότερες ταχύτητες.

Η μικρή μου εμπειρία λέει ότι μάλλον τα προβλήματα οφείλονται στον ΟΤΕ και τις υποδομές του και αν δεν γίνουν ριζικές ανανεώσεις δεν θα δούμε φως από ταχύτητες. Νομίζω στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξεις και εσύ αν διαβάσεις τα απειρα posts που αναφέρονται σε ταχύτητες. Συνεπώς παρακαλάς να πέσεις σε καλό DSLAM και να μην πέσουν και πολλοί άλλοι μαζί με σένα, να μη βρέχει, να μην κάνει κρύο, ζέστη κλπ...:( :( . Α ναι και να μην κάνει έργα...βελτίωσης ο ΟΤΕ της γειτονιάς σου γιατί μπορεί και να μείνεις κανένα μήνα ...χωρίς σύνδεση. Τόσο απλό.

Συμπέρασμα λοιπόν. Αλλαξε το Crypto αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω (κύρια router αυτό νομίζω είναι το σημαντικότερο μειονέκτημα με το 200) αλλά από ταχύτητες μην περιμένεις τίποτε θεαματικό. Α και σίγουρα θα σου λείψει το μικρό μέγεθος του 200!

tsant7
18-01-06, 02:37
Μίλησα με την Τελλάς και μου είπαν ότι ο Οτε κάνει μια αναβάθμιση στο δίκτυό του που θα κρατήσει μέχρι τις 25 - 01.
Ξέρετε κάτι γι' αυτό; Έχει κανείς άλλος δει μείωση στην ταχύτητά του;

Μάλλον έχω μέτρια νέα. Ακολουθώντας συμβουλή συναδέλφου στο φόρουμ, πήρα ένα demo από τη ΗOL( http://adsl.hol.gr/online/adsl/index.aspx?mid=3237)

Τα αποτελέσματα με το τεστ της Forthnet ήταν τα εξής, γύρω στις 12 το βράδυ, 17 προς 18 Ιανουαρίου

ME TELLAS
OUTBOUND 109.52
INBOUND 287.20

ME HOL
OUTBOUND 113.36
INBOUND 347.34

Στο μουλάρι τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα με HOL, αλλά και πάλι κάτω του αναμενόμενου: σταθερά γύρω στα 17 kb/sec
Με Tellas ο ημίονος γενικά σερνόταν, ώσπου μετά από σκαμπανευάσματα "κάθησε" στα 11~:evil:

nodas
18-01-06, 04:45
εγω απο την δευτερα που μας περασε ειμαι με τελλας 1024/256 σε γενικες γραμμες το Voip παιζει αψογα, με netcarta που δοκιμασα δεν επαιζε τοσο καλα.
Οποια στιγμη της ημερας κατεβασω κατι απο Ftp η γραμμη θα βαρεσει 100+kb με peak τα 112-115 κbytes.
Το μονο που με στεναχωρει :sorry:ειναι καποια ψηλα pings που εχει η τελλας, η netcarta ηταν πιο σταθερη στα on-line παιχνιδια


στατιστικα MTR 3:30 to πρωι

εδω (http://users.tellas.gr/%7Enodas831/mtr.html)
και εδω (http://users.tellas.gr/%7Enodas831/mtr2.html)

θα ποσταρω και στατιστικα το μεσημερακι

nodas
18-01-06, 15:28
Μτr 2:30 το μεσημερι

εδω (http://users.tellas.gr/%7Enodas831/mtr3.htm)
και εδω (http://users.tellas.gr/%7Enodas831/mtr4.htm)

alefgr
18-01-06, 20:40
Φίλε nodas ελπίζω η κατάσταση εδώ στο Μενίδι να μην διαφέρει πολύ με το Μαρούσι από πλευράς ΟΤΕ και να έχω και εγώ παρόμοια αξιοπρεπή αποτελέσματα. Αύριο παίρνω το SPA-3000 και ελπίζω να μην το πετάξω από το παράθυρο...

Έχεις κάνει καθόλου test στο http://testyourvoip.com/.
Παίρνω πολύ περίεργα αποτελέσματα.

nodas
18-01-06, 21:08
μαυρο χαλι με βγαζει αλλα παιρνω κανονικα...

alefgr
20-01-06, 02:06
Αυτό είδα και εγώ σήμερα. Μάλλον το test δεν είναι και τόσο αξιόπιστο αφού μου βγάζει από 2,8 έως 4,5 δίχως αυτό να σημαίνει ότι το χαμηλό νούμερο το έχω πάντα το μεσημέρι και το υψηλό αργά την νύκτα.

evans1
28-01-06, 02:29
ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ!!! ΟΣΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ,ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΘΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ....Τ[]ΕΛΛΑΣ !!! ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΘΑ ΧΑΝΕΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ[8 ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ].:evil:

sdikr
28-01-06, 02:40
ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ!!! ΟΣΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ,ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΘΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ....Τ[]ΕΛΛΑΣ !!! ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΘΑ ΧΑΝΕΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ[8 ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ].:evil:

Και οσο περνάει απο το χερί μου, αν δεν έχεις να αναφερεις κάτι χειροπιαστό ............:whistle:

nodas
28-01-06, 02:58
ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ!!! ΟΣΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ,ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΘΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ....Τ[]ΕΛΛΑΣ !!! ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΘΑ ΧΑΝΕΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ[8 ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ].:evil:

και που τους στελνεις??? :worthy::worthy::worthy:

Stardusted
28-01-06, 19:45
Εχω tellas 2 χρονια. Δεν ειδα ποτε ταχυτητες κατω απο 39-40kb/s. Τα πινγκς τωρα, δεν ειναι παντα τελεια αλλα δεν ειναι ποτε τραγικα (κοντα στην 100αρα, με πολυ καλα κυριως σε ιταλικους servers.)

Αρχιζει ομως να μου κανει λιγο ακριβη...

antonis_wrx
01-02-06, 01:41
Καλησπέρα. Λογικά επιτέλους τον Μάρτιο θα βάλω adsl. Έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για αυτό το πακέτο http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=188&lang=2
η "δωρέαν αναβάθμιση μετά τον πρώτο χρόνο" τι ακριβώς περιλαμβάνει; Αξίζει τον κόπο να μπλέκω με τελλας ή να μείνω οτε να τελειώνω; είμαι σε τηλ κέντρο Χολαργού (210653ΧΧΧΧ)

ermis333
01-02-06, 08:04
Καλησπέρα. Λογικά επιτέλους τον Μάρτιο θα βάλω adsl. Έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για αυτό το πακέτο http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=188&lang=2
η "δωρέαν αναβάθμιση μετά τον πρώτο χρόνο" τι ακριβώς περιλαμβάνει; Αξίζει τον κόπο να μπλέκω με τελλας ή να μείνω οτε να τελειώνω; είμαι σε τηλ κέντρο Χολαργού (210653ΧΧΧΧ)

Έχεις 2 λύσεις.

1. Αγοράζεις κλειστό πακέτο από άλλον ISP (όχι Tellas) και παίρνεις μια πολύ φτηνότερη σύνδεση, αλλά εγλωβίζεσαι στον ISP (εκτός από το πακέτο της ΟΤΕΝΕΤ), έτσι άμα θες να αλλάξεις ISP πρέπει να διακόψεις την ADSL και φτού πάλι από την αρχή.

2. Τηλεφωνείς 134 παίρνεις γραμμή ADSL απ' ευθείας από τον ΟΤΕ, και παίρνεις τηλ 13800 την Tellas και της ζητάς να είναι μόνο ο ISP σου. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πάς σε όποιον ISP θέλεις αν βαρεθείς την Tellas, ενώ η σύνδεση με την Tellas θα είναι αορίστου χρόνου και δεν θα δεσμέυεσαι για 1 ή 2 χρόνια με κλειστό συμβόλαιο.


ΥΓ. Είναι καλύτερο να πάρεις γραμμή στο όνομά σου παρά μέσω ISP (τουλάχιστον έτσι όπως έχουν τώρα τα πράγματα με τον ΟΤΕ).

antonis_wrx
01-02-06, 14:35
Έχεις 2 λύσεις.

1. Αγοράζεις κλειστό πακέτο από άλλον ISP (όχι Tellas) και παίρνεις μια πολύ φτηνότερη σύνδεση, αλλά εγλωβίζεσαι στον ISP (εκτός από το πακέτο της ΟΤΕΝΕΤ), έτσι άμα θες να αλλάξεις ISP πρέπει να διακόψεις την ADSL και φτού πάλι από την αρχή.

2. Τηλεφωνείς 134 παίρνεις γραμμή ADSL απ' ευθείας από τον ΟΤΕ, και παίρνεις τηλ 13800 την Tellas και της ζητάς να είναι μόνο ο ISP σου. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πάς σε όποιον ISP θέλεις αν βαρεθείς την Tellas, ενώ η σύνδεση με την Tellas θα είναι αορίστου χρόνου και δεν θα δεσμέυεσαι για 1 ή 2 χρόνια με κλειστό συμβόλαιο.


ΥΓ. Είναι καλύτερο να πάρεις γραμμή στο όνομά σου παρά μέσω ISP (τουλάχιστον έτσι όπως έχουν τώρα τα πράγματα με τον ΟΤΕ).
με τον 2ο τρόπο χάνω από τις 4 ώρες αστικών κλήσεων/δίμηνο; πόσο καιρό πριν πρέπει να κάνω την αίτηση για να είμαι οκ μέχρι 1η Μαρτίου;

chriszg
01-02-06, 16:28
με τον 2ο τρόπο χάνω από τις 4 ώρες αστικών κλήσεων/δίμηνο; πόσο καιρό πριν πρέπει να κάνω την αίτηση για να είμαι οκ μέχρι 1η Μαρτίου;

Όσο πιο σύντομα τόσο καλύτερα!!Εμένα μου πήρε 2 εβδομάδες (10 εργάσιμες μέρες δλδ) αλλά επειδή τελευταία γίνεται χαμός και παίζει αν το DSLAM της περιοχής σου είναι φούλ, μπορεί να περιμένεις αρκετά!!Πάρ'τους ένα τηλ καλύτερα!!:cool:

xristos86
01-02-06, 16:59
Άσχετο με τα παραπάνω,αλλά σχετικό με το θέμα του topic("Είστε ικανοποιημένοι με Tellas?"):
Έχω 384/128.Από ταχύτητες είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος,καθώς σχεδόν πάντα όταν κατεβάζω από αξιοπρεπείς servers,"καρφώνομαι" σταθερά στα 43-44Kb/sec!Μέχρι πριν τα Χριστούγεννα ήμουν πολύ ικανοποιημένος και με τις τιμές,αλλά τώρα επιμένω ότι πρέπει η Tellas να απαντήσει στα διάφορα Adsl πακέτα ρίχνοντας κι άλλο τις τιμές της,γιατί πλέον με αυτά τα δεδομένα μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί σε τελική ανάλυση αρκετά ακριβή...

@ ADSLgr.com All rights reserved.