PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: Πεφτει συχνα η σύνδεση



shakm
27-12-05, 12:10
Τώρα τελευταία, όταν αφήνω τα βράδια το bitcomet να κάνει τη δουλειά του, πολλες φορές ξυπνάω και η σύνδεση έχει πέσει. Μερικές φορές συμβαίνει και κατά τη διάρκεια της ημέρας. Αρχικά σκέφτηκα πως θα είναι πρόβλημα της forthnet ή του dslam που ίσως μπουκώνει λόγω της περιόδου, αλλά μετά συνειδητοποίησα πως δε μπορώ να μπώ ούτε στο web interface του router (usr9105) όταν συμβαίνει αυτό. Δεν έχω αλλάξει τπτ και είμαι σίγουρος πως αντέχει των αριθμό των συνδέσεων το router – και το tcpip.dll εχω αλλάξει για να δέχεται 50 συνδέσεις αντί για 10 και το bitcomet έχω περιορίσει σε max 40 (και αφήνω μόνο ένα torrent κάθε φορά να κατεβαίνει, αλλά τζίφος!).

Έχει κανείς καμία ιδέα;




ΥΓ.Forthnet 384/128, Windows XP Pro, usr9105, Dslam Intracom Χαλανδρίου

NoYmErOs
27-12-05, 12:50
Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με ένα ντέμο από άλλον isp μήπως έχει προβλήματα η 4νετ στην περιοχή εκείνη αλλά αν ξέρεις ότι το DSLAM σου έχει προβλήματα τότε δύσκολα να είναι πρόβλημα της 4νετ γιατί δεν το συνηθίζει...

slaughter
27-12-05, 13:29
Αν δεν μπορεις να μπεις στο Web Interface του Router σου τοτε δεν φτεεει η Forthnet αλλα το router σου or κολαει η καρτα δικτυου σου!!

1)Δοκιμασε να βαλεις νεους drivers στην καρτα δικτυου!
2)Κανε restart στο router or firmware update
3)Αν δεν δουλεψει τιποτα παρε καινουργιο modem
:cool:

kadronarxis
27-12-05, 14:16
Βάλε authentication PAP, στα wan settings και πιστεύω να είσαι οκ.
Πρόβλημα με 9105 μυρίζει....το κλασικό που χάνει τη σύνδεση και δεν επανέρχεται μετά.

shakm
28-12-05, 01:59
Τελικά μαλλον πρέπει να πιταρε το dslam λογω των ημερών… Σήμερα δοκίμασα να το ζορίσω για να δώ αν φταίνε οι πολλές συνδέσεις – ανέβασα στις 100 τις συνδέσεις ανα torrent και άφησα δύο να κατεβαίνουν (ενώ πριν αφηνα 1 στις 40) και όλα μια χαρά για μία ολόκληρη μέρα μέχρι στιγμής.

Εξάλλου τα disconnects άρχισαν αραιά-αραιά όταν μπήκε ο Δεκέμβρης και έγιναν έντονα τις χρονιάρες μέρες (2-3 ανα ημέρα). Τώρα φαίνεται να είναι οκ. (Φαντάζομαι ότι την πρωτοχρονιά θα έχω πάλι τα ίδια βέβαια, αλλα δε βαριέσαι… Ετσι κι αλλιώς τότε σταματάνε και τα ποδόσφαιρα, nba, οπότε δε θα κατεβάζω ιδιαίτερα…)

Firmware και router δύσκολο να φταίγαν. Το usr 9105 είναι σκυλί  και όταν το πήρα το είχα ταράξει στους πειραματισμούς – μόνο χειρότερα μπορώ να τα κάνω πλέον αν αλλάξω κάτι.

Thanks πάντως παιδιά και σόρι που σας ταλαιπώρησα μάλλον άσκοπα (αν και αυτό με το web interface παραμένει μυστήριο… ίσως να έφταιγε ότι το ταλαιπώρησα με μερικούς έξτρα κανόνες στο qos και τα ports)

@ ADSLgr.com All rights reserved.